IVIeer klaarheid aan de politieke horizont ALS DE P.V.V. HAAR ZIN KREEG Csl 1Oto&^ MvteeJ t CZ-i 6/Gk9 zqL%- Zaterdag 10 juli 1965 27e jaargang - Nr. 28 C.V.P. steil een regering niet de socialisten in het vooruitzicht De P.V.V. in het spoor van liet poujadisme Regeringstleelnaine ivordt door socialisten op gemengde gevoelens onthaald 2 <a voor allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEKSNIELFWSTRAAT, 61 GENT Tel. 23.57.95 (1 lijnen) - PostcheckreUenlng 5G7.33 <-lle!. Lichu Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever. li. VERCAMMEN, St.-PletersnleuHStraat, IJl, Geilt o Onmiddellijk no de verkiezingen schreven we in ons blad een artikel, dat getiteld was Het land moet worden bestuurd De thesis, die we daarin verdedigden, kwam op het volgende neer 16 der kiezers hebben hun vertrouwen in de regering Lefevere-Spaak niet mee rhernieuwd om uiteenlopende redenen omdat ze voor de enen de Walen, voor de ande ren de Vlamingen bevoordeligde.doch 63 bleven de regeringspartijen getrouw. Aon wier stem moet nu de meeste waarde worden gehecht? Aan deze van de misnoegden en onstandvastigen of aan deze die het sociaal en ekonomisch werk van de regering Lefevre-Spaak wisten te waar deren We stelden de vraag of het niet beter ware de coalitie B.S.P.-C.V.P.-rgering voort te zetten, doch voegden eraan toe dat dit niet zou gaan met „gelijk wie' en voor „gelijk wat". Thans, meer dan één maand later, is er opnieuw van deze formule sprake. Deze blijkt de enige uitweg te zijn, vermits de P.V.V. haar verant woordelijkheid heeft ontvlucht en eerder aan het opportunisme van de partij bij een volgende ver kiezing schijnt te denken dan aan 's lands belang. We maken thans mee dat de P.V.V., die tot een der „nationale" partijen wordt gerekend, zich meer en meer in het spoor van het „Poujadisme" begint te begeven. Wij hebben vóór de oorlog nog zulk een be weging gekend, die op de meest schandalige wijze onze democratische instellingen ondermijnde en almaardoor speculeerde op de mistevredenheid von een deel der middenstanders. We weten wat van deze partij en haar leider is geworden. Maar de aanhangers van het Rexisme zijn met Degrelle niet verdwenen en ze stemmen in het Waals landsgedeelte en het Brusselse nu zonder aarzelen voor de P.V.V. van Omer Vanauden- hove. Men zal begrijpen dat een partij die zich in zulk spoor zet nog bezwaarlijk als een ideale „coalitie-partner" kan gelden voor gelijk welke andere partij. De heer Harmei, die nochtans zeer open staat, voor de conservatieve opvattingen van de P.V.V. heeft best kunnen ondervinden dat Omer Van- audenhove zich bij de onderhandelingen niet houdt aan de regels van het spel, die in een de mocratie nódig zijn. Daarom hebben de besprekingen nu een gans andere wending genomen en heeft men in de C.V.P. onomwonden verklaard dat de enige uit weg... opnieuw een „vergelijk" met de socialisten is. in socialistische middens wordt dit op gemengde gevoelens onthaald. Men is er immers te veel ont goocheld geworden door de uitslag der verkiezin gen. Wat baat het deel te nemen aan een sociaal- vooruitstrevende regering vragen vele socialis ten zich af als een groot aantal kiezers een welgevallig oor verlenen aan de demagogische en publicitaire stunts van een partij, die gesteund wordt door de Groot-financie Wat baat regeringsdeelname als achteraf de B.S.P. er de nadelige weerslag van ondervindt Moeten we dan omwille van het algemeen be lang onze partij laten aftakelen (Zie vervolg blz. 2) Liberale of neo-liberale ver kiezingsprogramma's z ij n waard wat ze waard zijn en dat is, gezien de ervaring, niet veel! Toch bleek uit de demago gische woordenstroom, die de P.V.V. in de afgelopen verkie zingscampagne ten beste gaf, wel zeer duidelijk waar men in de centrumpartij van de heer Van Audenhove met de sociale status van de werknemers heen wil. Een van de meest herhaalde slogans, gelanceerd met de kracht van vele miljoenen, iuidde op verleidelijke en be drieglijke manier: «Hogere lonen door lagere afhoudin gen? In feite bedoelde men hier mee dat het mogelijk is de werknemer een rechtstreeks hoger loon uit te betalen dooi de afhoudingen voor de maat schappelijke zekerheid te ver minderen. Deze waarheid a La Palisse. die vanzelfsprekend met een eenvoudig rekensommetje kan worden aangetoond, komt ech ter in haar onvolledigheid op volksbedrog neer. Een kind kan immers na rekenen dat een vermindering van de afhoudingen op de maatschappelijke zekerheid ook een onafwendbare ver mindering van de sociale ver goedingen voor gevolg zal heb ben. Dat gevolg echter liet de P.V.V.-propagandastaf echter wijselijk achterwege, omdat men zelfs in de ultra-conser vatieve smeltkroes van de ge wezen liberale partij niet stom genoeg is om de sociale zeker heid openlijk aan te vallen of in het gedrang te brengen. Stom was alleen de overlo pende massa die niet heeft be grepen dat die hogere lonen van de P.V.V. alleen te verwe zenlijken zijn ten koste van minder vacantiegeld, minder ziektevergoeding, minder kin dertoelagen, minder werklo zensteun en vooral MINDER PENSIOEN! Met andere woorden: de P.V.V. zou wel de rechtstreekse lonen willen verhogen, maar dan alleen ten koste van ver minderde tegemoetkoming in geval van ziekte, werkloosheid, verlof en wettelijke oprust- stelling. Hoger loon dank zij lager pensioen Ziedaar wat in het achter hoofd van Hougardy en co rondspookt en. wie twijfelt eraan, door patronaat en financiewef t'd hartstochtelijk zou worden ■■■r^Michl- Of die mensen e,- Vin reac- tionnaire ideeën, zelfs 'na hun overwinning hun kans krijgen, geloven wij niet Niet alleen omdat zij 'g^eia - partner zullen vinden om de sociale klok op dergelijke ma nier terug te zetten, maar ook omdat een volk als het onze zich dergelijk bedrog niet zal laten welgevallen, tenminste niet straffeloos. Te onthouden valt het ech ter zeer beslist, omdat het beter dan wat wat ook aan toont dat zij dwalen die den ken dat onze sociale status een onaantastbaar verworven recht is. Nat, Fed. Soc. Gep. Hogere lonen dankzijo.a. lagerepensioenen

Voor Allen | 1965 | | pagina 1