BESCHERMING VAN DE VERBRUIKER w v&oc iedec kind Bedenkelijke praktijken in sommige pensioendiensten Het is niet alleen noodzakelijk dat de arbeiders een goed loon verdienen, Ze moeten met dat loon in de beste voorwaardén kunnen kopen, dit wil zeggen, goede kwaliteit aan billijke prijzen. In een economie, zoals de liberalen ze willen, is dat onmogelijk. Deze heren eisen de vrijheid op de verbruikers uit te buiten en hen hun produkten op te dringen door aanwending van alle oneerlijke middelen. Ook verzetten de voorstanders van de liberale markteconomie zich tegen elke controle op de produkten. De B.S.P. is van oordeel dat maatregelen moeten worden genomen om de prijzen te stabiliseren en om de verkopers te beschermen tegen de verkoop van minderwaardige en soms schadelijke pro dukten. L •«OOR «LIES» DE KD. L.P.D., UIT WEST- VLAANDEREN zou moeten be grijpen dat het moeilijk ia te antwoorden op sommige vragen zonder dat men ze mag vernc men. In ieder geval kan er hem gezegd worden dat, indienhet depot op naam van zijn wouw geplaatst wordt, dit enkel voor delen kan tot gevolg hebben Er is Weliswaar dan nog bijdrage te betalen voor het pensioen en aan de Onderlinge Kas voor Kinder bijslagen. doch dit is geenszins meer dan wat hij thans betaalt. De pensioenbijdrage wordt nl. berekend volgens het w.nstcijfer, terwijl de bijd age voor de On derlinge Kas vastgesteld wordt volgens net kadastraal inkomen van het huis waar het depot uit- gQQgfencj wprd£. Anderzijds zal de belasting op het inkomen van de vrouw, op haa. naam vastgesteld worden en. gezien het gering be drag ervan wegvallen. DE KD. R. T.. Uit BRUGGE vraagt ons enige uitleg omtrent de werkloosheidsmtke ingen aan thuiswerkers, en speciaal in ver band met tut onderbreken van de 6 noodzakelijk werkloosheids- dage.. en ook over de inschrijving als werkzoekende. ANTWOORD le Volgess de bepalingen van artikel 148, 2", van het k ninklijk besluit van 20 december 1963 betreffende ar beidsvoorziening en werkloosheid, wordt het genot der werkloos heidsuitkeringen aan een huisar beider slechts toegekend op voor waarde dat hij gedurende een on onderbroken periode van mins tens zes werkdagen geheel werk loos was; zondagen, wettelijke feestdagen en vakantiedagen vor men geen onderbreking van deze periode; zo echter een van de wettelijke feestdagen, vastgesteld in toepassing van de gesluitwet van 23 februari 1947 betreffende het toekennen van loon aan ar beiders voor een bepaald aantal feestdagen per jaar. geen aan spraak op loon geeft, wordt deze feestdag als werkdag uesjbwwc Uit deze tekst volgt dat. zo tij dens de periode van volledige werkloosheid van de huisarbeider een of meer zondagen, wettelijke feest.dacen of vakantiedagen voorkomen, de lopende werkloos heid niet is onderbroken en het recht op werkloosheidsuitkerin gen openvalt zodra het aantal dagen werkloosheid, door optel ling, het minimum van zes voor noemde ononderbroken werkda gen bereikt, ongeacht de voren- vermelde dagen van niet-onder- breking. Zulks is dus niet het geval wan neer tijdens de werkloosheidspe riode andere dagen zich voordoen dan de zondagen, wettelijke feest dagen of vakantiedagen, name lijk ziektedagen, aangezien in dat geval de lopende werkloosheid onderbroken is wegens het inval len van die andere dagen, het geen tot gevolg heeft dat de werkloosheidsdagen vóór en na deze onderbreking niet mogen worden samengeteld teneinde het vereiste aantal (zes dagen) e be komen; in dit geval wordt het recht op werkloosheidsuitkerin gen slechts toegekend voor elk der periodes vóór of na deze on derbreking in de mate dat de duur van de volledige werkloos heid minstens zes ononderbroken werkdagen bereikt, volgens hoger uiteengezette egel. 2" Wanneer, in toepassing van het artikel 131 van hetzelfde ko ninklijk besluit van 20 december 1963 een werknemer gehouden is zich te laten inschrijven als werkzoekende, wegens het feit dat hij gedurende een zekere tijd gedeeltelijk werkloos is om be paalde redenen, dan dient deze inschrijving behouden zo deze eerste werkloosheidsperiode ge volgd is door een nieuwe periode van gedeeltelijke werkloosheid, desgevallend om andere redenen; inderdaad het zijn in dit geval niet de eventueel verschillende redenen van de gedeeltelijke werkloosheid die de verplichting daarstellen zich als werkzoekende te laten inschrijven maar wel het feit zelf van het bestaan van deze gedeeltelijke werkloosheid, uitge zonderd echter voor de gevallen waar de vrijstelling van inschrij ving automatisch is (bijvoorbeeld in geval van slecht weer). Ander zijds in de gevallen waar de in schrijving is geschied krachtens artikel 131, 3, 2°. littera a, van voornoemd koninklijk besluit van 20 december 1963. wordt aan deze inschrijving slechts een einde ge steld na de hervatting van het werk met volle werktijd geduren de vier opeenvolgende weken; in deze hypothese geniet de arbeider van een nieuwe vrijstelling van inschrijving voor een duur gelijk aan deze welke voordien door de ■""mister werd toegekend. AAN E.L. UIT RONSE. U vraagt de berekening te maken van de loopbaan van uw vrouw als cumul. Gelieve mij hiervoor ook te laten w^ten 1. Uw geboortedatum. 2. Indien u reeds pensioen ge niet, welk pensioen geniet u, sedert wanneer en hoeveel ge niet u 3. Op welke datum heeft uw vrouw haar pensioen aange vraagd P.P. KD. G. STR. UIT KORTRIJK, is sedert 1 februari 1963 in pen sioen. Hij geniet 34 36 van België en 2/36 van Frankrijk. Hij heeft de indexverhoging van augustus 1984 nog niet ontvangen, dit is nu reeds 9 maanden geleden. ANTWOORD-Wij kunnen u niets anders aanraden dan per aangetekende brief om inlichtin gen hierover te vragen aan de Rijkskas voor Rust- en Overle vingspensioenen, Kunstlaan 6. Brussel, met duidelijke opgave van uw naam en adres, alsook uw pensioennummer (zie uw strook jes) P.P. AAN KD. V.O. UIT OOSTEN DE. L Wat uzelf betreft. Ge lieve ons uw verdiende lonen op te geven voor de jaren 1955 en 1956. Indien u ze niet meer kent. kunt u ze steeds vragen aan uw vroegere werkgever. Verder zal het om voor het ogenblik nog niet mogelijk zijn uw pensioen te berekenen dat op l september 1986 een aanvang zal nemen. 2. Wat uie broer betreft. Aan gezien het hier een zee- .speciaal geval betreft, hebben wij zelf in lichtingen intewonnen bij de ad ministratie der pensioenen. Zodra wij hierop antwoord hebben ge kregen zullen wij u ooit hierover inlichten. Gelieve ons echter ook zijn geboortedatum op te geven. Gelieve ons ook indien mogelijk op te geven of er in België voor de periode 1926 tot mei 1940 stor tingen werden verricht als arbei der. Gelieve op te merken dat in die periode de RMZ nog niet bestond. PP. P.S. UIT GENT, is geboren in februari 1906, haar echtgenoot, geboren in februari 1906 is over leden in augustus 1942. Haar overleden echtgenoot was steeds metaalbewerker. Zij zelf heeft een volledige loopbaan als be diende. Zij vraagt hoeveel pen sioen zij zou kunnen genieten op 60 jaar, of zij een rente zal ge nieten op 60 jaar ingeval zij ver der blijft werken, of het bedrag van haar pensioen kan verhogen ingeval zij na 60 jaar verder blijft werken. ANTWOORD Voor het ogenblik kunnen we nog niet met zekerheid het be drag van uw pensioen vaststellen op 60 jaar. dus vanaf 1 maart 1966. Wij hebben het echter ge daan op 1 maart 1965. dus met één jaar vervroeging. De referentieperiode bedraagt dan 39 jaren, zijnde de jaren 1926 tot en met 1964. Indien u dus al de jaren bewijst als be diende zult u een bediendenpen sioen bekomen van 39/39sten. De lonen die u ons opgegeven hebt hebben we vanaf 1959 be grensd. aangezien voor de bere kening van de bediendenpensioe nen alleen de begrensde lonen in aanmerking komen. De berekening van uw persoon lijk pensioen wordt dus als volgt gedaan vanaf 1 maart 196-5 29 39 X 46.900 34.874,35 1955 1 39 X 78.000 X 60 X 1.2037 1.444.40 1956 1 39 X 78.000 X 60 X 1.1707 1.404.85 1957 1 39 X 82.500 X 60 X 1.1348 1.440.28 1958 1 39 X 95.500 X 60 X 1,1203 1.645.94 1959 1 39 X 96.000 X 60 X 1,1067 1.634.49 1960 •/39 X 99.600 X 60 X 1,1034 1.690,71 1961 1 39 X 100 800 X 60 X 1.0926 ai 1.694.34 1962 1 39 X 102.000 X 60 X 1.0775 1.690.85 1953 1,39 X 103.200 X 60 X 1.0648 1.674.72 1964 1 39 X 106.950 X 60 X 1,0126 1.666.06 50.860.99 Wegens vervroeging wordt hier van 5 afgetrokken, dus 50.851 X 95 48.318,— F Aangezien uw man arbeider was zou u hiervoor een overle vingspensioen kunnen bekomen. In dit geval dus 27.060 F per jaar. Een rustpensioen bediend« en een overlevingspensioen arbeider mogen slechts gecumuleerd wor den tot het bedrag van 41.963 F. Aangezien uw rustpensioen be diende reeds 48.318 F bedraagt zult u het overlevingspensioen arbeider dus niet uitbetaald krij gen. Op 60 jaar zult u alleszins een rente kunnen krijgen indien u verder blijft werken. Indien u verder blijft werken na 60 jaar zal het bedrag van uw pensioen niet verhogen volgens de huisige wetsbeschikkingen. Zie echter het verkiezingsprogramma van de B.S.P. op sociaal gebied. Dit punt is hierin vervat. Stem dus socialist op 23 mei aanstaande, opdat zij dit punt zouden kunnen verwezenlijken tijdens de komende vier jaar. P.P. 1000 F Artikel verschenen in het In- lichtingsbulletin nummer 2 van 1965 van de Nationale Federatie van Socialistische Gepensioneer den, Keizerslaan, 13, te Brussel I. «De neiging zich te tooien met andermans veren is ook op onze dagen nog niet uit de mode. Vooral inzake sociaal en politiek dienstbetoon weten zij die er zich mee inlaten hoe gemakkelijk het is zich, mits de medewerking van bepaalde functionarissan, de ver diensten van anderen toe te eige nen en pluimen op zijn hoed te steken die men niet heeft ver diend. Het systeem is eenvoudig ge noeg; men laat welke sociale dienst of welke mandataris ook zich uitsloven om een pensioen bundel bv. op het vereiste bewijs krachtige peil te brengen, wacht tot de (gunstige) beslissing is ge vallen en laat- zich dan door een bereidwillige medewerker onder de ambtenaren of functionarissen van de betrokken diensten op het gepaste ogenblik voorlichten. Van dat ogenblik af is het nog slechts een koud kunstje de pen sioengerechtigde bij middel van een opwekkende brief om de tuin te leiden en hem in de v/acn te brengen dat niet de sociale orga nisatie of de mandataris van zijn eigen partij, waartoe hij zich aan vankelijk heeft gericht, aan de basis van de gunstige afloop lig gen, maar wel de man die zich spontaan» en edelmoedig» over zijn lot heeft bekommerd en het «uitzonderlijk genoegen» heeft hem als eerste in kennis te stellen van het «schitterend resultaat» van zijn (denkbeeldige) «tussen komst». Zonder te willen dramatiseren, komt het ons toch voor dat voor al het feit dat dit alles slechts mogelijk is met de medewerking van door iedereen betaalde func tionarissen wier allereerste plicht het is zich korrekt en loyaal te gedragen, volkomen tegen de borst stuit. Wie met de afwerking van pen- sioengevallen vertrouwd is, weet hoeveel inspanning en moeite be paalde gevallen kunnen met zich brengen en zal zich ock kunnen inbeelden hoe wansmakelijk de methode is die wij aanklagen. Dat ook zeer vooraanstaande politieke persoonlijkheden er niet voor terugdeinzen zich ervan te bedienen is een reden te meer om daadwerkelijk en snel in te grij pen. Het gaat nie A p toestanden te aanvaarden waar bij de belangloze inspanningen van onze sociale diensten en militanten worden ge minimaliseerd of zelfs als onbe staande worden voorgesteld, inge volge praktijken die tot de meest onwelriekende van het pensioen domein behoren. De Minister van Sociale Voor zorg en voornamelijk aie van de Middenstand - want daar vooral neemt men het met de functionele en politieke zeden niet te nauw, zouden er goed aan doen een grondig onderzoek te laten instel- lei naar de stand van zaken in de verschillende diensten onder hun .beheer en daar waar het past de maatregelen te treffen aie zich opdringen. Het lot van de gepensioneerde is al weinig benijdenswaardig en de moeilijkheden om zijn rechten te vrijwaren al ingewikkerd genoeg opdat men er liet valse spel van bepaalde totaal verpolitiekte func tionarissen nog zou kunnen bij nemen». TOELICHTING: Beste lezers, dit artikel is zeer aktueel. In de' verkiezingsperiode waar-in we nu verkeren, menen sommige CVP'ers dat om een aantal stem men te bekomen werkelijk alles toegelaten is. Wij wagen dan ook aan de gepensioneerden che zulke brieven mochten ontvangen, van personen wiens hulp zi jabsoluut niet hebben gewaagd, bier abso luut niet de minste aandacht aan te schenken en heel zeker deze personen hun stem niet te geven op 23 mei a„s. Richt u steeds voor de spoedige behandeling van uw pensioendos sier tot onze socialistische volks vertegenwoordigers, senatoren, provincieraadsleden, tot de ver antwoordelijken van het ABW en Bond Moysoo, die u steeds belang loos zullen helpen bij uw moei lijkheden die u mocht ondervin den bij het bekomen van uw pen sioen. PIET PENSTOEN De huidige regering heeft veel gedaan om het gezins leven te bevorderen. Oordeel zelf Onder dc regering-Eys- kens bedroeg de premie bij de geboorte van het eerste kind 5.250 F thans wordt 7.780 F toegekend. De maandelijkse kinder bijslag voor het eerste kind werd van 446 F op 523,50 F gebracht en de toepassings- modaliteiten werden versoe peld. Doch de B.S.P. is van oor deel dat alle gezinnen, wel ke ook hun samenstelling- zij, dezelfde bestaanskansen moeten hebben. DAAROM VRAGEN DE SO CIALISTEN DAT 1.000 F MAANDELIJKSE KINDER BIJSLAG ZOU WORDEN UITGEKEERD VOOR ALLE KINDEREN.

Voor Allen | 1965 | | pagina 2