V erstandig aanwenden van de koopkracht 2 cd Zaterdag 13 november 1S85 27e jaargang - Nr. 46 Charles de Gaulle is op nieuw kandidaat voor het presidentschap. Hij heeft het zelf aange kondigd met de ij delheid die hem kenmerkt, vervuld van zichzelf, zich voorstel lend als de enige, de uit zonderlijke. de redder die de Voorzienigheid heeft uit gekozen om de grootheid van Frankrijk te vrijwaren. Het ergste is dat de Fransen naar alle waar schijnlijkheid op 5 decem ber Charles de Gaulle in de presidentszetel zullen laten, waar hij verder zichzelf zal kunnen blijven bewieroken tot de laatste ademtocht. Men zou warempel me nen dat Frankrijk zoals in de vorige eeuw in een nieuwe periode van verlicht despotisme is verzeild! Een bedreiging voor de Europese instellingen Och, zullen sommigen op werpen, dat is toch maar een zaak, die alleen de Fransen aangaat. Inderdaad, voor diegenen die het standpunt der sou- verein-staten aankleven kan deze stelling juist lij ken. Doch voor diegenen die het wordende Europa met zijn supra-nationale aspiraties gunstig gezind zijn, is dat geenszins het geval. De terughoudendheid van de Franse President tegen over de Europese instellin gen is voldoende gekend. Als men in Frankrijk zijn politiek blijft volgen, zal voor ons de klok worden teruggezet en zal de één- making van Europa moeten wachten totdat dezelfde Voorzienigheid het heeft behaagd de grote Charles te ontlasten van zijn histo rische zending. We hebben nooit kunnen geloven dat de Fransen de diktatuur van een oude man hoger stellen dan hun liefde voor de vrijheid, dat een volk dat een Victor Hugo, een Emile Zola, een Jean Jaurès heeft voortge bracht in staat is zich te schikken naar de willekeur en de nukkigheden van een vermolmd en mystiek we zen. Een democratie op losse schroeven Waarom is dan een Char les de Gaulle mogelijk? Waarom schijnt men de voorkeur te geven aan de alwetendheid van een halve god boven een normale werking van de parlemen taire instellingen? In het antwoord op deze vraag gaat gans het drama schuil van het vrijheidslie vende Frankrijk, dat elkeen onzer tot bezinning noopt. Voor de Gaulle stemmen, betekent voor de meeste Fransen «kiezen voor stabi liteit en gezag». De losse schroeven waar op de vierde republiek draaide, de versnippering die was ontstaan in het partijenstelsel en waarvan bijzonder de arbeidersklasse het slachtoffer was, de on macht van de vakbonden, het onwaardig spektakel dat het Franse Parlement bood, hebben deze geestes toestand doen ontstaan en hebben aldus het verlichte despotisme van een Charles de Gaulle mogelijk ge maakt. Het Parlement in Frankrijk was niet langer volgens de klassieke Engel se opvatting «government- makingmaar «govern- ment-unmaking» vermits zijn voornaamste taak erin bestond regeringen omver te werpen. Van 1945 tot 1958 had Frankrijk niet minder dan 24 regeringen versleten. Wezen ive deze harde les indachtig Het weinig hartverhef fende schouwspel van de halve monarchie in Frank rijk, weze ons een les. Wij hebben van 1960 tot 1964 een stabiele regering gekend, die het een volle ambtsperiode heeft stand gehouden. Ze werd on danks haar sociaal-vooruit- strevende politiek door het kiezerskorps verkeerd beoordeeld. Thans, in minder gun stige voorwaarden, wordt een nieuwe poging gewaagd om aan de Belgen stabili teit en sociale vooruitgang- te verzekeren. Verleden dinsdag is de nieuwe parlementaire zit tijd begonnen. Daarom is het nodig het voorbeeld van de vierde republiek even voor ogen te houden. Gaat men in het parle ment pogen de regering te laten struikelen over de fi nanciële politiek? Sommigen wrij ven zich reeds vergenoegd in de handen en vragen niet be ter dan dat de regering Harmel-Spinoy valt. Voor diegenen, die het op ons demokratisch stelsel gemunt hebben, is dat be grijpelijk. Zulke lieden hebben slechte een doel: politieke munt te slaan uit de toestand van onbestuur baarheid waarvoor ons land zou komen te staan. Maar aan diegenen, die beweren het goed te menen met onze instellingen, vra gen we: Wat gaat men in de plaats stellen als de hui dige regering moet wijken? Men behoede ons voor een de Gaulle., zelfs al biedt men hem ons aan in een verjongde uitgave. Wij heb ben aan Omer Van Auden- hove als politieke baas Ganzendonck al meer dan genoeg om te weten hoe onverdraaglijk de ver waandheid en de grenzeloze pretentie kunnen zijn... PDB DE GAULLE TOT HET BITTERE EINDE Eens kijken Bonaparte had Europa toch ééngemaakt, hé GOEDE VOORLICHTING WORDT EEN DRINGENDE NOODZAAK Men heeft sedert 23 mei 1965 dikwijls geschreven en herhaald dat de arbeiders in grote welstand leven en dat hun «verburgerlijking» een der oorzaken was van de nederlaag die de B.S.P. geleden heeft. Vooreerst wensen wij te zeggen dat wij niet erg houden van het woord .ver burgerlijking' dat zowel kwetsend als vleiend kan zijn, maar meestal pejora tief wordt gebruikt. Wat ons betreft, wij me nen dat er in alle klassen van de maatschappij, men sen zijn met brede en vooruitstrevende gedachten en dat de burgerij, ook aan onze beweging, markante figuren heeft geleverd. In de zin die na aan ver burgerlijking wordt gege ven, wil men een deel van de arbeidende bevolking katalogeren die, omdat ze van sommige voordelen van onze moderne samenleving kan genieten, de B.S.P. de rug heeft toegekeerd, me nende dat zij er niets meer van te verwachten heeft en dat het zowat vernederend is, als nieuwe «burger», nog voor een arbeiderspartij te stemmen. Wij zouden het zeer ver heugend kunnen noemen, dat de arbeiders in het al- i gemeen, zich tevreden zou den voelen over hun hui dige bestaansvoorwaarden en dat zij voor een verdere verbetering van hun lot, het niet meer zouden nodig achten nog te strijden. Wij menen het nochtans onze plicht te zijn, op de vele te kortkomingen en leemten te wijzen, die in onze maatschappij nog blijven bestaan, vooraleer men van «welstand» zou kunnen spreken, in de zuiverste be tekenis van het woord. Laten wij vandaag de vraagstukken van lonen, werkvoorwaarden, sociale bescherming, ter zijde laten en ons meer beperken tot andere problemen waarvan de oplossing de kloof die er tussen de bezittende en de werkende klasse bestaat zou overbruggen. Het heeft vroeger soms heel veel moeite gekost om de verdrukte en ellendige arbeidersmassa uit de on verschilligheid wakker te schudden, te organiseren en haar in de strijd voor haar eigen ontvoogding te be trekken. Nu dat het doel gedeeltelijk bereikt werd, zou een tweede ontwaking wel nodig .kunnen zijn; de strijdgeest is inderdaad in grote mate geluwd: daar om past het wel aan onze onstandvastige kiezers en kiezeressen eens te vertel len dat het summum van de welvaart nog ver van bereikt is en mag de naak te waarheid wel eens wor den gezegd. Op gevaar af ons te ver gissen, menen wij toch dat vele arbeiders zich te zeer op enkele veroveringen en bijzonder op enkele uiter lijke tekens van betrekke lijke welstand baseren om er uit te besluiten dat zij «er gekomen zijn». Uit dat oogpunt gezien zouden de auto in de garage en de TV in de woonkamer tekens zijn van hooge levensstan daard. Laten wij de inspanningen en opofferingen buiten be schouwing, die het kopen van deze goederen dikwijls hebben gevergd. Voor ons nochtans, rekening hou dend met de normale evo lutie, ook kommercieel, van onze maatschappij, is het aanschaffen van T.V. of auto, buiten het positief element van onze koop kracht, te vergelijken met het kopen van een fiets of van een radio in de voor oorlogse periode. Niet dat wij het nut ervan betwis ten, maar toch betwijfelen we dat ze als barometer van onze welstand kunnen dienen. Alleen de vorderin gen van de techniek en de MJ voor allen KEI)ACTIE F.N ADMINISTRATIE ST.-PIETERSfNTEL'WSTKAAT 61 GENT - Tel. 23.57.U5 (1 lijnen) - Postcheckrekenlng 567.33 «Hei IJchli Vooi abonnementsprijzen zte gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever. K. VEIiCAMMEN, St.-Pietersnleuvvstraat, 64. Gent HET SLECHTE VOORBEELD VAN FRANKRIJK (zie vervolg laatste bladzijde)

Voor Allen | 1965 | | pagina 1