Het Socialisme van P. H. Spaak Eindelijk een gemeenschappeli j k landbouwbeleid Zaterdag, B augustus 1966 28e jaargang - Nr 32 Fosfoorplukster bij avondschemer UI O %/i Z fib voor allen KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEBSNIEUWSTRAAT <14 UENT - Tel. 25.57.95 (4 lijnen) - Postcheckrekenlng 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENEIR, St.-Pletersnleuwstraat 64 Gent. Het is een feit dat sommige radio- en T.V.-uitzendingen enorme schade kunnen berok kenen aan de betrekkingen tussen Walen en Vlamingen, zo ze op geen verstandige wij ze worden gepresenteerd. Dit werd vorige week door «Neuf Millions» een uitzen ding die doorgaans een pluim verdient voor haar degelijke reportages bewezen. Twee Waalse arbeiders uit het Centrum werden in de uit zending van 27 juli aan het van deze arbeiders klonk geen enkel woord van geringschat ting voor hun Vlaamse kame raden. Maar hoe schromelijk over dreef één hunner wanneer hij zich volgende overwegingen liet ontvallen: «Nu is er geen kwes tie meer voor hen (de Vlamin gen) naar hier te komen. Ze zijn er enorm op vooruitgegaan en het zijn wij die naar gin der moeten gaan werken. Het is formidabel: wij zullen ons dat Vlaamse arbeiders in Wal lonië hun brood moeten gaan verdienen lang niet voorbij is. Nog dagelijks trekken dui zenden Vlaamse arbeiders over de taalgrens om er te gaan werken en velen zijn nog een ganse, week van huis. weg. Ten tweede, dat het onjuist is dat Waalse arbeiders uit het Centrum in groten getale in Vlaamse gewesten gaan wer ken. De grote slokop van ar beidskrachten uit het Centrum GEVAARLIJK SPEL woord gelaten over het ver kwijnen van het ekonomisch leven aldaar, vraagstuk dat in derdaad bijzonder pijnlijk is en de aandacht van alle in stanties verdient. Beiden hadden het over de Vlaamse arbeiders die zich vóór 14-18 en ook na de tweede wereldoorlog in de streek kwa men vestigen en Walen zijn geworden en deze die werke lijk naar huis keerden en zich tevr°den stelden te overnach ten on enkele planken in de barakken... Let wel, in de samenspraak nu moeten verplaatsen en dal is zeer ernstig want dat bete kent de ontvolking van onze streek». Zonder enige korrektlef van wege de T.V.-reporter die nochtans beter moest weten werd deze passage voorbijge gaan. Nochtans, zou het niet lo gisch geweest zijn dat aan deze arbeiders en aan de vele duizenden die de uitzending volgden werd gezegd wat feitelijk de toestand is? Ten eerste, dat de periode In de grote p... wordt er nog altijd nagekaart over het ver trek van P.H. Spaak als B.S.P.-volksvertegenwoordiger. De Franse radio sprak er verscheidene malen over. Ook de grote internationale pers publiceerde verscheidene artikels over deze grote man. Overal wordt er gezegd dat P.H. Spaak zijn herin neringen aan het schrijven is. In dit verband mag er niet ver zwegen worden dat de Nederlandse schrijver Huizinga reeds een boek aan hem wijdde. Wat ons betreft, wij zullen ons altijd zijn gelegenheidsrede herinneren, die hij uitsprak toen hij de Prijs Jozef Lemaire ontving. Woordelijk zei hij o.m.: «Mijn socialistische generatie heeft een glorievolle tijd gekend, tenzij de grote tegenslag van de verkiezingen van 23 mei 1965.» Het was vooral deze neder laag die hem zeer zwaar had getroffen. Men mag niet vergeten dat de partij een groots plan had uitgewerkt waarbij het 'Ver gelijk der Belgen» mogelijk werd gemaakt. Een historisch B.S.P.-kongres bezegelde onze eenparige zienswijze. «Ieder zijn deel en ieder zijn recht» mocht als leitmotiv genomen worden. Het «Vergelijk der Belgen» werd op het nationale plan over gedragen. Spaak voorzag daarenboven dat de toekomst van hef land van een C.V.P.-B.S.P.-koalitie afhing. Ook deze optiek werd in gruizelementen geslagen, vooreerst door een krlsis be treffende de ziekteverzekering en vervolgens wegens de houding van de taaifanatici. Spaak geloofde daarenboven dat de partij zich spoedig moest herpakken. Maar deze «herpak» bleef volgens hem te lang uit. Zijn «breakdown moet daarenboven in zekere zin ook toegeschreven worden aan de krisis in de Nato die tot in onze rangen werd aangevoeld. Spaak was eveneens ten zeerste getroffen door de houding van generaal de Gaulle. In het verleden had Spaak herhaalde malen met het Franse staatshoofd voor een toenaderingspoli tiek gepleit met de Ooststaten. Hij werd steeds de deur ge wezen. Tot alm et eens de Gaulle, uit eigen naam. met een der gelijke politiek uitpakte en daarenboven met de geallieerden meende te moeten afbreken. Wij hebben steeds getracht Spaak te begrijpen en te volgen. Hij had de gave de houding en de stemming van een kongres te kunnen omdraaien. Zijn zwakte waren echter de ekonomische problemen! Hij geloofde niet in de ekonomie. Wij, als Vlamingen, wél. Omdat zonder ekonomie er bij ons nog steeds strukturele werkloosheid zou heersen. Wij geloven in de bestendigheid van de expansie en in de vooruit gang van alle sociale vergoedingen. Wij geloven in de toekomst van een hoge lonenpolitiek, in een verbeterd stelsel van de maatschappelijke zekerheid en in de nationalisatie van de ziektezorgen. Zij die overbleven hebben nog een ruim program ma te verwezenlijken. zijn het arrondissement Char leroi, Bergen en Brussel, waar zowel dagelijks duizenden Vlamingen als Walen zijn te werkgesteld met dit verschil dot de Walen er hun taal kun nen spreken terwijl de Vlamin gen er in een Nederlands on kundig milieu terechtkomen. Dat werd natuurlijk niet ge zegd. Het gebrek aan objektiviteit werd nog' aangedikt door de vakbondsleider Davister die aanvoerde dat in Vlaanderen werd geïndustrialiseerd zon der rekening te houden met de mogelijkheden van de streek en door Pirsoul, even eens van het A.B.V.V.-Charle roi, die betoogde dat inzake investeringen het Vlaamse land werd bevoordeeld door de Minister van Ekonomische Za ken waarbij hij zonder een naam te vernoemen duide lijk liet uitschi.ir.en dat hij oud-minister A. Spinoy bedoel de. Waarom is Pivoul dat niet op onze socialistische kongres- sen komen verklaren? Men zou zeggen dat sommi ge Waalse syndikalisten met een dosis kwade wil zijn be zield om met zulke dwaze uit latingen de Waalse publieke opinie te vergiftigen. Men zou zeggen dat ze niet wensen dat de Vlaamse arbei der in eigen streek kan werk vinden. En nochtans zullen ze zich aan een zekere evolutie moe ten wennen. Vlaanderen levert nog steeds het grootste aantal mobielen, doch deze situatie zal zich langzaam normaliseren. Naarmate het Vlaamse land verder zal geïndustrialiseerd worden, zullen minder arbei ders verplicht zijn grote ver plaatsingen te doen. Is dit een benadeliging van de Waalse ekonomie? Geens zins. Het ekonomisch leven moet in ons land derwijze wor den georganiseerd dat de Waalse en de Vlaamse arbei ders in hun eigen gewest vol doende werkgelegenheid vin den. Voor onze Waalse landgeno ten komt het er op aan hun ekonomische uitrusting en be hoeften af te stemmen op hun demografische mogelijkheden, hierbij zorgend dat een einde wordt gesteld aan de uitwij king van Waalse werknemers naar het Brusselse. Wallonië mag niet doodbloe den, maar het moet niet door Vlamingen worden bevolkt, evenmin als het voortdurend ■SSt - kan blijven spekuleren op door armoe gedreven buitenlanders. Een eigen inspanning is daar toe vereist. Een daadwerkelijke streek- ekonomie is onmogelijk als men steeds alle verantwoorde lijkheid afwentelt op het cen traal bestuur of de anderen verantwoordelijk stelt voor eigen tekortkomingen. Dat geldt voor elkeen, doch daarover hebben we in de uit zending van «Neuf Millions» niets gehoord. Zelfs niet van wege de Minister van Ekono mische Zaken, Van Offelen, die men er uit opportunistische redenen had bijgesleurd omdat in de middens van radio en T.V. blauw in de mode is... P.D.B. De jongste tijd stonden de landbouwvraagstukken weer eens vooraan in het nieuws. De Zes hebben weers eens uit puttende marathonbesprekingen moeten leveren om het min of meer eens te worden over een c neenschappelijk landbouwbs- leid. In de agrarische sektor speelt zich de laatste tijd een ontwikke ling af die alleen te vergelijken is 'met de grote industriële revo lutie van de vorige eeuw. Grond en vee krijgen meer en meer het karakter van productie apparaten die worden geregeld. Daarvoor dreigt ook de r,v"- tiek in landbouw en veeteelt meer en meer verloren te gaan. Want deze evolutie kan zeer ver leiden. Zij zou ons voor verras sende toestanden kunnen plaat sen. althans indien wij een Ame rikaans landbouwdeskundige uit Texas mogen geloven. Volgens die man gaan wij in de landbouw een stadium tege moet waarin het vee los van de grond zal gehouden worden. De koe van de toekomst, zo be weert die geleerde, zal in een to renflat wonen met naast haar in een andere torenflat de varkens. Duizenden jaren heeft de koe op stro geslapen maar het is dus niet uitgesloten dat alle koeien zullen kunnen uitrusten. De kippen zal men na een grondige ontsmetting bij de in gang van het torengebouw kun nen bezichtigen In privé-flatjes met aparte verlichting en aparte muziek. Waarschijnlijk zullen het allen gebrilde kippen zijn. Trouwens sedert enkele jaren reeds worden er in Friesland brillen gemaakt met twee glazen in aluminium, die de kippen ver hinderen recht vooruit te kijken waardoor ze hun woeste vecht manieren verliezen. Konklusie \an dit alles- men gaat het vee dus ook beschaven. Vanzelfsprekend zal het nog wel even duren vooraleer het vee zo leeft. Maar toch, men mag de wetenschappelijke vooruitgang niet onderschatten. Er Is misschien een tijd ge weest dat de dieren ons de baas waren op aarde. Nu zijn wij hun meesters. Zo denken wij tenmin ste. Elk zijn beurt kan als troost woord geiden. Maar laten wij van ons mees*0*-»'' ~>'S- bruik maken want wie weet kan opnieuw een dag komen dat de rollen worden omgekeerd. Wie is in staat ons lot te voorspellen in een verre toekomst van dieren- beschaving. Wat er ook gebeure, van iets zullen wij echter zeker zijn: geen enkel dier zal ooit een zweep maken of een kooi of een jachtgeweer of een circus. Die hebben wij uitgevonden, samen met de leugen, de strop, het con- centratiekamn en de atoombom. Maar laten wij zo eerlijk zijl» als de dieren, en liever geen kwaad van de mens spreken.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1