Wil men ons met de rug tegen de muur drijven DE ACTIE TEGEN DE GENEESHEREN r UIT DE OUDE DOOS Cvi Zaterdag 14 mei 1966 28e jaargang - Nr 20 Öv ons blad van 9 april schreven we dat de regering- Van den Boey- nants zich wil redden ten koste van een nieuwe schoolstrijd. Deze stelling klonk op dat ogenblik misschien nog wat voorbarig maar vandaag kan elkeen zich vergewis sen dat het deze richting uitgaat. De regering u il een nieuwe schoolstrijd De heer Van den Boey nants is een sluw man. Dat bekende niemand minder dan de nieuwe C.V.F.-voor zitter Houben voor de tele visie. De eerste-minister weet dat de kristen-demokraten niet honderd percent ach ter zijn regering staan. Dezen voelen zich meer tot de socialisten aangetrokken. Dat wil de heer Van den Boeynants veranderen. «Wil de regering stand houden schreven we een goede maand geleden moet kost wat kost een wig worden gedreven in het syndikaal eenheidsfront.» Dat precies wil de eerste- minister doen. Iloe? Een voudig door het schoolpakt op te blazen, een nieuwe schooloorlog uit te lokken en kunstmatig nieuwe te genstellingen op onderwijs gebied tussen socialisten en kristen-demokraten te ver wekken. Zo'n plan had Machiavel- li niet beter kunnen uitdeu ken! Sommigen vonden dat we wel wat ver gingen de eer ste-minister zulke lage be doelingen in de schoenen te schuiven. Doch vandaag krijgen we reeds gelijk en schrijft men in bepaalde kristen-demo- kratische bladen precies hetzelfde. I\ atolicke dagbladen ontdekken de waarheid In «De Nieuwe Gids» bij voorbeeld schrijft Van Ha ver beke (onder deze naam gaat de CVF-senator Brey- ne schuil) in verband met de onderwijsproblemen het volgende: «Sommige reak- tionaire katolieke kringen beogen blijkbaar de B.S.F. af te zonderen.» Het blad, dat weliswaar Van den Boeynants niet noemt, ziet daarin een groot gevaar. Sommige reaktionaire ka tolieke kringen, zegt het blad. Dat is al een beken tenis! Neen, het kan niet genoeg worden onderlijnd dat in de C.V.F. de kristen- demokraten verbonden zijn met een aantal reaktionaire elementen, die thans de toon aangeven. Zij moeten dat meer en meer beseffen, We weten dat «De Nieu we Gids» de groep van «La Libre Belgique» bedoelt. Maar is het niet precies deze groep die zich onvoor waardelijk achter Van den Boeynants heeft gesteld en die om het met de woorden van «De Standaard» te zeg gen op de eerste-minister verliefd is geworden en bij na op komische wijze aan personenkultus doet? De heer Van den Boey nants is de man van «La Libre Belgique» en deze krant is op haar beurt de spreekbuis van de groot-li- nancie. Folitieke en finan ciële belangen liggen hier ineengestrengeld. Geld en macht gaan nauw samen. Docli het sluwe plan wordt ook nog door een andere katolieke krant ontmaskerd, doch deze schrijft de duis tere bedoelingen toe aan de liberalen. De Gazet van Antwerpen schrijft het volgende: «Sommige liberalen willen een wig drijven tussen de kristelijke en socialistische elementen van het travail- iistisch front. Daarvoor kun nen zij de schoolstrijd ge bruiken.» Is het niet precies het zelfde dan datgene wal we voorspelden? II ie verbreekt het schoolpakt Men wil de socialisten dus isoleren en met de rug te gen de muur drijven. Er is omzichtigheid gebo den, en we moeten de kris ten-demokraten. die mede op dit politieke schaakbord staan, duidelijk zeggen wat er gebeurt! Eerst en vooral: De so cialisten hebben geen be lang bij een nieuwe school oorlog. Zij willen de school- vrede en het behoud van de wederzijdse rechten en de plichten die in hel school pakt vervat zijn. Het schoolpakt is echIet- een kontrakt dat, precies zoals liet arbeidskontrakt, éénzijdig verbroken wordt zodra een der kontraktuele partijen haar verplichtin gen niet meer nakomt. Indien zonder vooraf gaandelijk akkoord van de drie partijen die het pakt hebben afgesloten de scholen niet opgericht wor den waartoe door de vorige regering werd besloten, dan is er kontraktbreuk ge pleegd en dan draagt de re gering-Van den Boeynants hiervoor de volle verant woordelijkheid. De kristen-dernoI;rate11 mogen „La Libre Belgique niet volgen Over bezuinigingen en ra tionalisatie kan worden ge praat en de socialisten zijn bereid de billijke oplossin gen na te streven, doch dit moet gebeuren binnen het kader van het schoolpakt en de kommissie die op de uitvoering van dit pakt wa ken moet. Dat is een redelijke en lo gische houding. Volgt men «La Libre Bel gique» en gaat de regering handelen zonder de socia listen te kennen, dan dra gen ook de dentokraten in de C.V.F. mede de verant woordelijkheid voor een ge beurlijke breuk, die fataal veel verder zou reiken dan de bepalingen van het schoolpakt en waardoor het land zou worden gestort in een toestand waarin men zou trachten voor de arbei ders de klok achteruit te zetten, met alle gevolgen vandien. P.D.P, Op het ogenblik dat deze lijnen zullen verschijnen zullen de geneesheren voor een dag in staking zijn ge gaan. Deze nieuwe aktie gaat uit van de fraktie De Boe-Van Steenbergen, een groep van jongere genees heren, die meent dat zij het poer heeft uitgevonden. De dokters beweren de tal rijkste te zijn in het land. Deze zaak van talrijk of niet talrijk gaat ons niet meer aan, aangezien wij geen deel meer uitmaken van de regering. Het zijn nu twee nieuwe voorman nen die met hen de hardste noten zullen moeten kra ken, wij bedoelen, eerste- minister Vanden Boeynants en de nieuwe C.V.P. voor zitter Houben, een man met een kop als van een hoekige kei, en die laat het ons hopen voet bij stek zal houden als het tegen de dokters gaat. Wat Vanden Boeynants betreft deze is begonnen met in zijn rege ringsverklaring een «bliek- ske» uit te werpen, met op slag toe te staan, maar het zal niet baten, de geneeshe ren willen oneindig meer. Waarom wij dan nog maals over de geneesheren schrijven is zeer eenvoudig. Deze kliek van De Boe-Van Steenbergen is nu begonnen met de socialistische mu tualiteiten aan te vallen. Zij zijn kwaad op ons, zij be weren, dat wij aan de basis liggen van de talrijke pro cessen-verbaal die opgesteld werden wegens opdrijving van honoraria. Wij zullen ons trouwens herinneren, dat de vorige regering be sloten had op datum van 26 januari 1966, toen Harmei nog aan het bewind was. de erelonen van de geneeshe ren te blokkeren... Waarom? Heel eenvoudig, omdat zij weigerden in de schoot van de daartoe bevoegde kom missie-gelijk welke overeen komst te ondertekenen. Op eigen houtje hadden zij hun tarieven vastgesteld, zonder rekenschap te willen geven aan iemand. Op een perskonferentie hebben de dokters nu op nieuw verklaard, dat zij de volledige vrijheid willen. Ze willen rechtstreeks, voor wat hun tarieven betreft, met de zieke onderhandelen en willen een prijs vaststellen, al naargelang de schone of lelijke ogen van hun klant. Iedereen weet waartoe een dergelijk stelsel zou lei den: naai- de volledige uit putting van het regime en naar de vroeger bestaande geneeskunde, deze van de rijken en deze van de ar men. Iedereen weet ook, dat om beschermd te zijn tegen de gesel van de ziekten, het maai' redelijk en menselijk is, dat wij een verzeke ringspremie betalen, zoals dit ook voor de auto's het geval is. Om het stelsel leefbaar te houden moeten onze mutualiteiten weten, wat er inkomt en ook uit gaat, dus moeten zij ook op de hoogte zijn van de tarieven van de geneeshe ren. In alle landen is dit zo geworden. Iedereen aan vaardt dat zulks maar re delijk is en dat het onge hoord zou zijn, moest ieder mens opnieuw verantwoor delijk worden gesteld voor de kosten van zijn ziekte, enz... De geneesheren hebben ook laten verstaan dat zij in private gesprekken met de aangeslotenen van onze mutualiteit zullen laten be grijpen dat zij beter zou den doen van te verande ren. Een Vlaams spreekwoord zegt: Een verwittigd man is er twee waard! De T.V. heeft op het ein de van vorige week mede gedeeld dat nu reeds meer dan duizend processen-ver baal tegen geneesheren voor ongeoorloofde tarieven wer den opgesteld. Deze aktie gaat zeker niet uit van dui zend socialisten en van dui zend socialistische rechts- dienaars... Tegen deze aantijgingen hebben onze mutualiteiten nog openlijk geen stand punt aangenomen. Wij weten allemaal dat zij maar één belang heb ben, n.l. het belang van de zieken te dienen. Laat ons hopen dat uit eindelijk de geneesheren zullen willen inzien dat zij een schoon apostolaat te vervullen hebben, als zij maar in zekere zin htm eigenbelang kunnen laten varen. voor UI Z «j ca allen KED.M'TIF EN ADMINISTRATIE ST.-PlETEUSNfEHVSl li VI 61 (ït\T - lel 25,0(.Ü3 (I lijnen) - Postcheckrekenlng 5üi.a3 «llei l.ielil» Vocn abonnementsprijzen zie Renestelijhe Dlmi/qdrn. ver. uitgever A. OE 'il l LEMUR, St.-Pietersnieuwstraat 6-1 Gent.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1