Schietgeweren en wolfijzers CNI 28e jaargang - Nr 14 Zaterdag 2 april 1966 SENSATIE IN DE DIERENWERELD Pickles, van 't „vuilnisbakras". Gapt de gestolen wereldbeker Vóór de neus van Scotland Yard, (Haines) Het is een feit. dat de re geringsverklaring een zeer mak onthaal heeft gekend. Er werd zelfs bij de meer derheid zeer weinig toege juicht. Men voelt het im mers gemakkelijk aan dat er aan de nieuwe toestand iets verwrongen zit. Het is immers de partij van de P.V.V. zelf. die tij dens de twee vorige rege ringen herhaaldelijk ver klaard heeft, dat zij geen uitstaans wilde hebben met het «Travaillisme.» En is Travaillisme iets anders dan de verzuchtingen van de werkende mens of liever van het aktieve deel van de bevolking? Is het nu in godsnaam nog mogelijk in de 20e eeuw tegen de wil te gaan regeren van dege nen die iedere dag voor 's lands voorspoed, zowel als voor eigen voorspoed, moe ten instaan? Dit woord in plaats van afkeer of verschrikking te verwekken is plotseling sympathiek beginnen klin ken, zodat de ganse socia listische pers zomede de kristen demokraten het met zekere voorliefde zijn beginnen aanwenden. Inderdaad gij hebt goed verstaan meneer Vanau- denhove het woord Travail lisme zullen wij nog aan wenden en wij zeggen zelfs, dat wij fier zijn er voor te zullen strijden. Gans de regeringsverkla ring heeft dan ook geen hoge vlucht kunnen nemen. «Vooruit» drukte immers dat het een verklaring was voor een onder-ontwikkeld land, terwijl de «Volksga zet» schreef dat men aan de mensen appels voor ci troenen aan het verkopen is. En deze uitdrukkingen moeten ons inziens nog als tamelijk toegeeflijk be schouwd worden. Wie aan dachtig, en dan zeer aan dachtig, het epistel van eerste-minister Vanden Boeynants overleest, zal vaststellen, dat er op me nige plaatsen adders onder het gras steken of volkser gezegd, dat wolfijzers en schietgeweren verborgen liggen. Zo bvb. inzake onderwijs Partijvoorzitter kd. Collard heeft in zijn redevoering tegen de regeringsverkla ring, wel is waar geëist dat gelijkberechtiging zou toe gepast worden tussen het officieel en vrij onderwijs. Goed zo. Maar zelfs in deze veronderstelling liggen er in de tekst van Vanden Boeynants adders onder het gras. Veronderstel bv., een ge meente waar de drie scho len aangetroffen worden, de gemeentelijke, de offi ciële en het vrij onderwijs. Veronderstel nu dat, noch het officieel, noch het vrij onderwijs de nieuwe normen van het aantal leer lingen bereikt die voorzien zullen worden om in stand te blijven. Wat zal er gebeuren? De twee scholen, de officiële en de vrije worden zogezegd wettelijk afgeschaft. Maar onmiddellijk beslist het «schoolhoofd» van de vrije school zijn inrichting op eigen kosten voort in het leven te houden. Wat zal de nieuwe toestand wor den? Een gedeelte van de leerlingen van de officiële school gaat vervolgens naai de gemeenteschool en een ander deel spijtig ge noeg gaat naar de vrije. Daardoor stijgt de wette lijke norm in deze laatste school. En ze kan verder wettelijk blijven bestaan... Het gevolg van de be slissingen die ons door de regeringsverklaring te wachten staat, is dus een verscherping van het kle rikalisme. Een versterking van rechts... Deze politiek zullen wij op alle gebied ondervinden. Doch intussen is de «geest» er nog niet. En het entoesiasme is nergens te zoeken! Iedereen voelt het aan dat er langs vele hoeken en kanten wolfijzers en schiet geweren liggen. Men kan tegen de wil van de massa niet regeren! Waar is de tijd, dat re geringsverklaringen voorge dragen door een Spaak en bijzonder door een Van Acker als een triomf be groet werden? Op sociaal gebied heeft de regering van Vanden Boeynants niets anders te beloven dan hetgeen de regering Harmei tijdens haar kortstondig bestaan j had verwezenlijkt. En wat de super-belas ting op de miljonairs be- treft, daar is geen sprake meer van. Hadden wij het misschien anders ver wacht? i DE nieuwe regering is dus zonder nieuwe stijlvan wal gesto ken. De socialisten zitten, zoals dat vroeger meestal het geval was, op de ban ken van de oppositie. Verschillende van onze volksvertegenwoordigers en senatoren die hoege naamd niet tegen rege ringsdeelname gekant zijn vertrouwden ons toe dat er helemaal op deze banken geen sfeer van onbehagen heerst. Integendeel De socialis tische oppositie voelt zich gezond, solidair met mekaar en vastbesloten ongenadig de regering van de «Socié- té Générale» en haar on- derdirekteur af te takelen. De heer Van den Boey nants, die de geschiedenis zal ingaan als de Monsieur Beulemans van ons politiek leven, zal het hard te ver duren hebben, als hij te genover een Spaak, een Spinoy of Larock zal ko men te staan, die niet zul len aarzelen hem een af straffing te geven. De wijze waarop hij zijn regering ineenstak is im mers zonder voorgaande. Hij heeft zich daarbij slechts door één stelregel laten leiden het doel hei ligt de middelen. Het doel moest hij niet ver zoeken het lag ter hoogte van zijn eigen navel. De man wou eerste-minister worden en heeft er zich veel moeite voor getroost. Niet alleen nam hij spe ciaal TV-lessen om op het kleine scherm een niet te erbarmelijk figuur te siaan, doch als de heer P.W. Se- gers ooit zijn «memoires» zou schrijven kan nog wel meer uitlekken van de per soonlijke krachtsinspannin gen die de heer Vanden Boeynants zich heeft ge troost om zijn niet lichte voorganger in de kabinets formatie een voetje te lich ten. maardoor herhaalt dat men de regering naar haar da den moet beoordelen Inderdaad, deze daden moeten nog komen en het program dat de «affairist», zoals Jos Van Eynde hem noemt, bedisseld heeft met de anti-travaillist Vanau- denhove zal eerst gekend zijn als de begrotingen en de sanerings-ontwerpen ter tafel liggen. Afwachten blijft dus de boodschap. Hitter voorgerecht De regerings verklaring lat hebben we no gehoord... Wat heeft de eerste-mi nister en zijn ploeg nu naar voor gebracht in het par lement Hij heeft, om het niet de woorden van de katolieke dagbladen te zeggen, niets nieuws verteld, is niet bijs ter origineel geweest en is algemeen gebleven met z'n beloften. Ziedaar het oordeel van zijn partijgenoten. Van uw vrienden moet ge het hebben De regeringsverklaring stond vol met gemeenplaat sen, woorden en nog eens woorden. De heer Vanden Boey nants schijnt daarvan zich wel bewust te zijn dat is de reden waarom hij ai- Inmiddels krijgen we wel al enkele voorsmaakjes Om de ziekte- en invali diteitsverzekering gezond te maken zal men alvast be ginnen de dokterstarieven met 20 t.h. te verhogen Men mag hierin gerust een bewijs zien voor bewezen diensten. Het zijn immers de geneesheren geweest die de heer Vanden Boeynants aan de macht hebben ge bracht Of de dokters nu zullen tevreden zijn met hun «wedde-aanpassingen- (liet woord «honoraria wordt uit onze woordenschat ver wijderd) is een ander paar mouwen, want bij ons we ten hebben ze een grote eetlust. De besparingen zullen dan maar gedaan worden op de rug van de zieken die «sper :ahteiten voorgeschre ven krijgen, of die gehos pitaliseerd moeten worden. Het geld moet van ergens komen... Tweede sektor van bezui niging het onderwijs. De scholenbouw in het officieel onderwijs wordt tot 1963 stopgezet en aan het leer lingenvervoer beprekingen opgelegd. Rond de «taalkwestie» tast men volledig in het duister. De P.V.V. zweert bij hoog en laag haar «Pakt van Luik» niet te zullen ver- loochenen, terwijl ditzelfde «pakt» door de C.V.P. niet kan worden aanvaard. De eerste liberale muiters de heren Mundeleers en De Muyter (what's in a name?) hebben hun ver trouwen aan de regering al geweigerd. Een teken aan de wand Doch de heer Vanden Boeynants zwijgt... zodat we stellig de indruk krijgen dat zijn «nieuwe stijl» erin zal bestaan de problemen te begraven... todat hij me de in de kuil valt. Men zal dan spreken van het «experiment VDB». Het experiment mag tra gisch geweest zijn voor net land. katastrofaal voor de C.V.P., maar gezien met Brusselse middenstandsogen had het zijn nut «In de beenhouwersfamilie van de heer Beulemans heeft men een «Eerste-Minlster» ge had en zo'n palmares ont brak nog tussen de kollek- tie van de bekroonde ossen. PDB l/ï Z» voor i alien REP ACTIF EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEIiSNIEUW'STK AAT. C| CENT Tel, 3o.57.95 (I lijnen) - Postcheckrekentng 567.33 cllrl Licht» Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden ver, uitgever A. DE KEI l.E.NEIR. St.-PietersnleUHstraat 61 Gent.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1