Eerst gelijk berechtiging daarna betere betrekkingen DORE SMETS HET SOCIALISME VAN CV! Zaterdag 2 juli 1966 28e jaargang - Nr 27 Na-oorlogse incivieken W ederkerigheid, de basis van een gezonde oplossing WÊÈÈ& In de tijd van bikinis en monokinis gaat niets boven kinderlijke onschuld UI voor t/> i allen REDACTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT, 64 GENT - Tel. 35.57.9S (4 Ifjnen) Postcheckrekenlng 567.33 «net Licht* Voor abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE ÏEILLMIE, St.-Pletersnieuwstraat G4 Gent. heer Theo Lefevre heeft verleden week een i 1 ernstige waarschuwing gericht tot de Brusselse liberalen, naar aanleiding van een tussen komst van de heer Mundeleer. De Brusselse liberalen zijn in ons land gekend als de ergste fransdollen en Theo Lefevre heeft hen dan ook zonder handschoenen aangepakt. «Het land valt uiteen zei hij terwille van de houding van vele talige en Franssprekende Brusselaars. Het spijt me zeer dat Brussel niet begrijpt waar zijn plicht ligt. Niemand is verplicht in Brussel te leven. Doet hij dat wel, dan heeft hij zijn taak te vervuilen als burger van de hoofdstad van een twee talig land.» Op een zeker ogenblik zou Theo Lefevre zelfs ge sproken hebben van de «farizeeërs van het patriot tisme», en van na-oorlogse incivieken alhoewel deze laatste uitdrukking in het beknopt verslag niet ver meld staat. In elk geval heeft de vroegere eerste-minister na gels met koppen geslagen, want als België nu een maal zoveel moeilijkheden kent over de taalkwestie dan dragen de Brusselaars, en zeker deze van de bo venlaag, hiervan de grote schuld. Deze dames en heren hebben nooit enig begrip op geleverd voor de taal van het merendeel van hun landgenoten. Ze hebben integendeel altijd de Vla ming en zijn taal vanuit de hoogte bekeken. Het Vlaams is in hun ogen altijd «de taal van de meid» geweest en is het nog. Spijtig genoeg kunnen ze het niet zonder de mei den stellen, zoals ze het evenmin kunnen zonder de Vlaamse arbeiders die van Brussel een moderne stad hebben gemaakt met reusachtige gebouwen en een goed verkeersnet. Als thans de pogingen die van Vlaamse zijde wor den aangewend om van Leuven een Vlaamse univer- siteitstad te maken op zoveel tegenstand stuiten, dan is dit vooral omdat de spreekbuizen van de Brusselse bovenlaag o.a. «Le Soir» en «La Libre Bel- gique» daaromtrent zoveel kabaal maken. Totnogtoe hebben de zonen en dochters van deze heren in het Frans te Leuven kunnen studeren en dat vonden ze niet meer dan normaal. Doch nooit is in deze bourgeois-hoofden de idee gekomen om voor de kinderen van de Vlaamse ar beiders, die zich omwille van den brode in Wallonië moesten vestigen, te pleiten dat ze in het Nederlands zouden worden onderwezen Deze kinderen hoefden zich maar aan te passen aan de taal van het milieu In sommige Brusselse Franssprekende kringen, die van patriottisme willen overvloeien, heeft men ech ter nooit begrepen dat alle pogingen om de eenheid der Belgen te handhaven en de betrekkingen van beide taalgemeenschappen te bevorderen enkel kun nen gqlukken op basis van volstrekte wederkerigheid. Deze wederkerigheid beveelt ons als taalgemeen schap niets te vorderen wat we anderen niet toe staan en niets aan anderen te weigeren wat we van onszelf opeisen. Voor beide gemeenschappen geldt dezelfde regel Weigert men Vlaams onderwijs in Wallonië Dan moet men geen Franstalig onderwijs in Vlaanderen opeisen Dore Smets gaat met rust! Deze woorden betekenen bijna een tegenstelling! Aan deze werkelijkheid heb ben wij moeten geloven, za terdagochtend, te Brussel, toen zijn afscheid als voorzit ter van de Algemene Centrale op luisterrijke wijze in de Leonardo da Vinei-zaal van het internationaal Centrum gevierd werd. Er waren bloemen, er was muziek van het beste dat er kon aangewezen worden daar waren talrijke vrienden en partijgenoten in gezel schap van hun dames, ma#r daar waren vooral goede rede voeringen die op vele plaatsen een sluier van het moderne socialisme oplichtten. (Zie vervolg blz. 2) Fgt. Dore Smets (Arch.) Pgt. Emiel Janssens o.a. als nieuwe voorzitter van deze machtige centrale sprak aan het adres van de feesteling een zeer gulle redevoering jiit: «Als kind, zegde hij, van een arbeidersgezin (zijn vader was stoelmaker en zijn moe der ontsnapte evenmin aan het lot dat aan de arbeiders moeders van die tijd was toe bedeeld) kende Dore een zwa re jeugd. Het was toen nog het pionierstijdstip van de socia listische beweging en de harde strijd tegen armoede en on recht». En bijna in aanvulling van hetgeen Janssens zei, vulde Arne Hagen, algemeen sekre- taris van de Internationale Federatie van Bouwarbeiders en Houtbewerkers die speciaal uit Oslo gekomen was, zo veel zegend aan «Het vroege kontakt met de arbeiders, van in zijn prille jeugd heeft bij hem zijn stempel nagelaten. Ik had het genoegen naar hem te luisteren bij zijn gesprek ken met de armste Turkse ar beider. enerzijds en met hoog geleerde wetenschapsmensen uit onze westelijke wereld, anderzijds, en ik geloof dat beiden uit hun gesprek met de voorzitter van de Houtinter- nationale veel nut gehaald hebben. Vaak lijkt het zijn lot geweest te zijn, de mensen tot overleg, overweging en nauw keurigheid te hebben aange zet. De zin voor wat traditio neel en diep Ingewikkeld is, de honger naar wetenschap, al wat moeilijk is voor onze ge neratie, werden verenigd door de uitzonderlijke moed van Dore Smets». Goed getekend Wij kunnen gerust verkla ren dat alle vooraanstaanden die zaterdag te Brussel in dit symbolisch Internationaal Centrum aan het woord kwa men, de uittredende voorzitter raak en juist hebben uitgete kend. Want het loont werkelijk de moeite deze mens ten voete uit te belichten. Er was een tijd dat hij voor ons geen ge stalte had. Het was in deze jaren, dat hij ons verschillen de malen per week van uit Londen toesprak, altijd on middellijk achter die andere stem, waarin wij zo'n geloof hadden gehecht. Jan Moed wil! Het verwonderde ons wel enigszins, dat er niet meer over deze profetische periode van Dore Smets gesproken werd. Misschien is men het vergeten! Het is reeds 20 jaar geleden, een stem die uit Londen sprakMaar welk een betekenis heeft deze stem niet voor miljoenen gehad, niet alleen in het Vlaamse land maar ook in Nederland waar men ook luisterde naar deze mensen, die een nieuwe toekomst voorspelden voor het socialisme maar vooral voor de demokratie. (Zie vervolg hl*, t)

Voor Allen | 1966 | | pagina 1