voor allen dynamische partiï Het standenkarakter van de Christelijke Volkspartij van C.V.P.-voorzitter f an den Boeynants Enkele overwegingen bij de beste speech CV Zaterdag 20 maart 1965 - 27« jaargang - Nr 12 Weekblad van de B.S.P. De ware bedoelingen De C.V.P. Aan de bezittende klasse mag niet worden getornd... De socialisten Afschaffing van de klasse-voor rechten (Vervolg laatste blz.) liberale tegenstrijdigheden (Vervolg laatste blz.) REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERS.NUil'tt STRAAT Cl OEM. Tel.VJ.Ü1.SÖ (4 lynen) PostebeckreUening 567.83 «Het Lielit» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke biadzljnen. Ver. uitgever K. VEKCAMMEN. St.-t'ietf rsmenwstraat 64. Gent Bij de aanstaande verkie zingen zullen ongetwijfeld een aantal kiezeressen en kiezers zich bij voorkeur keren tot een dynamische partij. VOLKSUNIE ZONDEK UNIE Al wie met een minimum aau belangstelling de evolutie van de politieke gebeurtenis sen volgt zal hebben vastge steld dat de Volksunie enkele tijd verdeeld is en steeds meer JLGENS «La Libre ïelgicjue; heeft de t. Van den Boey- ïants op het kon- ™res van de C.V.P, Be beste rede uit gesproken uit zijn politieke loopbaan. Als «La Libre Belgique dat schrijft mag men zeker zijp dat er een reukje aan is. want in haar redaktie heerst nu eenmaal geen opbouwende geest. Het was dan ook niet moeilijk te vinden waaruit dit reaktionair blad zijn tevreden heid putte: reeds de tweede titel van het artikel over het C.V.P.-kongres blokletterde een citaat uit de bewuste rede van voorzitter Van den Boeynants: «Als de C.V.P. als grote poli tieke macht niet bestond, was (telgje vi eldra door de socialis tische opvattingen verzwol gen-, «La Libre Belgique put haar kracht uit de haat tegen de socialisten. Dat is misschien weinig christelijk, maar wij zijn dat van haar gewoon en dat kan ons geen snars sche len. Maar dat ze zich bij dat spel kan beroepen op de woor den van de h. Van den Boey nants strekt voorzeker de C.V.P.'ers. die zich vooruitstre vend noemen,- niet tot eer. Wij hebben verleden week reeds aangetoond welke onzin nigheden de C.V.P.-voorzitter heeft uitgekraamd over het socialisme, zodat het wel over bodig is daarop nog terug te komen. Maar in zijn schrik dat Bel gië overspoeld zou worden door het socialisme en in zijn waar schuwingen die hij richt tot «certains bourgeois i> die zich daarvan niet ten volle bewust zijn. heeft de C.V.P.-voorzitter nogmaals duidelijk gewezen op het. standenkarakter van de C.V.P. En dat willen we nog maals onderlijnen: «De dam die we (tegen het socialisme) opwerpen» verklaarde Van den Boeynants «laat ons toe onze eigen opvattingen in het land te laten doorsij pelen. Wij zijn geen pas sieve anti- socialisten, maar aktieve sociale Christenen, verenigd in de verzameling der klassen, die door onze doctrine wordt opgelegd.... Het zijn in dergelijke zin nen dat men de ware bedoe lingen terugvindt die nog steeds geldend zijn in de C.V.P. Eerst komt de dam, daarna 4» doorsijpeling van de C.V.P.- doctrine. Dit bevestigd de the sis die we altijd hebben Voor gehouden: do C.V.P. heeft zich enkel sociaal genoemd om de invloed van het socialisme in te dijken. De C.V.P. is een voudig een andere taktiek van de oude reaktionaire katholieke Staatspartij. Doorsijpeling van welke C.V.P.-doctrine? Van den Boeynants zegt het zelf: een doctrine die geba seerd is op het behoud dei- klassen, ja, op de bescherming ervan. Ook dat bevestigt de C.V.P.-voorzitter V.d. Boey nants met de woorden: «Onze bekommernis gaat naar de meest zwakken (sicen naai de meest bedreigden en deze bevinden zich niet allen in de zelfde-sociale Taag!» Met andere woorden men bedreigt de bezittende klasse, de aandeelhouders der grote maatschappijen, de heren van de holdings die een minder heid zijn tegen de grote lagen der werkende bevolking. Wel nu ,de C.V.P. zal deze klasse verdedigen omdat haar doctri ne dit oplegt. Volgens de C.V.P. moet de bevolking in verschil lende standen verdeeld blijven. Er zijn altijd armen en rijken bezitters en niet-bezitters ge weest. Waarom zou dat ver anderen? Maar wat een verschil met de socialistische zienswijze! De socialisten streven naar een klassenloze maatschappij, een samenleving, waarin aan elkeen gelijke kansen geboden wordt en waarin deze kansen niet gebaseerd zijn op het for tuin, maar wel op de eigen persoonlijkheid. verdeeld geraakt. Er zijn daar meerdere strek kingen, die zouden zijn de voortzetters van de politiek van de zwarten van tijdens de oorlog. Anderen die zich democra ten noemen, zelfs een derde groep die op zoek zou zijn naar een sociaal programma. In het Brusselse zoekt een Kamerlid van de Volksunie contact met personen die niet tot zijn partij behoren te trachten zijn invloed uit te breiden. Wat men in de Volksunie hoort lijkt op verslagen ver warring. op grondige verdeeld heid Een partij die vijf ge kozene,, in de Kamer telt en zich de weelde veroorlooft m verscheidene stukken uiteen te vallen, is er een aan dewelke men slechts stemmen wegwer pen kan. De liberale partij die haar naam veranderde om te doen geloven dat /«I een antleie partij was geworden is met minder door innerlijke tegen strijdigheden verzwakt. De beste supporters van de liberale politiek die men onder de Franstalige dagblad- en weekbladpers vindt, laten meer en meer de liberalen in de I steek en brengen op de ge- 1 voerde politiek heftig kritiek uit .Zij klagen de tegenstrij digheden aan die in de liberie rangen merkbaar zijn en be klagen er zich over dat de li berale partij niet langer een nationale partij is. maar zich uitsluitend door verkiezings- belangen laat leiden. Te Brussel zijn de liberalen tegen de vaststelling van de bestaande taalgebieden 111 ons land bij <!e grondwet. 7i| dat Knardour d«* uitbreiding van de invloed van liet Frans geremd wordt De Vlaamse liberale lands bond is tegen dezelfde wijzi ging van de. grondwet onv at daardoor de uitbreiding van Met het naderen van de lente worden de wijngaarden in de streek van Bonzy omgeploegd. de invloed van het Vlaams te Brussel zou worden afgeremd! De kiezeressen en de kiezers zulle,, proberen er wijs uit te geraken Te Luik doet de liberale burgemeester aan nationalis me en chauvinisme hij hoopt dat hein dat zal kunnen die nen. Bovendien hebbe,, de libe ralen in hun midden mensen opgenomen wier politiek in liet verleden ofwel verdacht ofwel volkomen in strijd is met de politiek die de libera len beweren te voeren. VOLKSMISLEIDING Dezelfde liberalen verlangen dat de uilgaven van t e staat zouden verminderen. Maar de liberale parlementslede,, heb ben een aantal voorstellen van wet neergelegd, de libera le partij heeft een aantal voorstellen gedaan waarvan de verwezenlijking, ieder jaar ruim 30 miljard F zou bedra gen. De kiezeressen en dc kiezers moeten maar eens nagaan wie die 30 miljard F ieder jaar op nieuw zou betalen Want ofwel staan wij hier voor typische volksmisleiding ofwel menen de liberalen in derdaad dat zij zulke nieuwe uitgaven zouden kunnen doen In dat geval worden die niet met potscherven geregeld maar met nieuwe inkomsten, die al len uit de zak van cc Belgische lastenbetalers kunnen komen Men ziet het. de demagogie drijft de liberalen er toe alle zelfrespect te verliezen. DF. B.S.P.EEN PARTIJ NIET ALS DE ANDERE Onze socialistische Partij is niet een partij zoifls de ande re. /ij voelt zich niet gebon den aan tal van marhten. in vloeden. groepen, die op al de andere partijen invloed uitoe fenen De banken, de nijver heid. de.holdings, praten met het minst mee in liet bepalen van onze socialistische politiek. Dat kan van de andere par tijen niet gezegd worden. Wij voelen ons alleen ge bonden aan het algemeen wel zijn. aan een politiek die het land op de beste wijze dienen kan. Waarbij onze bijzondere aandacht gaat naar allen die werken, hoe en waar ook. te welken titel ook. Een dynamische regerings partij is ongetwijfeld onze so cialistische partij. Dynamisch omc'at hel een partij is die onderneemt. cUe zich noch laat gaan noch zicli bij de bestaande staat van za ken neerlegt, die aanpakt, ver andert. hervormt, die andere, nieuwe. doelmatige wegen Een regeringspartij, omdat in het regeren van het land liet middel bestaai tot verwe zenlijking van wat we beogen, liet middel om waarachtig dy namisch te zijn, niet met woorden maar n,et daden. REALISATIES DIE GETUIGSCHRIFTEN ZIJ N Wat hier gezegd wordt over het dynamisme e„ het non- c-onformisme van onze partij wordt door de feiten bewezen. Er is sedert 1018 in dit land geen grote hervorming, van welke aard ook, tot stand ge komen waarvan de socialisten niet aan ce oorsprong waren of waaraan zij niet op beslis sende wijze hebben meege werkt. Dc sociale wetgeving die in ons land meer ontwik keld is dan in welk ander land ook, is bijna helemaal het werk van socialistische minister. De 8-urendag, het betaald verlof, liet minimumloon, de ouderdomspensioenen, de ver plichte verzekering tegen ziek te en invaliditeit, de instelling van paritaire commissies en zoveel andere zeer belangrijke maatschappelijke hervormin gen nog, werden door socialis ten verwezenlijkt.

Voor Allen | 1965 | | pagina 1