"1 Wil men de Vlamingen het gelag doen betalen a a J 1 1 27e Jaargang Nr 25 Zaterdag 19 juni 1965 ROND EEN VERWARDE POLITIEKE TOESTAND Jos Van Eynde, ondervoorzitter van de Partij schreef daags na de verkiezingen dat de Belgen gekozen hadden voor de verwarring en de moeilijkheden. En inderdaad... we zitten er thans volop in Geen huwelijk zoals bij de spinnen... De P.V.V. heeft de C.V.P. het mes op de keel gezet. Met zijn mateloze pretentie heeft schoenfabrikant Van Audenhove aangekondigd dat zijn partij enkel met de C.V.P. wil regeren en dan nog op voorwaarde dat. de grondwetsherziening wordt geregeld in de geest zoals de liberalen het willen. De artikelen waardoor de Vlaamse gemeenten rond het Brusselse tegen verdere verfransing worden be schermd, en waardoor de vernederlandsing van het bedrijfsleven in de Vlaamse gewesten wordt bevor derd, moeten volgens de P.V.V. eruit Het Is begrijpelijk dat de C.V.P., die dan toch in Vlaanderen het sterkst in aantal is, doch daar af te rekenen heeft met de aantrekkingskracht van de Volksunie, hoegenaamd niet enthousiast is met het huwelijksvoorstel van de liberale voorzitter dat, zoals bij de spinnen, meer op een aanbod tot zelfmoord gelijkt. De kansen 0111 binnen afzienbare tijd een einde te stellen aan de regeringskrisis verminderen ziender ogen. De grondwetsherziening is de struikelblok geworden. II aai om de liberalen zich terug aan tafel willen zetten Onze lezers zullen zich herinneren dat op 26 januari de B.S.P. en de C.V.P. zich akkoord hadden gesteld om bepaalde wijzigingen aan de grondwet te bren gen teneinde o.a. de verhoudingen tussen Walen en Vlamingen te regelen. Beide partijen waren bereid de overeengekomen tekst te stemmen 11a de verkie zingen, wat ook hun positie mocht zijn, deelname aan de nieuwe regering of de oppositie. Dit akkoord is nog altijd van kracht, doch beide partijen hebben één stem te kort om de vereiste tweederden meerderheid te bereiken die voor zulke wijzigingen vereist is. Hierdoor komen de liberalen opnieuw aan bod. Ze hadden destijds de rondetafelkonferentie verlaten omdat ze niet akkoord gingen met artikelen 3bis en 38bis. Het eerste voorzag de afbakening van het taalgebied (wat de verdere verfransing zou beletten o.a. van de gemeenten in de Brusselse agglomeratie) het andere hield een voorstel in om de Waalse nume rieke minderheid in het Parlement te beschermen tegen eventuele stemming van een Vlaamse meer derheid. Deze waarborgen reikten voor de vele fransspreken den niet ver genoeg, dus kon de P.V.V. er gerust tegen gekant zijn zonder in Wallonië aan populari teit in te boeten. Thans wil de heer Van Audenhove zich terug aan tafel zetten en verklaart hij wel te kunnen instem men met artikel 38bis, maar niet met artikel 3bis. Met andere woorden hij wil wel waarborgen geven aan de Walen inzake minorisering maar weigert de Vlaamse rechten te erkennen de verfransing van de Vlaamse gemeenten in de Brusselse agglomeratie moet onbeperkt en ongestoord zich kunnen voltrek ken, de Vlaamse dorpen in de Voerstreek moeten (Vervolg laatste blz.) Partijvoorzitter Collard ontleedt de verkiezingsuitslagen „Wij moeten een bestendige propaganda organiseren, een nieuwe formulering van onze idealen en doelstellingen dient nagestreefd" KKDACTIF. EN ADMINISTRATIE ST.-PIE'IF,I!SNITUTVSTRAAT Cl GENT - Tel. 8S.S7.95 (4 Iflnen) - Postcheckrekentng 567.33 nllct Licht» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. iiilgever. R. VERCAMMEN, St.-Plelersnleu «straat, Cl. Gent Algemene Raad van De Algemene Raad van de B.S.P. vergaderde verleden zater dag onder het voorzitterschap vau Victor La rock in het Achturenhuis te Brussel. Op de agenda stond de aandui ding van de te coöpteren sena toren en de bespreking van de politieke toestand. In zijn openingsrede verklaar de voorzitter Larock: «Wij zete len drie weken na verkiezingen die voor ons heel nngus-tig zijn ge weest. liet algemeen stemrecht heeft altijd gelijk, zelfs als zijn uitspraak in vele opzichten on rechtvaardig is. Dat was het geval voor <lo tal rijke militanten die zich onver poosd hebben ingespannen. Dat was ook het geval voor vete ka meraden die geenszins onverdien stelijk waren en die hun mandaat verloren hebben. Dl tlie omstan digheden mag de solidariteit geen i.idel woord zijn. Solidariteit en strijdgeest. Daardoor moet liet herstel gebeuren en zullen wij de revanche nemen voor een neder laag waarbij geen van ons zich neerlegt. REDE VAN COLLAR In afwachting van'de uitslagen neemt COLLARD het woord om de. resultaten van de verkiezingen te ontleden en de politiek van de partij te bepalen. Wij moeten realistisch zijn en niet defaitistisch. Welke zijn de oorzaken van de verkiezingsne derlaag Ze zijp uitwendig en inwendig. Het komt er op aan de taktiek van de B.S.P. Ie be palen ten opzichte van de uit wendige oorzaken. Aan de an dere kant moeten wij onze or ganisatie aanpassen, evenals ons programma. Wat blijkt uit de cijfers? He gegevens van het Instituut Emiel Vandervelde wijzen op 'n achteruitgang sinds I960 van 8,5 t.h. voor de B.S.P. en 7.1 t.h. voor de C.V.P. een vooruitgang van 9,3 t.h. voor de P.V.V. 3 t.h. voor de koiiimuiiisten. 2.4 Ut. voor de «Waalse lijsten» en 3.4 t.h. voor de Volksunie. De totale verschuiving be draagt dus 17 t.h. In de Brussel e agglomeratie verliest de B.S.P. 15.35 t.h. waar van 2 t.h. aan de kommunisten en 13 t.h. aan de P.V.V. en de ID.i In Vlaanderen verliest de B.S.P. 5 t.li.. waarvan 6,7 t.h. aan de kommunisten. 0.50 t.h. aan Huvs- mans eu de rest aan de P.V.V. en de Volkiimi». In Wallonië verliest de B.S.P. 11,39 t.h. waarvan 4.17 t.h. arfn de kommunisten. 3.17 t.h aan de Waalse lijsten en de rest aan de P.V.V. He B.S.P. blijft de sterkste partij in Wallonië, de tweede in Vlaanderen en in het Brusselse. De P.V.V. is de eerste partij iu Bross: 1. de tweede ill Wal lonië en de derde in Vlaanderen. De C.V.P. is de eerste partij in Vlaanderen en de derde ui Brussel en iu Wallonië. Collard behandelt dan het re geringsbeleid en vraagt zich af of liet een vergissing was deel te nemen aan de regeringscoalitie. Hij herinnert eraan dat het B.S.I*.-kongres zich met een meerderheid van 80 t.h. uitsprak voor de deelneming. Bijna alle vraagstukken be handeld door de regering ston den iu de regeringsverklaring. Ons kongres keurde de regc- ringsaktiviteit met 80 t.h. goed. Enkele malen werden onze mi nisters gefeliciteerd. Wij kunnen het werk van onze ministers niet afkeuren. Aau de andere kant groeide de impopulariteit van de regering. Desniettemin deden wij voort, daar wij steunden op de sociale voortnitgang. ONGUNSTIGE PSYCHOLOGISCH! WEERSLAG Collard behandelt daarop de psychologische achtergrond van de financiële hervorming. En kele hervormingen hebben onze kiezers getroffen, b.v. de houders van de koloniale waarden. Een ander hoofdstuk betreft de Ziekte en Invaliditeitsverzeke ring. Beide hervormingen be antwoorden aan de deniokrali- sche eisen. Doch psychologisch lokten zij een verkeerd effekt uit. Die psychologische stemming overvleugelde de voordelen die wij nagestreefd hebben. De sta king van de geneesheren heeft andere bevolkingslagen getrof fen. DE TAALWETTEN Vis derde onderwerp behandelt Collard de taalwetten. Velen wa ren overtuigd dat de taalgrens ren einde aan dit ges»b:i zou be tekenen. De mensen hebben ech ter niet begrepen. De reaktie in Wallonië was and rs dan in Vlaanderen. Die kwestie is de hoofdoorzaak van ons verlies. Maar er zijn nog andere punten zoals het vraagstuk van de kri igsgevangencn. Spreker herinnert aan het laatste kongres van de krijgsge vangenen met een spannende at mosfeer te'en de reeerine. Daar bij kwam dan nog de zaak van het «klein iucivisute». Het ene verergerde het andere. Het werd een lange reeks van ongelukken. Aldus verlor: n wij veel stemmen naar réchts, maar ook naar links. Collard herinnert b.v. aan de wet i"*trcTe"<io haoAhavipg van ile orde. ilc begroting van lands verdediging en van de rijkswach*. Er is ook de kwestie van de gepensioneerden. Hel bu reau kreeg talrijke klachten. Men schreef dat de regering een i-snanning heeft gedaan, maar dt alle voordelen opgeslorpt werden door de stijgende levens duur!». Wij kregen de mam. de veering van het dure leven Ie zijn. INWENDIGE OORZAKEN Ruiten die uitwendige oorzaken waren er ook inwendige oorza ken. Wij kenden bijna fatale u -lieuringen: horizontale tussen Vlamingen eu Walen: vcKükale tussen wat genoemd werd «link se"» en anderen. De hefbomen hebben wij kunnen behouden. Maar het is een moeilijke strijd geweest. wij verluren aldus Partijvoorzitter Collard krachten die wij voor andere doeleinden hadden kunnen ge bruiken. Wat moeten wij nu doen? Wij staan voor een moeilijk probleem. Het nationaal belang staat op het spel, maar ook de K.S.P.! Onze partij is gaaf gebleven. Wij moe ten de verloren krachten terug winnen. Het bureau wenst een ruim debat om klaar te zien. Spreker hanilett ook over de. struktuur van de partij. Voor de propaganda kunnen wij in som mige gewesten op de vakbonden steunen, in andere niet. Wij moe ten meer kontakt zoeken met de georganiseerde arbeiders eu te vens een ruimer publiek hpreiken. Wij werden tegengewerkt door Tl machtige pers. Uie pers heeft 'n echte psychose verwekt tegen de regering. Wij moeten die stroom tegenwerken. Een enorme taak staat ons te wachten! Onze mid delen zijn zeer beperkt, maar wij moeten een bestendige propagan da organiseren. Ve der komt het aan en de for mulering van onze eigen gedach ten en de omschrijving van onze idealen. Er zijn er niet alleen voor de arbeiders, maar ook voor de «teï- iiire» groep, d.w.z. be dienden. zelfstandigen, landbou wers. Er doen zich snelle muta ties voor. Wat wilt. 11 de jonge ren? 1,5 MILJOEN KIEZERS BLEVEN ONS TROL W Collard herinnert aan onze slo- gans.die van hun waarde niet hebben ingeboet! Het is niet om dat sommigen ons de rug hebben toegekeerd, dat wij ons geweer van se houder zullen veranderen. 1.500.000 kiezers zijn ons trouw gbleven. Wi.i mogen echter de enen niet achternalopen en hier door de anderen verliezen. Wij moeten dus onze me lbo: les aanpassen. He 28 t.h. van de kie zers die ons trouw blijven, vin den hun gading in het socialisme. He welstand heeft veranderingen meeg! bracht, ook de gepensio neerden vragen nu vakantiegeld. Men wil dat de staat minder geld verteerl, dat de belastingen da len. Hit alles «gist» voor het ogenblik hij hel pwb'iek Sommige arbeiders menen dat zij de ar- beiilerswereld ontgroeid zijn. Aan ons te bewijzen dat h I socialis me alleen hun verzuchtingen kan oplossen. l)e vlottende massa groeit be stendig. Ook dit feit verdient aandacht. Wij bevinden ons wel licht op een draaischijf. Moeten wij ons programma veranderen, ol' moeten wij liet op een andere wijze voorstellen? Wij moet n ons aan het werk zetten, liet is een lange w eg. De politiek is zoals een oorlog. Hel belangrijkste is het gros van de geledereu te behouden en vooral liet moreel. l)it is het voornaamste, als het geloof en de overtuiging er maar bij blijft.

Voor Allen | 1965 | | pagina 1