De C.V.P. bemoeilijkt de vorming van een regering 'f Wij dulden geen défaitisme rvi Zaterdag 26 februari 1966 28e jaargang - Nr 9 De C.V.P. heeft een grote blunder begaan. Haar voor zitter, de heer Vanden Boeynants heeft aan onze vriend Achille Van Acker 'n brief overhandigd waar in hij als voorwaarde tot regeringsdeelname eiste dat de E e r s t e-minister... een C.V.P.'er zou zijn. Dat is zeer spijtig want het lag voor de hand dat Van Acker na zijn informa tie-opdracht veel kans had door de koning met de vor ming van een regering te worden gelast. ,,De Standaard'"' heeft gelijk In verschillende katolieke kranten, zoals Het Volk en De Standaardwerd deze mogelijkheid gunstig onthaald. Dit laatste dag blad schreef zelfs dat zo de C.V.P.-raad zich tegen een socialistische premier zou uitspreken dit meteen een verlenging van de kri- sis zou betekenen. Dit is juist. En het is niet moeilijk te begrijpen waarom. De socialisten hebben de regering Harmei loyaal ge steund tot het ogenblik dat ze vaststelden dat in het konflikt met de dokters de verzekerden de zwaarste tol zouden moeten betalen. Maar waarom het ont kennen? Bij de start van deze regering vond men geen entoesiasme in socia listische middens! Een niet onbelangrijke minderheid had tegen de regeringsdeel name gestemd. Anderen spraken van een waak zaam vertrouwen Regeren met een partijniet met een fraktie... Op sommige ogenblikken heeft de regering ondervon den dat inderdaad een aan tal socialistische volksverte genwoordigers en senatoren uit de Waalse gewesten moesten rekening houden met steeds groter wordende tegenstand waarop sommige regeringsprojekten werden onthaald. Dit heeft de heer Vanden Boeynants ontstemd, der wijze dat hij thans ver klaart dat zijn partij wel een koalitie wil, maar met een volledige partij... en niet met een fraktie ervan... Hiermee wil hij natuur lijk de houding van onze Waalse partijgenoten tegen over de regering Harmei he kelen. We zouden hierop kun nen antwoorden dat ook de C.V.P.'ers niet altijd zo ge disciplineerd zijn geweest, ^och waarom hierover een polemiek beginnen? We kunnen wel zeggen dat we met zijn zienswijze akkoord gaan: eenmaal een regering gevormd op grond van een vergelijk, tussen de twee partijen, bestaat de ideale toestand erin dat dit vergelijk wederzijds met de zelfde overtuiging wordt verdedigd. Vertrekken met hernieuwd vertrouwen Als de socialisten thans zeggen dat ze een eventuele regeringsdeelname onder werpen aan de goedkeuring van hun kongres moet er toch iets duidelijk geworden zijn in het hoofd van de h. Vanden Boeynants Een gewiekst politieker zou hieruit toch kunnen kon- kluderen hebben dat niet alleen het geschil over de ziekteverzekering in de weegschaal lag, doch dat de socialisten opnieuw over 'n programma wilden oordelen en dat ze een eventueel nieuw vertrek wilden laten gepaard gaan r.-.et cm her nieuwd en verstevigd ver trouwen? Tegen sommige verwach tingen in bleek dat Achille Van Acker, bij machte was, op basis van een goed pro gramma, dit vertrouwen te winnen. Had hij uit som mige Waalse gewesten geen blijken van sympathie ont vangen? Had zelfs een afdeling die op het kongres in 1965 een afwijzende houding t.o.v. van de regeringsdeelname had aangenomen thans niet P.V.V. WIL NIET REGEREN... De beloften die we aan onze kiezers gedaan hebben, zijn heilig, dus moeten het beloften blijven... verklaard volledig achter hem te staan? De h. Vanden Boeynants heeft door zijn afwijzing van Achille Van Acker als Eerste-Minister de vorming van een C.V.P.-B.S.P.-koali- tie ten zeerste bemoeilijkt. Erger, hij heeft hierdoor in de kaart gespeeld van de rechtse vleugel van de CVP en «La Libre Belgique» is in haar nopjes, want dit ma noeuvre ligt volledig in de verzuchtingen van deze krant: een regering met de P.V.V. De heer P.W. Segers staat voor een zware opgave. Hij behoort immers tot de Kris- ten-demokratische vleugel die met de socialisten wenst samen te gaan. Doch hij zal het alles zins minder gemakkelijk hebben dan Achille Van Acker om in de socialis tische middens de steun te verwerven voor een pro gramma, waarvan we met ongeduld de inhoud af wachten. P.W. Segers weet dit. En daarom heeft hij de P.V.V. niet volledig afgeschreven als gebeurlijke regerings partner. Men weet nooit of de h. Vanaudenhove een stuk van zijn pretentie wil prijsgeven voor de zetel van Vice-pre mier... P.D.B. Het is een feit dat voor het uitbreken van de krisis van ziekteverzekering, er onder de mensen weinig bekend was over het forfaitstelsel. Ieder een is geen specialist in de techniek van de ziekteverzeke ring. Doch naarmate de kri sis duurde heeft de lezer ook meer kennis gekregen van de drie stelsels die in voege wa ren: de vrije geneeskunde waarin de geneesheren volledig vrij waren, de gekonventio- neerde geneeskunde, waarin de geneesheren een verbintenis met de mutualiteiten aangaan om ten overstaan van de aan geslotenen der ziekenkassen de overeengekomen honoraria te eerbiedigen en tenslotte de forfaitaire geneeskunde. Met andere woorden betekent dit: deze geneeskunde die tegen een vaste maandelijkse of jaarlijk se wedde door de geneesheer wordt uitgeoefend. Gedurende de krisis is men nu gaan uitrekenen welk stel sel het meest voordelig is én voor de zieken én voor de al gemene gezondheid in het land. Te Herstal waar wij een kli niek bezitten ,die het forfait stelsel huldigt, heeft men uit gerekend dat de subsidies ver leend aan de kliniek, onder het forfait, 56.635.000 F bedragen. Moest men het stelsel toepas sen gezegd per vakatie dan zou dit aan de gemeenschap 60.735.000 F kosten. Te Seraing zouden deze ge gevens de volgende zijn. On der het forfaitstelsel 23 173.933 Met het andere stelsel zou dit worden 25.128.166 F. De verhoging van de lasten in voornoemde klinieken 75 bedroeg bij het forfaitstelsel t.h.. Onder het andere stelsél waren de verhogingen van 81 t.h. en voor de privékabinetten bij de dokters zelf 107 t.h. Wie rekenen kan en tellen zal dus onmiddellijk het ver schil merken. Voor de Brabantse socialis tische klinieken komt men nog tot heel andere cijfers. Een dezer instellingen heeft uitgerekend dat de verhoging van de ziekenzorgen onder het forfaitstelsel slechts 13 t.h. be droeg van 1964 op 1965. Maar de socialistische mu tualiteiten van Brabant zijn er eveneens aan gehouden de zorgen terug te betalen van deze zieken die zich in de an dere ziekenhuizen, zoals van de Openbare Onderstand, la ten verzorgen en waar er het andere stelsel wordt toegepast: In 1963 bedroegen deze kos ten 58 miljoen. In 1964 46 mil joen en voor 1965 zijn deze kosten gestegen tot... 202 miljoen. v,^tzij vier maal zoveel als vroeger:' Treffend zijn j-veneens de cijfers die verstrekt worden door de ziekenkassen van de Spoorwegen. Zoals men weet autonome dienst Hier ook zijn de ziekenzorgen van 78 milioen in 1964 gestegen tot 161 mil joen voor de eerste elf maan den van 1965, hetzij een ver hoging van 105 t.h. Deze statis tieken wijzen anderzijds nog aan dat voor 8 duizend min der personeel de cijfers ge stegen zijn: Voor hospitalisa- tie met 48 t.h. Voor honoraria met 105 t.h. Voor de specialis ten met 41 t.h. en voor de pro these met 67 t.h. Wij zouden over deze aan gelegenheid niet meer schrij ven moest het niet zijn dat aan de andere kant van de barrikade men nog steeds wil aantonen, dat het de socialis ten zijn, die profijt trekken (Zie vervolg laatste blz.) i/% voor fallen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT, G4 GENT Tel. 25.57.95 (4 lynen) - Postcheckrekenlng 567.33 «Hel Licht» Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. altgever. R. VERCAMMEN, St.-Pletersnieuvvstraat, 64. Gent Hoe loot ik weten dot ik bereid ben het land te redden, maar zonder dat ik gevaar loop dat ze me het werkelijk vragen

Voor Allen | 1966 | | pagina 1