A mmmüIII WAARSCHUWING 1H /T T werd een uitbundiëe jubeldag om de verworven rechtendoch tevens 1^ a Sli I het startsein tot verdubbelde ivaakzaamheid en socialistische actie, j ÏK: JOt- 28e jaargang - Nr 19 Zaterdag 7 mei 1966 De Franse bisschoppen hekelen het ekonomisch liberalisme De kollehtieve behoeften blijven onbevredigd In ons land zijn de Christen-demokrateii op het verkeerde pad EDWAPD Z ca' voor allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST-PlETEISEiNIEEWSTUAAT 61 GENT - lel 25.3<115 (4 lijnen) PusteheckreUenlng 567.33 »Heï. l.lclHt Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke Dladzllclen. Ver. uitgever A. DE 'ÏELLENEIIt, St.-I'ietersnieuwstraat 64 Gent. Wanneer gaan de christelijke arbeiders de ogen openen Het is zeker geen alle daagse gebeurtenis dat de Russische staatsman Gro- myko door de paus op het Vatikaan ontvangen wordt. Wie had zulks twintig jaar geleden durven dromen Natuurlijk is in de Sov jetunie sedert de dood van Stalin heel wat veranderd, doch in de schoot van de katolieke kerk heeft zich sedert Johannes XXIII een ware revolutie voorgedaan. De encyklieken «mater et magistra» en «Pacem in Terris» hebben een ganse ommekeer in de oriëntatie van de kerk verwekt. Een ogenblik werd ge vreesd dat, na de gulhartige Johannes, de eerder grim mige Paulus VI zich op nieuw van deze nieuwe geestesstroming zou verwij deren. Het oeucumenisme van eerstgenoemde heeft echter op de kerk zo sterk zijn stempel gedrukt dat er van een weg terug geen sprake meer kan zijn. Dit werd onlangs nog be- bestigd door de beschou wingen van het Franse episcopaat over de huidige ekonomische en sociale toe stand. In dit ophefmakende ker kelijk schrijven liggen de tesissen besloten die de so cialisten reeds lang voor houden. De Franse bisschoppen zijn niet mals voor het ka pitalistische stelsel. Ze verklaren ronduit dat de onmenselijke gevolgen van het ekonomische libe ralisme, dat op een blinde konkurrentie berust, te on miskenbaar zijn. Eerstens is dit stelsel on bekwaam de ekonomische groei te beheersen wat mee brengt dat we op gezette tijden periodes van stil stand of achteruitgang ken nen. Deze groei mag volgens de Franse bisschoppen niet worden overgelaten aan het vrije spel van blinde wetmatigheden. De ondertewerkstelling in een wereld waarin nog zo veel behoeften onbevredigd blijven, noemen ze een echt schandaal. De systematische vernietiging van overschot ten is een misdaad tegen dc mensheid. Vervolgens wijzen de bis schoppen de door velen ge huldigde opvatting af, als zou de winst de enige rege lende faktor zijn bij de ekonomische groei. De winst kan een teken zijn van ge zonde bedrijfsvoering, zo schrijven ze, doch dat wil nog niet zeggen dat zij het beslissende kriterium kan vormen voor het maat schappelijk nut van die on derneming. Er wordt teveel geïnves teerd voor goederen en diensten waarvan het maat schappelijk nut twijfelach tig is. In dat opzicht dienen de misbruiken op reklame-ge- bied aangeklaagd. Dit alles gebeurt - aldus nog steeds het Franse epis copaat - terwijl de werke lijk bestaande behoeften miskend worden en onbe vredigd blijven, zoals bij voorbeeld de huisvesting of de kollektieve vooizienin- gen. De ekonomische groei mag niet worden overgela ten aan het vrije spel van zogenaamd natuurlijke wisselwerkingen of aan het inzicht van een klein aan tal mensen of groepen, die een te grote ekonomische macht genieten. Heel de ge meenschap moet een aktief aandeel kunnen hebben in het bepalen van de ekono- mie. Het vermogen om te in vesteren mag niet overgela ten worden aan de beslis singen van de enkeling. Het moet plaatsvinden in funk- tie van al de sociale mede spelers en onder toezicht van de overheid. En zo gaat het verder in het kerkelijk schrijven. Het dokument is erop gericht de arbeiders te beschermen te gen de werkloosheid, het te schadelijk arbeidstempo, enz... De kritiek op het kapita listische stelsel is onverbid- dellijk en zonder voorgaan de in de geschiedenis van de katholieke kerk. We kunnen goed begrij pen dat de Christelijke ar beidersbeweging zich door zulke houding wel gerugge- steund moet voelen. Doch heeft ze - voor wat de dagelijkse aktie betreft - er wel de nodige lessen uit getrokken? Op het syndikale vlak schijnt men in ons land wel bewust te worden iat de arbeiders van alle gezind heden mekaar moeten ont moeten om de socia'e en ekonomische hervormingen te bespreken. Langzaam maar -eker ontwikkelt zich deze idee. Doch op het politieke vlak zijn de Christelijke arbei ders nog niet ontvoogd. Ie zijn nog te nauw verbonden met de vertegenwoordigers van het kapitalistische stel sel, met katholieke nijve- raars, die het ekonomische liberalisme huldigen, met bankiers en financiële groe pen, die elke sociale voor uitgang willen remmen. Dit is nog onlangs goed tot uiting gekomen toen de regering Van den Boeynants werd gevormd. Men weet in Christelijke arbeiderskrin gen bepaa-d goed dat deze regering een konservatieve politiek voert en elk tra- vaillismc verwerpt,maar men zwiigt in deze mid dens. Waarom? Om een eenheid te bewaren die in feite door de nieuwe stro ming opgehouden heeft een eenheid te zijn. P.D.B. Het nationalisme is niet dood. Het duikt op onder allerlei vormen. De jongere generatie, die het socialisme dient en wil dienen, zal daarmee gekonfronteerd worden en moet de strijd legen dat nationalisme onmiddellijk aanvatten...» Er is geen oplossing voor een echte welvaartstaat zonder socialis tische planning, zowel in het land als op supranationaal terrein. Nu dat in de nieuwe regering de invloed van de liberale ekonomia weer sterk is, zal men gewaar worden indien deze regering blijft1 leven welke nadelige gevolgen dit in de toekomst zal hebben voor olie werkende groepen van het maatschappelijk leven...»

Voor Allen | 1966 | | pagina 1