ONWAARDIG POLITIEK SPEKTAKEL WE GAAN OP REIS OsJ Zaterdag 9 juli 1966 28e jaargang Nr 28 Buigende nekken van vlaamse liberalen en icaalse federalisten Voorrang voor de sociale en ekonomiselie problemen De so hntg gekoesterde droom wordt ieer heli jhheid i a voor allen EEDAL'TIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEKÏ-NIELTVSTRAAT, 61 GEXT - Tel. 23.57.95 (1 lijnen) Postctieckrekentng 567.33 «Heï Licht» Vooi abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden Ver. nltgerer A. DE 'iEL'LENEIR. St.-lTetersnieuwstraat 61 Gent. S.E Kamer is verleden week het toneel geweest van een onwaardig spektakel. Een wetsvoor stel dat ertoe strekte het universitair onder wijs in Vlaanderen te vervlaamsen werd niet eens in overweging genomen. Met andere woorden: Men zou deze Vlaamse eis niet eens bespreken Een onwaardig spektakel was het omdat eens te meer is gebleken hoe gauw alle principes overboord worden gegooid wanneer de machtige Franstalige pers in ons land de gemoederen heeft warm gestoofd. De Brusselse bourgeoisie heeft haar slag voorlopig thuisgehaald. De eersten die de nek hebben gebogen zijn de Vlaamse liberalen. Zij hebben anti-Vlaams gestemd en het ligt er vingerdik op dat ze nog altijd de tol betalen van de liberale verkiezingsoverwinning in de hoofdstad, die de Brusselse liberalen onder het mot to «oase francophone» wisten te boeken. De liberale partij in Vlaanderen is met huid en haar verkocht aan het Brussels franskiljonisme. De tweeden die hun vest hebben gedraaid zijn de Waalse federalisten. Wat een bezorgdheid hebben dezen_tenfoon ge spreid voor een katolieke universiteit in het Vlaamse landsgedeelte Het «elk baas in eigen huis» werd nu plots «wij hebben bij u ook nog wat te zeggen...» en ze deden het... want ze stemden tegen de inoverwegingneming van het wetsvoorstel-Verroken. De redenen die ze daarbij aanhaalden grensden aan het belachelijke. De Luikenaar Merlot verklaar de warempel dat hij en zijn politieke vrienden het deden omdat het voorstel te weinig aan federalisme inhield. Eigenaardige logika Zouden diezelfde volksverte genwoordigers ook een pensioenverhoging van 2.000 frank aan de arbeiders weigeren omdat deze de twee derden der bezoldiging nog niet zou brengen In elk geval, het is weer eens gebleken dat de Vla mingen niet te veel moeten rekenen op het begrip van de Franstalige parlementairen. Dit is zeer spij tig want dat zou zoals Verroken het zei het probleem kunnen verplaatsen van het parlement naar de straat. Zulks ware uit dubbel oogpunt te betreuren. Eer stens, omdat de voorstanders van de dialoog, waar bij we ons rekenen, er niet door gediend worden. Tweedens, omdat in ons land andere problemen voor rang moeten hebben op de Leuvense universiteit sociale en ekonomische vraagstukken, waarvoor het weldra nodig zal zijn dat Vlamingen en Walen een drachtig naar oplossingen zullen streven. Wij denken bijvoorbeeld aan het probleem der ziekteverzekering en de jongste maatregelen die de a-sociale regering-Van Den Boeynants heeft geno men en waarvan alle zieken aan beide zijden van de taalgrens het slachtoffer worden. We denken aan de ekonomische toestand in zekere gewesten in Vlaan deren en Wallonië, waardoor het de arbeiders niet mogelijk is werk te vinden in eigen streek. De vervlaamsing van de Leuvense universiteit zoals destijds deze van Gent is een rechtvaardige zaak, doch ze mag de Vlamingen niet doen vergeten dat er in België nog andere eisen te stellen zijn, voor al door diegenen die van de vrucht van hun arbeid moeten leven, en die op verre na nog niet bekomen hebben waarop ze recht hebben. P.D.B. De tijden veranderen In de laatste dagen zijn er in onze pers hee! wat belang rijke artikels verschenen over hangende vraagstukken. Wij hebben allemaal kunnen lezen welke grote distortie de stem ming over het wetsvoorstel Verroken in onze partij heeft teweeggebracht. De Walen hebben anders gestemd dan de thamingen. Op de keper beschouwd was het voor onze Vlaamse socia listen toch onmogelijk de Bis schoppelijke Bulle omtrent Leuven in het gelijk te stel len! <Wij spelen gevaarlijk spel», schreef de bekende socialistische kommentator Shannon in «Germinal». Maar niet zo gevaarlijk, meende daarop Le Peuple die terecht onderlijnde, dat alle socialisten in de grond van de zaak het erover eens zijn. om vast te stellen, dat geen enkele katholieke, noch kerkelijke instelling voor het ogenblik in staat is het pro bleem Leuven op te lossen. De ene kerkelijke en katholieke instantie is in deze zaak in opstand tegen elkaar. Er is maar één oplossing meer mogelijk gaan wij dus over Leuven te deklerikalise- ren! Want deze reuzen-uni versiteit, tot heden altijd een bolwerk van de katholieke godsdienst en levensbeschou wing moet, om leefbaar te blijven, financieel voor 98% gespezen worden door de Bel gische Staat en dus met qc financies van eenieder! Moest de zaak behendig aangepakt worden, het is niet onzeker dat een dergelijk voorstel een meerderheid zou vinden zowel in de Kamer als in de Senaat. Wij, socialisten, zullen ech ter bij dit probleem het noor den niet verliezen. Zoals in de zaak Brussel moeten wij steeds een onderscheid maken tussen hetgeen rechtstreeks onze belangen kan dienen en wat niet. Zelfs in de veronderstelling dat Leuven zogezegd gedekle- rikaliseerd zou worden, wil dit nog niet betekenen, dat de katholieke scepter er niet meer zou zwaaien. Men ver andert niet een eeuwenoude traditie in één of in tien jaar. Wij moeten in deze zaak bloednuchter blijven. Want wij hebben reeds twee Rijks universiteiten, die volgens vaste maatstaven kunnen uit zwermen. En wij betwijfelen het grotelijks of met al deze uitzwerverij wij wel op de goede weg zijn. Want de we tenschap heeft zich heden bo ven allerhande filosofische bespiegelingen verheven. Wij moeten steeds de wer kelijkheid voor ogen houden. De wetenschap moet in de eerste plaats in dienst gesteld worden van de produktie, dat wil zeggen in dienst van onze levensstandaard. Met groot genoegen hebben wij kunnen vaststellen, dat in de geest van de studenten van Leuven, de deklerikalisatie ontzettend veld heeft gewon nen. Zij willen in dienst staan van een logische Staat en niet in dienst van een onlo gische kerk. Het geloof dat de Staat iets beter kan inrichten dan de Kerk, heeft veld gewonnen! Met grove woorden hebben de studenten zekere waarheden die ,ons duurbaar zijn, overal bekend gemaakt- Er werd wit of zwart aangetoond dat de Hogere Prelaten niet meegaan met de wil van het volic. En dat is hoofdzaak. Hoe er in het Parlement tenslotte ge stemd werd is bijzan'"

Voor Allen | 1966 | | pagina 1