FRANKRIJ K BLIJFT „VOORLOPIG" Bij DE ZES Z cd Zaterdag 5 februari 1966 28e jaargang - Nr 6 De winter bracht ons een opeenstapeling van narigheden sneeuw, vorst, ijzel. Doch zoals deze sneeuwopruimer, zal ook de natuur zich een weg weten te banen naar een nieuwe lente. De ministerkonferentie te Luxemburg heeft voorlo pig althans kunnen be letten dat de «zes» tot de «vijf» zouden worden gere duceerd. De zetel van Frankrijk die sedert 30 juni leeg was gebleven, zal terug worden bezet. Aan de Franse president de Gaulle, werden veel toe gevingen gedaan: de nieu we kommissie, die deze van Euratom, de Gemeenschap pelijke Markt en E.G.K.S. moet vervangen, zal worden ingericht volgens zijn wen sen. Men mag dus zeker zijn dat de koppen van Hallstein en Mansholt zul len rollen, deze «technokra- ten die hebben gedacht dat ze aan het hoofd van Euro pa stonden», terwijl Europa slechts één staatshoofd kent... namelijk de Gaulle himself... Meerderheids- beslissing voor de vijf vetorecht voor Frankrijk Frankrijk zal bovendien zich het recht voorbehou den de meerderheidsbeslis singen niet uit te voeren. Men krijgt de indruk dat men de «supra-nationale gedachte» heeft willen red den door Frankrijk de ge legenheid te geven ze te la ten ontkennen. Wellicht spekuleren som migen op het feit dat de koppige oude man toch van het Elysée zal verdwijnen en dat dan zonder dat een breuk werd veroorzaakt toch alles in orde zal ko men. Maar men kent het ver haal van de jager, het vel en de beer... Frankrijk had zijn werk zaamheden in de schoot van de E.E.G. geblokkeerd, zogezegd omdat er geen overeenstemming werd be reikt inzake enkele techni sche kwesties over het land bouwbeleid. Zo luidde de uitvlucht, doch de redenen waren el ders te zoeken: De Franse president kon niet aanvaar den dat van 1 januari I960 af de besluiten van de Raad der Ministers bij meerder heid van stemmen zouden genomen worden. Nochtans voorzag de voor gestelde procedure dat voor zulke beslissingen de stem men gewogen worden. Ita lië. Frankrijk en Duitsland hebben elk vier stemmen, België en Nederland ieder twee en Luxemburg een stem. Het lag in de bedoeling door een meerderheidsstem ming te beletten dat een land door een veto de voor uitgang zou kunnen blok keren. Dat was niet naar de zin van mijnheer de Gaulle omdat deze voor stander is van een «Europe des patries». De souvereiniteit om te beslissen behoort toe aan het Franse volk zegt de Gaulle en ons land kan geen beslissingen aanvaar den van «vreemde» regerin gen. Eigenaardige wijze om de «Europese Gemeenschap» op te vatten! In deze voorwaarde dreigt deze te ontaarden in een intergouvernementale han delsassociatie. Een premie voor de halsstarrigheid Sommigen hadden noch tans de illusie gekoesterd dat de Gaulle, na zijn wei nig schitterende verkie zingsuitslag tot betere in zichten zou gekomen zijn. We hebben voor dit opti misme gewaarschuwd: met de Gaulle valt weinig of niet te praten. De heer Couve de Murvil- le maakte Frankrijks wei gering inzake de stem mingsprocedure bekend op een handige manier. Hij r>-klaarde de regel van eenvoudige meerder heid te willen aanvaarden op voorwaarde dat Frank rijk het beslissingsrecht zou blijven behouden om de besluiten al dan niet toe te passen. Het woord «veto-recht» werd niet meer uitgespro ken maar het lag er een vinger dik op dat niets an ders werd bedoeld. Onze nochtans bezadigde noorderburen hebben het gedrag van Frankrijk met het juiste woord bestem peld: «chantage». Aldus kwam men tot wat de En gelsen noemen een «gentle man disagreement» dit is het vaststellen door beide partijen dat men niet ak koord gaat... Intussen zit Europa op een bestendige wijze on der het zwaard van Damo cles en kan de breuk die (Vervolg blz. 2) ui yQQ allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERfc'NIEUWSTRAAT 64 GENT - Tel. 23.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekenlng 567.33 «Het Licht» Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uilgever. R. VERCAMMEN, St.-Pietersnleinvstraat, 64, Gent Het socialisme van Spaak P.H. Spaak heeft dus verle den week op waardige wijze de Grote Prijs van de Stichting Jozef Lemaire, eveneens minis ter van State, in ontvangst genomen. Als de P.S. iets inricht dan is het altijd goed in elkaar ge stoken en ook ditmaal waren de twee redevoeringen die uit gesproken werden van het bo venste schof, zoals men in de rijwielsport zegt. Pgt. Bracops, voorzitter van de Maatschappelijke Voorzorg, stelde aan de talrijke aanwe zigen de feesteling voor, die een schitterende palmares van eretitels bezit. Deze laatste handelde in hoofdzaak over het Socialisme of ten minste hetgeen hij onder Socialisme verslond. Het is een verzuchting van de geest, zei hij, naar meer Welvaart, meer Recht vaardigheid en meer Vrede. Iedereen zal het daarover eens zijn, doch de middelen om aan dit doel te komen, zul len wel verschillen van de ene partijgenoot tot de andere. Spaak voor zijn part gelooft niet aan een klasseloze maat schappij en hij ge'JDoft dat er altijd een elite zal bestaan. Doch deze elite mag niet op gedrongen worden, zij moet zich weten te laten gelden en zij moet geboren worden uit gelijke kansen. Ik ben geen filosoof, zei Spaak nog, en ook geen doc trinair. Ik ben geen idealist, maar wel een optimist. Ik ga liever met mensen om dan met ideeën. Is dit niet schoon gezegd? Ik houd van een kompromis sloot hij verder nog aan, voor zover een kompromis geen zwakheid betekent en het een stap verder is naar het doel dat men zich stelt. Óns ordewoord moet zijn zo zegde Spaak nog een maat schappij te betrachten, zonder privilegies, dit wit zeggen zon der voorrechten. Het enige wat wij minder van Spaak kunnen aanvaar den, is daar waar hij verklaar de geenszins in een economi sche doctrine te geloven. Wij zouden eerst dienen te weten wat Spaak juist onder doctri ne verstaat. Doch in ieder ge vat, wij kunnen vaststellen dat alle grote socialisten steeds een grote krachtsinspanning aan de dag hebben gelegd om iets van de economische wet ten en waarheden te begrijpen. Wij zouden hier kunnen spreken over Marx, over En gels, over Proudhon. Onze pa tron, Emile Vandervelde, wat heeft hij als dokter in de rechten niet geschreven over allerhande economische ver schijnsels, die toen meestal nog wraakroepend waren en die in hun uitspattingen en uitbuitingen moesten bevoch ten worden. Heeft Spaak zich zelf niet door eminente economisten als gewezen Minister De Groote doen omringen toen hij van 12 maart 1946 tot 7 augustus 1949 Eerste-Minister was? Indien wij ons thans niet zoveel meer uitspreken voor een geleide economie of voor een soepele planning, zoals er nog altijd in de moties van het A.B.V.V. en van de Partij geschreven staat, dan moeten wij steeds de controle en het toezicht van het ganse econo mische gedoe blijven opeisen. Spaak kan heel los over het socialisme spreken omdat hij een groot talent is om de mensen te overreden en te overtuigen. Omdat hij een gro te onderhandelaar is die steeds uit een compromis nog het beste voor het socialisme weet te halen... Maar indien men niet de zelfde begaafdheid bezit, is het goed dat onze stellingen om trent het patroon van on ze maatschappij gedefinieerd worden, omdat wij langs deze weg nog meer Welvaart, meer Rechtvaardigheid en Vrede zouden kennen.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1