HET POLITIEK KLIMAAT IN 1965 Aan allen goede vaart in 1966 V h i 1 VERHOGING VAN DE GEZINSVERGOEDINGEN VOOR WEDDE- EN NIET-WEDDETREKKENDEN 2 co' Zaterdag 1 januari 1966 28e jaargang - Nr 1 (Vervolg blz. 2) Verdeling en onbegrip Nefaste invloed van de pers De inspanningen van de regering Ministerraad beslist (als reactie op proces Verhelen) de ware geschiedenis van het verzet te laten schrijven Het proces Verhelen (Zie vervolg blz. 2) -» v-.# -va "»"V"v.» -» -» voor allen ICEDACUE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERëNIEUWSTRAAT. 64 GEM lel. 25.57-95 (4 Ijlnen) Postcheckrekenlng 567.33 «Hel Licht» Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever. K. VERCAMMEN, St.-Pletersnleuustraat, 64. Gent Als we het bilan moeten maken van ons binnen lands politiek klimaat tijdens het voorbije jaar, kun nen we bezwaarlijk zeggen dat we erop vooruit zijn gegaan. De toestand in ons land werd ondanks de gun stige ekononiisclie voorwaarden en ondanks de so ciale vooruitgang nog verder vertroebeld. Is het een teken des tijds? Heeft de nederlandse socialist Willem Banning dan toch gelijk wanneer hij zei: «De mens weet niet wie hij is, bij zoveel dat hij leeft»? Inderdaad, nu de ergste sociale nood enigszins ge lenigd is, schijnt men zich af te wenden van de wer kelijke problemen en wordt meer aandacht besteed aan neven-kwesties. Men zou haast zeggen dat men problemen zoekt of uitvindt. We hebben in 1965 de oprichting gekend van splin terpartijen, die ook aan de arbeiders beweging kwa men knagen. We hebben vol kommer gedacht aan de toestand in Frankrijk, waar eerst het verlicht despo tisme van een de Gaulle is nodig geweest om d: Franse linkerzijde enigszins opnieuw te doen inzien dat de verdeling niets anders dan schade kan berok kenen aan de zaak van de arbeiders. Daarna hebben we de verkiezingsuitslagen gekend, die onheilspellend aantoonden dat de mentaliteit van de «petit-bourgeois» niet dood is. Er kwamen zowaar demagogen van het ergste soort aan bod, die de werkzaamheden van het parlement nog verder kwa men ontsieren. Tenslotte is er nog dat dwaze gekibbel geweest over de taalkwestie en de Voer, met manifestaties waarin extremisten van de Volksunie en van de M.P.W. mekaar te lijf gingen. Dat de Franstalige pers hierbij gretig geholpen door radio en TV een gevaarlijke rol speelt die niet van aard is om de gemoederen te bedaren, is al gemeen geweten. De jongste dagen hebben we daarvan opnieuw weer enkele fraaie voorbeelden gekregen. Van de oorlogsmisdadiger Verhelen werd gretig en tot ver velens toe herhaald dat hij behoorde tot de laamse S.S. Van Dcgrelle schrijven diezelfde kranten niet dat hij een Waal is. Hij blijft Degrelle tout court. De overstromingen hebben alleen Wallonië geteis terd en dit is de schuld van de overheid. De mensen van de Westhoek, van de streek van Brugge en van Gent zijn buitenlanders. De Waalse mijnen zullen worden gesloten. Bat van de Limburgers een gelijkwaardig offer wordt ge vergd behoort tot de rubriek «Faits divers» of moet men tussen de lijnen zoeken. Men vraagt zich af hoe het mogelijk is dat redac- teuren en journalisten waarvan toch mag veronder steld worden dat ze de jaren van verstand hebben bereikt zich met zulk enggeestig, doch uiterst ge vaarlijk spel bezighouden. De regering Harmei is tot stand gekomen in uiterst moeilijke omstandigheden. Ze geeft blijk van goede wil en moed. Ze wenst de staat van de financiën te voorzien die nodig zijn voor de vele taken die hij moet vervullen. Ze wil zoals o.a. door de sluiting van een aan tal kolenmijnen, onze ekonomic moderniseren. Ze y v De ministerraad is verleden week in vergadering bijeengeko men onder voorzitterschap van cerste-minister Harmei. Na afloop van de ministerraad stonden de eerste-minister en de ministers Wigny en Fayat de journalisten te woord. Eerst en vooral maakte de h. Harmei de beslissingen bekend, die door de raad genomen werden. «De raad heeft, zo verklaarde de eerste-minister, van de mi nister van Financiën een dokumentatie ontvangen met betrek- king tot de wederinrichting van de dienst voor de kontrole op de uitgaven, en hoorde een uiteenzetting van minister Fayat omtrent de ontwikkeling van de Europese problemen. »De raad neeft de nodige beslissingen genomen ten aanzien van de verhoging der gezinsvergoedingen voor wedde- en niet- weddetrekkenden, zoals voorzien in de regeringsverklaring.» e> <7 w 9 1 Vervolgens hoorde de Kabi netsraad een verslag van de ministers van Justitie en Bui tenlandse Zaken in verband met de uitspraak van de Weense jury ten aanzien van de aldaar vrijgesproken Ver- beien. Pgt. Fayat las in dit ver band een verklaring van de regering voor, die als volgt luidt: «Zodra de vrijlating van Verhelen bekend was, heeft de h. Spaak, minister van Ij 7» j, i J 3 i'-V» -3

Voor Allen | 1966 | | pagina 1