het jteMsioeM hoekje EN ANTWOORDEN Hef eisenprogramma van de N.F.S.G. goedgekeurd door de beheerraad van 2.3.19(5 TV en parlement! Handvest van de gehandicapte jeugd Rareleiten Ademtest weld'a in gebruik? 2 OOK ft I. L E N Een lezeres die cribe&end wenst te blijven vraagt enige uitleg om trent de uitbet. ang van het loon van de man aan zijn echtgenote ANTWOORD: Betreffende uitbetaling van het loon, zegt de wet uitdrukkelijk dat dit loon moet uitbetaald wor den aan de werknemer zelf Zelf op grctid van een volmacht of van een mondelige of schriftelijke algemene of speciale, al dan niet bezoldigde lastgeving is het ver boden. 1) Aan de werkgever, aan zijn vrouw, aan zijn inwonende kinde ren of aan zijn aangéstelden, de bezoldiging van de werknemer over te maken; a) Aan de exploitant, de hou der, de zaakvoerder of de vergun ninghouder van een cantine of een lokaal waar dranken, eet. waren of enigerlei goederen ver kocht worden. b) aan de vrouw, de kinderen of de aangestelden van de sug. A 4, bedoelde personen inwoont. c) aan enig persoon die bij sub bedoelde personen. ai bedoelde personen inwoont. 2) Aati de sub a, b, c, hierboven bedoelde personen, die bezoldiging van die werknemers in ontvangst te nemen. Anderzijds is er een wet betref fende de onafstaanbaarheid van het loon. In grote lijnen bepaalt deze dat de bezoldiging van de arbeiders slechts ten hoogste voor één vijfde kan in beslag genomen worden en slechts ten hoogste voor twee vijfden kan afgestaan worden. Een belangrijke uitzondering op deze regel wordt voorzien voor de onderhoudsverplichting, ingevoerd bij art. 203, 205 en 214 van het Burgerlijk Wetboek. Bedoelde ar tikelen betreffen resp.: de onderhoudsverplichting van de ouders tegenover hun kin deren; van de kinderen tegenover hun ouders; van de man tegenover zijn echtgenote. Voor de betaling der sommen verschuldigd op grcnd van die on derhoudsverplichting, kan de be- van (1*? arbeider niet ten hoogste voor 1/5 maar wel voor 't geheel worden afgestaan of in beslag genomen. Daar het echter een uitzonde ringsbepaling betreft, moet deze beschikking in engen zin worden verklaard en mag ze niet in an dere dan de hierbovengenoemde gevallen worden toegepast. Dit komt dus hier op neer dat de vrouw die om een of andere reden, het loon van haar man (of een gedeelte ervan), zélf in ontvangst zou willen nemen, hier toe een aanvraag moet indienen bij de Heer Vrederechter van haar kanten. Het vonnis van deze laatste zal dan betekend worden aan de werkgever van de arbei der en op deze wijze zal de vrouw dan rechtstreeks in het bezit ge steld worden van het gedeelte van het loon (of het geheel) dat haar als onderhoudsgeld in het vonnis wordt toegekend. Een werkloze uit TIELT vraagt uitleg omtrent, de stempelkontrole voor werklozen die gedeeltelijk w er/ongeschikt zijn. ANTWOORD: Ingevolge de reglementering zijn er een paar kategorieën van werklozen die de dagelijkse stem pelkontrole niet moeten volgen, Tot deze kategorie behoren ook de werklozen, zowel mannen als vrouwen, wier arbeidsongeschikt heid ten minste 33 t.h bedraagt en die reeds méér dan één Jaar werkloos zijn. In sommige geval len kan de Kommissie van Advies zelfs vrijstelling verlenen aan werkloz n wier ongeschiktheid géén 33 t.h. bedraagt. Het is nu echter wél zo dat deze kategorie van werklozen zich één maal per maand moet aanbieden op de kontrole, waarvan het ge westelijk bureau hen verwittigt. Anderzijds kan de gedeeltelijk arbeidsongeschikte werklozen, die een gebrek heeft waardoor hem de verplaatsingen lastig valleu, ook vrijstelling van kontrole bekomen. Het is echter de Direkteur van het Gewestelijk Bureau die hem deze vrijstelling kan verlenen, mits voorlegging van een genees kundig getuigschrift. t Aan C.D.S. uit NIEUWERKER- KEN. Gelieve ons volgende bijkomen de inlichtingen te verstrekken: 1) Uw geboortedatum 2) De geboortedatum van uiw echtgenote. 3) Het aantal gewerkte dagen per jasr vanaf 11(65 tot heden en per jaar de bruto verdiende lonen. 4) Vanaf welke datum geniet uw vrouw pensioen? 5) Wat werd er haar toegekend (Eventueel het voornaamste afschrijven van de notificatie die zij heeft ontvangen.) Ui Hoe is haar loopbaan? De ge werkte jaren opgeven vanaf 1962. 9 Aan A.R.D. uit RONSE. Gelieve voor de periode 10 sep tember 1956 tot 15 maart 1961 per jaar het aantal gewerkte dagen en de bruto verdiende lenen van uw echtgenote op te geven. Even tueel ook per jaar het aantal da gen opgeven waarop uw echtge note ziekte- of werkloosheidsver goedingen heeft genoten. P.P. Aan F.Y. uit OOSTENDE. Om uw pensioenen te kunnen uit rekenen moet u ons per jaar van af 1955 opgeven hoeveel dagen u hebt gewerkt en hoeveel u per jaar bruto verdiende. Indien u in bepaalde periode ziek of werk loos was, gelieve dan eveneens op te geven per jaar hoeveel da gen u ziekte- of werkloosheids vergoedingen hebt genoten. Voor wat 1965 betreft, zullen wij het zelfde bedrag nemen van 1964. Gelieve ons eveneens te lat n we ten of u het gezinspensioen wenst of het pensioen ais alleenstaan de. PP 9 Aan AJ). uit MOESKROEN. Gelieve ons te laten weten: 1) Uw geboortedatum. 2) De verdeling van de 32 uren die u nog zoudt willen blijven werken (uren per dag, dagen per week, weken per maand). 3) Uw burgerlijke stand. 4) Het aantal gewerkte dagen per jaar vanaf 1955 tot heden en de bruto verdiende lonen per jaar voor dezelfde periode. P.P. Aan E.D. uit MOESKROEN, Gelieve ens te laten weten: 1) Uw geboortedatum. 2) Uw burgerlijke stand. 3) Het aantal gewerkte dagen per jaar vanaf 1955 tot heden en de bruto verdiende lonen per jaar voor dezelfde periode. Per jaar het aantal dagen ge noten werkloosheidsvergoedin gen van 1960 tot heden. P.P. Onbekend uit NIF.ITWKERKE (IEI'F.R), leeft gescheiden van tafel eu bed van haar echtge noot die een gepensioneerde veld wachter is. Zij geniet een toe lage van 2.500 F per maand, toe gestaan door de rechtbank; deze toelage verhoogt nooit volgens le index. Zij vraagt of zij recht heeft op de helft van het pensioen van haar echtgenoot. Zij is slechts 58 jaar. ANTWOORD: Het pensioen van een veld wachter is geen pensioen dat toe gekend werd in de privé sektor, maar wel ten laste van de staat. Het is onverdeelbaar. Dus hebt u geen recht op de helft van dit pensioen. Wat nu uw toelage betreft toe gekend door de rechtbank. U kunt te allen tijde bij deze rechtbank een aanvraag indienen om meer te bekomen. Het is dus de recht bank die zal onderzoeken of U meer kan toegekend worden. P.P. Hieronder laten wij het eisenprogramma volgen van de Nationale Federatie van Socialistische Gepensioneer den. Wij liehben liet ontleend uit »mn Inliehtingsblad nr 2 van 1965. 1. Vaststelling van het gezins pensioen op 75 <:i van het maneuverloon, het zij 54.560 P 1.000 P laatste schijf 55.560 F. 2. Gelijkstelling van het wedu- wenpensioen met dat van de alleenstaanden. 3. Vaststelling van de wettelijke pensioenleeftijd op 60 jaar voor hen die een statuut ge nieten van nationale erkente lijkheid, moeilijk te plaatsen werklozen en invaliden van de Z.I.V. 4 Vei mindering van de afhou dingen op de vergoede pen sioenen. 5 Herziening van de besluiten inzake de cumulatie van de pensioenen van echtgenoten behorend tot éénzelfde pen sioenstelsel. 6. Oprichting van een Nationaal Instituut voor Bejaarden. 7. Vermindering van de Radio- en televisietaks. 8. Vaststelling van de wettelijke pensioenleeftijd op 60 jaar voor de arbeiders uit de onge zonde beroepen. 9. Aanpassing van het pensioen van jonge weduwen met kin- derlast. 10 Instelling van de automatici- teit inzake de toekenning van de toekenning van de. aanpas singsvergoeding voor wedu wen. 11. Koppeling van de pensioenen aan de lonen en wedden. 12 In geval van voortgezette ar beid na de wettelijke pen- sioenleefttijd a) vergoeding voor de titularissen van een volledige loopbaan; b) vervol- lediging van onvolledige loop- banen. 13 Bespoediging van de decentra lisatie der pensioendiensten door de oprichting van gewes- telijke organismen. 14 Aanpassing van de pensioe nen aan de index bij middel van maandelijkse verhogin gen. 15. Aanpasisng van de pensioe nen aan de index, rekening houdend mei het bedrag uit- 1 gekeerd op het ogenblik van de verhoging in plaats van met hei basisbedrag. 16 Harmonisatie van voordelen en verplichtingen in de ver schillende pensioenstelsels. 17. Vaststelling van het einde van de overgangsperiode in het jaar 1970. 18. Toepassing voor het arbei ders- en bediendenstelsel van de beschikkingen geldig in het stelsel van de mijnwerkers inzake het herstel van de schade voortvloeiend uit ar beidsongevallen. 19. Huisvesting en familiale hulp 20. Beperking van de loopbanen tot de jaren die een aanvang nemen op 1-1-1945. Er is meer dan eens sprake ge weest van het televiseren van par lementaire debatten Menig een oordeelt dat dit vraagstuk «lijp» is voor onder zoek. Toch is het geen gemakkelijk op te lossen zaak. Saaie debatten, daar hebben de waarde kijkers» niets aan Levendige debatten zijn niet altijd stichtelijk» en ernstige de batten kunnen volgens de op namen de ene of andere fraktie bevoordelen of benadelen. Bovendien rijst de vraag of de T.V. over de nodige gespecialiseer de mensen beschikt om de ge plande zaak tot een goed einde te brengen. De T.V. heeft reporters die ge- regeld de politiek in de Wetstr. volgen. Maar berichten ontvangt ze van de radio en van persagent schappen. Play-boys .staan goed op hei scherm in de huiskamer en men kon liun gerust de samenstelling van een gesproken krant» toe vertrouwen onder toezicht van iemand die terzake onderlegd is. Hei Parlement in volle «werk», i «opvoeren» is wat anders 1. Ieder mens bezit het recht op leven, waaruit logischer wijze voortvloeit dat de Gehan- dikapte Kinderen met geen bij komende hinder mogen belast worden tengevolge hun fysische of mentale stoornissen. 2. De Gehandikapte Jeugd moet terecht kunnen aanspraak maken op een afdoende solidari teit vanwege de gemeenschap en op de bijzondere bezorgdheid van do openbare machten ,om haar fysische en verstandelijke vrij heid te veroveren teneinde een onafhankelijk leven te kunnen genieten, de menselijke waardig heid te behouden en tenslotte, maar vooral, om een plaatsje on der de zon te verwerven. 3. De Handicap moet wette lijk vergoed worden en er mag geen beroep meer hoeven gedaan te worden op de wetgeving inzake de openbare weldadigheid of op de min of meer belangrijke vrij gevigheid van de particulieren. 4. Om aan deze zending te beantwoorden, ware het wense lijk een politiek van de Gehandi kapte Jeugd op te bouwen, welke zich op volgende wijze zou kun nen uiten A. Op algemeen gebied Schepen ,in de Diensten van de Eerste Munster, van een speciale administratie belast met de samenordening, op vlak van al de Ministeries, van de verscheidene aktiviteiten en tussnkomsten ten voordele der Gehandikapten en meer be paald der Jeugd. B. Op gebied van Sociale Voor zorg Verbetering van het nieuwe stelsel betreffende de Gezins vergoeding aan het Gehandi kapte kind. In het kader van de Verzeke ring tegen Ziekte en Invalidi teit, uitbreiding van het begrip sociale ziekten en kosteloze verstrekking van zorgen en van prothesis aan de Gehan dikapten van alle aard. Voor de toepassing van de so ciale wetgeving, radikale af schaf ling van het begrip ku- muul voor de genieters van wettelijke vergoedingen van een handicap. C. Op gebied van Volksgezond heid en liet Gezin Inrichting van de opsporing van de gehandikapten. Stelselmatige bewerkstelling van een politiek ter voorko ming van de handicap. Onderzoek der noodwendighe- PiUtueis), Noël. Toussaint, of in 't Nederlands Pasen,' Kerstmis en Allerheiligen, dat zijn drie Christelijke feestdagen, maar ook de namen van drie anti-klericale Waalse parlementsleden: een so cialist, een kommunist en een P. V.V.'ev (nog een soort oude libe raal.) Er zijn nog meer zonderlinge dingen in liet Parlement. In de Senaat zetelt sedert het 'overlij den van pgte Vanderveldc een hoogleraar in de Wiskunde die Papy heet! Hij ziet er jong uit, net nog een student. Hij is een soort kwajon gen. Op eeii dag stak hij een si garet op in de Senaatsvergade ring. De quaestor Van Buggen- hout liep op hem toe om hem er met veel moeite van te overtuigen dat roken in de Senaat niet staat. Papy's haar is blond, dun ge zaaid en kort geknipt Hij hecht geen belang aan zijn kleding en komt op het spreekgestoelte als een verwaaid student. Een slod- derbroek, rode trui, bruin zeem lederen vest en als das een smal eerste kommunie-strikje, Voor waar geen hoogleraarsachtig ver- «chijning. In de jongste tijd onderbreekt breekt hij en klimt op alle spreekgestoelten die te zijner beschikking slaan. Kwade tongen beweren dat hij graag naar de Senaat komt eu zijn mandaat zou willen doen hernieuwen De Brusselaars -zullen daarover beslissen. Papy wordt zo stilaan een plezante verschijning. Tij dens de bespreking van het ont werp over de Universitaire Ex pansie heeft hij door zijn geba ren en kwinkslagen de ganse zaal gedurende een half uur vro lijk gestemd. den en oprichten der instellin gen voor functionele weder aanpassing. Vergemakkelijking bij het toe kennen van familiale hulp aan gezinnen met gehandikapte kinderen. Toewijzen van sociale woonge- legenheden speciaal aangepast aan deze gerinnen. Verbetering van de wetgeving inzake het Speciaal Onder- standsfonds I). Op gebied van de Nationale Opvoeding en Kuituur Op punt stellen van een wet geving inzake het Bijzonder Onderwijs volgens de stelregels en de modaliteiten vooropge steld door de sector Onder wijs van de A.C.O.D. Toekenning van speciale voor delen aan Gehandikapten die het gewoon onderwijs volgen of zouden kunnen volgen. Daadwerkelijke verwezenlij king van het princiepe van ge lijkschakeling der levenskan sen voor welbegaafde Gehan dikapte Kinderen. E, Op gebied van Tewerkstelling en Werkloosheid Totaal benuttigen van de nieuwe wetgeving inzake So ciale Reclassering der gehan dikapten, en terdege merkelijk de inkomsten verhogen van het Rijksfonds voor Sociale Reclassering van de Minder - Validen. De plaatsing verzekeren der Gehandikapten die beroeps- wederaanpassing genoten en dit zowel in de openbare als in de private sector. F. Op gebied der Financiën Bewerkstelligen van een edel moedige politiek van vrijstel lingen en verminderingen ten voordele van de Gehandikap- ten en hun gezinnen. De N-F.V.A.V. 6e Werelddag van de Verminkte, Charleroi, 21 maart 1965. li» Universitaire milieur, bij de Rijkswacht, in politieke middens stelt men thans meer en meer belang in ademtesten, die het al- koholgehalte van de weggebrui kers snel kunnen meten. De ademtestapparaten worden met gunstig resultaat aangewend, o.a, in West. en Oost-Duitsland, in de Skandinavisohe landen, in Hongarije, Tsjecho-Slowakije, de Verenigde Staten, Japan, enz De ademtesten vervangen de bioedafneming echter niet. zij laten nochtans onmiddellijk toe, zonder grote onkosten, vast te stellen of een bioedafneming al dan niet noodzakelijk is. Een ge neesheer dient niet opgevorderd le worden. Rijkswacht en Politie kunnen inderdaad zelf optreden. Het argument der lichamelijke onschendbaarheid kan niet meer ingeroepen worden. Het invoeren van de ademtest oefent overal een preventieve in vloed uit eu doet het aantal zwa re en dodelijke verkeersongeval len. door alkoholika veroorzaakt, in belangrijke mate afnemen (Maart 1966).

Voor Allen | 1965 | | pagina 2