WIJ WILLEN STEEDS BETER LEVEN p, r b Zaterdag 29 januari 1966 28e jaargang - Nr 5 De dokters zijn bezig het schone beroep dat ze uit oefenen naar omlaag te ha len. Door de twisten die rond hun «honoraria» zijn ont staan en de manier waarop ze éénzijdig besloten 25 th. verhoging toe te passen, brengen ze een flinke deuk aan hun maatschappelijk prestige. Dit wordt heel goed ge- illusioneerd door neven staande tekening. De arbeider heeft in de gegeven omstandigheden groot gelijk zijn loon gelijk te stellen met 's dokters honorarium! Loon of honorarium De uitdrukking «honora rium» is afkomstig van de Romeinen, die er ver door gedreven klasse-opvattin gen op nahielden. Ze maak ten een grondig onder scheid tussen zelfstandige en onzelfstandige arbeid en voor een geestelijk mens was het niet geoorloofd zich op te houden met de op brengst van zijn arbeid. Vrije mensen oefenden on baatzuchtig een vrij beroep uit dat gewijd was aan de gemeenschap. Ze hoefden daarvoor geen «merces» (loon) te ontvangen! Gezien de Romeinen ech ter verre van afkerig ston den tegenover vermogen- aanwas werd dit systeem weldra onhoudbaar. Aldus kwam men tot een vergoe ding die vrijwillig werd ge geven en «honorarium» werd genoemd. Dit bracht mee dat men geen «honora rium» kon. eisen. Het Ro meins recht, dat nochtans zeer ontwikkeld was, voor zag geen enkele beschik king volgens dewelke een «honorarium» zou kunnen opgeëist worden voor de rechtbank. Als men nu beseft dat de dokters er voor in staking gaan, mag wel worden ge zegd dat ze bezig zijn de verheven conceptie van hun beroep hopeloos te ver knoeien. De dokters eisen nu een «loon» en liefst een zo hoog mogelijk loon. Welnu, als ze zo verder gaan zal nie mand nog het woord «ho norarium» willen uitspre ken (En inderdaad, dat wat nu gebeurt heeft bitter weinig met eer te maken). Onze socialistische conceptie inzake geneeskunde We hebben even naar de geschiedenis teruggegrepen, niet alleen om naar de oor- Er is sprake van een Amerikaanse vrede, een Russische vrede en een Chinese vrede, maar nergens van Vietnamese Vrede. sprong van het woord «ho norarium» te verwijzen, maar ook en het zal de aandachtige lezer niet ont snapt zijn om aan te tonen hoe de socialistische opvattingen inzake genees kundige zorgen het dichtst de verhevene om niet te zeggen aristokratische conceptie benaderen van het «vrije» doktersberoep. Inderdaad, wij bcschou- wen de geneeskunde als een dienst aan de gemeen schap. De patiënt heeft voor deze dienst aan de dokter noch een "loon» noch een «honorarium», tc betalen. De dokter van zijn kant moet voor zijn ver leende diensten door de ge meenschap worden beloond, rekening hondend met zijn maatschappelijke taak, zijn kennis en zijn prestaties. De instelling van een «nationale gezondheids dienst» is het beste middel om de geneeskunde te her waarderen. Er wordt een energieke houding verwacht vanwege de regering De regering Harmei heeft de jongste maanden een reeks maatregelen moeten treffen die weliswaar nood zakelijk waren, doch niet temin weinig populair: be lastingverhogingen, sluiting van kolenmijnen, aanma ning tot matigheid in ver schillende sektoren, enz... De arbeiders begrijpen wel dat bepaalde hervor mingen nodig zijn en willen hiervoor een inspanning doen. Indien echter zou blijken dat tegenover de dokters, die zich aanmatigen éénzij dig hun tarieven met 25 th. te verhogen, een slappe houding wordt aangeno men, dan loopt men gevaar dat de arbeiders hun wel willende houding laten va ren en even veeleisend worden als de dokters. Er mag niet gezwicht worden voor de «dokters- chantage». Als de regering bereid is energiek op te treden dan is de aangekondigde dok tersstaking een doodgebo ren kind. Sommige gemeenten wa ren tijdens de vorige dok tersstaking al aardig op weg te organiseren wat op nationaal vlak zou nodig zijn, namelijk een officiële gezondheidsdienst. In die gemeenten werden -Vit 2.6°U U i* zi't vlug en goed geneeskundige zorgen en geneesmiddelen verstrekt. Er kunnen desnoods in tercommunales worden op gericht, die instaan voir dc geneeskundige hulp. De opdracht, de middelen en de bevoegdheid moeten echter door de regering worden verstrekt. Dc morele basis is hier voor aanwezig! Ze is ver vat in het woord «plicht». Als men van geen offi cier duit dat hij deserteert, waarom zou men dan van een dokter kunnen aanne men dat hij weigert zieken te verzorgen? (Tenzij dat de heren geneesheren ak koord zijn om te zeggen dat hun eed en plichtenleer enkel «flauwe kul» zijn). Wat er ook van zij, als er «gevaar» dreigt, wordt van elkeen geëist dat hij zijn plicht doet... En wie zou durven zeg gen dat er geen gevaar is als de zieken aan hun lot worden overgelaten? Voor een zieke betekenen enkele weken uitstel dik wijls een fatale afloop, zelfs al wordt zijn geval niet als «dringend» be schouwd. Men moet geen dokter zijn om dit te be seffen. Op het ogenblik dat deze lijnen verschijnen, zullen al le bladen van het land een overzicht geven van het Jaar verslag van do Nationale Bank. De afkondiging van dit verslag gaat altijd met een ze keu nieuwsgierigheid ge paard, omdat deze instelling over eigen informatiebron nen beschikt, eigen statistie ken en eigen financiële eko- nomisten die de toestand tot de grond ontleden. De kon- klusies van deze Nationale Bank zijn dus altijd belang rijk en moeten eens een voor goed aantonen of op het poü- tieke-ekonomische plan, in het vorig jaar, goed werk werd verricht. Wij weten niet hoe de kri tiek van deze nationale instel ling zal uitvallen? Wij ver wachten er ons aan, dat som mige cijfers niet kunnen ge- loochenstraft worden en dat in de eerste plaats moet gewe zen worden op de reusachtige omvang die onze buitenlandse handel heeft genomen en in de tweede plaats op het posi tief uitzicht van onze belas tingsbalans. Wij weten wel dat sommi gen dezer termen voor onze mensen vreemd voorkomen. Maar indien zulks de twee hoofdtrekken van het verslag van de Nationale Bank zul len zijn, is dit gemakkelijk te begrijpen: ieder jaar voeren wij meer en meer uit. En dank zij onze aktiviteit komen er ieder jaar wat meer deviezen en reserves in ons land binnen zodat wij ons op de keper be schouwd steeds weten te ver rijken Welke interpretatie hoeven wij aan deze twee verschijnse len te geven? De eerste interpretatie is wel, dat wij goed doen steeds verder geloof te hechten aan de Gemeenschappelijke Markt en de samenwerking onder de ZES. voorzover Frankrijk nog van een effektieve samenwer king wil weten, wij betreuren allemaal de koppige houding van Frankrijk Maar landen die met afgunst naar de Ge meenschappelijke Markt op zien, wrijven zich in de han den, omdat de generaal roet in het eten smijt! (Zie vervolg blz. 12) «n ca allen DE DOKTERS VERKNOEIEN HUN BEROEP REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PII.TEKSNlEl WSTKAAT, 61 GENT TeL 25.S7.95 (1 lijnen) - Posteheekrckenlng 5G7.33 cllel Licht» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever. R. VEKCAMMEN, St.-rietersnleunstraat. Cl, Gent ttM.f!':***''.„.1 Welke interpretatie.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1