NAAR EEN I I I I I I I I I I I I KANS OP EEN VLUGGE REVANCHE I 27e jaargang - Nr 24 Zaterdag 12 juni 1965 redactie en administratie st.-pieteksnieuwstkaai ei ÜENT - lel 25.57.95 (-1 lijnen) - Póetclveekrekening 567.33 «He?. Licht» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever. It. VERCAMMEN, St.-Pietersnieuvvstraat. 61 (ient In ile verschillende federaties run hel land zit men gebogcu over Ie verkiezingsuitslagen en worden gissingen gemaakt over de oor sprong van de grote stemmenver- scliuivingen die zich veel gevoeli ger naar rechts dan naar links af lekenen: een gevolg, meent men, van de verhoogde levensstandaard van de arbeiders die naar een hourgeoisieineulaliteit zon leiden, die gesymboliseerd wordt door de liberale regenscherm. Een gevolg, zeggen anderen, van de politieke onmondigheid ran de jongeren, de vrouwen en niaunen van minder dan 30 jaar, die zich lieten overbluffen floor de publicitaire slogans van de P.V.V., waarvoor tientallen mil joenen frank werden geïnvesteerd door geldschieters die nu van het winnend team een regeu van divi denden verwachten. Verder wordt gewezen op de onverschilligheid of ergernis van de duizenden blancostemmers, zo- wal 69.295 in het arrondissement Brussel alleen, die zouden vol staan hebben om twee volksverte genwoordigers te kiezen. Anderen bekennen openhartig dat zij nóg in het duistere tasten omtrent de beweegredenen die aanleiding hebben gegeven lot deze abnormale verkiezingsuitslag en dat daarover een opiniepeiling zou dienen gehouden te worden. Deze zou moeten plaatsvinden al- voreus de weg kan uitgestippeld worden die de Partij zou moeten inslaan om in haar schoot en rond zich de arbeiders en vooruitstre vende elementen te kunnen vere nigen. De samenbundeling der diverse krachten van goede wil zou dan hel objectief nummer 1 moeien worden van de Partij. De vraag wordt dan gesteld of onze propagandamethodes nog verder beantwoorden aan de ver eisten van de moderne samenle ving en of onze socialistische doel stellingen niet zouden dienen ge- formuleerd te worden in een meer bevattelijke taal. Misschien zou het kiezerskorps dan veeleer rekening houden met de positieve en concrete resulta ten en zou de lichtgelovigheid van Jan Publiek niet verder op publi citaire wijze kunnen uitgebuit worden. Doch dan stelt zich de bijko mende vraag toe de dialoog kan gevoerd worden met diegenen die o li z, e iulichtingsvergaderingen niet bijwonen, noch onze pers lezen. Hoe zal uien er in slagen de be volking dusdanige politieke op leiding te bezorgen dat ieder voor zichzelf iu staal zou zijn het voor en het tegen van de politieke lijn Ie onderkennen, onderscheidings vermogen dat leiden moet tot een persoonlijk oordeel en keuze. Nochtans is het enkel in deze voorwaarden dat de democrati sche instellingen normaal kunnen werken. En hoe kan de democratie beter gediend w orden <lan door het aan kleven en propageren van het zich steeds vernieuwend socialisme In Volksgazet schrijft J. Van Eynde, ondervoorzitter van de B.S.P. «Hoeveel regeringsformules zijn in de huidige om standigheden mogelijk Theoretisch en wanneer wen de kleine partijen, zoals kommunisten en Volksunie, om van de francophone fron- tisten en Perin en Moreau zelfs niet te spreken, buiten beschouwing laat: VIER. Een drieledige regering, die een reusachtige meerderheid van 1S9 stemmen achter zich zou hebben tegen een dispara te oppositie van 23. Een B.S.P.C.V.P.-koalit.e, met een meerderheid van 141 tegen 71. Een C.V.P.—P.V.V.-kombina- tie met een meerderheid van 125 tegen 87. Een B.S.P.P.V.V.-kabinet met een meerderheid van 112 tegen 100. Wij gaven enkel de cijfers voor de Kamer van Volksver tegenwoordigers. Die van de Senaat zijn trouicens niet be kend. Zij zullen slechts kom pleet zijn na de definitieve aanduiding van de provinciale en gecoöpteerde senatoren. Wij herhalen het: DIT AL LES IS SLECHTS EEN OP SOMMING VAN DE THEORE TISCHE MOGELIJKHEDEN, gerangschikt zonder politieke voorkeur met de getalsterkte van de meerderheid in dalen de orde. Bovendien kan men nog een regering van extra-parlemen tairen of een zakenkabinet vormen. Doch dit is het aller onwaarschijnlijkst en boven dien ook het gevaarlijkst van al en zou de verloochening van het systeem betekenen. Het is dus uit de vier hoger vermelde formules dat uitein delijk een keuze zal moeten gedaan worden door de par tijen. Welke? Ongetwijfeld is hel voor iedereen te vroeg om dit te zeggen, alhoewel sommi ,e kranten zich daaraan a1 wa gen, zoals La Libre Belgique die zich in het zweet zet voor een C.V.P.P.V.V.-regering onder leiding van Vanden Boeynants en Gazet van Ant werpenwaar men nu b jna openlijk een C.V.P.B S P.- formule onder P.W. Segers aanprijst. Aan een kombinatie B.S P. P.V.V. en aan een tripes-tïe denkt blijkbaar niemand. Wij zeker niet Wij wilden vandaag enkel aantonen welke de mogelijk heden zijn. Wij voegen eraan toe dat de uiteenlopende stromingen, in alle partijen, niet enkel de mogelijkheid doch zelfs de waarschijnlijkheid meebren gen dat gelijk welke formule na enige tijd zal uiteenvallen, wat dan vermoedelijk pievwe verkiezingen zal meebrei: n. Het is daarom dat e keen zich moet voorbereiden op een kort Parlement Vooral, natuurlijk, degenen die op revanche zijn belust. Het is niet de schuld van de partijleiders, dat de kaarten iverden verdeeld zoals zij het thans zijn en dat de bestaan de stabiliteit iverd verbroken. Het zijn de kiezers die het aldus hebben geiviid. Of om volkomen eerlijk te blijvenDIE kiezers die hun oude en stevige partij formate hebben verlaten om avontw- riers te volgen. Sommigen hebben er reefs spijt van. ivordt beweerd. Mogelijk, doch spijt komt j* politiek, zoals it alles, steeds te laat. Z eo voor allen nieuwe oriëntatie van de partij r

Voor Allen | 1965 | | pagina 1