S Wat aan de demokratie ontsnapt N. 1.2.1.v. CS) z« Zaterdag 11 Juni 1966 28e jaargang - Nr 24 ■SN radioreporter van van de R.T.B. hekel de verleden week het feit dat de Vlaamse studenten van Leu ven het lied der Ame rikaanse vrijheidsstrijders «We shall over come» zon den. We weten niet merkte hij sarkastisch op of de ze laatsten daarover opge togen zijn als men weet dat deze studenten als voor naamste slogan «Walen hui ten!» hebben gekozen. Deze man vertolkte zeer goed de opvatting van onze Waalse landgenoten. De kreet «Walen buiten!» is inderdaad de domste en meest stompzinnige die men kon uitdenken. Denkt men werkelijk op deze wijze één enkel naden kend mens te winnen voor een zaak waarvan betoogd wordt dat ze rechtvaardig en demokratisch is? Het «Walen buiten!» doet beroep op het lage instink- tieve gevoel van de haat dat het kenmerk is van elk gezagsnationalisme, terwijl een rechtvaardige zaak toch veel beter gediend wordt door overreding. De Vlaamse nationalisten saaien onbegrip In het geval «Leuven» zou een grondige ontleding van de aldaar heersende toestanden op meer begrip kunnen onthaald worden. Weten onze Waalse land genoten dat slechts 20 t.h. Walen te Leuven studeren? En dat de rest Fransspre kenden wordt geleverd door de Brusselse bovenlaag? De Walen zouden beter gediend zijn met een uni versiteit in Wallonië. Trou wens uit het oogpunt van de demokratisering van het onderwijs is dat steeds een Waalse eis geweest. Thans hebben enkele heetgebakende Vlaamse na tionalisten de toestand zo danig vertroebeld dat gans de Franssprekende bevol king zich schrap zet achter de beslissing der bisschop pen om de Franssprekende studenten te Leuven te hou den. De Franstalige kranten hebben, nn de kwestie van de Voer reeds versleten be gint te geraken, een nieuw been gevonden om aan te kluiven. We spreken niet eens van de Franstalige kastekranten in Vlaanderen, doch van de invloedrijke kranten zoals «Le Soir» die daartoe hoog geleerde kletsers zoals Mar cel Grégoire en Charles Mo- reaux hebben gemobiliseerd. Deze laatste beweert zelfs dat zo de C.V.P. ooit het waagt het wetsvoorstel-Ver- roken goed te keuren, dit niet alleen het einde van de C.V.P. maar van gans Bel gië zou betekenen. Dwazer kan het niet! Men zou haast kunnen zeggen aan de Vlaamse na tionalisten: Ziet eens welke rijke oogst van onbegrip ge hebt gezaaid- De Vlaamse zaak wordt niet met haat gediend Het is in ons land niet gemakkelijk onze Waalse landgenoten te doen inzien dat de Vlaamse eisen ge grond zijn en niet verder willen reiken dan de gelijk berechtiging van de beide landstalen. Het is niet waar zoals «La Libre Belgique» het blad van de «haute finance» thans uitkraamt dat de Vla mingen na Leuven zullen eisen dat Brussel Vlaams wordt. De Vlamingen zullen eisen en terecht dat Brussel tweetalig wordt en dat de Vlaming zich ook in zijn hoofstad kan thuisvoe- len wat tot dusver nog niet het geval is. Maar dit aan het ver stand brengen van een aan tal dagbladschrijvers te Brussel lijkt ons wel een onbegonnen zaak. Het is daarom dat de Vlamingen met takt moeten tewerk gaan. Onze Waalse landgenoten die met een zekere gemak zucht zich hebben opgeslo ten in een Franstalig ghet to lezen zelden een Vlaam se krant. Zij weten van de Vlamingen enkel wat de Franstalige Brusselaars er willen over schrijven. Als dan een aantal onver- antwoordelijken te Leuven aangestookt door de Volksunie de meest eng- geestige slogans uitstoten zoals «Walen buiten!» dan mag men overtuigd zijn dat de publieke opinie in Wal lonië verkeerd over gans de kwestie wordt ingelicht. Is het zo dat de Vlaamse zaak wordt gediend? Of gebruiken de Volks unie-mannen de Vlaamse zaak enkel als een voor wendselvoor politieke avon turen? Hun technieken zijn niet nieuw en de resulta ten van hun doening heb ben een bittere nasmaak Hun houdig tijdens de be zetting toen ze Vlaanderen aan de vijand wilden verko pen heeft meegebracht dat de Vlaamse strijd voor ja ren achteruitgesteld werd. De jongeren van vandaag mogen dat niet vergeten! P.D.B. NIEUWE GENEESKUNDIGE TARIEVEN Wij hopen dat iedereen zich zal neerleg gen bij deze demokratische meerderheid van 13 stemmen op 36... De aanhef van een artikel dat voor enkele dagen in het archi-PVV blad «La Dernière Heure» verscheen, spreekt boekdelen. De kop alleen is goudwaard en luidt: «Voor meer actie». En hier gaan de eerste zinnen: «De CVP - PVV regering is reeds 75 dagen aan het werk. Van de «Nieuwe Stijl» werd veel groots ver wacht. Tot nog toe was het be neden alles. Geen spectaculai- de maatregelen. Geen rechtstreeks kontakt met de openbare opinie.» Als beoordeling kan het er nog al door. En dit van een blad dat alles in het werk heeft gezet om deze regering in het zadel te helpen. Dat al les heeft gedaan om de socia listen als duivels voor te stel len. Dat daarenboven niet ge aarzeld heeft om het publiek in paniekstemming te brengen wat betreft de frank. En zo gaat het hemeltergend verder tenminste voor de lau we regering Van den Boey- nants. Deze ex-liberale ontevreden heid wordt echter niet door al le bladen van het land gedeeld. Iedere dag kan men het bij voorbeeld in de financiële kranten lezen hoe tevreden men over deze «nieuwe stijl» is. De h. Van Offelen, minister van economische zaken, in En geland geboren als wij ons niet vergissen, heeft onomwonden verklaard, dat het econo mische leven en bestuur van ons land meer en meer toever trouwd zou moeten worden aan zeer grote ondernemingen. Men stelt trouwens vast, dat ondernemingen zich meer en meer concentreren, zoals de banken trouwens, zonder de holdings te vergeten. Tot nog toe kon men aannemen dat het staatsbestuur en inzonder heid het Ministerie zelf van Economische Zaken een soort tegenwicht vormden tegen een dergelijke koncentra tie... wat zal het daarbij worden wan neer openlijk van staatswege wordt toegegeven, dat de «con- centrationisten» de lakens mo gen uitdelen... Dezelfde minister is ook van oordeel dat er meer en meer vreemd kapitaal in ons land mag binnenkomen. Wij heb ben daar zelfs niets tegen. Maar deze vreemde invoer zou moeten geschieden, zo stelt hij voor, in overleg met Belgische kapitalisten. Men kan hierbij aanmerken, dat de Partij en het ABVV overschot van gelijk hadden toen zii zoveel jaar geleden voorstelden het financieel me debeheer, de aanstelling van financiële revisoren en de raadpleging van de boekhoud kundige gegevens voor bv. de ondernemingsraden. Van deze moderne demokra tische begrippen zijn wij ver af. Wij hebben op dit gebied steeds de duimen moeten leg gen. Nu wij in de oppositie zijn zou men goed doen, een gans systeem op te bouwen om in de toekomst een gans plan van financiële kontrole mogelijk te maken. Men zou zulks struk- tuurhervormingen mogen noe men of een andere naam kun nen geven. Op de naam komt het er niet op aan Zoals eens in de klandestini- teit de Maatschappelijke Ze kerheid planmatig werd uit gewerkt zou men er nu moeten toe komen een financieel toe- zichtsplan uit te werken Er is een hele wereld die thans nog aan de democratie ontsnapt. Het is de wereld van de groot-financie en dergelij ke. Deze mensen vormen nog steeds een macht in de Staat. Aangezien er in hun wereld meer en meer stemmen op gaan om hun macht te ver groten en te versterken, die nen wij van onze kant maat regelen te treffen, om finan ciële kontrole mogelijk en scherper te maken. Het is zoals Louis Major het reeds herhaaldelijk heeft ge zegd. Aan de vakbon dswereld ontbreekt het aan gegevens nopens, de kapitalistische be leggingen, hun oogmerken, hun boekhoudkundige gege vens, hun winsten. Het is een enorme leemte dezer democratie. Daar deze regering juist het begrip kapi talisme wil versterken moetett wij dubbel op onze hoede zijn. v allen KEDACTIB EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEKSMEUWSTRAAT, 64 CENT Tel. 23.57.93 (4 HJnen) - Pastebeckrebenln: 567.33 «He» Licht» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE ÏEULENK1R, St.-1'letersnteuwstraat 64 Gent. De Vlaamse zaak wordt weer misbruikt

Voor Allen | 1966 | | pagina 1