Komen de voorstanders van de sociale pauze aan de macht? De waarheid over de winstcijfers CV| LENTEFANFARE (Zie vervolg laatste blzj 28e jaargang - Nr 11 Zaterdag 12 maart 1966 WE kunnen begrijpen dat iemand, die niet dagelijks het politiek leven volgt, de draad kwijt raakt bij de jongste po litieke verwikkelingen. Eerst ziet hij hoe de P.V.V.- voorzitter Omer Vanaudenho- ve weigert zich met een in formatieopdracht te gelasten en aldus alle verantwoorde lijkheid afwijst. Dan hoort hij dat Achille Van Acker wel bij machte is de regeringskrisis op te lossen, doch gedwarsboomd werd door de C.V.P.-voorzitter Vanden Boeynants. die zijn veto stel de tegen een socialist als Eerste-minister. Vervolgens hoort hij ook dat, na dagenlange besprekin gen, de heer P.VV. Segers als informateur mislukte, zonder dat hij de socialisten beschul digde daaraan schuld te heb ben. En tenslotte verneemt hij dat de heer Vanden Boey nants zelf zal pogen een re gering samen te stellen. Voor onze man is dat alle maal niet heel zuiver en hij is van oordeel dat er achter de schermen wordt gemanoeu vreerd. Hij heeft gelijk. Er wordt achter het politieke scherm duchtig aan de touwtjes ge trokken. We zullen trachten dat duidelijk te maken. Wat de socialisten willen De sleutel van de dubbel zinnigheid is niet te zoeken bij de socialisten, die schrik zouden hebben verantwoorde lijkheid te nemen. Het is waar dat de rege ringsdeelname ons niet be geestert, zowel als ze ons niet afschrikt. Wij willen aan een regering meewerken die in het teken staat van de sociale vooruit gang. Wij weigeren aan een rege ring deel te nemen die onder het voorwendsel van bezuini gingen een anti-sociale en uiteraard anti-socialistische politiek zou voeren. Wij gaan akkoord te bezuini gen. niet op de gezondheids zorgen van de arbeiders zoals men thans eist, maar wel op de legeruitgaven (o.a. op de aankoop van vele dure tanks en tal van overbodige pos ten). Wij willen de Staatsfinan ciën gezond -taken, niet door de arbeiders zwaarder te be lasten, doch door een degelij ker kontrole uit te oefenen op de belastingontduikers (te be ginnen met de dokters) en door de Staat in de gelegen heid te stellen nieuwe finan ciële bronnen aan te snijden: deelname in de grote winsten der elektriciteit en nieuwe energiebedrijven, aanwending van de reserves van de hol dings om plannen van ekono- mische expansie uit te voe ren, enz. Onze regeringsdeelname is enkel gekonditioneerd door het programma. Is dat duidelijk? De dubbelzinnigheid in de C.V.P. Doch de moeilijkheden doen zich voor in de C.V.P. en onze lezer zal dadelijk begrijpen waarom. In deze partij zijn twee ten- denzen aanwezig, die niet twisten over de vraag «voor of tegen regeringsdeelname?» maar wel over een deelname met de B.S.P. of met de P.V.V. Aan de ene kant staan de Kristen-demokraten: een Theo Lefèvre, een P.W. Segers. ge steund door de Kristelijke vakbonden en sommige bladen als «Het Volk». «De Nieuwe Gids». «Het Belang van Lim burg». Zij willen met de so cialisten samengaan. Aan de andere kant staat een kleinere, maar niet min der invloedrijke groep van konservatieven. die vooral ge steund wordt in de financie- wereld en c'oor het reaktionai- re blad «La Libre Belgique». Deze groep lonkt naar de P.V.V. Haar voornaamste leider mag nu wel ontmaskerd wor den, in de persoon van Paul Vanden Boeynants, voorzitter van de C.V.P. himself! Paul VDB een nieuwe Van Zeeland Hij is een jonge man met ambitie en energie, die ons op een verrassende wijze doet te rugdenken aan een andere Paul... met name Van Zeeland die voor de oorlog ook het spelletje heeft gespeeld van de man die zich aanmeldde als de drager van «brede en nieu we opvattingen», maar die achteraf niets anders bleek te zijn dan de trouwe dienaar van de groot-financie. Als er ergens aan de touw tjes werd getrokken, is het De lente komt zo dapper aan. Hobooien zijn't en zilveren fluiten. De weduw kijkt voor 't eerst weer buiten, doet haar gekleurde jak weer aan. Zo zal de wereld blijde staan, Vooral als bij het avondtuiten weer de fanfare stapt naar buiten met het bestuur er achter aan. RICHARD MINNE door C.V.P.-voorzitter Vanden Boeynants geweest. Met welk doel? Eenvoudig omdat hij wist dat de socialisten een programma wilden opstellen, waarvan hij vreesde dat het ook op entoesiasme zou ont haald worden in kristen-de- mokratische middens. Vandaar zijn brutale weige ring aan Achille Van Acker. Eenmaal zal ook gekend zijn welke druk op P.W. Segers werd uitgeoefend en in welke omstandigheden deze genoopt werd zijn onderhandelingen met de socialisten stop te zet ten. Intussen voelt men duidelijk vanwaar de wind komt. La Libre Belgique La MétropoleL'Echo de la Boursekortom alle spreek buizen van la haute-finance juichen de vorming van een C.V.P.-P.V.V.-regering toe. Op het ogenblik dat dit artikel ter perse gaat weten we nog niet of de «ruk naar rechts» van de heer Vanden Boey nants gelukt is. Veel vragen blijven nog on beantwoord. Zullen de Kristen-demokra ten met zich laten sollen en zich achter het voorwendsel van het nationaal belang ver schuilen om de konservatieve krachten in hun partij te la ten betijen? Zullen ze de «sociale pauze» aanvaarden die de konserva tieven thans als geneesmiddel voorhouden? Zal de baas Ganzendonk van de P.V.V. bereid zijn zijn «taalkompromis» op zak te steken in vervanging van de portefeuille van Vice-Pre mier? Deze voorwaarden moeten vervuld worden, zoniet lijdt het opzet van de C.V.P.-voor zitter Vanden Boeynants schipbreuk... we zouden er niet om treuren. P.D.B. In een artikel dat uitgaat van een grote Belgische bank instelling wordt er gehandeld over de ondernemingswinsten in 1964—1965. Het probleem is zeker van een zeer groot belang. Ieder een zal het zich herinneren dat de patroons in het laatste jaar over alles en nog ge klaagd hebben. In de eerste plaats hebben zij geklaagd over het feit dat er geregeld loonskonventies worden afge sloten en dat anderzijds de lonen aan het indexcijfer ge koppeld zijn. In de pers en langs de radio hebben zij daarenboven be weerd dat de lonen niet hoger mogen stijgen dan de stijging van de progressiviteit en dat ze globaal gezien niet hoger mogen komen dan het groei cijfer van het nationaal pro- dukt dat voor het laatste jaar niet meer zou bedragen dan 4%. Wij zullen onmiddellijk ver klaren, dat de patroons bezig zijn met appels en peren te vergelijken. Het is een onaan vaardbare stelling te beweren dat de lonen nooit hoger mo gen klimmen dan de progres siviteit, bv. veronderstel een onderneming waar er geen vooruitgang wordt geboekt. Zou deze onderneming dan altijd dezelfde lonen moeten uitbetalen en afzien van alle sociale verbeteringen? Stelt men zich onze mijn werkers voor die tewerkgesteld zijn in een zieke sektor en die in plaats van meer te verdie nen, minder zouden moeten verdienen! Neen, de bewering van het patronaat gaat niet op. Indien men zo streng staat ten opzichte van de lonen, kan men zich terecht de vraag stellen hoe het nu feitelijk zit met de ondernemingswinsten. In dit bankverslag wordt duidelijk verklaard Wanneer men het geheel van de in 1965 gepubliceerde nettowinsten vergelijkt met die bekendge maakt in 1964, komt men tot een stijging van 6'1%. Worden de steenkolen buiten beschouwing gelaten dan be draagt de vooruitgang zelfs 13%! Verder wordt er vastgesteld dat de vooruitgang van de winst bijna algemeen was. Een andere vaststelling die door de bank wordt gedaan is, dat hoe groter de onderne ming des te hoger de winst uitvalt Wij zouden zo kunnen ver der gaan met cijfers aan te halen. Deze enkele aanhalin gen volstaan. De patroons hebben dus on gelijk te klagen. Wij weten wel dat enkeie sektoren het moeilijk hebben. Maar deze moeilijke toestand waarin en kelen zich bevinden zijn ver van algemeen. Wij zeggen ronduit; zij zijn de uitzonde ring. Tot onze spijt moeten wij vaststellen dat er een golf van reaktie over het land waait. Op de lonen wil men een rem plaatsen. Eveneens op alle sociale vergoedingen. Maar aan de kant van de winst worden alle spekula- ties toegelaten en tracht men van alle kant deze nog te be vorderen. Het is dus onze plicht tegen dit alles het hoofd te bieden. Een enkeling kan op dit stuk niets ondernemen. Maar sa men zijn wij bovenmate sterk. De vorige keer toonden wij aan dat in België de lonen trager klommen dan in alle andere landen van de Zes. Het A B.V.V. en het A.C.V. hebben een gemeenschappelijk programma voorgedragen dat toch maar als een minimum moet beschouwd worden en dat zeker nergens overdreven was. ICED ACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIECWSTRAAT, 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekenlng 567.33 «Het Licht» Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEL'LENEIR, St.-Pietersnleuwstraat 64 Gent.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1