~ZSÊ Voorbeeld van universitair onderwijs CVI Zaterdag 12 februari 1966 28e jaargang - Nr 7 Bij de start van de rege ring hadden wè reeds ge schreven dat we veel liever een moedige Theo Lefèvre als eerste-minister verkozen boven een twijfelachtige Harmei. Toen de heer Harmei op vrijdagavond zijn ontslag aan de koning ging aanbie den, hebben we aan deze woorden teruggedacht. De eerste-minister miste klaarblijkelijk de moed om tegen de onbillijke houding der dokters in te gaan. We zeggen en we herha len het: onbillijke houding, Hoe zou men deze anders kunnen bestempelen? De dokters willen een hoger sa laris en dit op een ogenblik dat men de financiële moei lijkheden van de sektor der ziekteverzekering wil over bruggen. Er werden inspan ningen gevraagd van elkeen hogere afhoudingen op het loon van de arbeiders, klei nere tussenkomsten op ge neesmiddelen, enz... Alleen de dokters die reeds de grote begunstigden zijn van de ziekteverzeke ring wilden van geen in spanning weten en dreigden met staking... Maar de geneesheren die de eed van Hippokrates hebben verloochend zijn ook fameuze hypokrieten. Als ze in staking willen gaan OMWILLE VAN DE CENTEN, zeggen ze: Wij strijden voor principes. Want ziet u... die heren van de bourgeoisie willen niet de naam hebben om zo maar, zoals het gewone werkvolk, voor meer loon het werk neer te leggen. Voor «principes» vechten is immers voornamer. Wie een hond wil slaan, vindt gauw een stok en principes zijn er met de vleet. Ze kunnen desnoods worden uitgevonden. Zo eisten de dokters als principe de instelling van een «remgeld» of het «mati gingsticket» in de klinieken waar een kosteloze verzor ging wordt gewaarborgd (kosteloze verzorging bij manier van spreken want men vergeet te licht dat 111 de socialistische mutualitei ten, die dit stelsel toepassen een forfaitaire b ij d r a g c wordt geïnd). Het opzet was duidelijk de dokters wilden de socia listische klinieken treffen... en spijtig genoeg konden ze daarvoor rekenen op steun van de katholieke mutuaüs- tische leiders die al aan le denwerving dachten Er was helaas tijdens de onderhandelingen geen eerste-minister van het slag van Theo Lefèvre aanwezig die de heren dokters aan «ie temps des assassins» van Henry Miller herinnerde... De besluiteloosheid van de heer Harmei bracht hem bij de koning met zijn ontslag brief in de hand. De rest is al gekend. De koning weigerde dit ontslag en verzocht de eerste-minis ter nog een ultieme poging te wagen en een gebeurlijke oplossing voor te leggen aan het parlement. Op het ogenblik dat wij dit artikel schrijven weten we nog niet of deze poging is geslaagd. We kunnen dus niets an ders dan te trachten duide lijk de houding der socialis ten weer te geven. Aan het beheer van onze mutualiteiten laten we niet tornen door de dokters. Trouwens, als ergens aan overkonsumptie wordt ge daan... is het zeker niet in onze klinieken. Men moet maar eens gaan zien op welke wijze sommige huis dokters tewerk gaan die al- maardoor aan de bel van hun patiënten hangen zon der dat ze gevraagd zijn! Wij zijn niet van plan naar de pijpen der heren van de Syndikale Kamers te dansen en als men in die richting verder een politie ke oplossing zoekt, kan men gerust zijn dat men zal bot sen op de onwrikbare een heid van vakbonders, mu- tualisten en politieke man datarissen in het socialis tisch kamp, met alle gevol gen vandien. Is dat duidelijk genoeg? De socialisten wensen loyaal aan de regering me de te werken om het door de B.S.P. goedgekeurde pro gramma te verwezenlijken. Doch ze wensen geen ul timatum te aanvaarden en zeker niet als het wordt op gedrongen door een bevoor rechte kaste, aan wier intellektuele en politieke eerlijkheid we ten sterkste beginnen twijfelen. Het woord is nu aan de C.V.P. Aan de kristen demo- kraten, waarmee we op het syndikaal vlak een gemeen schappelijk eisenprogram ma hebben opgesteld. We kunnen tezamen een eind weg afleggen. Men zegt zelfs dat we veroordeeld zijn om tezamen te regeren en men gewaagt het van deze koalities te zeggen dat ze de voorbode zijn van het travaillisme. Dat kan allemaal waar zijn. Maar in politiek zo als op velerlei gebied moet de eerlijkheid gepaard gaan met een dosis moed om de zaken te zeggen zoals ze zijn en de dingen bij hun ware naam te noemen. Dat wensen we thans te doen. In de huidige omstandig heden is regeren ONMOGE LIJK, tenzij men de dokters aanpakt zoals het hoort. Niet met een pilletje of een drankje voor de valling, maar eens duchtig snijden in hun pretentie en hun aanspraken, zelfs al moeten de heren van de syndikale kamers een paar weken te bed blijven liggen. P.D.B. *«\r Dit meisje, nog beschut door haar winter man telt je, met de eerste bloesems in de zinnebeeld van de zachte fabruarimaand. Mocht het zo blijven duren Nog enkele dagen en de Gentse Universiteit zal in volle feest staan. Wij schrij ven erover omdat het uni versitair onderwijs meer en meer een kwestie van ieder een wordt. Weliswaar moet er nog gestreefd worden om de demokratisering van het hoger onderwijs nog verder door te voeren. Uit alles blijkt echter dat wij in dit domein op de goede weg zijn. dank zij de politiek die steeds door onze partij ge voerd werd. De feesten waarover wij het ditmaal hebben zijn de gebruikelij ke ver j aringsf ees ten. Juist geteld is het 149 jaar dat de Rijksuniversi teit te Gent werd opgericht. Voor volgend jaar zijn een hele reeks xï.srkwaardige feestelijkheden voorzien om de 150e verjaring van deze stichting te vieren. De verjaringsfeesten van deze oprichting worden de «Dies-Natalisf eesten» ge noemd en daarbij, hoeft het gezegd te worden, dat het hele personeel erbij be trokken is, van groot tot klein. Wij schrijven er ook over omdat Gent een Rijksuni versiteit is en blijft met an dere woorden een bij uit stek officiële inrichting die steeds onze voorkeur weg draagt. In de laatste jaren heeft zij zich met hart en ziel toegelegd op het we tenschappelijk onderzoek zoals het feitelijk moet toe gepast worden. Zij heeft zich ook met man en macht verzet tegen wat genoemd wordt de universitaire uit- zwerming. En thans biedt zij een voorbeeld van sta biele homogeniteit in ver gelijking met het misselijk gedoe, dat rond de Univer siteit van Leuven plaats heeft, die een voorbeeld is geworden van verbrokkeling en onenigheid, van haat en nijd en zulks niettegen staande de leer waarop zij zich beroept, verdraagzaam heid en toegeving verkon digt! Deze ruzie in het katolie- ke huishouden gaat ons feitelijk niet aan, iedereen «voelt zijn eigen zeer» zegt men in Vlaanderen, ware het niet dat al deze ruzie meer en meer geld kost aan het land, geen enkele mil joenen, maar miljarden zo dat men zich terecht af vraagt vanwaar al dit geld vroeg of laat zal moeten komen. Want ook op wetenschap pelijk gebied zal men eens klare wijn moeten schen ken. Het gaat toch niet op zoveel specialiteiten te ont dubbelen. Verscheidene de zer specialiteiten, zoals de ze van mijningenieur, van textielingenieur, scheeps bouw, automobielkonstruk- tie, hebben in ons land bij na geen leerlingen meer. Deze hogeschoolkursussen veronderstellen peperdure laboratoria en men zou al tijd maar voort gaan met deze zaken te versplinteren en te versnipperen? Daar moet een einde aan ge bracht worden. Het geld dat men aldus kan uitsparen kan aan de sociale zaak ten goede komen. En daarenbo ven is het ongehoord dat zekere specialiteiten tot het oneindige worden doorge dreven, terwijl deze specia listen zoals de geneesheren niet eens les .krijgen in so ciaal recht en sociale wet geving. Hun laatste koppige houding heeft ten overvloe de bewezen dat vele hoge schoolstudenten in sociale zaken er niets van begrij pen. 2 ca oor I allen KLARE WIJN REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-I'IFTERSNIFI WSTR A AT, 64 GENT Tel. 25.57.93 (4 lijnen) - Po-tcheekrekenlng 5C7.33 «Het I.lclil» Vooi abonnementsprijzen zie gevestelijke bladzijden. Ver. ullgever. K. VERCAMMEN, SI.-I'ietersnleuustraat, 61, Gent SCHENKEN A I GENT

Voor Allen | 1966 | | pagina 1