NAAR EEN COALITIE P.V.V. EN CVP.? i I ELK ZIJN VERDIENDE STRAF I Zaterdag 26 Juni 1965 27e jaargang - Nr 26 WIE IS PIERRE HARMEL DE HERE'S VAN DE FINANCIE ZIJN IN IWN NOPJES DE PRIJS VAN DE GRC)ND EA HERZIENING OMEROS VANAUDENHOVE Als ik het stuk niet mag schrijven en de regie niet mag voeren en de enige rol niet mag vertolken doe ik natuurlijk niet mee... 2 ai voor I allen De voorkeur van Pontius Pilalus De keuze van de heer Pierre Harmei a's kabinetsformateur is wel biezonder betekenis- vol voor de richting die men in het België va» na 23 mei wil uitgaan. In sommige middens heeft men immer getracht het \oor te stellen als zouden de kiezers :ich gekant hebben tegen het «tra- vaillismeen de «.Vlaamse aanspraken Pierre Harmel is voorzitter van de Waa'se partJjvleugel van de C.V.P. en volksvertegen woordiger van een streek waar men de Vlamingen geen warm hart toedraagt (tenzij om in de Luikse fabrieken te komen wer ken. Van het travaillisme is de formateur voor zeker geen voorstander. Hij is een conser vatieve intellectueel, die we reeds als minis ter lebben gezien in de minst sociale rege- i ingen W0Eiini66 ons l&nci word g6Z6go'id t.tz. deze van de heren Duvieusart, Pholien en... Eyskens. En wie bewaart van Pierre Harmel niet de bittere herinnering van zijn schoolwet ten Hij was de man die met een fluwelen handschoen het officieel onderwijs wou wurgen, zonder daarbij één spier van ün gelaat te vertrekken. ïlij heeft de ziel van Pontius Pilatus. Neen van de socialisten heeft hij nooit veel moeten hebben en we zouden nuichelen indien we moesten verzwijgen dat deze ge voelens wederkerig zijn... De regering Lefevre-Spaak kon Harmels goedkeuring niet wegdragen. Hij had immers in 1961 eerst als informateur, daarna als on derhandelaar bij de besprekingen tussen B.S.P. en C.V.P. gevoeld in welke richting de nieuwe wind waaide Deze ploeg was hem te vooruitstrevend en daarom schaarde hü zich tesamen mei Gaston Eyskens aan de zijde van de onthou ders sn bleef passief de revanche afwach ten. Thans is voor Pierre Harmel het ogenblik gekomen voor een vurige omhelzing' met de Partij van Omer Vanaudenhove. Da e laatste kan zich met des te meer ge mak de «avances» van de heer Harmei la ten welgevallen, want sedert de P.V.V. aan de uitgang van de kerk is gaan rekruteren, heeft ze geen reden moer om de vader-van- de-schooloorlog uit de weg te gaan... In de middens van de Groot-Financie wrijft men zich vergenoegend in de handen ®r 4? n°s een andere reden waarom de h er Harmel gekozen werd. Hij is een spe cialist m grondwetszaken. Als hij enige ver dienste heeft dan is het wel om als politicus en man van de wetenschap na de oorlog het initiatief te hebben genomen tot een ern stige bestudering van deze problemen. Het Centrum-Harmei, waaraan ook socia listen en liberalen hebben meegewerkt heeft m 1958 zijn verslag gepubliceerd. Het is, in de huidige omstandigheden, niet ongepast even te herinneren aan het feit out. de afbakening van de taalgrens het fameuze artikel 3bis waartegen de PVV D,,i de i'W,,.. bot viaamsa lands gedeelte is gegaan Dat werd wetenschap pelijk aldus bepaald door het Verslag-Har- mei. En ei' is nieeer Het tweetalig Brussel moest volgens dit verslag beperkt blijven tot de 19 gemeenten Welnu, als dat waar was vóór 23 mei 1905. dan is dat na deze datum nog altijd o ge bleven Gaat de heer Harmel het kind dat zijn naam draagt, verloochenen om de P.V.V. ter- wille te zijn Of is hij. als Waal, conservatief en hevig anti-socialist, in de ogen van de liberalen aanlokkelijk genoeg om, zonder v rdt.re toe gevingen op grondwetsgebied. de geschikte huwelijkspartner te zijn De prijs van de grondwetsherziening zal in dat geval wel bijzonder hoog zijn vcor de arbeiders, de zieken, de gepensioneerden. Do vier vette jaren zullen dan gevolgd worden door magere jaren van sociale pauze.. En Pontius Pilatus zal zijn handen wassen m de onschuld en zeggen Het zijn de kiezers van 23 mei die het zo hebben ge wild P.D.B. REDACTIE EN ADMIMS'J RATIE ST.-PIF.TEfiSNIECWSTRAAI G4 CE\ I lel. 25.57.95 (1 lijnen) - Pustctieekrekentng 567.33 «Hel licht; Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden ter. nil gever. It. VEKCAMMEN, St.-Pietersnicuwstraat, 61. tient TONEEL IS FEESTER K/A S0C De midden tand van de honfd- Mg.fl yerwavhi wonde wtv do t-ij die de .lommen-enten» zo als dat te Brussel heet be schermt Ge zijt ei wel mee! Wie voerde de voorheffing in? Wie voerde de gemesntebelas.ing op het inkomen in? die vooral zo lioog is in de franskiljons-li berale hoofdstad: de li, Liebaert! En wie was de h. Liebaert? De P.V.V.-mniister van Financiën in de regering-Eyskens. Want diezelfde «commercemen: verwachten van de P.V.V. ver mindering- van belastingen voor zichzelf - ontduikingsmogelijk- lieden inbegrepen hoge pen sioenen en allerlei voordelen zon der tegenprestatie. Waarom en waarover klagen zij? De restaurants in Brussel zijn eivol, in de winkels staan de klanten op elkaar, aan de Grote Markt kan men elke dag de klanten zien aanschuiven, tot op het voetpad alsjeblieft, voor een beenhouwersyaak; in schoen- en modewinkels vinden tal van ko pers hun nummer niet omdat al les direkt verkocht wordt. De za ken ITagn U/fAtfnïl> rrnr.A - V, keilers onwillekeurig aan de oor logsjaren doet denken. Te allen tijde ontdoken de le den van de middenstand hun be lastingplichten, eoi daarom wer den op dat stuk zekere nonnen voorgeschreven die deze heren en dames natuurlijk te streng vinden. Daarbij komt dat ze vij anden zijn van de grote waren huizen. Hebben zij er dan nooit aan gedacht dat de grote warenhui zen door P.V.V.'ers ingericht wer den en worden. Hebben zij er dan nooit aan gedacht dat de voorzitter van de P.V.V. schoe nen vervaardigt en die dan nog in eigen winkels aan de man brengt. Hebben zij nooit van «Shoepost» gehoord? Als zij over belastingen, voor heffing. gemeentetaksen, grote warenhuizen, enz., kniezen, waar om dan hun stem uitbrengen op de P.V.V.? Boontje komt om zijn loontje! Zij zullen nog lang wachten op de P.V.V.-wonderen Op de bewering- van een militant die kloeg over de leemten in onze Jeugdbewe ging. terwijl onze bonden voor ouderdomsgepensioneerden ge durig aangroeien, werd door een andere de pertinente vraag gesteld: «En de P.V.V,, heeft die jeugdgroepen, wat meer is, lieeft die gepensioneerden bonden?» De militant antwoordde zelf op zijn vraag: «Zij heeft noch het een noch het andere en toch is zij er in geslaagd zo- wei gepensioneerden als jon geren voor haar te doen stemmen. Wat zij echter wei heeft is een keten van pers organen die haar steunen in haar reaktiomaire politiek te gen de zogezegde «travailüsti- sche» partijen.» Laattijdige profeten Nu het kalf verdronken is, weet praktisch iedereen welke de reden is van de nederlaag der regeringspartijen en komt men aandraven met tientallen voorstellen en projekten om hieraan verandering en ver- Een partinente vraag betering te brengen. De beste oplossing zal echter zijn dat iedereen in zijn eigen kapelleke de bezem uithaalt en schoonmaak houdt. Het zal niet volstaan te zeggen hoe de zaken moeten aangepakt worclen, er zal ook dienen uitgemaakt op welke wijze de nieuwe aanpak zal georganiseerd en georclies- teerd worden en waar men de vrijwilligers zal vinden om de ze reusachtige taak voor de meest toegewijden wat lichter te maken. Bevrijding uit dc gemekaniseerde wereld L. Opsteyn schrijft in «De Volkswil weekblad van de Limburgse soc. beweging: De uitstraling- van onze partij hangt niet zozeer af van gewijzigde strukturen of van hernieuwde kaders, maar in de eerste plaats van doel stellingen die zich in onze mo derne samenleving meer en meer zullen gaan opdringen en waarbij de bevolking in het algemeen en de jeugd in het bijzonder zich met overtuiging zonden kunnen aanslluiten. liet valt niet te loochenen dat in de georganiseerde we reld, waarin wij leven, de on verschilligheid van de massa geen aansporing is tot en thousiaste aktie vanwege de politieke partijen en dat zij een gevaarlijk immobilisme zou kunnen bevorderen. Noch de beloften van gelei delijke sociale verbeteringen, noch de betrachtingen om aan de bevolking de huidige pro blemen kenbaar te maken, hebben de kiezers kunnen overtuigen. Wij betwijfelen ten «eerste dat een verdere aktie. op de zelfde elementen of zelfs op meer gevoelskwesties gesteund, een ommekeer in de openb ire opinie zou meebrengen. Wij zouden, ozals in het verleden, tijdelijke suksessen oogsten en dan weer nederlagen kennen zoals deze van 23 mei j.L„ zon der te mogen spreken van een werkelijke en progressieve doorbraak van de socialisti sche ideeën. Deze doorbraak zal er alleen komen wanneer onze bewe ging de. moderne mens uit on-' ze twintigste eeuw een tweede greep van de opgejaagde, ge mekaniseerde en soms kleur loze wereld, waarin de massa mer en meer wegzinkt. De arbeider aan zijn btnk- werk, de bediende in zijn steeds zwaardere, en komplexe maal zal bevrijden, niet mee-r uit de elieiiD'e van het vroege re proletariaat, maar uit de administratie, de mens in zijn vrije tijd, on:' ergaat onbe wust de druk van opgedreven prodiiktiemethoden en van onverbiddelijke konkurrentie- strijd. De massa heefde gezonde en eenvoudige ontspanningen opgeofferd aan kunstmatige behoeften, waarin zij dikwijls teleurstelling en ontgooche ling vindt. Kou het voor de B.S.P. geen schone taak zijn t'e mens langzamerhand te doen be grijpen dat de ingeslagen weg gevaarlijk en zonder uiteinde is en dat het socialisme onze maatschappij geleidelijk wil veranderen om aan de mens een meer gelukkig en humaan bestaan te geven?...» Er is te eten en te drinken in de stellingname van kd. L, Opsteyn, doch we betwijfelen erg dat wij met onze zwakke soc. pers in staat geweest zijn de huidige problemen in rui me kring kenbaar te maken onder het publiek.

Voor Allen | 1965 | | pagina 1