1 spoxtwiteitr mm I I I l I ^leidcci vdcp zneez? liiilïïirele Zaterdag 17 juli 1965 27e jaargang - Nr 29 (Zie vervolg blz. 12) AAN ALLEN EEN PRETTIGE VAKANTIE psè In de beginperiode tras hel voor de militanten vuil de socialistische arbeidersbetveging voldoende ge- iveest te beschikken over veel goe de ivil, genoeg energie en een goe de lichamelijke konditie om een rol te kunnen spelen in partij, zie kenkas of vakhond. Maar hel werd de socialistische leiders meer en meer duidelijk dat. met het oog op de evolutie in het maatschappelijk leven en op de uitbreiding der arbeidersorga nisaties. de militanten steeds voor moeilijker opgaven zouden ko men te staan. De tol dan toé, los van elkaar wer kende ontwikkelingsclubs, biblio theken, toneelverenigingenzang koren. muziekkorpsen, enz., leer den in 1911 aangevuld door een Centrale voor Arbeidersopvoe ding, die tot voornaamste op dracht kreeg de arbeiders de no dige scholing te verschaffen om hun historische opdracht in het maatschappelijk gebeuren te ver vullen. Dit gebeurde dan, in den begin ne onder leiding van een Hendrik de Man en Désiré Bouehery in het Vlaamse land, hoofdzakelijk door het organiseren van plaatselijke kursussen in socialistische begin selen en aktiemethodes. Op een gegeven ogenblik voelde men be hoefte centrale kursussen te Brus sel in te richten, die dan 's zon dags werden gegeven. Zo kwam men dan vanzelf op de idee een permanente centrale school te stichten, een besluit dat onmiddellijk bij het einde van de eerste wereldoorlog door de Cen trale voor Arbeidersopvoeding werd getroffen. In 1921 kir am de Arbeidershogeschool tot stand, die toen kon rekenen op de aktie- ve belangstelling van alle socia listische arbeidersorganisaties. Mede onder impuls van de toen malige partijleider en minister van justitie Emile ander velde nam de Arbeidershogeschool on middellijk liet irettclijk statuut aan van een school voor maat schappelijk dienstbetoon. Zij werd aldus een kaderschool in een dubbele betekenis: kaders vor men voor tie socialistische arbei dersbeweging en socialistische ka ders vormen voor de nieuwe so ciale inrichting der maatschappij. Deze opdracht is de Arbeiders hogeschool trouw gebleven. NIEUWE TOESTANDEN. NIEUW E VRAAGSTUKKEN Soms heeft men de indruk dal de arbeidersbeweging te worstelen heeft met steeds wederkerende problemen, zij het dan in gewij zigde vorm. Was in hel begin van deze eeuw de arbeidersopvoeding ontoerei kend, thans wordt ze bedreigd door vervlakking en jachtig ge zoek naar goedkoop amusement. Vroeger diende de arbeidershoge school het hoofd te bieden aan de onvoldoende kennis van jonge idealisten. Thans kan men elders gemakkelijker kennis verwerven, doch heeft het element can be geestering, ja zelfs van de eenvou dige overtuiging een ernstige deuk gekregen. Hebben we niet moeien vaststel- len dat in een maatschappij met meer materiële welstand, begrip pen als solidariteiten „onder linge bijstandveel aan waarde hebben ingeboet HERREN WE IN ONS OPVOEDINGSWERK GEFAALD Die vraag moet ons van hel hart. We hebben over 'l algemeen te veel waarde gehecht aan de mate riële conditie der arbeiders, ons voor hun geestelijke vervolma king te veel verlatend op de op vatting dat ileze automatisch zou volgen. De marxistische theorie volgens dewelke de kitllurele bovenbouw uitsluitend wordt bepaald door de economische onderbouw. Iieeft ons parten gespeeld (Zie vervolg blz. 12) ui voor I allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUW8THAAT 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) - PostchecUrekenlng 567.33 slie*. Licht» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke Olailzyden. Ver. uilgever. R. VERLAMMEN, St.-Pletersn lentestraat, 64. Gent Over de uitslagen der verkie zingen van 33 mei zijn reeds heel wat bedenkingen in het midden gebracht. Alles slijt echter uitein delijk. Ook over de verbazing der eerste dagen is men heen. Maar naast de vele uitleg, die de neder laag der enen i n de victorie dei- anderen moet motiveren, blijft er een angstwekkend probleem over hoe moet men de afvailigheid in terpreteren van een belangrijk ge deelte van het kiezereskorps te genover mandatarissen die jaren lang zijn vertrouwen hebben be komen Om het vb. van de B.S.P. te ne men in de Brusselse Agglomeratie: een lijst aangevoerd door een fi guur, die een internationaal cre- diet van groot formaat heeft be waard; een pleiade van burge meesters die in hun respectieve gemeente over een groot gezag be schikken, een aantal personalitei ten, wier geestelijke standing het gemiddelde der andere partijen overtreft of in ieder geval op zijn minst evenaart. De vraag heeft niet enkel retro spectieve betekenis. Er zijn neder lagen die men gemakkelijk in casseert. Ze behoren tot het heen en weer-balansspel van de politiek en wie zich aan deze wisselingen niet kan onderwerpen, deed beter zich met onschuldiger vermaak onledig te houden dan met het variabele spel van de publieke arena. Maar de nederlaag van 23 mei blijft voor een groot deel onverteerd, omdat men het gevoel heeft het slachtoffer te zijn van een scherpe onrechtvaardigheid. Fouten begaat iedere ploeg en de afgetreden regering gaat ook in dit opzicht niet 'Tij uit. Er is ech ter tussen de ten laste gelegde fouten en de graad van de ver oordeling een schandalige (het woord is niet te sterk) wanverhou ding. waarbij n en zich moeilijk neerlegt. Opdat het tot daar zou komen moeten er werkelijk bij een belangrijk deel van de publieke opinie een serie waanvoorstellin gen ingeslagen hebben, die de grenzen van het normale over- sclirijden. Het feit dat niemand, ook de overwinnaars aan P.V.V.- zijde, een dergelijke verschuiving verwachtte, is er de beste uitdruk king van dat er met ongewone factoren rekening moet gehouden worden. Deze voorstelling is daar om van betekenis omdat het gan se probleem van de politieke op voeding en informatie er door in opspraak komt. Het zou voor de toekomst van de democratie in dit land een bedenkelijk geval wor den, indien de ongecontroleerde politieke hetze en de systemati sche valse voorstelling van feiten en personen tot een traditie, laat staan tot een instelling zouden worden. Diegenen, die zich hieraan ?tergrijpen, zouden zich ere van moeten rekenschap geven, dat een dergelijk stelsel gemakkelijk ver algemeend wordt en dat zoals in de bokssport slagen beneden de riem tot evenredigee zoniet harde re represailleslagen aanleiding ge ven. Het is dus niet alleen een probleem van moraliteit en fair- play, het gaat om de basis zelf van de dialoog, die elk politiek be drijf ten grondslag ligt. Goddank zijn wij, op één geval van dood slag na, tijdens de verkiezings campagne van geweld gespaard gebleven. Ma. r er is tegenover de regeringspartijen met een geeste lijke kwade trouw opgetreden zo als men er zeldzaam heeft be leefd. Men heeft zonder de minste nuances een wit-zwart beeld opge hangen dat een uitdaging is aan de critische geest en het gezond verstand. Het is «straf» om het er bij tienduizenden Brusselaars in te krijgen, dat de Franse taal te Brussel in gevaar is, in aanmer king genomen de zeer onderge schikte positie, waarin het ge bruik van het Nederlands er nog is, In andere domeinen was het niet minder erg. Iemand heeft eens gezegd «Je ne prouve rien que j'affirme Voor deze verkie zingen kan dit woord een histo risch karakter aannemen. Het gebrek aan respect voor de tegenstander is in de jongste ja ren tot een gebrek aan zelfrespect uitgegroeid. Gedurende maanden kon de Fourquoi Pas niet over de Minister van Economische Zaken schrijven zonder hem als Spinoy W.C. te betitelen. De reden daartoe was eenvoudig, dat de Minister bij de in te vullen in lichtingen voor de volkstelling naar het al dan niet voorkomen van W.C.'s in de huisvesting had gevraagd. De redacteur, die over „DE BLEKKAARD" TERUG NAAR DE TOEKOMST i i i 111M i. Voor velen is de verlofperio de aangebroken. Onze centra voor sociaal toerisme kimnen bogen op een nooit geziene toeloop van va kantiegangers. iedereen hoopt dat het zonnetje wat minder beschei den zal worden en definitief het wolkendek zal doorbreken.

Voor Allen | 1965 | | pagina 1