«fgggA fv Kleinzielige vitterij over problemen t: -JM» fa0 r\ CSi Zaterdag 16 oktober 1965 27e jaargang - Nr. 42 ÏS iet tie organisatie alleen... Een strijd tegen het onrecht. De noodzaak van een bestendige propaganda i mm ----- - - HERFSTMUMERING Gelukkig,hij, voor wie uit de zachte naklank van gulden dagen troost oprijst voor het tegenwoordige. 4*. w> voor I alien REDACTIE EK ADMINISTRATIE ST.-PIETEKSNJECWSTRAAT, G4 GENT - Tel. 33.57.95 (4 lijnen) - Postcheckrekenlng GG7.33 illet l.lctil» Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke blailzljden. Ver. uiige eer. R VERCAMMEN, SI.-Pielersnleunstraat, 61. Gent De Arbeidershogescliool heeft verleden week haar nieuw academiejaar geopend. Te dier gelegenheid heeft Walter Debrock, Direkteur - generaal aan liet Ministerie van Nationale Opvoeding en Cultuur, nogmaals de aan dacht gevestigd op de nood zaak van kadervorming en socialistische opvoeding Onze vriend loonde aan dal de socialisten van het eerste uur niet alleen hebben ge- daelil aan de ORGANISATIE van de massa, maar ook aan de Ol"VOEDING der arbeiders en dit onder heel wat gunsti ger omstandigheden. Mij citeerde uittreksels van «Vooruit» uit die tijd. De Oostenrijker Jozef llin- ftels heeft daar onlangs nog heel terecht op gewezen mei volgend voorbeeld: Hadden de socialisten zich enkel bekom merd 0111 kiespropagandu dan waren ze neergedaald daar waar ze de arbeiders kouden vinden: in de «Schnaps - Bu ilen» de cafeetjes waar alco hol werd geschonken. Maar zowel in Oostenrijk als in ons land hebben de so cialisten daar de arbeiders niet gaan zoeken. Ze deden het tegenovergestelde. Ze gingen tegen de slechte ge woonten in en wezen de ar beiders op het gevaar van het overmatig alcoholverhruik. Dat was soms tegen de zin van ve le werklieden. In België kwam de wet Van- dervclde tot stand, èie in het kader geplaatst van de toen malige omstandigheden, enorm- veel heeft bijgedragen tot de geestelijke gezondmaking Van een zwaar geteisterd proleta riaat. De socialistische strijd heeft zicli van in den beginne ge richt tegen liet onrecht maar beoogde tegelijkertijd de ver heffing der arbeiders. Men is daarbij praktisch tewerk ge gaan, met het uitgeven van volksromans, het organiseren van voordrachtavonden, het stichten van bibliotheken, enz. Daarbij werd een meer per manente vorming mogelijk ge maakt. In 1931 werd de arbeiders- hogeschool gesticht en de leer lingen kwamen er hun ken nis verrijken, doch leerden er bovendien een nieuwe, gezon dere levenswijze, een nieuwe ethiek beoefenen. Kennis is er eveiiwel niet alleen, nodig voor de kaders, voor de functionarissen van de socialistische instellingen en voor de socialistische ver- kozenen. Ze is eveti noodzake lijk voor de brede lagen der bevolking. De politieke beslis singen .zijn niet eenvoudig, vooral niet in oils land, wSar de regering slechts op grond van compromissen kan ge vormd worden. Er zijn vele biezonderheden die aan de aandacht van de burger ont snappen. Er worden soms be slissingen genomen die hij niet begrijpt. Het aantal «valse proble men» waarvoor ons land de jongste jaren stond is daar van wel een duidelijk bewijs. Daarom moet de B.S.P. zich bestendig bekommeren om de politieke voorlichting en zich - - - ïmÊ 8 n SÉËuS U RI I inspannen om, het met woor den van Koos A'orrink zeggend «de politieke belangstelling te blijven wekken». Op deze facetten heeft Wal- ter Debrock tijdens zijn ope ningsreden gewezen. Een» te meer. Maar het moet worden ge daan, want de invloed van de propaganda mag niet warden onderschat. Hebben we niet onlangs on dervonden dat het niet vol staat «gelijk te hebben?» Men moet ook in staat zijn «gelijk te krijgen». P.D.K. Er gaat praktisch geen week voorbij zonder dat er, ergens in het land, taalrelletjesge beuren. De plaatselijke mani festaties hebben weliswaar niet veel betekenis, vermits ze slechts enkele tientallen beto gers te been brengen en dat de redenen van deze relletjes zeer weinig te maken hebben met de werkelijke problemen, die zich in ons land stellen. Tijdens de vakantieperiode heeft men de rumoerige tus senkomsten gekend van Vlaamse gelovigen in onze kuststeden omdat in sommige missen een gedeelte van de preek in de Franse taal werd gehouden ten gerieve van de Waalse toeristen die hun zon dagsplicht niet wensen te ver zuimen. Nu de vakantietijd achter de rug is, maken wij de reak- ties mee van de iFranstali- gen die o.a. te Knokke pro testeren tegen de Vlaamse preken. Ook vanuit de Ardennen hebben wij tijdens het verlof tegenstrijdige berichten ont vangen. Daar ook werden er faciliteitenvoorzien voor de Vlaamse toeristen; nadien scheen dit met de waarheid niet te stroken; alles was cpar- lez Francaisdan weer hoor den wij van protest van de Walen tegen de Vlaamse ser moenen, enz. Kortomonze priesters bele ven icerkelijk niet veel vreug de aan het feit dat zij in aantrekkelijke toeristische ste den en dorpen hun ambt mo gen vervullen. Ze weten iver- kelijk niet meer wat zij doen of laten moeten, omdat de on derrichtingen van het ep'.sko- paat niet schijnen overeen te stemmen met deze van het Mi nisterie van Binnenlandse Za ken. betref jende zhet taalge bruik in de administratie Buiten deze moeilijkheden van kerkelijke aard en het roet dat aldus in het w jwa er wordt gegooid, kennen wij bo vendien de kleine oorlog van de Voerstreek, de kommando's en tegenkommando's, die een dorpsschool belegeren, dit alles wordt nauwkeurig gevolgd en druk gekommentarieerd door sommige bladen, die er hun stokpaardje van gemaakt heb ben. Be Libre Belgique en De Standaard onderhouden een ijverige polemiek over deze in cidentjes. Zo erg is het soms gesteld met deze futiele betwistingen dat men uiteindelijk zou gaan verhopen dat de sermoenen tn de beticiste streken gewoon weg zouden worden afgeschaft en de gewone liturgie terug in 't Latijns zou worden gereci teerd, zoals het tin ü'o 'em- pore-> gebeurde. In ieder geval zijn deze inci denten de hatelijke gevolgen van opgedreven sentimentalis me t.o.v. een taalwetgeving die zich opdrong om de rechten van beide taalgemeenschap pen te vrijwaren. Vermits de tweetaligheid op te veel reak- ties zou gebotst zijn om rede nen die wij vandaag net wensen te onderzoeken, was de enige aanneembare oplos sing het trekken van een taal grens, hetgeen trouwens ae- beurd is. Dat er links of rechts enkele tekortkomingen of moeilijkhe den gebeuren, is begrijpelijk. Maar indien men de zaak in 't algemeen beschouwt, zijn de genomen maatregelen voor beide gemeenschappen bevre digend, buiten misschien het probleem van de hoofdstad, waar de overschakeling naar de tioeetaligheid ingewortelde voorrechten zal moeten weg ruimen. Op gebied van taalgfibruik in administratie, van onder wijs, van kuituur, werden aan het Vlaamse landsgedeelte waarborgen geschonken, toaar- op het recht had- Het zou dan ook spijtig zijn dat derderangsproblemen het zo moeilijk te verkrijgen kli maat van verstandho'uding zouden komen vergallen.

Voor Allen | 1965 | | pagina 1