van lief ïvavaiffism e NAAR EEN SOMBERE TOEKOMST De Regering Venden Boeynants - De Clercq 1% 28e jaargang - Nr 13 Zaterdag 26 maart 1966 Geen groen licht zeggen de Christen- demokraten Mijnheer Vanaudenhove houdt de handen vrij De arbeiders mogen zich niet laten verdelen Natuurlijk laat ik mij alleen leiden door de stem van mijn geweten... Het moet nu gedaan zijn, met volgens de standen te handelen. voor 0 i/ï 1 allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUAVSTRAAT, 64 GENT Tel. 23.57.95 (4 lijnen) Postcheckrelienlng 567.33 »Hei Licht» Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. uitgever A. DE KEULENEIR, St.-Pietersnleuwstraat 64 Gent. et einde DE regering, samengesteld door de C.V.P. en de P.V.V. is er dan toch, na veel geaarzel, ge komen. De formateur had aangekondigd dat hij snel en kordaat zou handelen. Men sprak in bepaalde ka tholieke kranten van een nieuwe stijl en ging an den Boeynants zelfs met wijlen president Kennedy vergelijken. Het resultaat is gekend: in plaats van een wilskrachtige en spoedige oplossing van de krisis, heeft Van den Boey nants dag in dag uit aan het ineentimmeren van een re gering geknoeid en is hij van eerloos tot eerlozer compromis met de liberalen moeten gaan. De grote geslagenen zijn de ohristen-democraten, die de portefeuille van enkele van hun leiders duur zullen moe ten betalen. Ze weten het. Ze gaven geen «groen licht» maar zoals «De Gazet van Antwerpen» schreef, een «geel knipperlicht», dat bij gevaar wordt gebruikt. Deze krant voegde er aan toe dat de christen-democra ten in de regering hun rol niet lang zullen moeten spelen om dat een regering die start in zulk een uitgesproken sfeer van onbehagen, slechts met moeite het einde van het jaar kan halen. «Het Volk» sprak van een besliste «gelatenheid» en het enige positieve element dat de christen-democraten in deze regering zien, is het feit dat voor de P.V.V. het uur van de demystifikatie aangebroken is, dat het masker van de ge makkelijke beloften weldra zal afvallen. Magere troost Nummer één van de kam pioenen in de kunst der dema gogie is immers voorzichtig uit de regering geblevende h. Omer Vanaudenhove heeft zijn eerste luitenant als vice- premier gestuurd. «Het Volk» is van dat poli tiek vluchtmisdrijf niet te spreken. «Waarom moeten dc chris ten-democraten zich nat ma ken aan een regering, terwijl de h. Vanaudenhove rustig op het droge blijft en enkel stro mannen stuurt vraagt deze krant zich af. Dus, we weten het: de libe rale ministers zijn volgens de christen-democraten slechts «stromannen». Maar wat moeten we denken van een C.V.P., die zich ver laagt met stromannen scheep te gaan In elk geval is het opmerke lijk dat de kringen van de financie opgetogen zijn. «La Libre Belgique», 't dag blad van het katholieke con servatisme, triomfeert, en de h. Vanaudenhove wrijft zich zelfgenoegzaam de handen en verklaart aan al wie het horen wil, dat thans «het einde van het travaillisme» aangebroken is. De man weet natuurlijk niet beter. Van travaillisme is in ons land geen sprake geweest. Men zou hoogstens kunnen De regering Vanden Boeynants-De Clercq telt 23 leden, waarvan 19 ministers en 4 staatssecretarissen. Eerste-minister belast met de koördinatie van het we tenschapsbeleid: de h. Vanden Boeynants (C.V.P.-volks vertegenwoordiger) Vice-premier belast met de begroting: de h. De Clercq (P.V.V.-volksvertegenwoordiger) Buitenlandse Zaken: de h. Harmei (C.V.P.-kamerlid) Justitie en Franse Kuituur: de h. Wigny (C.V.P.-kamer lid). Landbouw: de h. Héger (C.V.P.-senator) Ekonomische Zaken: de h. Van Offelen (P.V.V.-kamer lid) Nederlandse Kuituur en Europese Zaken: de h. Van Els- lande (C.V.P.-kamerlid) Verkeerswezen: de h. Bertrand (C.V.P.-kamerlid). Openbare Werken: de h. De Saeger (C.V.P.-volksverte genwoordiger) Middenstandszaken: de h. d'Alcantara (C.V.P.-kamerlid) Volksgezondheid: de h. Hulpiau (C.V.P.-senator). Sociale Voorzorg: de h. De Paepe (C.V.P.-kamerlid) Financiën: de h. Henrion (P.V.V.) - extra-parlementair. Nationale Opvoeding; de h. Grootjans (P.V.V.-kamerlid) Binnenlandse Zaken: de h. Vanderpoorten (P.V.V.-sena tor). Landsverdediging: de h. Poswic'k (P.V.V.-kamerlid) Buitenlandse Handel: de h. De Winter (P.V.V.-kamerlid) Gezin en Huisvesting: mevr. De Riemaecker (C.V.P.-ka merlid) Minister staatssekretaris bij de eerste-minister voor de regionale ekonomie: de h. Urbain (C.V.P.-senator). Minister staatssekretaris voor het openbaar ambt en toe risme: de h. Piers (C.V.P.-senator). Minister staatssekretaris voor P.T.T.: de heer Maisse (P.V.V.-senator). Minister staatssekretaris voor de nationale opvoeding: de h. Toussaint (P.V.V.-senator). gewagen hebben van een voor zichtige toenadering tussen christen-democraten en socia listen. We hebben de indruk dat deze toenadering ondanks de afkoeling van de jongste weken niet ongedaan zal gemaakt worden. De arbeiders beginnen klaar te zien en de periode, dat ze hopeloos verdeeld stonden, schijnt ons wel definitief voor bij. In de bedrijven, in de pari taire kommissies, bij de onder handelingen «aan de top», worden door de vakbonden ge meenschappelijke eisenpro gramma's ingediend. Meil heeft ondervonden dat het veel beter ging mekaar te verstaan dan mekaar te bestrijden. Zal de regering Van den Boeynants daar verandering aan brengen Akkoord om te zeggen dat de heren van de groot-financie en het patronaat hun slag hebben thuisgehaald en door de C.V.P.-P.V.V.-coalitie «hun eenheid» hebben gemanifes teerd. Doch ze mogen zich aan een reaktie verwachten. Wat de dienaars van de holdings kunnen, moet voor de arbeiders ook mogelijk zijn. Men kan in socialistische middens ontstemd zijn over de slappe houding van de christen-democraten, maar die gevoelens zal men weldra op zij moeten schuiven com de weg van het overleg op te gaan. Men mag niet blijven twis ten over gedane zaken en wederzijdse tekortkomingen, want hierdoor zouden alleen zij gediend worden, die er baat bij hebben dat de arbeiders verdeeld staan. P.D.B. Tijdens de besprekingen die gevoerd werden tussen Segers en de socialisten heeft de formateur op zeker ogenblik beroep gedaan op de h. Anciaux, gouverneur van de Nationale Bank om de waarheid te vernemen over de financiële toestand. Het hoofd van onze bankin stelling is met vaste cijfers voor de dag gekomen en drukte in zijn verslag de overtuiging uit dat de eko nomie van ons land in de e.k. jaren met 6 t.h. kan groeien. Een dergelijke groei wordt feitelijk anders uitgedrukt. Men spreekt ge woonlijk in geleerde termen over het Nationaal produkt, doch aangezien de ekono mie aan de basis ligt van alles kan men evengoed van een' algemeen groeiritme spreken van 6 t.h. Dit bedrag is volgens de opinie van velen zeer hoog geraamd. Doch daar de h. Anciaux het beter moet we ten dan gelijk wie, bestaat er geen reden zijn raming in twijfel te trekken. Ter loops weze echter opge merkt dat de gestorven re gering Harmel-Spinoy ee.i dergelijke evolutie slechts op 3 t.h. had geraamd, wat zeker langs de lage kant is. De cijfers die de h. An ciaux als basis verstrekt heeft, blijven voor ons een dokument van waarde. Wij staan nu met een nieuwe regering, een regering van rechts en wij vragen ons werkelijk af wat deze be windvoerders er zullen van terechtbrengen? 3 t.h. of 6 t.h.? De weddenschap staat nu open! In het verleden heb ben wij steeds vastgesteld dat onze vooruitgang steeds merkwaardig was, wanneer de socialisten aan het be wind waren. Voor 20 jaar deed men beroep op Van Acker om het land de kolenslag te helpen winnen. W ij had den een'schromelijk tekort aan industriële energie en Van Acker verkondigde aan gans het land deze waar heid «'t Zit hem in de ko len». En wij wonnen de ko lenslag. In 1954 na 4 jaar homo gene C.V.P.-regering zat het land opnieuw op zij n knieën. Een schromelijke schuld en bijna 300.000 werklozen, die toen «struk- turele werklozenwerden genoemd. De eerste werk lozen werden door de over heidsdiensten, de provincies en de gemeenten aan het werk gezet en plotseling schoot gans het land aan 't werk. In 1958 waren er om zo te zeggen geen volle dig werklozen meer. Wij kregen daarop op nieuw drie jaar rechtse re gering met C.V.P. en libe ralen. Gedenk de ploeg Eyskens - Vanaudenhove. Er moest plotseling aan de noodrem getrokken worden. Zij dachten de eenheidswet uit. Van Houtte, toenmalige minister van Financiën had voor 30 miljard aan de vreemde banken onder de vorm van kortlopende schuld geleend. Hét land kwam in opstand. En dank zij de socialisten kwam er weer schot in het land en kenden wij een voorspoed van volle tewerkstelling zoals wij nog nooit hadden gekend. Wij kregen echter geen loon naar werken. Nu zijn het een serie Play-boys die het bewind in handen ge kregen hebben. Wij zien niet alleen de toekomst somber in. Maar ook in de financiële bladen en zelfs bij... de holdings wordt er niet veel goeds van ver wacht. Een toppunt

Voor Allen | 1966 | | pagina 1