DE LONT AAN HET KRUITVAT I 4 Zaterdag 11 september 1965 27e jaargang - Nr 37 Onze militanten kwamen één voor één terug uit ver lof en wanneer deze bijdra ge verschijnt, zal praktisch iedereen gereed staan om het propagandawerk met vernieuwde moed te hervat ten. De ledenbeweging van de B.S.P. moet versterkt wor den. De socialistische pers dient burgerrecht te ver krijgen in alle socialistische huisgezinnen van de beide Vlaanderen. Want het blijft een feit dat het aantal leden aan gesloten bij de B.S.P. op verre na nog het cijfer niet haalt dat zou overeenstem men met het aantal socia listische kiezers. Daarenbo ven bereikt de socialistische dagbladpers ten hoogste een derde van het aantal gezin nen aangesloten bij de so cialistische organisaties. Dit zou de leden die door gaans, als kollektief abon nee, in veel groter aantal de weekbladen «Voor Allen» en «De Werker» ontvangen, tot nadenken moeten stem men. De doorsneemens die een katholieke of liberale opinie aankleeft blijft konsekwent met zichzelf wanneer hij een katholiek of liberaal getint blad leest. Weinigen onder hen le zen onze socialistische bla den, tenzij een zeer klein percentage, die dit af en toe eens zou doen uit nieuws gierigheid. Maar voor het overige blijven zij trouw aan hun eigen bladen. Doch langs onze zijde van de bar- rikade bestatigen wij maar al te veel dat op nogal lichtzinnige wijze anders denkende bladen afgeno men worden, waardoor de investeringsmogelijkheden van onze dagbladpers ver zwakt worden ten voordele van deze der tegenstrevers. Inderdaad zou de algeme ne kostprijs van onze dag bladpers gevoelig dalen door de verhoging van het aan tal lezers die onze dagbla den zouden afnemen. Meer lezers, betekent ook meer mogelijkheden om het aantal pagina's van onze bladen uit te breiden en de staf van medewerkers te vergroten, iets wat thans niet mogelijk is wegens de te kleine afzet van onze bladen. Voor ieder lid van een of andere socialistische orga nisatie die nog geen lezer is van een socialistisch dag blad, zou de konklusie dan ook voor de hand moeten liggen een socialistische plicht vervullen door zijn eigen socialistisch strijdor- gaan te lezen. Daarbij nog, aan te slui ten bij de B.S.P., want ook hier hangt de propagandis tische uitstralingskracht van onze partij af van de finan cieringsmogelijkheden die verschaft worden door de maandelijkse bijdragen van haar leden. Wie nog geen lid is van dc B.S.P. zal ook hieraan verhelpen door onmiddellijk aan te sluiten. E.» Handeiend over de oorlog in Vietnam schreef een Vlaams dagblad verleden week: «Eer de Ameri kaanse adelaar neerstort zal de Chinese draak deer lijk gehavend en misschien dodelijk gekwetst zijn Het gevaar bestaat inderdaad dat de Vietnamese kwestie op een afrekening zou uitlopen tussen twee grootmachten: de Verenigde Staten en Kommunis- tisch China. Als men bovendien bedenkt dat beiden in het bezit zijn van de meest vernielende kernwapens, dan is Vietnam geen «kurk meer in de fles» zoals des tijds wijlen Foster Dulles placht te zeggen, maar veeleer een lont aan een zeer gevaarlijk kruitvat, Ir'ie is verantwoordelijk voor deze toestand'f Wie draagt de schuld van deze oorlog, waarvan het aantal slachtoffers nu wel niet meer te tellen zal zijn Het is niet gemakkelijk op deze vraag een ant woord te geven, tenzij het een gemakkelijk antwoord zou zijn. Voor sommigen is het immers voldoende dat een land de beeltenis van Karl Marx in een 1 Mei-optocht meedraagt om zich alle uitspattingen te zien vergeven. Voor deze lieden zijn het ontegen sprekelijk de Amerikanen die de booswichten zijn en treft de militaire bevelhebbers van Peking en Hanoi geen enkel verwijt. We weten niet of we de dragers van zulke waarheden moeten benijden of beklagen. In elk geval, zij eisen in politieke aange legenheden dezelfde onfeilbaarheid op als de Paus op godsdienstig gebied. Onze zienswijze is daarentegen minder comfor tabel. De Amerikaanse interventie in Vietnam wekt bij ons gemengde gevoelens op. Wij zijn geneigd met sympathie de principiële steïlingname van de Ver enigde Staten te aanvaarden volgens dewelke men aan de Kommunisten eens en voorgoed moet duide lijk maken dat ze moeten ophouden met geweld ge bieden in te lijven. Wat in Vietnam gebeurt staat buiten twijfel: het Zuiden is het voorwerp van een kommunistische agressie. De wapenbestandsbepalin gen, voorzien in het Verdrag van Genève van 1954, die nochtans mede door Tjoe en Lai en Ho Tsji Minh waren opgesteld, werden door de kommunis ten niet naar de geest uitgevoerd. De kommunis tische guerilla's die uit Zuid-Vietnam, het gedeelte beneden de 17e breedtegraad, zouden worden ge- evacueerd, trokken wel het uniform uit, maar doken onder in de Zuidvietnamese bevolking als kommunistische propagandisten. De infiltratie van Vietkongs werd ongestoord verder gezet en het on dermij ningswerk en de vijandelijkheden lieten niet op zich wachten. Maar hoe duidelijk ae kommunistische agressie ook merkbaar is hoe ontegensprekelijk achter de strijdende Vietkongs de aanwezigheid der Chinezen ook schuil gaat die in de geschiedenis van het vroegere Indo-China zich voortdurend in dit land hebben komen vestigen toch moet elk rechtgeaard mens wrevelig worden als hij ziet op welke wijze de Amerikanen tewerk zijn gegaan. Eerst en vooral stuit het tegen de borst hoe weinig kieskeurig de Amerikanen zijn in het uit kiezen van hun beschermelingen. Als men de strijd (Vervolgt laatste bladzijde) a "t CA Z «I voor i alien i i:i> III. I ADMINISTRATIt >'l ,-1'IKÏIilKNIKl WS'1'RA.VI«4 r.l.M ifl "20.57.115 (1 lijnen) - rnslcheekrekenmg 567.83 «Hel l.iclu \oor abunnenientsprij/en /ie Reeesfelijke bladzijden Ver uilgever R. VEKCAMMKN. St-l'ietersnleimstiiat. Cl Gerit ;V r t. 1 V U TV i 1 «ti De partij activiteit begint stilaan, maar zeker

Voor Allen | 1965 | | pagina 1