r t 28e jaargang - Nr 10 Zaterdag 5 maart 1966 Het koren en het kaf oorstanders van linkse en rechtse dictaturen Het kaf is te vinden in diverse middens. Een moeilijk te regeren land DUITSLAND WIL KCRNWAFENS Z n voor allen Krisis van het REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIF.TERSMEIIVSIK V VI Cl CENT TeL 33.57.95 (4 Hinen) - PgstcheckreUenlng 567.33 Ule'. Licht* Voor abonnementsprijzen zie gev.eslelljke bla<lzU<len. Ver. uligeter A. DE KEULENEIR, St.-Cictersnleu«straal 64 Gent. vertrouwen Naar aanleiding van de jongste politieke gebeurte nissen in ons land gewaagt men nogal dikwijls van een gezagskrisis of krisis van het vertrouwen. Voorzichtigheid is echter geboden als deze problemen ter sprake komen. Eerst en vooral is het no dig na te gaan wie zo vaak met deze uitdrukkingen schermt en even te onder zoeken wat de beweegrede nen van deze mensen zijn, We verklaren ons nader: men kan inderdaad te doen hebben met lieden die over de goede gang van onze in stellingen bezorgd zijn en een waarschuwend teken willen geven en ons duide lijk maken dat de eeuwig durende palabers en be twistingen door de gewone burgers niet meer begrepen worden. Met deze mensen die zich daarbij laten leiden door hun goede trouw, is door gaans de dialoog mogelijk. Er zijn er anderen die Over «gezagskrisis» en «ge schokt vertrouwen» spreken, doch die het in feite op on ze dcmokratische instellin gen gemunt hebben. Ze doen het niet uit bezorgd heid maar enkel met de be doeling te schaden en te trachten het vertrouwen te ondermijnen. Het is dus goed, als men over dit vraagstuk wil han delen, het koren van het kaf te scheiden. ï>e kommunisten vormen hierin een zeer belangrijke groep, die op dat gebied reeds traditie hebben ver worven. Ze slaan altijd klaar om alles af te breken en te be kritiseren. In ons land is niets goed. Alles is er rot en de arbei ders hebben geen vertrou wen meer in hun politieke leiders. De bedoeling is gekend: ze willen ons een diktato- riaal regime opdringen, ge ïnspireerd op dat van Mao Tse Tung of van ülbricht. Ze misbruiken de vrij heid van het woord om die zelfde vrijheid te knevelen. Ze infiltreren zich in aller lei organisaties, jeugdver enigingen e.d. om hun oti- dermijningswerk te voltrek ken. Sommigen krijgen zelfs hiervoor een speciaal ge trainde opleiding in univer siteiten van het Oostelijk blok. Een tweede groep zijn de voorstanders der rechtse diktaturen. Er bestaan in ons land groeperingen, die er nog steeds van dromen een soort «nieuwe orde» op te bouwen. In Vlaams-na tionalistische middens is de aktie van ex-pater Brauns en zijn militanten-orde een verontrustend teken. De Volksunie is door de ze geest besmet. Als men in zulke middens over «een ge zagskrisis» hoort spreken, moet men zich rekenschap geven wat zulke lui in de plaats willen stellen. In het Waalse landsge deelte vindt men ook deze tendenzen. llond het tijd schrift «Europe Magazine» hebben zich een schare oud-nazi's en ophemelaars van L. Degrelle geschaard, die geen gelegenheid laten voorbijgaan om al wat ook maar enigszins met ons po litiek leven te doen heeft in diskrediet te brengen, In de M.P.W. vindt men zelfs deze linkse en rechtse stromingen verenigd. Het doel heiligt de middelen. De jongste jaren vindt men ook in de liberale gelederen van de heer Van Audenho- ve een bedekt streven naar de «sterke man». De schoen fabrikant van Diest waant zich een kleine de Gaulle, die aan het hoofd van het Brussels Hoera-patriottisme zich geroepen aeht om «La Belgique a Papa» te redden. Genoeg over het kaf! Laat ons thans over het ko ren spreken. De kritieken die worden uitgebracht op ons stelsel zijn niet steeds als onge grond van de hand te wij zen. Het is waar dat het immobilisme, waaronder al le partijen lijden een nefas te invloed hebben op ons politiek leven. België wordt een moeilijk te regeren land omdat alle partijen, groepen en groep jes hun wil willen opleggen in allerlei zaken van onder geschikt belang. (Er zijn er die de vorming van een re gering willen afhankelijk maken van een wijziging van het statuut van de zes dorpen uit de Voerstreek.) De lange besprekingen die gepaard gaan met de op lossing van de regerhigskri- sis zijn daarvan een spijtig voorbeeld. Men moet met duizend-en-één standpun ten rekening houden. leder houdt het bij zijn boom, die hem belet het bos te zien. Elkeen staat met zijn weegschaal of zijn meetlat klaar om elke daad naar eigen maatstaven af te meten en te beoordelen. In zulke omstandigheden moet een regering werken en beslissingen treffen! In de socialistische jeugd leerde men destijds de jon geren een gouden stelregel «Vrijheid betekent verant woordelijkheid». Het is tijd dat we deze af en toe in herinnering brengen. Als we in vrijheid willen leven, is het nodig de anar chie te weren. Ons land lijdt niet onder een teveel aan demokratie, eerder aan te weinig demokratie als men weet dat pers en fi- nancie een niet te onder schatten druk uitoefenen op ons politiek leven, doch we moeten zorgen dat wat de brede bevolkingslagen aan demokratie hebben veroverd niet ontluisterd en ontsierd wordt door gebrek aan ver antwoordelijkheid en vast beraden wil tot handelen. P.D.B. UNO FAMILIE F Alleen fer «elfzerdediging, natuurlijk wc zijn innm vreedtame burgen WIJ GROEIEN MAAR... Wanneer men vele cijfers overloopt, die over alles en nog wat in ons land gepubli ceerd werden, heeft men de indruk, dat men voor wat ons land betreft, wij een verge lijking zouden kunnen aan wenden. Wei eens wordt er spottend gezegd, dat men op het hoofd van een jongeling die te sterk groeit, goed doet een steen op zijn hoofd te plaatsen- Wij hebben de indruk dat men eveneens op het .hoofd van het groeiende België een steen zoekt te plaatsen. Velen schijnen er schrik voor te voelen dat wij te rap groeien. Vooreerst heeft men zich dood geschrokken voor het feit. dat de begroting in een jaar van 166 miüard naar 200 miljard geklommen is. Het is inderdaad veel. ja zeer veel. De patroons hebben moord en brand geroepen, dat de lo nen veel hoger zijn geklom men dan het produktiviteits- cijfer en het cijfer van het nationaal produkt. De Nationale Bank van België zit met de schrik op het lijf wanneer zij de enor me aangroei vaststelt van het kredietvolume in ons land. En in deze reeks zouden wij kunnen voortgaan. Wij groeien. En wij groeien in zeer sterke mate Alles wijst erop dat men in de toekomst op vele ontwikke- lingsvormen een rem en een gevoelige rem zal pogen te plaatsen. Desniettemin staan wij verstomd wanneer wij enkele andere gegevens nagaan. Zo pas komt ons een verslag te bereiken uitgaande van de Gemeenschappelijke Markt betreffende de lonen in de ge meenschap in 1963. Het zijn dus niet helemaal recente cij fers. Maar daarin stellen wij vast dat tussen 1960 en 1963 inzake loonsverhogingen wij de... allerlaatste plaats inne men en wel in volgende ver houding Italië 54 Duitsland 45 Nederland 38 Frankrijk 29 België 25 Er wordt ook veel op de beambtenwereld bii ons geroe pen. De Staat kost te veel zegt men. Ziehier hoe de werke lijkheid eruit ziet Italië 47 Frankrijk 31 Duitsland 23 Nederland 22 België 14 Wij kunnen dus niet zeggen dat wij op gebied van loon- cn weddeëisen in het verleden overdreven hebben in verge lijking met andere landen. Daar wij in de volgende ja ren steeds gematigd zijn ge bleven. terwijl de loon- en weddeverhogingen in de ande re landen eveneens gelijke tred hielden, kunnen wij dus in geen enkel geval van over drijving spreken. Indien er in onze ekonomie dan werkelijk iets misdraait dan moet het zeker niet langs de kant van de lonen gezocht wouden. Wij willen hier echter geen fiskaal en nog minder 'n svn- dikaal artikel schrijven. Wij willen deze gegevens plaatsen in het algemeen bestek dat onze toekomstige politiek moet bepalen. Aan alle cijfer' die wij ge raadpleegd hebben, konden wij inderdaad vaststellen dat wij groeien. Maar een ding staat daarbij vast dat alle landen van het Westen nog vlugger groeien dan wij... De patroons klagen over hun winsten. Maar men moet nu eens de nodige dokumen- ten raadplegen om vast te stellen dat hun bewering met een korreltje zout te nemen is. Men wil de vooruitgang kortwieken. De groei van de lonen eveneens. Men wil alles ondergeschikt maken aan het produktiviteitsbeginsel en aan het nationaal produkt. Inzake lonen worden aldus valse be grippen verspreid. Want ook de winsten zijn niet gekoppeld aan de pro- duktiviteit en aan het natio naal produkt. Indien deze laatste vrij mo gen evolueren, dan mogen de arbeidsvoorwaarden ook vrij geformuleerd worden, volgens de eisen van de gegroepeerde arbeiders en beambten.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1