ONMIDDELLIJKE UITKERING VAN VOORSCHOT AAN PENSIOENAANVRAGERS Als de liberale burgemeester van Luik over de Vlamingen spreekt Pgl. BROUHON KONDIGDE BELANGRIJKE MAATREGELEN AAN Cvi Zaterdag 9 oktober 1965 27e jaargang - Nr 41 Wie kan van deze voorschotten genieten? Van december af Pgt. Brouhon, minister van Sociale Voorzorg, en graaf d'Alcantara, minister van Middenstand, hebben verleden week een perskonferentie ge houden, waarop hoge ambtenaren van de twee departementen en de voorzitters van de komitees van beheer van verschillende pensioenkassen aanwezig waren. Minister Brouhon heeft de maat regelen toegelicht die de regering heeft genomen een onmiddellijk voorschot aan de pensioenaan vragers uit te keren. De zelfstandigen Overgangsmaatregel (£3 - JMMM EEN LAATSTE OMARMING VOOR HET NAAR SCHOOL GAAN Het wore gelaat van Mijnheer Destenay Hebben de Vlamingen een afschuw van bet Frans (Zie vervolg laatste blz.) Z ca voor allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEIISMEL'IVSTRAAT. Cl GENT - Tel. 23.57.35 (1 lijnen) - Postclieckrekenthg 00.33 lie:, l.lcht» Vooi abonnementsprijzen zte genestclijkc bladzijde». Ver. uil gever. R. VEKCAMMEN, St.-Pictersnieu«straat, Cl. Gent. Honderden, indien geen dui zenden arbeiders, die hun loopbaan (hebben beëindigd, of weduwen, moeten maanden en zelfs anderhalf jaar wachten op het pensioen dat hen van rechtswege toekomt, zo ver klaarde de minister van So ciale voorzorg. In dit verband las hij enkele protestbrieven van arbeiders of bedienden voor, die op pensioengerech tigde leeftijd waren, hun pen sioen niet trekken en beroep moeten doen op de C.O.O. OOk deze kommissies hebben deze toestand aangeklaagd. De regering heeft besloten bij wijze van overgangsmaat regel en op voorwaarde dat door deze maatregel het on derzoek der dossiers en de toe kenning van de definitieve pensioenen in de loop van 1966 niet vertraagd wordt, voor schotten uit te betalen. De weduwen en werknemers, die de pensioengerechtigde leeftijd hebben bereikt en een pensioenaanvraag hebben in gediend en tevens aan de ver eiste voorwaarden voldoen om met een pensioen te worden begunstigd. (De pensioenaanvraag moet moet ingediend zijn 8 maan den vooraleer de pensioenge rechtigde de leeftijd van 65 jaar heeft bereikt. Voor de vrouwen is dat 60 jaar). De voorschotten zelf worden berekend op onderstaande for. faitaire bases: 43.200 F, voor een gezin, hetzij 3.600 F per maand, 34.540 F voor een alleen staande man, hetzij 2.880 F per maand. 25.920 F voor een alleen staande vrouw, hetzij 2.160 F per maand. 25.920 F voor een weduwe, hetzij 2.160 F per maand. Voornoemde bedragen zijn geldig voor een volledige loop baan. Zij zullen evenredig toe gepast worden voor de onvol ledige loopbanen. Wat de bedienden betreft ver tegenwoordigen deze forfai taire bedragen een kleiner per centage van het pensioen dat zal worden toegekend. Het is echter om verwikkelingen te vermijden, vooral bij een even tuele gemengde loopbaan, dat de voorkeur gegeven werd aan een eenvormig forfaitair be drag. De voorschotten zullen ten laatste van de maand decem ber en vervolgens de 15e van iedere maand worden betaald. Zij zullen met terugwerken de kracht worden uitgekeerd aan de rechthebbenden die reeds verscheidene maanden hebben moeten wachten. De betalingen worden ge daan door de «Nationale Kas voor Rust- en Overlevingspen sioenen». Wanneer uit het dosier blijkt dat de loopbaan zo gedeelte lijk is dat slechts een voor schot van 400 F per maand moet uitbetaald, ofwel zo de rechthebbenden zijn beroeps- aktiviteiten voort uitoefent boven de door de huidige rege lingen bepaalde grens, wordt geen voorschot betaald. Bepaalde bijzondere toe standen kunnen echter voor komen, o.m. als de aanvrager zijn loopbaan als zelfstandige beëindigd. Er zal 'hem dan een voor schot op het pensioen worden uitgekeerd indien hij op zijn woord van eer verklaart zijn aktiviteit als zelfstandige te hebben stilgelegd. Zo het pensioen bij voorbaat wordt aangevraagd wordt het voorschot ook toegekend, maar verminderd met het reduktie- koëfficiënt die in de huidige regeling voorzien is. Voor de rechthebbenden die reeds bevestiging ontvingen van het bedrag van hun defi nitief pensioen worden maat regelen overwogen waardoor de volledige uitbetaling van hun pensioen mogelijk zal zijn. Het geval der migrerende arbeiders en der grensarbei ders en hun echtgenoten die onder hetzelfde stelsel vallen, (of ze nu arbeider of bediende zijn) werd eveneens voorzien. Minister d'Alcantara preci seerde voorts dat het stelsel der provisionele voorschotten dat voor de «zelfstandige» sek- i tor werd uitgewerkt verschil lend was van dit der loontrek- j kenden wegens het onderzoek omtrent de inkomsten en we gens het feit dat de zelfstan- j dige dikwijls verwaarloosd zijn pensioenaanvraag acht maan den op voorhand in te dienen, j In antwoord op verscheidene vragen, antwoordde de minis- j ter dat een voorontwerp van koninklijk besluit in studie was bij de bevoegde parlaments- kommissies ten einde van 1946 af de rechtvaardiging der loopbanen na te gaan. Er werd tevens een beroep gedaan op hun samenwerking met de administratie. Om de oorzaken van de ver traging op te sporen en ze te verhelpen, werden maatrege len genomen. Pgt. Brouhon onderstreepte nog dat er talrijke personen slechts op het nippertje hun pensioen aanvragen en dat de uitkering van de voorschotten slechts mag beschouwd wor den als een overgansmaatre- gel. I i'-V De heer Destenay is niet de eerste de beste liberaal. Hij is jarenlang partijvoor zitter geweest en bovendien burgemeester van Luik. Men zou mogen verwach ten dat iemand die in het politiek leven zulk een ver antwoordelijke rol speelt, zich niet zou laten meesle pen in een chauvinistische polemiek die Walen en Vla mingen dreigt te verdelep. Integendeel. Voor zulke polemiek waarschuwde de Luikse burgervader tijdens zijn jongste toespraak naar aanleiding van de Waalse feesten. Hij riep de Belgen op tot bezinning en weigerde te geloven dat het leven on mogelijk zou zijn in een land dat 1830, 1914 en 1940 had gekend. Aan het slot van zijn rede ontbrak zelfs het «Vive la Belgique» niet. Ontroerend nietwaar, zul ke bezorgdheid over de gaafheid van ons land'. En toch zouden we niet kunnen applaudiseren heb ben. Het interesseert ons niet wat mijnheer Destenay in het begin of op het einde van zijn «speech» zei, want we weten dat wat daartus sen gezegd werd, zo kwet send 'was voor elke Vlaming en zo getuigde van 'n gren zeloze minachting voor het Vlaamse volk dat we het zalvende bla-bla van zijn verder betoog gerust kun nen missen. De heer Destenay heeft zich getoond als een hypo criet. Wij wisten al lang dal in de P.V.V. de haat tegen de Vlamingen hoogtij viert. De burgemeester van Luik is daarvan nogmaals het be wijs. We zullen enkele citaten van de heer Destenay on der ogen brengen van onze lezers (zoals we ze hebben gevonden in Franstalige li berale en liberaal-sympa thiserende bladen). Niemand ontkent onze Vlaamse landgenoten het recht», aldus de Luikse bur gemeester «hun eigen mees ter te willen blijven, voor zover dit ook voor ons geldt. Maar wat wij' afwijzen is dat soort van imperialisme dat ze ons willen opdringen. Wat wij betreuren en maar niet kunnen begrijpen is de herhaalde, ergerlijke, tyra- nieke en jammerlijke onno dige vijandigheid die ze onophoudelijk uitdrukken tegenover onze taal». «Dat wat ons diep kwetst en ons wrevelig maakt is de haat die zonder ophc i- den in steeds ongerijmde, en afschuwelijker vormen tot uiting komt bij Vlamin - gen ten overstaan van de Franse taal. Het is hun zaak als ze zich willen onttrek ken aan de invloed van het Frans dat ze als verderfe lijk beschouwen». Handelend over zekere extremistische groepen in Vlaanderen en Wallonië verklaarde de heer Deste nay «Ik geloof niet dat we het recht hebben hetzelfde oordeel te vellen over de enen als over de anderen. Ik geloof dat de houding der flaminganten voort spruit uit een andere geest ik zou zeggen een ander psychologisch complex dan deze die de Waalse opi nie beroert. Duizenden Vlamingen le ven en werken bij ons. Heb ben ze het gevoel vreemden te zijn? Worden ze gekwetst in hun taalvrijheid?» Ziedaar wat men te Luik over de Vlamingen niet al leen denkt, maar hardop m officiële toespraken ver klaart. Als men de heer Deste nay zou geloven dan zou den de Vlamingen een af keer hebben van het Frans en zouden de Walen Neder lands spreken om de Vla mingen terwille te zijn. Maar alle Vlamingen we ten dat de ware toestand gans anders is. Als thans in België Walen en Vlamingen nog altijd sa menleven in één enkele ge meenschap dan is dat mo gelijk gebleken dank zij het feit... dat de Vlamingen Frans spreken! Zoniet ware de dialoog tussen Walen en Vlamingen onmogelijk ge weest. Het is dus niet waar dat de Vlamingen de Franse taal verafschuwen. De Vla ming weet dal hij in een tweetalig land woont. Als natuurlijk gevolg daarvan zal hij als tweede taal het «Frans» kiezen. Hij vindt het nodig me kaar te begrijpen.

Voor Allen | 1965 | | pagina 1