DER VERKIEZINGEN 27e Jaargang - Nr 23 Zaterdag 5 juni 1965 DEMOCRATIE, DEMAGOGIE EN GEVOELSKWESTIES liet strekt zeker tot eer van een democratisch stelsel zoals het onzedat liet volkom de vier jaar, als opperste rechter kan optreden en uit spraak doet waartegen geen beroep kan u-orden aangetekend, tenzij bij volgende verkiezingen. Dictatoriale stelsels hebbendaartegenover, een andere opvatting van het landsbeleid. Niet al leen houdt een unieke leider hel roer in han den, dikwijls tegen de tvil van het volk en met behulp van de macht, maar meestal lukt hij er zelf in, door gebruik te maken van een goed uit gewerkte propaganda en betaalde toejuichers, de indruk te geven dat de onderworpen bevolking hem op de Itanden draagt. Deze overweging is wel de enige die wij kun nen doen om de ontgoocheling van de vele mili tanten en sympathisanten te verzachten, na de gevoelige achteruitgang van onze partij op 23 mei 11. Wij kunnen ons nochtans niet weerhouden te betreuren dat, in deselfde democratie, de fan tasten en de veelbelovende opposanten, een ge deelte van de bevolking kunnen betoveren en de stabiliteit van ons regime kunnen onder mijnen. Nemen wij als voorbeeld de heer O. f an- andenhove. Enkele jaren geleden zat hij in een regering onder wiens beleid u-ij, door het libe raal rem systeem, een hoog aantal werklozen ken den; de sociale wetgeving had, in verre na, het peil niet bereikt dat u-ij vandaag kennen; de in dustrialisatie van de gewesten bleef achterwege. Welnu, liet was voldoende dat dezelfde heer Vanaudenhove, met zijn ..tandpasta"-glimlach als mooiprater enkele keren op de T.V.-scher men verscheen, het teas voldoende dat hij onbe rekende beloften deed en aan de drie Belgische gemeenschappen uiteenlopende verklaringen aflegde om. met behulp van grootse en dure pro pagandamiddelen, een gedeelte van het kiezers korps te verleiden. In meer algemene lijn is het ook eigenaardig hoe sentimentele kwesties de uitslagen van de verkiezingen hebben kunnen beïnvloeden. Mi- norisatievrees in Wallonië, wantrouwen bij een gedeelte van de Vlaamse bevolking t.o.v. de- grondwetsherziening en het statuut van Brussel- Hoofdstad. Nochtans werden deze problemen voor het eerst door de laatste regering onder handen genomen. Indien er misschien enkele negatieve punten waren, heeft deze regering een oplossing trachten te vinden voor vraagstukken die door de vorige regeringen op de lange baan werden geschoven. PROBLEMEN VAN HOOFDZAKELIJK EN BIJKOMSTIG BELANG Verbazend is het eveneens hoe de W'aals- Vlaamse verhoudingen zo hevig worden gesteld in een periode waarin ons land een gevorderde welstand kent. Alles is zeker niet volmaakt, maar niemand zal ontkennen dat de levensstan daard van onze bevolking in ruime male is ver beterd sedert enkele jaren. Een partijgenoot heeft op zijn kiesmeeting de demagogie van de P.V.V. op treffende en ironische wijze geïllus treerd, toen hij de kiesargumenten van de ex- liberalen parodieerdede Belgen verkopen linn radio en T.V. om aan brood te geraken, de auto's verdwijnen van onze wegen, de handelszaken in luxe-artikelen moeten hun deuren sluiten... Ten slotte lijkt hel ons niet ongepast even te onderlijnen dat, toen in ons land de arbeiders met man en macht moesten strijden voor het verwerven van enkele elementaire rechten, er geen sprake nas van de moeilijkheden van twee de rang die de Belgen vandaag schijnen te ver- delen. Misschien is dit wel een teken van onze tijd of de prijs van onze welstand. Wat er ook van is, wij moeten de verkiezings uitslagen met realiteitszin aanvaarden en de re denen van de terugslag grondig onderzoeken. Een klare kijk op de nieuwe toestand moeten wij alleszins behouden en met een even klare taal tol onze mensen spreken. De compleksiteit van de behandelde proble men tijdens de laatste legislatuur, hun ingewik keldheid, zijn waarschijnlijk door een gedeelte van de bevolking niet begrepen geworden. De door de meerderheidspartijen gegeven uitleg u-as misschien ook te zwaar en kon de kiezers niet boeien. In ieder geval, op basis van de verkiezings uitslagen. lijkt het geen twijfel dat wij voor enorme moeilijkheden zullen staan in de komen de wel ten en dal de krisis lang zou kunnen du ren vooraleer er een leefbare regeringsformnle zal kunnen gevonden worden. Inderdaad, de re geringspartijen hebben de twee derde meerder- hei tl verloren, nodig om de grondwetsherziening te verzekeren, lit een ander stand punt gezien blijft af te nachten op welke wijze de P.f'.V. haar opportunisme en knipoogjes aan ff alen, I lamingen en Brusselaars zal kunnen doen over eenstemmen met de eisen van extremistische strekkingen zoals deze van de Volksunie, tie com munisten en andere scheurlijsten. Blijft dan nog af le nachten welke de houding zal zijn van de C.V.P. en van de B.S.P., in ver band met de wel of niet deelname aan de nieuwe regering. J'ermoedelijk sol onze partij binnen kort een nationaal kongres bijeenroepen. liet zou dus voorbarig zijn hierover uit te weiden. M en kan de komende dtigen beter aanwenden door in iedere Federatie een objectief onderzoek in te stellen over liet rendement van onze propa- gandatechniek en maatregelen te treffen om de uitstralingskracht van de Partij, onze pers en de organisaties van de gemeenschappelijke actie te versterken. Gromhvets- hernieuwing moet worden verzekerd U4 -• 03 voori alien REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-l'IETEKSMEUM'STRAAT 64 GENT - Tel. 3d.57.H5 (4 lijnen) - Postcheckrekenlng 5G7.33 «Het Licht» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever. R. VERCAMMEN, St.-Pletersnleuwstraat, 64. Gent De B.S.P.,tijdelijk geremd, begint een nieuwe strijd BIJEENKOMST ALGEMENE RAAD OP ZATERDAG 12 JUNI Het dagelijks bestuur van de B.S.P. heeft de ganse dag vergaderd onder voorzitter schap van Leo Collard. Na de vergadering heeft Roger Des- champs, nationaal sdkretaris, de pers het volgend commu niqué overhandigd: «Het Dagelijks Bestuur van de B.S.P. heeft de ontleding van de uitslag der verkiezin gen van 23 mei voortgezet. Het heeft vastgesteld dat het los van de sociale en econo mische vraagstukken, in 's lands belaag Is dat de grondwetsherziening eerst; zou worden verzekerd. In dit opzicht herinnert het eraan dat de B.S.P. een overeen komst heeft afgesloten die konkrete en doeltreffende op lossingen brengt. De algemene raad van de B.S.P. zal op zaterdag 12 juni worden samengeroepen voor de aanwijzing van de gecoöp teerde senatoren.

Voor Allen | 1965 | | pagina 1