Wanneer gaan die dwaasheden over de voerstreek nu eens ophouden? I Wij moeten de middelen ven onze politiek willen zondagochtendgenoegens Zaterdag 20 november 1965 27e jaargang - Nr. 47 CLOCHEMERLE OP ZIJN SMALST Terwijl de oorlog in Viet nam ons elke dag opnieuw met ontzetting slaat, terwijl tussen de blanke minder heid van Zuid-Rhodesië en de rest van de wereld een krachtproef dreigt te begin nen, heeft ons land ook zijn „wereldschokkende gebeur tenissen" gekend. Men heeft opnieuw ge poogd het land in een soort onbehagen te storten voor een zaak die normaal niet eens het „Urinoir van Clo- chemerle" waard zou mo gen zijn... Een aantal francofone heethoofden zijn gaan be togen om de zes dorpen uit de Voerstreek opnieuw bij de provincie Luik te voegen. De burgemeesters en de no tabelen van deze dorpen, met de nobele heer de Se- eillon, een gewezen rexist - aan de kop, zijn erin gelukt in verschillende Waalse steden manifestaties te la ten organiseren. Al dat gedoe tegen het zogezegde „Vlaamse impe rialisme" zou ons weinig kunnen schelen hebben als het beperkt gebleven was tot de heer Marcel Thiry y de l'Académie, enkele hon derden universiteitsprofes soren met staf houder „Van Ryn leur tête" en verder de gekende Vlaminghaters zoals de schijnheilige Des- tenay, de plompe André Genot de excentrieke Fran cois Perrin, een onbedui dende Legrève, enz... Het had ons niet eens kunnen schelen want we weten bij ondervinding dat deze heren over de Vlamin gen spreken als over „une ethnie moins avancée". Maar helaas, we hebben moeten zien hoe weer Waalse socialistische burge meesters, volksvertegen woordigers en senatoren zich hebben laten op sleep touw nemen in deze hetze tegen de Vlamingen. We hebben zelfs moeten ervaren dat de nobele oud- rexist waarvan hoger spra ke in het Achturenhuis van Charleroi werd ontvangen... Hoe onze Waalse vrienden dat met hun „klassebewust- s(ijn" in overeenstemming brengen blijft ons 'n raad sel. Hun houding bedroeft ons niettemin, vooral omdat de Vlaamse socialisten nooit enig gehoor hebben ver leend aan sommige uitno digingen van Vlaams-natio nalisten, noch aan deze van het V.N.V. in het verleden, noch aan deze van de Volksunie thans. Instee van mede te ma nifesteren, zouden onze Waalse vrienden beter hun krachten inzetten om in te gaan tegen de praktijken van volksmisleiding waar van ■ze op de lange duur zelf het slachtoffer dreigen te worden. Ze bevinden zich in dezelfde situatie als die koopman die door honge rige wolven wordt achter nagezeten en die telkens één van zijn paarden op offert om wat uitstel voor de eigen ondergang te be komen... Ze hebben schrik tegen een bepaalde stroming in te roeien... Of menen sommige van onze vrienden dat ze wer kelijk een rechtvaardige zaak verdedigen? In dat ge val zouden ze er niet slecht aan doen de kwestie van de Voerstreek te bestuderen in zijn geschiedkundige en so- (Zie vervolg blz. 2) Geschikt voor prijsvluchten of als smakelijk hapje voor de fijnproevers ff partijvoorzitter COLLARD a Ui Z ca voor allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT. 61 GENT - Tel. 25.5J.05 (1 lijnen) - Postcheckrekenlng 567.33 sliet Licht» Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uilgever. R. VERCAMMEN, St.-PietersnieuH'strnat, 64. Gent Een oud-rexist in het Achturenhuis Wat wordt door de verkiezingsuitslagen in de Voerstreek bewezen De Hoogstudenten in de hoofdstad laten weer van zich horen. Het feest van hun pa troon Saint Verhaeghen is weer op komst en om aan geld te geraken dweilen zij letter' lijk de hoofdstad af, en trach ten met bedelen en schooien zoveel mogelijk poen bij een te krijgen. Af en toe ver kopen zij ook tijdschriften. Voor enkele dagen hebben wij ons door twee studenten laten verleiden en wij kochten hun tijdschrift Le Poing(De Vuist). Op de omslag staat 1') F als prijs vermeld, maar zij vroegen 20 F voor «om de be weging te steunen», voegden zij eraan toe. En werkelijk wij hebben on ze 20 F niet beklaagd. Op een van de binnenbladzijden kon den wij een artikel over de ont wikkelingslanden lezen, dat wij werkelijk heel merkwaar dig hebben gevonden. Onze mensen zijn er zich veel te weinig van bewust dat 2/3 van de mensheid honger lijdt. Slechts 1/3 van de men sen op aarde eten volgens hun eetlust en in vele gevallen soms ook wat te veel. Het onderwerp is niet nieuw. Het wordt in alle socialistische kringen aangeklaagd. Geen enkel menslievend wezen kan zeker aanvaarden, dat som mige landen over ontzettende overschotten beschikken en dat e*" aan de hongerlijdende mensheid geen hulp met deze produkten geboden wordt. Hoe dit komt, is zeer gemak kelijk te begrijpen. Lange ja ren hebben wij gezegd, het is de schril van het kapitalisme. Daar is iets van aan. Maar daarmede is nog niet aAis ge zegd. De grondoorzaak van deze onrechtvaardigheid is de vol gende zoals de Belgische staat over te weinig deviezen beschikt, zo beschikken de in ternationale instellingen over te weinig likwiditeiten om een internationale handel volledig uit te bouwen. Voor de Staat is liet pro bleem feitelijk niet zo moei lijk. Wij weten allemaal hoe deze regering de gordiaanse knoop heeft moeten doorhak ken. Er wordt beroep gedaan op de belastingplichtigen en voorlopig althans kan men op nieuw de twee eindjes van het jaar aan elkaar knopen. Maar op internationaal ge bied gaat dit niet zo goed. Waar zitten de belastingplich tigen die bereid zijn om de vreemde te helpen Geloof nu niet, dat hetgeen wij hier schetsen feitelijk een socialistisch probleem is. Tot onze spijt moeten wij hier ver klappen, dat de grootste fi nanciers van de wereld zich meer dan wij met dit angst wekkend probleem bezigliou- houden. Welnu, in het studententijd- schrift, waarvan hierboven sprake, wordt er een theorie overgenomen en verdedigd, die voorstelt een wereldinste I ng op te richten die dus grond stoffen van de ontwikkelings landen zou opstapelen als on derpand en die op deze basis kredieten zou kunnen openen, zodat meteen de wereldhandel een nieuwe vlucht neemt. Als praktisch voorbeeld zou den wij onze vroegere Kongo kunnen nemen. Veronderstelt dat Kongo aan deze interna tionale inste ng een hoeveel heid grondstoffen van zijn eigen bodem zou leveren als koper, diamant, goud, kobalt, tin, enz. Onmiddellijk zouden kredieten kunnen verleend worden om dit Afrikaanse land op intensieve wijze bij de we reldhandel te betrekken, waar door het eveneens mogelijk zou worden het hoofd te bie den aan de ondervoeding van de bevolking. Het spreekt vanzelf dat een dergelijke internationale in stelling eveneens remmend zou kunnen werken op de we- reldprijzen van de grondstof fen, wat voor de industrie landen van het hoogste belang is. Wij schreven het reeds, het is hoogst nodig dat wij stelling nemen ten opzichte van dit probleem. Want het zijn niet alleen de studenten die hierover hun mening reeds laten kennen. Over hetzelfde onderwerp vin den wij in het tijdschrift van de Bank van de Société Gé nérale de Belgique een merk waardige studie. Men zoekt niet alleen likwi diteiten te scheppen voor de international betrekkingen, maar ook voor de nationale huishoudingen van de geïn dustrialiseerde landen. Immers, in dit tijdschrift staat voluit geschreven, dat de Ministers van Financiën uiting geven aan hun bezorgdheid over de inkrimping der inter nationale likwiditeiten inge volge de uitbreiding van het goiulbezit ten nadele van de andere vormen van reserves... En dan verder Deskundi gen zullen vermoedelijk in de loop van het volgend jaar tot concrete voorstellen komen die ongetwijfeld in de richting van het scheppen van een be paalde vorm van nieuwe re serve-eenheid zullen gaan... Maar voegt het tijdschrift er nog aan toe ER ZIJN EVENWEL NOG VRIJ GROTE MENINGSVER SCHILLEN TUSSEN DE LAN DEN DIE VOORRANG VER LENEN AAN IIET MONETAIR EVENWICHT EN DIE WELKE VOORRANG GEVEN AAN DE ONTWIKKELING. Gij ziet het dus. dat er on der deze landen een strijd ge leverd wordt bij monde van de deskundingen. Het is dus hoog tijd dat wij ons land langs de kant scha ren van deze landen die de ontwikkeling van de wereld handel voorstaan. Wij begrijpen nu ook beter hoe het komt, dat een regering als de onze plotseling voor een tekort aan likwiditeiten kan staan. Het is een -wereldver- schijnsel. Niet dat de banken een tekort hebben aan kapita len. Maar zij verbinden zich niet voor de regering en ook niet voor alle vormen van we reldhandel. Het is daar dat ons stelsel mank gaat. Als men bedenkt dat de Nationale Bank slechts voor 10 miljard voorschotten mag voorschieten aan de rege ring. Willen wij dus niet zien een wereldrevolutie of wereldoor log uitbreken van de honger lijdende volkeren tegen de nij- verheidsvolkeren dan moeten wij ook daar zeer spoedig een oplossing voor vinden. Want het tijdschrift van de grote Belgische Bank be schaamt zich niet om te ver klaren: De netto financiële hulp in vorm van schenkingen, leningen en kredieten die rechtstreeks door de geïndus trialiseerde landen (inclusief de landen voor de Chinees- Russische groep) aan tie ont wikkelingslanden alsmede aan de internationale instellingen voor de ontwikkelingslanden wordt verleend, is sedert vier jaar nauwelijks gestegen. Hoe kan deze hulp stijgen als onze regeringen, met eigen financies reeds krap zitten er op het hoogste vlak aan li kwiditeiten ontbreekt I

Voor Allen | 1965 | | pagina 1