mm■l""1 De kleine kanten van een grote generaal" Het congres bepaalt ons socialisme Vóór de tweede «Ronde» f«r Zaterdag 18 december 1965 27e jaargang - Nr 51 De Kommunisten en de Gaulle de Gaulle in sijn hemd, zoals hij is Laat ons wachten tot na de uitslag van de tweede stemronde, vooraleer nog te spre ken over mijn reis naar Moskou. De struisvogel-politiek na de «tweede ronde f'-j Z ca voor allen Voor velen zal (le uitslag der presidentsverkiezingen in Frankrijk een verrassing zijn geweest. Het prestige van Charles de Gaulle heeft een zware deuk gekregen. De man is plots wat lager komen te staan dan op de gebruikelijke piëdestal, waarop hij zichzelf had geplaatst. Er werd plots bewezen dat moi seul geen eeuwigdurend liedje is en dat zelfs een halve monarch de dag van heden rekening moet houden met de opvattingen van de anderen. De anderen zijn, in de eer ste plaats Francois Mitter rand en al diegenen die voor hem hebben gestemd en die men «de Franse linkerzijde» pleegt te noemen. Men vraagt zich af of men de Franse kommunisten daar bij moet rekenen, want als men voortgaat op wat Rus sische en Chinese kommunis ten over de Gaulle's weinig schitterende eerste ronde schrijven, is het helemaal niet zeker dat hun Franse partij genoten in blok voor de kan didaat van de linkerzijde ge stemd hebben. De Gaulle is immers in hun ogen een man die de Ameri kanen durft te trotseren. Is hij niet voor de erkenning van kommunistisch China, voor de neutralisering van het conflict in Vietnam, tegen een multilaterale kernmacht, voor een politiek van ongebonden heid tegenover de Nato en de Europese instellingen, een ik heb u begrepen «-politiek ten overstaan der ontwikkelings landen, een bestendig contact met de leiders van het Krem lin Dat zijn allemaal punten die vele kameraden aan genaam in de oren moeten klinken... en als dat alles niet zo verbaal was en verband hield met een onverdraaglijke grootsprakerigheid, dan zou inderdaad menig ander lid van de linkerzijde de buiten landse politiek van de gene raal in sommige van haar aspecten kunnen goedkeuren. Maar of de kommunïstische krantenschrijvers de onder grond van deze gaullistische nieuwe koershebben be grepen, is een ander paar mouwen Als de Franse president zich afkeert van de Europese in stellingen, is het omdat hij een chauvinistisch nationalist is, die beweert dat Frankrijk wel groot genoeg is om zijn eigen lot te dragen en het ge rust zonder de rest van Europa kan stellen. Als hij zich tegen de multi laterale kernmacht kant, is het omdat hij van mening is dat Frankrijk over zijn eigen atoombommen moet kunnen beschikken, met alle gevolgen vandien. REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEKSNIECWSTRAAT, 64 GENT - Tel. 35.57.95 (4 lijnen) - Postcheckrekenlng 567.33 «Hel Licht* Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever. R. VERCAMMEN. St.-Pletersnleuwstraat, 64. Gent Zijn afwijzende houding tegenover de Amerikanen De psychiaters zouden deze beter kunnen uitleggen, maar elk een, die enige mensenkennis bezit, weet dat deze te zoeken is in de beweegredenen van een gefrustreerd en hooghar tig man, die de wereld wil doen vergeten dat het niet het Franse leger was onder de Gaulle, maar de Amerikanen en de Britten zijn geweest die in 1941 de Franse bodem van het nazi-juk hebben bevrijd. (Men heeft immers niet vol doende rekening gehouden iret de kundighed-n van het on begrepen genie). De Gaulle wil ook doen vei - geten dat Frankrijk zich eco nomisch heeft kunnen her stellen dank zij de Ameri kaanse dollars van het Mar shall-plan, en dat thans nog de Fransen regelmatig op (1e Amerikanen beroep moeten doen voor het uitwerken van wetenschappelijke projecten. Eigenaardig anti-amerikanis me, nietwaar Zijn neutraliteitspolitiek ten overstaan van Vietnam Het is voor niemand bekend dat de Franse nationalisten de nederlaag van Dien Bien Phoe als een diepe belediging hebben aangevoeld. Ook de Gaulle ontsnapt daar niet aan. Als de Fransen uit Vietnam zijn weggeveegd, waarom zou- d n de Amerikanen er dan mogen blijven Zo redeneert men... maar dat is toch hele maal wat anders dan een neutraliteitspolitiek Dat is doodgewone jaloersheid Men zou zo verder kunnen aantonen dat (leze linkse bevliegingen van de generaal niets anders zijn dan het re sultaat van een gekwetste eigenliefde. En wat nu Gaat de Gaulle na zijn slechte eerste ronde afdalen van de troon der zonnegoden Gaat in het Frankrijk der lakeien weer een frisse wind waaien Gaat de Gaulle indien hij toch weer verkozen wordt eindelijk besefte,» dat hij niet boven en los van de natie staat, maar te midden van het Franse volk dat goddank en ondanks hem zijn kri tische zin en zijn vrijheids lievend ideaal niet verloren heeft We betwijfelen het De Gaulle is een grootmeester in het sublimeren van neder lagen. Als hij bij (1e tweede ronde het met een eenvoudige meerderheid op Mitterrand zal halen, zal hij de harde les die hem op 5 december werd ge geven al vergeten zijn en zal hij doen alsof er niets gebeurd is. Het is niet de eerste keer dat de publicisten hem als een struisvogel tekenen. (P.D.B.) ii AcuvimnrK- Dnkplina In een Brussels avondblad verschenen voor enkele da gen verschillende artikels die ons rechtstreeks aanbe langen. Vooreerst, een zeer goed artikel van pgt Pierre Ver- meylen met als titel «ONS SOCIALISME.dat als ant woord bedoeld is op een epistel van een tegenstrever die ons verweet aan «papa- socialisme* te doen. En ter- zelf der tijd vroeg deze schrij ver zich af in welk land het ware socialisme nu te vin den is, in Rusland, China, Zuid-Slavië, Cuba, Afrika, Skandinavië, Engeland, Duitsland of Frankrijk Laat ons onmiddellijk vaststellen, dat in alle nieu we landen, zoals er zo vele ln Afrika en. Azië ontstaan lijn, het volk" onmiddellij-k naar een vorm van socia lisme gegrepen heeft en niemand naar een vorm van liberalisme of conservativis- me. Van uit een andere hoek bekeken was het dus niet onnodig, dat gedurende vier jaar de Roomse Kerk onder vorm van een Concilie ge tracht heeft haar gelaat te vernieuwen! Maar pgt. Vermeylen geeft ook op zijn manier een ant woord aan deze onverholen scribent. «Om tot ons doel te komen, schrijft onze par tijgenoot, spreekt het van zelf dat de middelen zullen evolueren volgens de plaats en de omstandigheden. En het Belgische Socialisme zal bv. nooit een Belgische uit gave worden..van het Duits nL Skautómavtócb aseiaiis-. me...» Dit is heel zeker waar. Doch hetgeen de objektie- ve waarnemer zoals ten slotte een journalist moet zijn in de eerste plaats opvalt, is dat vele vooruit strevende socialisten té veel met een cup-geest in de po litieke arena staan en alles erop zetten, opdat hun op vattingen en niets dan hun opvattingen, zouden zege vieren. Zeker dekt het Skandina- visch of Duits Socialisme het streven van de BSP niet. Toch kan er vastgesteld worden, dat voor vele socia listische bewegingen uit de Westerse landen wel een ge mene deler voor verschillen de problemen kan gevonden worden, -La 1960 schreef CJLR. Crosland een opgemerkt werkje met als titel «Can Labour win?», en daarin somde steller vele verschil lende punten op waarover wij het tenslotte allen eens zijn 1) Grote belangstel ling voor de sociale wel vaart; 2) Een veel gelijkma tiger verdeling van de ver mogens; 3) Een samenle ving zonder sociale klas sen; 4) Voorrang van da sociale boven de individuele belangen; 5) Herverdeling van de ekonomische macht; 6) Sociale en ekonomiscne betrekkingen die op samen werking en niet op konkur- rentie berusten; 7) Ontwa pening; 8) Rassengelijk- heid; 9) Een versnelling van de fazen van ekonomische groei; 10) Geloof in de rech- -ten en vrijheden,.' - yanl-"1 d^»; enkeling. En hebt u niet de indruk dat over een dergelijk pro gramma het mogelijk is on der socialisten van verschil lende landen te praten? In het bewust avondblad komt er nog een tweede ar tikel voor waarover wij een woordje moeten reppen. Het ging over de schorsing van twee agenten bij T.T. die de leiding hadden geno men van een stiptheidssta king. Het is in onze politie ke geschiedenis niet de eer ste maal, dat een socialis tisch minister maatregelen treft tegen agenten in open bare dienst omwille van hun zogezegde syndikale aktivi- teiten.

Voor Allen | 1965 | | pagina 1