voor allen De huidige regering, onder impuls van de Socialisten, bracht U mm Mm Zaterdag 3 april 1965 - 27e jaargang - Nr 14 Weekblad van de B.S.P. De lakeien van Moskou 15 jaar acliteruitboereii (Zie vervolg laatste blz.) Tol stand brengen van een moderne democratie REDACTIE B?s ADUiMSTK AT1E ST.-PIETEliSMEl STRAAT 61 GENT. Te!. 3i.57.95 (4 lijnen) l'ostcheckrebcnlng 567.33 «tiet Licht*. Vooi abonnementsprijzen zit gewtsteljjke bladzgflen Ter. uitgever; R. VERLAMMEN St.-Pietersnienwstraat 61. Gent Naar regeringsslabilifeit op stevige democratische grondvesten Vier jaar maatschappelijke vooruitgang, zoals ons lanc er nooit groter had gekend dat kan in enkele treffen de cijfers uitgedrukt worden. Laten wij eerst even kijken naar de pensioenen. Voor het gehuwde arbéiderskoppel steea het pensioei onder deze regering, van 36.900 tot 45.100 F. Dat is een verhoging van 8.200 F, of 22 ten honderd Het pensioen van het gehuwde bediendenkoppel wevt gebracht, altijd natuurlijk onder deze regering, van 49.20i frank naar 59.840 F. of een verhoging van 10.640 F eveneens zowat 22 ten honderd. De geboortetoelage was. toen deze regering aantrad verschillend voor arbeiders en zelfstandigen. Met ingan: op 1 september 1961 werd ze op eenzelfde peil gebracht Ze verhoogde van 5.250 F (eerste kind' tot 7.780 F seder 1 januari 1965. Interessant zijn de cijfers van de jaarlijkse totale uit gaven voor (je toepassing van de sociale wetgeving voo: de aroeiders. In I960 weerden daaraan 51 miljard frank besteed. In 1964 gingen er 73 miljard aan. dat wil zeggen ruin 40 ten honderd, of 22 miljard frank per jaar méér! Men ziet het, zulke inspanningen laten toe te zeggen dat al degenen die op de toepassing van de sociale wet ten beroep deden, hun aandeel, een ruim aandeel, ont vingen. in de toegenomen welvaart. Doch in de komende vier jaar kan het nog veel beter indien u op 23 mei a.s. uw stem uitbrengt op de socialis tische kandidatenlijsten voor Kamer. Senaat en Provin cie. Einde april zal deze rege ring inderdaad tenvolle vier jaar van een normale wetge vende termijn bestaan. Dit weze voor ons de gelegenheid om met een zekere nadruk op de noodzaak, van regerings- stabiliteit te wijzen. Ons par lementair demokratiscb regi me is ongetwijfeld datgene dat het beste past bij onze opvattingen van persoonlijke vrijheid, persoonlijk initiatief en recht op uitoefening van kritiek. In een demokratisch regime waar ieder van de gevestigde machten haar taak vervult en haar rol ten volle speelt, koml men tot een bevredigende en doelmatige werking van onze instellingen. De hoofd/aak Wijlt daarbij in ieder geval gewaarborgd: de volksverte genwoordiging, die de uit drukking is van de volkswil, heeft gelegenheid op besten dige wijze de regering te con troleren. haar daden te beoor delen. ze te ondersteunen als zij het blijft verdienen en ze af te keuren van zodra haar politiek niet meer niet de al gemeenheid i an de volkswtt overeenstemt. Het parlementair democra tisch regime is du> stellig niet hel gemakkelijkste. Het ver eist niet alleen dat alle orga nen hun rol degelijk vervul len. maar bovendien wordl van de burgers verwacht dal zij voldoende begrip belonen voor de vraagstukken die zich in het openbaar leven stellen. Hel failliet van de communistische pa riij Wie de evolutie van de K.P. se dert de bevrijding heeft gevolgd, moet wel tot de vaststelling komen dat deie partij zeer laag is geval len, zowel moreel ah in ejlek- tieven. Moreel heeft ze nooit sterk ge staan: Ze werd altijd rechtgehou- den door een handjevol hall-gare intellectuelen, die nooit iets van de arbeiders hebben begrepen en altijd naar de pijpen hebben ge danst van hun meesters in het Kremlin, Vóór de oorlog waren de Bel gische Kommunisten tegen het nazisme gekant... totdat de Rus Molotov en von Rïbbentrop hel met elkaar cp een koopje gooi den: op slag veklaarden de K.P. ers dat niet de Duitsers, maar ivel de Franse en Britse imperialisten de ivare oorloysstokers waren Toen het Hitler-leger ons land tvas binnengevallen, dachten onze Kommunisten er geenszins aan Weerstand te biedenVolksverte genwoordiger Lahaut (dezelfde die later lajfelijk zou vermoord worden) reed toen per wagen naar Toulouse, van Duitse papie ren voorzien, om de gevluchte Belgische arbeiders ertoe aan te zetten er het werk te h erva t tin in de Luikse metaalnijverheid. René Noël, thans nog de enige Kommunistische senator, was in augustus 1940 druk bezig met de oprichting van een syndikale or ganisatie. Wij loensen het proces van deze Kommunisten niet te maken, zelfs deze feiten niet te veroordelen.' Alleen willen we aantonen welke ommekeer deze heren hebben gemaakt toen in juni 1941 de Duitsers Rusland binnenvielen. ge politiek van neutraliteit weid onmiddellijk overboord gegooid en de Kommu nisten brachten een partizanenle ger op de been, hierin gesteund door vele arbeiders die onder de misdadige en vernederende nazi- bezetting leden. Velen van hen zijn, helaas, de martelarendood gestorven Zo kwam de K.P. uit de oorlog als een partij, die van patriottis me overvloeide: de Kommunis tische meetings gingen door onder de Belgische driekleur en werden besloten met de cBrdbangonnei! Fr kwamen zowaar Kommunis tische ministers in de regering van de <.bourgeoisstaat want het elektoraal sukses dezer operatie was niet uitgebleven: De K.P. had een stemmen-aantal behaald dat meer dan het dubbele bedroeg van 19119. Daarna zijn de Kommunisten berg-af gegaan, zijn ze elk jaar wat dieper gezakt. Hiervan getuigen volgende cij fers: 1946 zonder vrouwen) 13K Aantal volksver tegenwoordigers 24 Inspanningen tot moderni sering van onze instellingen werden stelselmatig doorgezet. De beide Kamers van ons Parlement hebben hun regle menten gewijzigd en zijn er toe gekomen doelmatiger te werken zonder aan de kwali teit van het wetgevend werk afbreuk te doen. De hervor ming van de uitvoerende macht, de regering, staat se dert enkele jaren op de agen da. Reeds in 196(1 had onze partij voorstellen tot grondige veranderingen voorgelegd. De Rondetafelkonferentie, die zich in de laatste maanden met de problemen van de her ziening van de grondwet be zighield. heeft zich ook voor zekere hervormingen, zowel in de struktuur van de regering als in het regeringswerk uit gesproken. Het betekent dat men mag voorzien dat in de komende maanden het pro bleem op konkrete wijze op de agenda zal komen en ten minste een begin van een op lossing krijgen. Als de instel lingen op voldoende wijze werken, kan doelmatig ge presteerd worden. Eén van de belangrijkste elementen dat daarbij moei onderstreep! worden met het oog op de verwezenlijking van doelmatig werk, is de stabiliteit van de regering. Door regerings- stabiliteit naar doortastende en duurzame hervormingen Het staat als een paal bo ven water dat de regerings- stabiliteit liet vertrouwen van de bevolking, zowel in de re gering ais in ons politiek regi me, versterkt.Er zijn in de laatste tientallen jaren, en zelfs in de laatste twintig jaar, voorbeelden genoeg ge weest van landen waar gemis aan regeringsstahiliteit grote schade aan het regime berok kende. Ons land verandert snel. Deze veranderingen doen zich op ieder gebied voor. Zij heb ben allemaal eenzelfde doel: land en volk voorbereiden op de toekomst die in feite reeds begonnen is. Op het interna tionaal vlak mag men zeggen dat de veranderingen niet minder snel gaan. Op het po litiek en op het ekononiiseh vlak ondergaan de relaties tussen de verschillende naties diepgaande en voortdurende wijzigingen. De verhoudingen tussen de zgn. bevredigde in dustriële wereld van het Wes ten en de onbevredigde, op komende wereld van de ont wikkelingslanden. zullen voor de komende jaren in grote mate de duurzaamheid van de vrede bepalen. Een stabiele regering van een land als het onze. dat over de ganse wereld opnieuw hoog in aanzien staat en op het morele vlak zeer veel kre diet geniet, kan in de huidig* internationale omstandighe den een zeer grote rol spe len. Aïaar ook daar is rege ringsstahiliteit een voorwaar de die aanzien en gezag van de regering verhoogt en haar stem in de internationale ge sprekken meer kracht bijzet. Regeringsstabiliteit is dus een voordeel op het nationaal en internationaal politiek vlak, op het vlak van de ekonomi. sehe en sociale politiek, op dit van de onderwijspolitiek, van de openbare werken, enz., kortom overal waar men aait de toekomst moet werken. Een land dat door gemis aan stabiliteit van zijn rege ring gedwongen wordt alleen de problemen van vandaag te zien oplossen, is een bekla genswaardig land dat zija toekomst ten volle verwaar loost. Het behoort aan de bevol king er voor te zorgen dat ons land daartoe nooit kome: nj. a.w. dat regermgsstabilitefj wordt gewaarborgd door nag bestaan van grote partijen van uit hun opvattingen ovj« het algemeen welzijn, regeicn kunnen. De bevolking die van de regering verwacht dat zij in alle omstandigheden liet algemeen welzijn vooraan zou stellen in de rangorde van haar bekommernissen en die daarbij wenst dat het land waarachtig zou geregeerd worden, hetgeen betekent dat men voornamelijk aan de toe komst zou denken, moet ook de voorwaarde tot staud brengen waarin de regering deze wensen kan tegemoet ko- men. Deze voorwaarde is re geringsstabiliteit. v,- Aantal stemmen 300.099 Een deel van de weer talrijk opgekomen bu itenlandse manifestanten, tijdens de Anfct- Atoonimars t* Brussel van zondag 1.1. (Arch ieffote)

Voor Allen | 1965 | | pagina 1