De maatschappij opbouwen voor morgen Op 1 mei allen in de optochten 1 Mei allen de verdere strijd DE REGERING VAN DE VERKEERDE RICHTING ALLE MENSEN MOETEN IN EEN GEMEENSCHAPPELIJK STREVEN t CV| 28e laargang Nr 17 Zaterdag 23 april 1966 ■5* (Vervolg laatste blz.) VOOR DE EENH^D DER JONGEREN vertrek 14 u IN DIENST VAN DE VREDE JST' voor allen KEDAI'TIl EN' ADMINISTRATIE ST.-PIFTERfcNIEGWSTRA \T. Gl GE.N'I lel. 25.3<.9ö (-4 lijnen) Poetchcckrekenlng 567.33 illcl l.lctiu Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uit gei er A. DE 'vELLENEIli. St.-Flctersnleuvvstraat 61 Gent. Partijgenoot Stiévenari, één van de leidende socialistische mandatarissen uit Henegouwen, in een onlangs gehouden voor dracht, heeft voorgesteld dat de B.S.P. in een soort «Concilie» zou moeten bijeenkomen. Hij legde onder meer de nadruk op de grondige wijzigingen die zich in onze maatschappij in de laatste decennia hebben voorgedaan en op de noodzakelijkheid, voor de U.S.P., zich aan deze evolutie-toestand aan te passen. Zijn woorden vonden tamelijk* veel weerklank, ook in de pers van de andere partijen die vaak, met min of meer oprechte bezorgdheid, de grote en kleine gebeurtenissen in de B.S.P. aandachtig volgt. Iedereen kan natuurlijk de woorden van onze Henegouwse partijgenoot op zijn manier interpreteren. Daarom heeft de B.S.P.-voorzitter het nuttig geoordeeld in de socialistische pers een artikel te wijden aan het standpunt door kd Stiévenart verdedigd. I.eo C'ollard schrijft als inleiding dat men zich voorafgaande lijk zou akkoord moeten verklaren over de beste manier om zulke belangrijke bijeenkomst te houden. Hij zou het noodza kelijk vinden dat het socialisme, niet zijn doctrine, maar wel zijn stellingen en formuleringen ten overstaan van de konkrete vraagstukken die nog bestendig evolueren, op punt zou stellen. Dit aeu met metode en op basis van wetenschappelijke gekon- troleerde gegevens moeten gebeuren. Onze maatschappij is sedert het begin van onze eeuw op soms diepgaande wijze veranderd. Men kan voorspellen dat deze wijzigingen zich in de toekomst verder zullen voltrekken, zowel op gebied van de ekonomische en maatschappelijke strukturen als in de levens wijze van de mensen. I>e B.S.P.-voorzitter is overtuigd dat de maatschappij van morgen een socialistisch uitzicht zal hebben en dat de tijd gekomen is, voor de B.S.P., de grote lijnen en de inhoud van deze maatschappij te bepalen. De tesis van Deo Collard is dat men zich niet moet laten leiden door het historisch fatalis me dat de leerstelling verdedigt dat de mensen zich door de geschiedenis laten meeslepen zonder de moed te hebben tegen deze stroom op te roeien. Integendeel, het zijn de mensen zelf die de geschiedenis moeten maken en mee moeten werken aan de uitbouw van de maatschappij van morgen. Als wij dan spreken van een toekomstige maatschappij zonder klassen, wil dit niet betekenen dat een maatschappij zonder leiding moge lijk is. Maar deze leiders, in de politieke, financiële en ekono mische wereld, mogen niet verder in dezelfde stand van soms onverdienstelijke bevoordeligde uit onze maatschappij worden gezocht. Iedereen moet met dezelfde kansen kunnen vertrek ken, zonder dat fortuin, erfelijkheid of ingeburgerde zeden en gewoonten een rol zouden spelen om de leidende posities in het land te bekleden. Het is bijgevolg van groot belang dat onze B.S.P.-beweging aan de opbouw van deze nieuwe maatschappij zou meewerken en daarom moet een ruim programma worden opgesteld dat door de breedste lagen van de bevolking zou begrepen en aan vaard worden. Indien nu het woord Concilie gebruikt werd, wanneer het Natio naal Kongres de hoogste instantie van de B.S.P. is en blijft, is het alleen om er op te wijzen dat de discussies in de schoot van de partij zouden moeten plaatshebben en niet daarbuiten. In de voorafgaandelijke studies, in de konfrontatie der stand punten tot in de uiteindelijke beslissingen, zouden al de socia listische vertegenwoordigers moeten betrokken worden. In het verleden heeft het socialisme steeds zijn beste krachten besteed aan de ekonomische ontwikkeling, de verhoging van de welstand en aan de sociale bescherming van de arbeiders. Het eerste doel werd grotendeels bereikt, zonder dat wij willen beweren dat wij er nu gekomen zijn en dat onze beweging nu op haar lauweren moet gaan rusten. Maar, buiten de reeds bekomen resultaten, zal de B.S.P. het vertrouwen en de steun van de aktieve bevolking verder moeten oproepen om een nieuwe wereld, zonder voorrechten en zonder dwang op tc bouwen. Enkele grote opties zullen moeten genomen worden die in de toekomst als gedragslijn zullen dienen. Wij denken o.a. aan de kommunautaire geest die meer en meer de betrek kingen tussen de mensen zal moeten kenmerken, aan een meet geleide ekonomie daar waar de geldmachten in gebreke blijven en, zoals het zich begint af te tekenen op syndikaal gebied, aan de gemeenschappelijke aktie van al degenen die zich als de woordvoerders van dc aktieve bevolking willen vertonen. Men ziet dat buiten de oppositierol, die voorlopig moet worden gespeeld, de B.S.P. de komende maanden zeer nuttig kan gebruiken. (Zie «Voor Allen» van 16 april 1966. «Concilie» door Leo Collard - Partijvoorzitter B.S.P. De regering Vanden Boey- nants is vertrokken met twee slogans in liaar vaandel. Een ervan was bedoeln om de burgerij, die zich traditio neel tegen alle staatsinkom sten kant. terwille te zijn. Hij luidde «Sanering van het fi nancieel beleid De andere slogan was be stemd voor de bredere lagen der bevolking en had betrek king op het behoud van de koopkracht. Gezonde «zieke staatsfinanciën» Rond de kwestie van de Staatsfinanciën is de jongste maanden heel wat herrie ont staan. Ds P.V.V. was overal gaan rondstrooien dat 't land zich aan de rand van de fi nanciële afgrond bevond. Alle dagbladen, die in han den zijn van dc financiële groepen en ze zijn In meer derheid droegen het hunne bij om deze tesis te bevesti gen. Er werd aldus een psycholo gisch klimaat geschapen om eerst de regering Harmei te ondermijnen en daarna de re- i gering Vanden Boeynants met de P.V.V. mogelijk te maken. Er werd door deze financiële kringen heel handig gema noeuvreerd. zodanig handig zelfs dat de sterkste groep. nl. de Société Générale er in ge lukt is haar onderdirecteur als minister van Financiën te kunnen laten aanstellen. Dezelfde kwestie «an de <-. Staatsfinanciën gaf tevens aan de P.V.V. een alibi om haar taalkompromis toch maar te bevriezen tot de vol gende verkiezing, in ruil voor de meest interessante minis terportefeuilles. En nauwelijks zijn diezelfde P V.V.'ers die moord en brand hebben geschreeuwd over on ze slechte financiële toestand aan het bewind of ze gaan 'n andere taal spreken. Eerst was het de P.V.V.-mi nister van Ekonomische Za ken Van Offelen die een op timistisch geluid liet horen in verband met onze ekono mische toestand en onze goe de konjunkturele vooruitzieb- ten. Thans is het de P.V.V. minister van Financiën Hen- rion die komt aandraven met de verklaring dat men het fi nancieel probleem niet moe: dramatiseren, dat er welis waar zekere begrotingsmoei lijkheden bestaan, maar dat onze opfnbare financjhil- niet in geftrar verkeren, dat het land welvaart kent en onze munt gezond is. Het is om niet te geloven Konklusie? Al diegenen die de P.V.V. gevolgd hebben, werden voor de gek gehouden. Maar het doel is bereikt. De financieheren zitten in de re gering. Ze zullen er besparin gen doen. daarvan mag men verzekerd zijn. Ze zullen zorgen voor hun profijt en in de sociale sektor snoeien zoveel ze kunnen. Dat zal men in 1967 wel ondervin den, ais het experiment V.D.B. wel te verstaan zolang mee gaat. Verbruiksgoederen alleen brengen ons geen welstand Wat nu de tweede slogan betreft «het behoud van de koopkracht» is het nodig op te letten wat gaat gebeuren In principe kan niemand er wat tegen hebben dat een re gering tracht de koopkracht van de bevolking te vrijwaren.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1