WM| Ovi Z cd Zaferdag 4 Juni 1966 28e jaargang - Nr 23 ANKRIJK heeft beslist zich uit de Nato terug te trekken. President de Gaulle wil het verdrag dat tot 1969 loopt vervangen door een reeks multilaterale verdragen om dat Frankrijk volgens hem, voor zijn eigen verdediging kan instaan en niet langer meer kan aanvaarden dat andere troepen zich op zijn grondgebied bevinden. Frankrijk wil niet meer of minder dan de terugkeer naar de oude opvatting van de nationaal-staten, die aan niemand rekenschap ver schuldigd waren doch waar van de bloedige resultaten nog al te vers in onze her innering liggen. Voor een land zoals Frankrijk, waarvan elkeen de toekomst met een gevoel van onbehagen tegemoet ziet, is dit op zijn zachtst gezegd een dwaze beslissing. Men moet niet trachten de Gaulle te begrijpen, 't Is vergeefse moeite want hij is als de goden ondoor grondelijk. JT aar naartoe met de Shape De beslissing stelt even wel de overige Nato-part- ners voor een reeks proble men. Frankrijk wil namelijk tegen 1 juli zijn personeel terugtrekken uit de Shape, het opperbevel van de geal lieerde strijdkrachten in Europa. Bovendien zou deze in stelling voor 1 april 1967 uit Parijs verdwijnen. In dat verband doen zich al'erlei geruchten de ronde. Er werd namelijk gefluis terd dat de permanente Na- j to-instellingen in één der Benelux-landen zou worden ondergebracht. De Luxemburgse minister van Buitenlandse Zaken heeft intussen al betoogd j geen Nato-staven op het grondgebied van zijn land te wensen. Men moet de bliksem niet aantrekken België en Nederland heb ben zich beperkt te verkla ren dat ze de kwestie zullen onderzoeken indien de an dere landen hun kandida tuur voordragen, wat tot dusver niet is gebeurd. Het ligt voor de hand dat geen van beide zit te sprin gen om zich kandidaat te melden. Een delicaat probleem Het is een uiterst delikaat probleem, want totnogtoe zijn in oorlogstijd de leger hoofdkwartieren steeds mi litaire doelwitten geweest. Het is dus begrijpelijk dat zulk voorstel heel wat be roering kan verwekken in de publieke opinie. De h. Paul Struye die tussen haakjes gezegd, zich als voorzitter van de Senaat in zulke aangelegenheden best neutraal zou houden heeft al onmiddellijk be toogd dat er geen sprake kan van zijn om geheel Bel gië om te vormen in een militair kamp onder buiten lands bevel. Elk van de Nato-parlners moet volgens hem een deel van de Franse erfenis voor zijn rekening nemen en als klein land dienen we geen lasten op ons te nemen die buiten onze rol als kleine natie zouden val len. In sommige francofone middens meent men boven dien dat we Frankrijk niet mogen ontstemmen door ons land open te stellen voor het Nato-lioofdkwar- tier, terwijl de kommunis- ten zich klaar maken om een offensief tegen de Nato in te zetten. Boven al dat gezwets is het nodig het hoofd koel te houden en het probleem te benaderen uit een supra nationale gezichtshoek. Waar ook in West-Europa de atoombommen vallen, hetzij te Parijs, Brussel of Amsterdam, nergens zal dan het leven nog zin hebben. Overal zullen we even erg getroffen worden. Is het nodig dat we be ginnen twisten over de kwestie waar al dan niet het hoofdkwartier dient te worden gevestigd, terwijl de vraag, waarover onze Wes terse staatslieden zich bin nen de drie jaar dienen te bezinnen, luidt Is het nog nodig de Nato in zijn hui dige vorm te behouden? Hoe dient ons gemeenschappe lijk defensie-systeem in Eu ropa opgebouwd en hoe zullen we erin slagen met de landen van het Oostelijk blok een niet-aanvalspakt te sluiten, of nog beter, ak koorden kunnen tot stand brengen over de noodzake lijke ontwapening Ziedaar de vraagstukken die thans op het tapijt die nen gebracht. Ons land kan op deze vra gen geen geldig antwoord geven of zoals Frankrijk thans pleegt te doen «cava lier seul» te spelen. De oplossingen zullen op het internationale vlak een oplossing moeten krijgen. En in alle middens zal men zich in volle ernst over deze problemen moeten bui gen. P.D.B. WIS Wij hebben reeds af en toe de gelegenheid gehad om te wijzen op de verslech tering van de toestand op ekonomisch gebied. Nog maar pas is een regering zonder socialisten van wal gestoken of moeilijkheden allerhande duiken op. Alle partij -instanties hebben steeds het hoofdaksent ge legd op de volle tewerkstel ling. Welnu de volledige werkverschaffing kan niet bereikt worden zonder coör dinatie van de aktie der staatsdepartementen. Hoe zal de regering de samenwerking bevorderen tussen het bureau voor eko- nomische programmatie, het nationaal komitee voor ekonomische ekspansie en de Centrale Raad voor het Bedrijfsleven? Want, het aktieve deel van de bevol king zal zich herinneren dat de ekonomische eks pansie niet als «mana» uit de lucht gevallen Is. Vor'ge socialistische bevoegde mi nisters hebben daarvoor in het verleden veel gepland en hun beste krachten aan gewijd. De vorige regering had 'n tweede ekonomisch ekspan- sieprogramma 1966 - 1970 en een ekonomische begro ting aangekondigd. Door de verandering van de massa drukken steeds zwaardere lasten op de aktieve bevol king. Hoe zal deze nieuwe regering nu de aangroei van de aktieve bevolking aanmoedigen en aanwakke ren? De vrouwelijke arbeid kan daartoe bijdragen, maar dit schept zoals men weet sociale vraagstukken. Er is niet alleen kwestie van organisatie en van planning, maar er stellen zich belangrijke problemen betreffende participaties! In de kernenergie heeft de staat miljarden belegd. Wat b ,x't er over van het idee om stichtersaandelen te ge ven aan de staat, ter ver goeding van de financiële inspanning van de gemeen schap? Om nu tot de jongste ak- tualiteit te komen, blijven voor het aardgas een reeks vraagstukken onopgelost, o.m. de reconversie van de netten voor stadsgas. Men stel zich hierbij terecht de vraag of de gemeentebestu ren betrokken zullen wor den bij het beheer van het op te richten financierings orgaan? Welke zullen de aankoopvoorwaarden en de tarieven voor aardgas zijn? Komt er een nationaal ta rief? Men ziet het, wij staan hier reeds voor een reeks specifieke problemen waar voor men in het duister tast. Maar er zijn ook 'n reeks vraagstukken die ons nog nauwer aan het hart lig gen! Zal er een doeltreffen de kontrole op de holdings uitgevoerd worden? De re gering heeft een prij zen stop afgekondigd. Maar denkt zij aan een inkom- stenbeleid? Want, zowel de staat als de partikulier moet in laatste instantie van inkomsten leven! Zul len wij ten slotte de nood klok moeten doen luiden: er waren in april 1966 65.000 werklozen tegen 49 duizend in april 1965... Ook het patronaat begint reeds tegen deze regering te mopperen. Zij zijn niet ak koord met de prij zenstop. Hun winsten worden te mager! De toestand in de ijzer- en staalnij verheid wordt onrustwekkend. De kolen voorraden stijgen! Terecht kunnen wij ein digen met deze oproep: Waar gaan wij naartoe? A voor allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT. 64 CENT lel. 23.57.00 (1 lijnen» rosteheckrekenln» 367.33 iHev Liehl# Voo| abonnementsprijzen zie gcuestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE •iEELENElIt. St.-l'letersnlèuwstraat 64 Gent. Komt het Nato-hoofd kwartier naar ons land? Zicht op de gasputten van Slochteren 'Ni

Voor Allen | 1966 | | pagina 1