Bracht 1965 ons dichter bij de vrede ALLES VOOR DE EXPANSIE I CVI Zaterdag 8 januari 1966 28e jaargang - Nr 2 Schaduwzijde Vietnam "'"V Met de B.S.P. dienen wij resoluut de baan te effenen tot een soliede sociale en economische expansie. Versterkt onze rangen. Sluit aan. De „harde" politiek van Pek uns d k ,..„„1 De derde landen op zoek naar evenwicht (Zie vervolg laatste blz.) j Bij gelegenheid van de jaarwisseling zijn er heel wat politieke en ekonomi- sche beschouwingen ver schenen. Zoals het gewoon lijk bij dergelijke gelegen heden past, zijn er optimis ten maar ook pessimisten. Voor wat ons betreft zul len wij ons bij de optimis ten scharen, daar er geen reden toe is om de feiten langs de zwarte kant af te schilderen. Wij zijn niet de enigen die de mening toe gedaan zijn, dat wij aan geen defaitisme moeten doen. Weliswaar werd er tamelijk veel kritiek uitge bracht op het laatste kon- gres van het A.B.V.V. Maar dergelijke kritiek is om be- terswil bedoeld. Alle sprekers waren het er roerend over eens, dat als hoogste doelwit, de vol ledige tewerkstelling moet behouden worden. «Werk voor iedereen» is en blijft een leuze die een lange reeks van samenlopende maatregelen veronderstelt, die in de hand moeten ge werkt worden door talrijke instanties en in de eerste plaats door de mensen die aan de regering deelnemen. In haar laatste overzicht van de ekonomische toe stand schrijft het maande lijks rapport van ditzelfde ministerie hetgeen volgt: «De industriële produktie vervlakt verder als gevolg van de daling van de bin nenlandse bestedingen en waartegen de expansie van de export nauwelijks op weegt. De spanningen zijn nog niet verdwenen: hier van getuigen de ontwikke ling van prijzen en lonen...» En uit deze vaststelling trekt het rapport de vol gende konklusie: «Bij haar konjunktuurbeleid kan de regering niet anders dan zeer voorzichtig te werk gaan.» Toch enige verwondering Wij kunnen niets anders dan een zekere verwonde ring uitdrukken over deze laatste regel. Het is toch een feit dat de prijsopdrijvingen die wij op velerlei gebied vaststel len onze goedkeuring niet kunnen wegdragen. De kleinhandelsindex be reikt thans reeds een hoog te van 127,18 punten. In één maand tijd werd er een stijging van 0,74 punten vastgesteld, tengevolge van een opslag van verschillen de vleessoorten, bijzonder van dit van het varken, ook van rijst en van zalm. Samen met het voorbije kongres van het A.B.V.V. zouden wij liever horen, dat er onmiddellijk maatregelen getroffen worden. Het be voegd ministerie met hare prijzenkommissie is ter za ke heel zeker op bevredi gende wijze gewapend om op te treden. Doch het blijft een spijtig feit, dat de be slissing an van deze kom missie niet nageleefd wor den. Naar buiten gericht blijven haar bevelen meest al een dode letter. Het zijn de voortbrengers die voort de plak blijven zwaaien voor wat de prijzen betreft... Het rapport schrijft wel duidelijk dat voorzichtig heid geboden is. Doch wen sen wij niet liever al te sa men, dat er van hogerhand een gedurfde ekonomische expansiepolitiek zou door gevoerd worden, het enige middel om onze staatsfi- nancies de nodige opbreng sten te zien opleveren voor het uiteindelijk spijzen van de Staatskas. Pgt. Gust Wallaert heeft terecht op het laatste kon gres van onze vakbeweging laten opmerken, dat niet (Zie vervolg laatste bis.) voor fallen REDACTIE EN ADMINISTRATIE S'l -PIETERSMEUWSTKAAT, 64 GENT lel, 25.57.05 (4 lijnen) - Posteheckrekenln» 567.33 «Het Licht» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke blmizijden. Ver. uitgever. R. VEKCAMMEN, St.-Pietersnieutvstraal, 64. Gent. Als we even terugblikken op de internationale politieke gebeurtenissen van het voorbije jaar en ons de vraagl stellen of ze ons een stap dichter bij de vrede hebben! gebracht, moeten we het antwoord schuldig blijven. Een winstpunt voor de vredelievende krachten is zeker het feit dat de relaties tussen de Russische en Ameri kaanse leiders niet zijn afgekoeld. Na de val van Chroesjtsjov stond men voor het onbe- kende Thans is het klaar dat men te Moskou minder dan ooit tevoren bereid is naar de oorlogszuchtige stem| van Peking te luisteren. De zwarte vlek in het buitenlands gebeuren van 1965 is ongetwijfeld de oorlog in Vietnam geweest. I De Amerikaanse hulp aan de Zuid-Vietnamese repu-! bliek heeft het effekt gehad van de rollende sneeuwbai Ze is begonnen met technische bijstand. Thans bevindt! ze zich in de fase waarin het bombardepen van Noord- Vietnamese stellingen dagelijkse kost is geworden. Waat gaat dat eindigen Er is geen mens die onbe-- zorgd de verdere evolutie onder ogen durft nemen. Laatl ons hopen dat de diplomatieke voetstappen die de jong ste dagen van verschillende zijden worden ondernomen! tot een gunstig resultaat mogen leiden. De Amerikanen zouden moeten afleren hun buiten-| landse politiek te bepalen volgens normen die ze aflei den uit hun militaire macht. Het bezit van de meestel en de sterkste wapens bewijst immers nog niet dat' men gelijk heeft. Wat rechtvaardig is moet afhangen van het zedelijk oordeel en niet van de machtspositie die men inneemt. In dat opzicht is er iets ziek in de Amerikaanse poli-j Maar alle theorieën ten spijt staan we vandaag voor do naakte feiten en deze leren ons, als bittere waar-| d, dat het Vietnamese geschil wordt uitgevochten' tussen het Amerikaanse staatsdepartement en de mees-i ters te Peking en dat het Vietnamese volk geslachtof-l ferd wordt in een krachtmeeting waarvan gans hef. Aziatische continent de inzet is. Waarom worden alle bemiddelingspogingen, die in werden aangewend, door de kommunisten afqe-l wezen a I Wil Peking niet onderhandelen omdat de „Marxistisch-1 Leninistische doctrine" een „zachte" houding zou uit-! sluiten Of omdat Peking hoopt, door zijn revolutio-, na.re wil, de bakermat van het wereldcommunisme te worden P I In elk geval, het ideologisch geschil tussen beide com munistische grootmachten is blijven aanslepen en| heeft in 1965 de zogenaamde „derde landen" in on-' be ïagen gestort. Het is lukken van de Afro-Aziatischel Conferentie te Algiers was zeker minder te wijten aanl het verdwijnen van de leerling-dictator Ben Bella dan aan de twist die dreigde te ontstaan over de kandida-l tuur van Sovjet-Rusland als Aziatische mogendheid. Een spreker had gelijk

Voor Allen | 1966 | | pagina 1