in het katolieke kamp OP DE ALGEMENE RAAD f CVI Zaterdag 28 mei 1966 28e jaargang - Nr 22 7.1 jaar Rerum Novarum De kwestie Leuven (Zie vervolg blz. 2) Het verlof nadert met rasse schreden bespreek tijdig uw plaatsen in onze vakantietehuizen ui voor *S1 Z eek allen KEI» AC! II EN ADMINISTR ATIE ST.-PIE1 EliSNIEl AA STRAAT61 CENT Tel. 20.37.05 (-1 lijnen) Postchetkrekenlng 567.33 »IIel LlcTit» Vooi al»onnemcmsprl|z» n zie gei- eMelIJke bladzijden Ver. uitgever A. DE ÏEl'LENEIK, St.-l'leters-nieuwstraat 61 (jent. N de vorige week hebben voor de katolieken van ons land zich twee belangrijke gebeurtenissen voorgedaan de luisterrijke viering van 75 jaar Rerum Novarum en de moeilijkheden die ont staan zijn nopens de Leu vense Universiteit. Men kan op het stand punt staan dat voor de so cialisten deze. gebeurtenis sen weinig belangrijk zijn, omdat zowel de ene als de andere behoren tot het domein der katolieke organisaties. Uit zou ver keerd zijn. We mogen ons immers niet opsluiten in een gees telijk getto en moeten be grip kunnen opleveren voor het standpunt van anders denkenden. Vandaag, in de moeilijke positie waarin zich socialis ten en christen-demokraten bevinden, is dit meer dan ooit geboden. Het was inderdaad op 15 mei 1891 dat paus Leo XIII zijn wereldbrief bekend maakte en de kerk meteen stelling nam t.o.v. sociaal probleem. De paus kon echter niet nalaten het socialisme te A'eroordelen. Dit bracht mee dat de syndikale organisa ties der kristelijke arbeiders die destijds werden opge richt, zich anti-socialistisch noemden. Vijftien dagen vóór de pauselijke encycliek, op 1 mei 1891, hadden de arbei ders in vele landen ter we reld betoogd. Dit bracht de grote socialist Jean Jaurès ertoe te verklaren dat de paus enkel gesproken had nadat het sukses van de Eerste Mei-betogingen niet meer kon worden geloo chend. «Pas wanneer ze een macht werden,» zei Jaurès «heeft de kerk belang ge toond voor de zwakken. Zij was zoals die trotse en hardvochtige verwanten, die plots een arm familielid met tedere zorgen gaan om ringen wanneer ze verne- men dat hij een grote erfe nis nalaat...» Dat alles behoort thans j tot het verleden. De kris telijke arbeidersbeweging wordt door de socialisten niet langer ineer beschouwd als een orgaan ten dienste van het patronaat. In «Het Volk» van 19 mei verklaarde P.W. Segers naar aanleiding van Rerum No varum: «De tijd van de de fensieve anti-socialistische houding is voorbij. De tijd van het beschaamde, bange en angstvallige katolicismc behoort tot het verleden...» We zouden er kunnen aan toevoegen Gelukkig maar, en laat ons hopen dat nu de tijd voor meer effektieve samenwerking zich aankon digt! Een tweede gebeurtenis die de katolieken heeft ont roerd is de beslissing van de bisschoppen om de Franstalige fakulteiten van de universiteit te Leuven te handhaven. De konservatieve Frans talige bladen in Vlaanderen zoals «Le Matin» en «La Métropole» hebben deze maatregel toegejuicht en ook «La Libre Belgique» en «Le Rappel» zijn in huil nopjes. Van Vlaamse katolieke zijde schijnt men zich bij deze maatregel niet te wil len neerleggen. De voorzit ter van de Vlaamse C.V.P.- Kamerfraktie, de heer Ver roken heeft een wetsvoor stel ingediend waarbij de wet op het taalgebruik ook tot het hoger onderwijs zou worden uitgebreid, waar door de Franstalige sektie toch uit Leuven zou moe ten verdwijnen. Er zijn verschillende on geregeldheden uitgebroken en zelfs kardinaal Suenens v.erd uitgejouwd en open baar beledigd. De katolieke studenten zingen thans «A bas la calotte» en het vrij- heidslied der Amerikaanse negers «We shall overco me». Ze verzetten zich te gen het «diktat» der bis schoppen en eisen meer de- mokratie... Wat van dit alles te den ken? Eerstens, moet men vast stellen dat in de kristelijke middens men niet meer zonder morren aanvaard wat van bovenaf wordt op gelegd. Men herinnert daar bij aan het feit dat de bis schoppen op taalgebied niet onfeilbaar zijn. Vijftig jaar geleden stond de geestelijk heid immers op het stand punt... dat het Nederlands niet geschikt is voor het universitair onderwijs fi Het mag gezegd worden dat wi.i een goede Algemene Raad hebben gekend. Vooral pgt Leo Collard gaf klare denk beelden ten beste. Hij wees erop dat wij nu vrij onze eigen weg moesten bewande len. Wij hoeven geen rekening meer te houden met onze re geringspartner. Voorzichtig heid zullen wij inzake school- aangelegenheden in acht ne men. Doch voorzichtigheid sluit vastberadenheid niet uit. Om haar oppositie-taak met sukses te vervullen moet de Partij een reeks hervormingen doorvoeren. Onze oppositie zal positief zijn wij zullen onze oplossin gen voorstellen. Wij zullen onze standpun ten op aangepaste wijze for muleren inzake direkte en in- direkte belastingen, struktuur- hervormingen, prijzenbeleid. gezondheidsbeleid en vervoer beleid. De vier takken van de Ge meenschappelijke Aktie zullen gezamenlijk de socialistische standpunten bepalen. Verder wees onze voorzitter er nog op dat er geen sprake van is. afstand te doen van onze doctrine. Maar de for mulering moet worden aange past aan de huidige realitei ten. De eenheid van de Partij is essentieel. Het kontakt zal versterkt worden door veel vuldige vergaderingen van de Algemene Raad en het Cen traal Komitee. Samenwerking is geboden op elk niveau in de partij instanties. Wij zijn nu in de oppositie, hetgeen in het verleden ge vraagd werd door een zeker aantal partijgenoten: hier kan ieder vrij zijn mening uiten. Ik steek allen de hand toe. Wij hebben allen samen een taak te vervullen. Wij mogen die kans niet laten ontsnap pen zegt Collard, die zich richtte tot degenen die zich vroeger voor de oppositie heb ben uitgesproken. Het was met een gloedvolle geestdrift in de stem dat door onze Partijvoorzitter nog werd vastgesteld dat in alle federa ties een nieuwe stroming te bespeuren is. Dit is de inzet van een gro te ommekeer. Het hoogtepunt van zijn be toog, bereikte spreker toen hij antwoord gaf op de vraag, of de nieuwe weg. links of rechts zou lopen... Dit is bijkomstig. Want voor de Partij loopt de weg rechtdoor naar het socia lisme. Om nu meer in de praktijk te treden werd er nog aan herinnerd dat de re gering Vanden Boeynants in zake ziekteverzekering nu vol machten ging vragen. De BSP kan natuurlijk geen volmach. ten goedkeuren voor een rege ring die haar vertrouwen niet heeft. Zii heeft daarenboven ge tracht spektakulaire maatre gelen te treffen inzake prij zenbeleid. Maar zij was de grote tegenstander van het prijzenontwerp van minister Spino.v... Voor de financiële vraag stukken kunnen wij gemakke lijk bewijzen dat de regering een hokus-pokus politiek voert. Zij heeft de maatrege len overgenomen voorbereid met de h. Segers maar niet die betreffende de grote er fenissen. de kernenergie. De omzetbelasting op de PTT be tekent een nieuwe fiskale drukking van 800 miljoen. Daarenboven is het te vre zen dat de detaxaties van één miljard ten goede zullen ko men. niet van de verbruiker, maar wel ten voordele van het distributienet. Het is een feit dat de moeilijkheden in de schoot van de regering iedere dag zullen aangroeien. De oppositie zal positief zijn. Wij zullen de regering op de voet volgen. En naast alle oplossingen die zij voorstelt, zullen wij propaganda maken voor de onze

Voor Allen | 1966 | | pagina 1