Dit geldt thans ook nog na de uitspraak van het kiezerskorps Help daar allen aan mee door de versterking van de macht van de B.S.P. Na de prachtig geslaagde Eerste Meibetogingen O' Zaterdag, 4 mei 19G8 20e jaargang - Nr. 18 De socialisten nemen het initiatief Is de C.V.P. klaar REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-l'iETfcRSNIEUWSTItAAT fit GENT Tel. 15.57.95 (4 lijnen) Eostelieckrekenlng 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Veranl w ultgeter DEKEYEN R.. Koningstraat Menen. Naar een B.S.P.-C.V.P coalitie MEN zal de socialisten niet kunnen verwijten hun verantwoordelijk heid te hebben ontweken ten overstaan van de huidige re- geringskrisis. Van in den beginne heeft onze partij duidelijk gezegd wat ze wildeeen regering met de christen-demokraten. Dat was wel tegen de zin van sommige tricolore lintjes dragers die liever een «tripar tite» wilden zien tot stand ko men tesamen met de liberale konservatieven» die België nog altijd beschouwen als een «trés grand Bruxelles». 't ïieeft niet mogen baten en de klare wijn die door de BSP werd geschonken (waar voor Jos. Van Eynde de fles had ontkurkt) betekende met een het einde van de triparti- te-pogingen van Graaf d'Al- cantara. Leo Collard werd aangeduid als formateur, we weten niet of hij zal lukken; we weten wel wat hij wil: Hij tracht met de CVP een overeenkomst te bereiken over de Commu nautaire problemen op grond van het akkoord «Klemsker- ke-Verviers». Over dit akkoord zijn Wa len en Vlamingen in onze partij het eens en het kan ons inziens ook als basis dienen voor allen die een «nieuw België» willen bouwen, waar in het bestaan van twee ge meenschappen wordt erkend. Pgt. Leo Collard wil even eens over een sociaal en cko- nomisch programma overeen stemming bereiken waarbij in de eerste plaats aan een her opleving van onze ekonomie, aan de bestrijding van de werkloosheid en aan een bil lijkere verdeling van het na tionaal inkomen wordt ge dacht. Want hoe belangrijk de «kommunautaire vraagstuk ken» ook zijn. toch moet voor al worden gezorgd dat alle ar beiders en bedienden, zowel in Vlaanderen als in Wallonië een goede werkgelegenheid hebben. Er stellen zieli zeer dringen de problemen. Er zijn meer c*_n 100.000 werklozen, er is het konflikt in de bouwnijverheid en de steengroeven waarbij 200.000 arbeiders betrokken zijn. Er zijn één miljoen misdeel de!»de gepensioneerden, de weduwen en de wezen, de ge- liandikapten. de zieken, de mensen die nog in krotten le ven, die men te dikwijls ver geet en die recht hebben, in breder mate dan nu het geval is, op de solidariteit van de ganse gemeenschap. Er wacht ons ook de denio- kratisering van het onderwijs waaraan opnieuw een nieuwe stoot dient gegeven. Zo zijn er tal van redenen waarom de socialistische aan wezigheid in de regering ge wenst zou zijn. Alles hangt er van af of in de CVP voldoende steun kan worden gevonden voor een breed opgevat sociaal ekono- misch programma. Met de P.V.V. zou dit on mogelijk geweest zijn. Daar om alleen reeds wilden de so cialisten geen «tripartite». De aanwezigheid van de liberalen zou immers een rem hebben gezet op elk vooruitstrevend initiatief op ekonomisch en sociaal gebied. Alles hangt nu af van de CVP. Is in deze partij nu een aantal van haar rechtse elementen overgelopen zijn naar het liberale kamp de sociaal-demokratische invloed genoeg versterkt opdat een stap zou kunnen worden ge zet in de richting van een «travaillistisch gezinde» rege ring? Dc formatie-pogingen van Pgt. Collard zullen in dat ver band preciese aanduidingen verstrekken. Natuurlijk moeten boven dien een aantal kiese proble men worden behandeld. Zal de franstalige vleugel van de CVP het principe van de overheveling van «Leuven- Frans» naar Wallonië aan vaarden, zoals de B.S.P. het heeft vooropgesteld? Het ligt voor de hand dat de struikelsteen van de vorige regering dient te worden ver wijderd, wil men reeds on middellijk nieuwe moeilijkhe den vermijden. De B.S.P. stelt voor dat voor het geheel der Waals-Vlaamse verhoudingen en het probleem «Brussel» een oplossing zou worden gezocht in een parle mentaire Kommissie, waarin alle partijen volgens hun ge talsterkte zouden vertegen woordigd zijn. Deze Kommis sie zou binnen een bepaalde ter nijn haar besluiten moe ten formuleren; daarna zou hel parlement zijn verant woordelijkheid nemen. De gemecnschapsproblemen gaan dus niet in de ijskast zoals dit het geval was bij de regering Vanden Boeynants, terwijl intussen door de rege ring kan worden gestart met een programma voor die pro blemen, die thans dienen te «orden aangepakt. Het is nodig dat er een re gering komt en dit zo spoedig mogelijk. Daarom zou het wenselijk zijn dat pgt Collard zou luk ken. FDB a de Belgische ehonomi De Socialistische Partij wil de volle werkgelegenheid verzeke ren. Haar programma van eko nomisch herstel beoogt de uit schakeling van de werkloos heid en het wegnemen van de onzekerheid, die weegt op de toekomst van de verschillende gewesten in ons land. Door de schuld van de vorige regering zijn er duizenden Bel gische werklozen, werden er talrijke fabrieken gesloten en ontbreekt het volkomen aan een programma voor ekono- misehe opbeuring. De Socialistische Partij stelt tegenover de ekonomische inzinking, de werkloosheid. de fabriekssluitingen, de onzekerheid die werklie den, bedienden en technici bedreigt, het ontbreken van werkge legenheid voor duizenden jongeren, de ongunstige ekonomische toestand waarin zelfstandi gen en middenstanders zich bevinden. een ekonomisch PLAN dat het recht op arbeid - de ox-ganisatie van de arbeidsmarkt, de voortdurende stijging van de welvaart en het welzijn van alle inwoners waarborgt. Wilskrachtige en goedgeorden de maatregelen zijn geboden, als men de toekomst van ons land in de schoot van de Ge meenschappelijke Markt wil verzekeren. De reorganisatie en de moder nisering van de ekonomie moe ten stelselmatig worden door gevoerd. De vestiging van nieuwe be drijven moet de aktiviteit in de noodlijdende gewesten aan wakkeren. Dit nieuwe vertrek is echter slechts mogelijk door middel van een ekonomisch plan, dat steunt op de hele aktieve be volking van het land. Evenals de produktie in de fa briek geregeld is door de plan nen van de direktie, vergt de harmonieuze werking van de ekonomie een planning.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1