Wil de Eerste-Minister het „schoolpakt" Hier fopt men Frederik o is 28e jaargang - Nr 15 Zaterdag 9 april 1966 Het voorbeeld van Engelanti Ruzie in de C.V.P. Zie vervolg laatste blz. 'OOR DE EENHEID DER JONGEREN vertrek 14 u F AAb V HL U CiDh. Z BB voor allen REDACTIE EM ADMINISTRATIE ST.-EIETERSNIECATSTRAAT. 64 GENT - Tel. 23.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekenlng 567.33 «Hel Licht» Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke blailzjjden Ver. uitgever A. DE KEULENEIR, St.-l'ietersnleuwstraat 64 Gent. opblazen VERLEDEN week sprak de h. Vanautlenhove over het einde van het travaillisme. Zijn woorden waren nauwelijks koud af uit Engeland bereikte ons het be richt dat de travaillistisclie ploeg van Harold Wilson een verpletterende overwinning be haald had bij de jongste ver kiezingen. Nooit tevoren hadden de socialisten een dergelijk suc ces geboekt Wat vandaag mogelijk is in Groot-Brittannië is 't morgen ook bij ons. De P.V.V.'ers zullen natuur lijk opwerpen: ja, maar de Engelse Labourpartij is veel meer progressistisch dan de Belgische Socialistische Partij. Inderdaad, onze Engelse zusterpartij is er al in ge slaagd bepaalde nationalisaties door te voeren en ook een nationale gezondheidsdienst op te bouwen. Zou daarin haar succes schuilen, heren Dat zijn precies de punten waar alle liberalen afkerig van staan In elk geval moet het voor beeld van Engeland ons een lichtpunt zijn en we zullen zeker niet nalaten doel en middelen van onze Engelse vrienden te bestuderen en ge beurlijk aan te wenden tot ons profijt. Intussen moet het voor onze huidige regeerders duidelijk zijn dat het gehate «travail lisme» toch levendig moet spreken tot de harten en de geesten van de arbeiders. Ook bij ons, want wie van dichtbij de jongste gebeurte nissen volgt, moet wel tot de vaststelling komen dat het niet zo gemakkelijk meer zal gaan om een kloof te krijgen tussen de christelijke en socialistische arbeiders. In de C.V.P. maakt men over het samengaan van christe lijke en socialistische vakbon den ruzie dat het knettert. La Libre Belgique, De Stan daard, Het Volk. De Gazet van Antwerpen, alle katholieke dagbladen, zitten mekaar in het haar... nog vóór de rege ring Vanden Boeynants goed vertrokken is. Het Volk vindt de regerings verklaring vaag en dubbel zinnig en vraagt de eerste- minister of dan alle bezuini gingen alleen in de sociale sector moeten gebeuren. «La Libre Belgique» hekelt de vakbonden omdat ze hun «eenheidsfront» handhaven. Door hun verzet tegen een ver mindering der subsidies in de sociale sektor schrijft deze reaktionaire krant geven zij blijk van onbegrip tegen over de financiële toestand van het land. «De Standaard» valt «La Libre Belgique» bij en vraagt zich af of het voor het ogen blik wel opportuun is integraal een eisenprogramma te hand haven wanneer dit een handi cap zou betekenen voor het herstel van de staatsfinancies. «De Gazet van Antwerpen» voert aan, dat de h. Vantien Boeynants zich blijkbaar wel inspant om geen scherpe tegen stellingen op te roepen, maar dat dit wel wordt gedaan door zijn uitgesproken vrienden, die te keer gaan tegen liet sociaal eenheidsfront. De offers en de besparingen moeten billijk en rechtvaardig worden gespreid, schrijft «Het Volk», onder alle klassen van de bevolking. Wat de onge rustheid van de werknemers opwekt is, dat ze niet de zekerheid hebben dat zulks strookt met de inzichten van de regering, althans niet blij kens de regeringsverklaring. IM dlPMCT \/A M nc irocnr Zonder crp de gaspedaal te drukken is er geen twijfel mo getijk. dat de regering van Van den Boeynants het lastig zal hebben. Vooreerst heeft men het gevoel, dat er bij de samenstelling van deze ploeg er een grote fopperij mee was gemoeid. Met veel tralala had V.d.B. verklaard, dat hij van geen 27 ministers, zoals ten tijde van Harmei meer wilde weten. Twaalf m'nisters vol stonden, had hij eens gepro- klameerd en een r ehttal mi nisters - staatssekretarissen. Tesamen was dit twintig. Uiteindelijk is het toch... 24 ministers geworden. Maar het venijn zit hem nu in de staart. Verscheidene ministers van deze 24 beheren twee ka binetten, zodat men uiteinde lijk aan... 30 ministeries komt! Hier fopt men Frederik, zou deze regering als devies moe ten dragen... Inderdaad, bij deze 24 be heert een minister zoals Willy Declercq, het kabinet van de vice-eerste-minister en dit van de budgetten. Minister Wigny zit te paard op het kabinet van Justitie en van Franse Kuituur. Dat wil zeggen dat hij geroepen is bv. de proku- reur-generaal te ontvangen en daarop Brigitte Bardot. Minis ter Van Elslande staat in voor de Europese Zaken en de Vlaamse kuituur. De ene dag zal hij dus aanwezig moeten ziin te Kaaskerke op de I-Jzer- vlakte en 's anderendaags bij de Gaulle om hem te over - den Europeeër te worden... Harmei staat in voor Buiten landse Zaken en Technische Bijstand. Enzovoort. Men mag ons nu geloven of niet. Het is niet het aantal mi nisters dat tenslotte geld kost, maar wel de ambtenaren die deel uitmaken van de kabinet ten. Er zijn ministers die zich tevreden stellen met enkele medewerkers, maar er zijn andere die beroep doen op een heel leger. Aldus is men tot de vaststel ling gekomen, dat de vorige minister van Franse Kuituur Baron Destexhe niet minder dan... 70 attachés had aange steld Aan deze voorbeelden zi men dus dat V.d.B. de dema goog heeft uitgehangen toen hij zijn rechtse ploeg samen stelde... met zogezegd een klei ner aantal ministers te nemen. Hoe zullen wij daarop reage ren? Het is nog te vroeg om onze vaste politieke lijn te be palen. MAAR ALLES WIJST ER REEDS OP, DAT ER IN DE VAKBEWEGING IETS BROEIT. Zoals de zaken thans staan, hebben de arbeiders, zowel deze van ons, als de kristenen het gevoel, dat ze voor 1966 niets zullen krijgen. De grote eis: derde week dub bel verlof blijft in het dak ste ken, omdat de patroons, zoge zegd wachten, op de beslissin gen die getroffen zullen wor den per nijverheid. Keren wij ons nu na.ar de bouwarbeiders. Wat stellen wij vast, dat sedert weken alle on derhandelingen afgesprongen zijn om tot een nationale kon- ventie te komen die teneinde liep op 1 april jl. Voegen wij er o.m. aan toe, dat inzake vermindering van de arbeids duur de Algem. Centrale zeer gematigd is: nl. één uur per week... of 44 uur inplaats van 45. Zonder dat de politiek er iets mee te maken heeft, zijn de arbeiders intussen reeds op straat gekomen, zo b.v. te Ho boken waar duizenden tewerk- gestelden van de scheepswer ven geprotesteerd hebben te-» gen de sluiting van 'n scheeps werf die beheerd wordt door een holding. Ook te Luik hebben protes ten plaats gehad, waar het schepenkollege een elektrische centrale die onder interkom- munaal beheer stond aan het privé heeft overgeleverd... Waarom? Om de eenvoudige reden dat binnen enkele jaren er goud zal te winnen zijn met het aardgas dat uit Holland zal geleverd worden. Een leve ring die tegen zee'r lage prijs zal geschieden maar waarvoor de verbruikers de hoge huidige prijs zullen moeten betalen! Het kiezerskorps had onge lijk de socialistische partij te verzwakken. Maar met onze arbeiders al tesamen halen wij nog wel de slag thuis tegen de reaktie..

Voor Allen | 1966 | | pagina 1