Nieuwe wegen voor het socialisme MEI r ME N MEI AANTOCHT AANTOCHT ELDORADO ZUID-VLAANDEREN Jongeren wij vragen even uw aandacht Csi S a 28e jaargcrng - Nr 16 Zaterdag 16 april 1966 VOORZITTER Collaret heeft zich uitgespro ken ten voordele van een «socialistisch concilie» t.t.z. van een speciaal kon- gres dat zorgvuldig voor bereid zich zou buigen over de vraagstukken van het socialisme. Wat moet de taak zijn van dit kongres? De stellingen van het so cialisme duidelijk te formu leren in het licht van de huidige gegevens, derwijze dat ze beter kunnen begre pen worden door de jonge ren van vandaag. Dit opzet schrikt 'n aan tal achterdochtigen af: ze vrezen voor een neo-socia lisme dat slechts een af gietsel zou zijn van onze fundamentele principes. We geloven dat deze achter docht ongegrond is. Een herziening van onze doctri ne, is immers begrensd door het wezen van onze partij zelf. Men kan ze niet der wijze veranderen dat ze zou ophouden «socialistisch» te zijn. We zouden in deze perio de van het jaar de zaken wat eenvoudiger willen voorstellen: op dezelfde wij ze als de huisvrouw haar periodieke schoonmaak ge daan heeft, moet men in de Partij tewerk gaan. liet huis wordt niet afgebroken, doch grondig gekuist, nieu we kleuren aangebracht en nieuwe bekleding; enkele verouderde voorwerpen ver dwijnen en worden vervan gen door modernere stuk ken. Deze beeldspraak geeft reeds een idee, maar ze neemt alle wantrouwen niet weg want sommigen zullen precies willen weten welke voorwerpen men zal wegne men en of het papiertje nu roze of bloedrood zal zijn. We wensen niets te voor spellen, doch hier stelt zich een kwestie van vertrou wen in de beweging. Bij be paalde lieden moet men deze eigenschap ver gaan zoeken. Wij kunnen wel zeggen dat we voor het op zet gewonnen zijn omdat we steeds voorstander zijn geweest van een geestelijke hernieuwing. Het Charter van Quaregnon, een oude tekst Ons inziens dienen we eerst en vooral te beginnen met onze beginselverkla ring. De verklaring van Quaregnon dateert van 1894. Ze heeft haar auteurs overleefd. Dit dokument was zeven tig jaar geleden zeer inte ressant, doch vertoont thans enkele gebreken. Ze is niet steeds nauwkeurig, is te éénzijdig gericht op de transformatie van het eko- nomisch bestel en legt tenzij in de slotformulering te weinig aksent op de humanistische kenmerken van de beweging. Het erg ste gebrek is wel dat ze niet gekend is of begrepen wordt door de jongere generatie. Vervolgens zullen we onze houding duidelijk moeten formuleren t.o.v. een aan tal instellingen: de kerk, de staat, de supra-nationaie strukturen, enz. Onze houding tegenover de godsdienst Elkeen voelt dat het anti- elericalisme dat de Belgi sche socialisten te lang met de liberalen gemeen had den, hopeloos is voorbijge streefd. In «Het belang van Lim burg» gewaagt men in dit verband van een toenade ring tot de Kristen-demo- kratische strevingen. «Het is evident schrijft de krant dat sedert het tot stand komen van het syn- dikalistisch eenheidsfront, ook de politieke overbrug ging voorstanders begint tc krijgen». Er gebeuren vandaar wonderlijke zaken in onze westerse wereld, waaraan men twintig jaar geleden niet eens zou durven den ken hebben: als de Franse bisschoppen A'orige maand op zo'n scherpe wijze het kapitalistisch stelsel hebben bekritizeerd, dan is dat wel het duidelijkste bewijs dat de godsdienst vandaag niet langer meer een steunpunt is van de bezittende klasse en terug wil aanleunen bij de brede massa's der wer kende bevolking. Het zou verkeerd zijn met dit feit geen rekening te houden. (Zie vervolg blz. 2) Ik ken daar hoekjes, als prentenboekjes, andere diep en smal als de godsangst van Pascal. Daar borrelen bronnen waarvoor ge de zonne zoudt geven, (en uw vrouw). Het water is er blauw van de onschu'd in te wasschen, voor m Z ca CO alien REDAOTH E.N ADMINISTRATIE ST.-riETEItSNIEUAVSTRA.AT, 61 GENT I'd. 2j.5".33 (1 lijnen» - Postcheckrekenlng 0G7.33 tllei I.lcbl> Vnoi abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uligetet A. HE KEL'LENEIK, St.-Pletersnleuwstraat 61 Gent. (Richard MINNE «In den zoeten inval.) Het is nu reeds een traditie geworden dat iedere len te duizenden jongeren van alle politieke, godsdiensti ge en filosofische overtuigingen te Brussel gaan ma nifesteren tegen het voortbrengen en het gebruiken van atoomwapens, tegen ALLE vormen van oorlog en vóór de vreedzame coëxistentie tussen olie volken ter we reld. De internationale spanning neemt met de dag toe de oorlog in Vietnam is er één bloedig voorbeeld van Met dit toenemen van het gevaar voor het uitbreken van een derde wereldkonflikt MOET onze oktie ver dubbeld toenemen Experten beweren dot de reserves aan atoomwapens voldoende groot zijn om zes planeten als de onze vol komen te vernietigen. Onlangs werd bekendgemaakt dat ook België beschikt over raketten, geladen met atoomkoppen gereed voor gebruik De redenering „Men zal de atoombom toch niet ge bruiken", is volslagen idioot Een vergissing is gauw gebeurd Eén druk op een knop volstaat om de raket ten van Kleine Brogel af te vuren. Een technisch de- fekt, of de krankzinnige idee van een der bewakers om die knop eens te beproeven volstaan om een atoom oorlog tc ontketenen. Vrienden Wees niet langer onverschillig Op 24 april e.k. mogen wij nergens anders zijn dan te Brussel, woar wij samen met duizenden ondere jongeren zullen op stappen in de ANTI-ATOOMMARS. Samen zullen wij daar ONZE eisen stellen Geen atoomwapens noch -uitrustingen meer in België, noch voor het Belgisch leger Vermindering en omschakeling der militaire uit gaven voor de voldoening der sociale en kulturela behoeften en voor de belangloze hulp oon de on derontwikkelde gebieden Neen aan de oorlog in Vietnam Afschaffing der militaire verdragen Stopzetting von olie atoomproeven voor oorlogs doeleinden, de ondergrondse inbegrepen Kernvrije zones Geen verspreiding der kernwapens Vernietiging van alle kernwapens VOLLEDIGE, GELIJKTIJDIGE EN GEKONTRO- LEERDE ONTWAPENING.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1