gesteund op een stevig geplande ekonomie en een rechtvaardig financieel beleid Opdat de stroom zou sneller vloeien SCeiiHHetittQ wtieaden Os] Zaterdag 2 oktober 1965 27e jaargang - Nr. 40 Het is eigenaardig vast te stellen dat er thans van de hooglopende artikelen ver schenen in de kapitalisti sche en de liberale kranten van voor enkele maanden over het voor de deur staande failliet van ons land, thans niets meer te bespeuren valt Na langdurige besprekin gen over het toekomstig re geringsbeleid en na de par lementaire goedkeuring over het te verwezenlijken programma, is de negatieve liberale campagne doodge lopen op de realiteit van iedere dag. De tewerkstel ling houdt aan, de koop kracht verhoogt, de uitvoer kent geen inzinkingen, de financiën zijn gezond en niets van de verkiezings waarzeggerij van de libera len, noch van de Volksunie, heeft zich voorgedaan. Veel misleide kiezers moeten zich nu toch al af vragen of het nu werkelijk de moeite waard was om voor die grootschreeuwers te stemmen en onze eigen Socialistische partij te be- Wij hopen dat in de toe komst meer en meer kiezers zullen inzien dat ook in de politiek eerlijkheid en voor uitstrevende vastberaden heid, grotere waarden zijn dan valse verkiezingsslo gans Wil deze inleiding nu zeggen dat wij met de hui dige gang van zaken alvast genoegen nemen Wel dat zeker niet Een groot deel van onze partij heeft de medewer king aan de regering op het voorgelegd programma aan vaard, mits de stellige ver zekering dat met alle krachten de verwezenlij - king ervan zal nagestreefd worden. Met scherpe aan dacht zullen wij daarvoor op de uitkijk staan Wonderlijk genoeg zullen wij niet alleen zijn. De tegenstrevers van gis teren, de mannen die iede re dag ons failliet aankon digden, de financiers en de werkgevers, samen met de extremisten van beide zij den van de taalgrens, ko men thans iedere dag te voorschijn met lange vellen papier volgeschreven met goede en wijze raadgevin gen. Het zou ons te ver leiden de opsomming of de korte inhoud te geven van al de memorandums die aan de nieuwe regering zijn over gemaakt te beginnen met de vakbonden, het Verbond van de Belgische Nijver heid, de Hoge Raad van de Middenstand, de vader landslievende verenigingen, het Waalse front, het Vlaams Verbond, de open bare diensten, de grote bouwondernemingen, de ge neesheren, de Bond der Grote Gezinnen, de ver schillende economische ra den, e.z.m., e.z.m. Wij geloven dat de on derscheiden ministers wel hun volle aandacht zullen schenken aan alle vraag stukken maar inzonderheid aan deze in de regerings verklaring vervat. Want voor ons ligt daar de gebiedende weg wil het vertrouwen van de meer derheid van het Parlement bewaard blijven. Het rege ringsprogramma heeft voor rang. Tot slot even een woord over de tegenstanders van onze parlementaire demo cratie. Zekere hooggeleerde Ju risten komen met constitu tionele bezwaren over de aanstaande grondwetsher ziening en over de nieuwe praktische rol aan de par tijen toebedeeld. Met smaad spreken deze door de staat rijkelijk be taalde professoren over de nieuwe «particatrie». Volgens hen waren vroe gere jaren de volks verte- genwoordigers en senatoren de echte spreekbuizen van het land. Zij maken subtiel het onderscheid tussen land en partijen. Die heren vergeten juist dat vroeger de rijken, da kapitalisten en de nobil- jons, nooit het oordeel van het volk vroegen, dat vroe ger alle beslissingen over 's lands bestuur genomen werden in de raden van be heer van de enkele grote fi nanciële ondernemingen. Door de strijd van de so cialistische beweging, van de socialistische partij heeft het volk langs de par tij het medezeggenschap gekregen waarop het door de arbeid, door het aandeel in de nationale rijkdom, recht had. In onze democratie, waarop de heren professo ren zo smalend neerzien, spreekt een minister vrij en vrank over alle waagstuk ken van het regeringsbeleid en de toekomst van het volk, met al wie daartoe belangstelling toont. Zeker in zijn eigen partij. Wij zijn er fier op dat onze socialistische partij zich over die constitutione le uitzichten geen zorgen maakt. De constitutie en het recht van ieder individu is één zaak. De sociale vooruitgang gesteund op een durvend economisch en rechtvaardig financieel beleid is voor de massa werkende mensen de hoofdzaak. Verleden jaar rond het zelfde tijdstip, met een tussenruimte van amper enkele dagen, ontvielen ons twee goede vrienden An dre Van de Weglie, redak- tie-sekretaris van dit blad en Georges Hebbelinck, i hoofdredakteur van «Voor- uit». Beiden hadden, naast hun diepe vriendschap, veel m met elkaar gemeen hun minzaamheid, hun ruste loosheid, hun zorg voor de beweging, hun genegen heid voor de jongeren, hun socialistisch ideaal. Achter de gulle lach van André Van de Weghe en diens schitterende ogen ging een uiterst gevoelig mens schuil, die bestendig waakte over het welzijn dei- beweging en altijd bereid was de handen uit de mou wen te steken. Georges Hebbelinck was stiller en had meer weg van de denker die altijd begaan was met de zaken van het socialisme en de geldigheid van onze doctri ne. Wat zouden ze ons hebben gezegd? Xk vraag me soms af hoe beiden zouden gereageerd hebben op de gebeurtenis sen van de jongste maan den en vooral in verband met de uitslag der verkie zingen. André zou zeker zijn vin nige kritiek niet hebben gespaard op diegenen die dc socialistische beweging tijdens de verkiezingsstrijd nadeel hebben berokkend door haar stelselmatig te discrediteren. Maar hem kennende zou hij er niette min hebben aan toege voegd «de partij doet veel te weinig voor de jonge ren». Georges zou de toestand hebben gezien in een bre der kader. Hij zou Quack hebben geciteerd zoals hij dat meermaals voor de jonge ren heeft gedaan. «Het socialisme beweegt zich door de geschiedenis als een stroom», zou hij ge- zegd hebben. «Nu eens krachtig, dan zich vernau wend tot een geul om zich daarna weer plotseling met groot geweld uit te storten in een brede en machtige beweging». Hij zou 23 mei hebben bestempeld als een tijde lijke hindernis, een draai kolk die aan de stuwkracht of aan de richting van de stroom in feite niets veran dert. Z ca voor allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT, 61 GENT - Tel. 25.57.95 (4 Hindi) Postcheckrekenlng 567.33 «Hel I.tekt» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke blaüzt)(len. Ver. uitgever. K. VEUCAMMEN, St.-Pletersnleuwstraat, 64. Gent Prioriteit voor een sociale vooruitgang iinrtArAD Y ANDRE VAN DE WEG HE GEORGES HEBBELINCK (Zie vervolg laatste bladzjjde)

Voor Allen | 1965 | | pagina 1