Een politiek van de aspirine i Nog over de ziekteverzekering LAKSHEID DER REGERING r-6 C^J Zaterdag 21 mei 1966 2Se jaargang - Nr 21 HÏNZE vriend Staf I Nyffels stelde verleden week in Kamer een zeer pertinente vraag Waarom eist de re gering geen inspanning van de dokters, die hun hono raria alweer mogen verho gen? Ja, waarom? Eenvoudig omdat deze regering door de dokters aan de macht werd gebracht en de Eerste- Minister iemand is die net als de dokters in de zelfde sfeer van winstbejag leeft. Wat thans gebeurt inza ke ziekteverzorging is een kaakslag voor alle arbeiders en bedienden van ons land. Op zoek naar een nieuwe stijl De r e g e r ing Vanden Boeynants had zich aange kondigd als de regering van de «nieuwe stijl». Elkeen was op zoek en martelde zich de geest om te vinden waaruit deze nieuwe stijl wel mocht bestaan... Nu is het geweten: De «stijl V.D.B.» is niets an ders dan datgene wat we in den beginne hadden ge vreesd. Totaal onbegrip ten opzichte van de arbeiders en een politiek van bevoor deling ten overstaan van de bezittende klasse. Als de nieuwe ploeg aan het bewind kwam onder het motto van besparingen en sanering van een finan ciële toestand, die tussen haakjes gezegd helemaal niet rampspoedig was, zou toch minstens verwacht worden dat de inspannin gen terzake op een billijke wijze zouden gespreid wor den... De regering verwaarloos de evenwel al onmiddellijk een eerste besparing te doen, die nochtans het meest gerechtvaardigd was, namelijk op de salarissen van de dokters. Vanden Boeynants maak te direkt het inzicht ken baar om de dokters de toe lating te geven 20 t.h. meer uit de zakken van hun pa tiënten te halen. Maar sommige esculapen konden niet wachten en de den hun zieken vooraleer de nodige besluiten waren getroffen al woekerprij zen betalen. Chantage van het gemeenste soort Zo gebeurde het dat en kelen met het gerecht te doen kregen wegens inbreuk op de wet. Natuurlijk voelde gans het medisch korps zich hierdoor in zijn «eer» aan getast en onmiddellijk be gonnen de dokters weer de ministeriële kabinetten af te lopen en met ziekenver- waarlozing te dreigen, een gemene chantage, die ons inziens met het syndikale begrip van staking niets te maken heeft. Deze heren hebben vele jaren hun broek versleten op de uni- (Zie vervolg laatste blz.) We bezuinigen wel op de scholen en de sociale voorzorg, maar daartegenover staan ook nieuwe bestedingen voor de kapitaalkrachtigen en... de dokters. Zult gij er ook bij zijn tijdens het PINKSTERTREFFEN op 28, 29 en 30 mei, op De Blekkaard te Klemskerke-aan-Zee Wij staan hier dus met een regering die deze eigen aardigheid biedt, dat ze al les wil oplossen met niets op te lossen. Onze Socialis tische pers heeft in 't lang en in het breed geschreven welke oplossing de regering heeft bezorgd aan het kon- flikt met de geneesheren. Ze heeft de volledige vrij heid geschonken aan de Es culapen van ons land, ter wijl aan de 8 miljoen aan geslotenen van de ziekte verzekering geen enkele waarborg wordt aangebo den. Met andere woorden, de wet mag gesteld worden door 12.000 geneesheren in ons land, terwijl het overige deel van de bevolking zijn duimen mag leggen. Innerlijk mogen wij er echter over tevreden zijn, dat het Algemeen Kristelijk Werkersverbond geen drog redenen heeft gezocht om de aanhangers van Vanden Boeynants en konsoorten- van-de-hoge-bourgeoisie in het gelijk te stellen, maar dergelijke plakbroekerij, uit vrees voor een chantagepo ging van de geneesheren die een nieuwe staking als wapen hadden aangekon digd, aan de kaak heeft ge steld. Vanden Boeynants en zijn handlanger minister De Paepe van Sociale Voorzorg hebben niet eens getracht een overeenkomst te berei ken met het gros van de geneesheren t.t.z. met deze die de federatie van Dr Wijnen volgen. De regering heeft daarbij gelijk gegeven aan de boeman onder de geneesheren, Dr De Boe, die over mutualiteiten en ziek teverzekering niet eens wil horen spreken, maar die de tarieven vrij wil vaststellen naargelang de partikuliere honger van de geneesheren zelf. Een dergelijke laksheid van regeringswege is zelf ondenkbaar. Men moet daar bij weten, dat de geneeshe ren van de groep van Dr Wijnen zelf van hun kolle ga's hadden gezegd «dat het mensen zijn die niets an ders zoeken dan op de rug van de ziekteverzekering zo vlug mogelijk rijk te wor den». Op juridisch gebied is de toestand nog veel ko mischer. Men moet nu een maal weten dat een 1.000- tal dokters vervolgd worden op basis van een Koninklijk Besluit van 23 januari 1966 die de erelonen van de ge neesheren blokkeerde. Dit zelfde besluit steunde op het enig artikel van de Een- heidswet nl. artikel 52 dat overgebleven was, (want al de andere werden reeds se dert lang vernietigd door de aktie van de vorige regerin gen) artikel dat voorzag dat het aan de koning toegela ten is de honoraria van de geneesheren vast te stellen. Nu hebben Vanden Boey nants en konsoorten het artikel dat zij zelf tijdens 'n C.V.P.-Liberale regering gesmeed hadden, moeten verloochenen... Wij wedden er alles op dat voor het einde van het jaar de ziekteverzekering opnieuw in volle aktualiteit zal staan. voor allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT, 64 GENT Tel. 25.57.95 (4 lijnen) Postcheckrekenlng 567.33 «Het Llctil» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE 1TECLENEIR, St.-l'letersnleuwstraat 64 Gent.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1