I i CM 5N Zaterdag 18 juni 1966 28e jaargang - Nr 25 E R L E D E N iveek werd in ins land ge- nanifesteerd nai*r aanlei ding van de Nato-minister- konferentie. De kreet «Uit de Nato!» was niet uit de lucht. Onder de manifestanten waren lieden van alle plui mage: Moskou- en Peking- kommunisten, afgescheurde socialisten, Jeunes Gardes socialistes, pacifisten, enz... Ze waren met niet veel, maar ze maakten des te meer lawaai. Meer lawaai dan op 9 mei bijvoorbeeld toen de Chinese volksrepubliek op nieuw een atoombom tot ontploffing bracht en de lucht met radio-aktieve neerslag bezoedelde... Toen zwegen ze als ver moord! Geen protest kwam uit de monden, die nochtans ge woon zijn te protesteren als de Amerikanen wat uitspo ken wat niet in het pro- kommunistische kraam past. Verleidelijk pacifisme Er zijn ook nog ernstige lieden die de mening zijn toegedaan dat ons land zich best uit de Nato zou terug trekken. We moeten het voorbeeld geven zeggen ze en zich van al dat mi litair gedoe losmaken. De gelden die1 gebruikt worden voor de bewapening kun nen veel beter aangewend worden voor sociale doel einden! Er schuilt iets aantrekke lijks in deze ideeën, want wie is niet in het diepst van zijn hart begaan met het behoud van de vrede? Wij verafschuwen im mers allemaal de oorlog, nu meer dan ooit omdat de el lende die de periode 40-45 ons heeft gebracht nog zo vers in ons geheugen ligt en omdat we vrezen dat een volgende oorlog nog vrese lijker zal zijn. In het hart van ieder so cialist klopt iets van de pa cifist. We herinneren ons Jean Jaurès, onze apostel van de vrede. We weten dat het meest Indrukwekkend vredeskon- gres dat van de Socialisti sche Internationale was dat in 1912 in de katedraal te Bazel werd gehouden onder het voorzitterschap van Va der Anseele. Het is daar dat voor het eerst de beroemde slagzin: «Oorlog aan de oorlog!» de wereld werd In- geslingerd. Pacifisten grepen naar het getveer De opeenvolgende gebeur tenissen hebben ons echter geleerd hoe moeilijk het is integraal pacifist te zijn en het te blijven. Vele vrienden van de vroegere anti - oorlogsliga hebben later, tijdens de be zetting, als weerstander ge vochten. Het «gebroken geweer» had plaats gemaakt voor het illegaal gewapend ver zet. Deze vrienden waren van houding veranderd, niet omdat ze hun opvattingen ontrouw werden, maar om dat ze inzagen dat hun pa cifisme geen oplossing bood voor de gewijzigde situatie. Eerst zonder geweer, dan met het geweer hebben ze de vrede willen dienen. Het pacifisme is in be paal d e omstandigheden moeilijk vol te houden. Sommigen hebben het ge daan, o.a. Bertrand Rusell die in 1940 toen de Duitsers zich klaar maakten Enge land binnen te vallen, ver klaarde: «Laten we ze als toeristen ontvangen...» Maar hoevelen konden hem volgen? En wat zou in voorko mend geval het alternatief van zo'n daad geweest zijn? Kommunisten zijn éénrichting spaci fisten Er is iets dat niet ge noeg kan worden herhaald: de socialisten mogen zich niet laten vangen aan goed kope slogans! Eerstens, omdat diegenen die ze inspireren doorgaans ;een werkelijke of eerlijke pacifisten zijn maar slechts stromannen van vreemde mogendheden. Diegenen die het goed keuren dat men in China atoombommen tot ontplof fing brengt en in Moskou tanks, kanonnen en raket ten meesleurt in 1-mei be togingen, kunnen geen eer lijke pacifisten zijn. Hun slogan «uit de Nato» is niet bedoeld om de vrede te die nen, maar wel het vreemd land waaraan ze hun poli tiek vel hebben verkocht! Dat kan brutaal klinken, maar dat is de werkelijk heid! Tweedens lijkt het ons dwaas de socialisten, die hun gehechtheid aan een (Zie verv. laatste blz.) <,m: M m wW&m WÈ KINDERIDYLE AAN HET STRAND Het is effenaf zo, dat de regering slechte, zeer slech te dagen doormaakt. Ze is veel zieker dan het land zelf. Moest het niet zijn, dat velen uit de C.V.P. en de P.V.V., een schromelijke vrees koesteren zichzelf be spottelijk te maken, de re- geringskombinatie ware ze ker reeds uiteengespat. Om het ergste te voorko men, telt men angstvallig de dagen af die de Kamer van het groot verlof scheidt. Voorzitter Van Acker heeft beloofd dat men na juni niet meer zal zetelen. Bij deze woorden heeft V.d.B. zich in de han den gewreven: voor hem is het nog het enig middel, om met zijn playboys, nog wat in leven te blijven. Er zijn verschillende pro- blemen die de C.V.P.- en P.V.V.-opinie van dit land dwars zitten. Het kristen- demokratische publiek is erover verbaasd, dat hun minister van Sociale Voor- I zorg, nl. de h. De Paepe de ene maatregel na de ande- re doordrijft, die regelrecht indruist tegen het belang van de kristen-demokrati- sche opinie zelf. Zo was het met de ziekteverzeke ring. Er liggen nog ver schillende ander» wetsont werpen klaar die een kaak slag zullen betekenen tegen de mens die van zijn han den of van zijn geest moet leven. Wat de menigte nog meer wrevelig stemt is het opnieuw oplaaiende taai geschil. De regering had beloofd dat zij alles in het werk zou stellen, om het extremisme de pas af te snijden. Het is juist an dersom geweest: de C.V.P. en daarbij de kerk hebben niets onverlet gelaten op dit extremisme nog op te zwepen. Het wetsvoorstel Verro ken, dat er op bedoeld is, de universiteit van Leuven van al het Frans te doen zuiveren, met uitzondering van de kursus in de gods geleerdheid, zal de taaxpas- sies ten top doen voeren... Moest de regering stran den in dergelijke voor waarden, het laat geen twijfel dat er zich een golf van anti-klerikalisme van het land zou meester ma ken. De grote meerderheid van de bevolking zou stem men tegen de bisschoppen. En wat voor het land zeer erg zou zijn, is dat verschil lende extremistische groe pen de toestand zouden halveren. En wij denken hierbij op de F.D.F. die heel zeker, onder de uitroep Brussels aux Francais», verschillende nieuwe zetels in de wacht zou slepen. Want, ziet u, de edele be moeiingen van onze be treurde vriend Jozef Bra- cops om van Brussel een werkelijk trefpunt te ma ken van de twee taalgroe pen, een werkelijk mik punt van de tweetaligheid, is in de huidige omstan digheden voorbijgestreefd. Het Frans neemt ziender ogen de overhand. Vlaamse gezinnen die zich in de hoofdstad zijn komen ves tigen verliezen in één ge - neratie hun Vlaamse aard en taal. Vlaamse gemeen ten worden meer en meer Franssprekend. Aan dit proces is er niet meer te ontkomen. Hoe meer het extremisme in Vlaanderen veld wint, hoe erger de reaktie wordt in de hoofd stad. Het is bijna niet te geloven, maar het is zo. En dit alles is de schuld van zuivere klerikale akties die wij in het verleden hebben gekend, zoals de twee marsen op Brussel en wat nog veel erger is, de bisschoppelijke brief over de eentaligheid van Leu ven, gevolgd door het te genvoorstel van de C.V.P.- volksvertegenwoordiger Ver roken. Ziedaar de poespas waar in men is terecht gekomen. Het is erger nog dan vcor de oorlog. Intussen moeten wij ons als internationaal gezinde socialisten diep bezinnen. Wij moeten resoluut een andere weg kiezen, dan de weg van het taaigevecht. Er was eens een Vlaamse ekonomist die schreef: «Op onze studiekamers maken wij Vlaanderen groot». En inderdaad het is met reso luut de weg te kiezen van de ekonomische en sociale vooruitgang dat wij «ni verder kunnen verhelpen. voor allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT, Gl GENT - Tel. 25.57.95 (I HJnen) - Postcheckrekenlng 567.33 «Het Licht» Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENE1R, St.-Pletersnleuwstraat 64 Gent. GOEDKOPE SLOGANS TEGEN DE NATO - -<K- Een regering op krukken

Voor Allen | 1966 | | pagina 1