Worden de franstaligen aan de kust ïis«a i Zaterdag, 20 augustus 1966 28e jaargang - Nr 34 Wie heeft er redetien tot klagen Reciprociteit in de Ardennen m&mt £8® OUDE STUURMAN AAN WAL Hij is gelukkig, voor wie de herinnering, zonder ooit oud te worden, steeds de gedaante van de hoop aanneemt. Ernst Schulze I -SS til O wo Z CQ voor allen KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-IMETERSNIEl WSTRAAT Hl GENT - Tel. 25.57.95 (4 lijnen) - Posteheckrekenlng 5G7.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENEIR, St.-Pietersnieuvvstraat 64 Gent. IN sommige francofone krin gen is men een kampagne begonnen tegen de vakan tie aan de Vlaamse kust. Eén van de promotors er van is «La Metropole», een blad dat in stand wordt ge houden door een financiële groep, die haar steun wil blij ven verlenen aan de begoede burgerij die in Vlaanderen Frans spreekt. Zelfs in Frankrijk werden pamfletten verspreid waarbij de vakantiegangers worden aangemaand elders dan aan de Belgische kust hun verlof door te brengen. De aanleiding hiertoe is een beslissing van de bisschop van Brugge om voortaan de ser moenen van de zondagmis in het Nederlands te houden. «De Fransen voelen zich niet meer aan onze kusten thuis,» jammert «La Metropole». «Ze waren er gewoon hun taal te spreken... nu voelen ze zich vervreemd aan de Bel gische kust.» Diegenen die echter dit jaar hun verlof in een van onze kuststeden doorbrachten, we ten wel beter. De franstaligen kunnen er zich nog steeds onbezorgd uit drukken in hun taal en overal krijgen ze een minzaam ant woord in het Frans. Spijtig genoeg worden de Vlamingen aan de kust niet steeds met dezelfde minzaam heid bejegend. Vele winkels en instellingen worden er im mers uitgebaat door Brusselse middenstanders, die tijdens de zomermaanden aan de kust betere zaken doen dan in de hoofdstad. Deze dames en heren heb ben er tegelijkertijd de Brus selse gewoonten ingebracht zodat ze het vertikken één enkel woord Nederlands te spreken. «La chanson beige» aan de kust is volgens de belachelijke radio-babbelaar Jean-Claude nog altijd uitsluitend Frans... en la cóte beige is het even eens. Let wel. we vinden het nor maal dat onze Franstalige landgenoten aan onze kust hun eigen taal kunnen spre ken. Waarom zouden we hen geen onbekommerde vakantie gunnen? We zijn geen taalfa- natiekers. Dat de Vlamingen, die er hun brood verdienen, de twee de landstaal en in vele geval len nog het Duits en het En gels machtig zijn, strekt hen tot eer. Hoe gelukkig zouden vele Vlamingen niet zijn in onze Ardennen hetzelfde begrip te vinden? Neen. we denken hier niet aan de vele Vlamingen die de Franse taal machtig zijn en die doorgaans wel hun plan weten te trekken, maar wel in de eerste plaats aan de ve le arbeiders, die nooit de ge legenheid hebben gehad een tweede taal te leren. Uit een onderzoek, dat on langs door een maatschappe lijk assistent werd ingesteld naar de vakantie van de Vlaamse steenbakkers, bleek dat een groot aantal dezer ar beiders hun verlof over de Rijn doorbrengen omdat ze daar met wat goede wil wor den verstaan! Nochtans zouden deze men sen verkiezen in eigen land zoveel schone streken te be zoeken. Aan de Ourthe, de Amblève, de Lesse, zouden ze verlof kunnen nemen zonder grote verplaatsingskosten en zonder hun geld in een vreem de munt te moeten omzetten. We zijn hoegenaamd niet gekant tegen het vakantiene- men in het buitenland. Wij zijn daarom te veel voorstan der van internationale kon takten. Maar we vinden het toch spijtig dat in eigen land zo veel schoonheid niet ontdekt wordt. Zal «La Metropole» ons kun nen zeggen wat de oorzaak daarvan is? Neen, want in deze krant zijn de opstellers te blind om te willen zien. Instee van de bewoners uit de Waalse toeristische centra aan te moedigen hun Vlaam se landgenoten met wat meer begrip te ontvangen, doen ze alles om deze betrekkingen nog moeilijker te maken. Hun «belgicisme» is van ver dacht allooi. Het zijn men sen met een dubbele moraal, waarvan geen greintje eer lijkheid mag worden verwacht. P.D.B. ZIJ DROMEN VAN UW GELUK 83 miljoen aangeslotenen bij het Internationaal Vrij Vakverbond is een cijfer dat kan tellen. Zoals men weet be vindt de hoofdzetel van dit organisme zich te Brussel. Het heeft een brede uitstra lingskracht en op de keper beschouwd mag het gezegd worden, dat het volledig werd. opgebouwd op brede en rui me socialistische beginselen. Ons dunkens wordt er te weinig over de macht van dit IVVV gesproken. Het is een organisme dat in zovele tien tallen landen van de wereld zijn voelhorens uitsteekt en waar wederkerig mensen le ven die op solidariteit hopen en op medeleven van al dege nen die hunkeren naar meer rechtvaardigheid, vrede en ontvoogding. Wij beseffen misschien niet voldoende dat er over de gan se wereld nog streng onder drukte arbeiders leven. Wij moeten zelf niet verder gaan dan Europa, dan het schone Spanje waar er zovelen gaar ne met vakantie gaan. Het was dan ook een goed idee vanwege het IVVV, vori ge week, de leden van de pers bijeen te roepen om een uit eenzetting te beluisteren van de Brusselse Vlaamse advo- kaat Mark De Cock, die voi'i- ge week naar Spanje was ge stuurd om de processen bij te wonen ten laste van Spaanse arbeiders die de enorme mis stap hadden begaan zich... bij een vakverbond te laten aan sluiten! Geen kommunistiseh vakverbond, maar een socia listisch. en katoliek vakver bond, waarvan het tweede trouwens openlijk door het IVVV erkend is. Wij schrijven deze bijdrage niet met de bedoeling eens te meer onze stem te verheffen tegen Franco-Spanje. Wij wil len voor éénmaal een zeer be zadigde toon aanslaan, zoals de uiteenzetting van spreker trouwens ook was. Beseft gij goed wat dil voor een werknemer betekent: niet vrij te zijn in de keus van zijn vakvereniging? Niet vrij te zijn in zijn politieke over tuiging. Steeds en altijd de duimen te moeten leggen voor het regime, voor de slechte staat en voor het geweld Vroeger wérden er voor dergelijke misdrijven in Spanje straffen uitgesproken gaande tot 13 jaar gevange nis. De zittingen waren'daar enboven geheim. De kranten brachten nooit verslag uit. Omdat men lid was van een syndikaat verdween men voor dit speciaal gerecht in de nacht van de tijden... Een an dere vorm van «Nacht ünd Nebel». Drie van de beklaagden wer den er daarenboven van be schuldigd, deel te hebben ge nomen aan de zitting van het Wereldkongres van het IVVV te Amsterdam. Vier ervan gingen bij ver stek «in rebeldia» veroordeeld worden, omdat zij uitgeweken waren naar Frankrijk. Noch tans wilden zij ter zitting aanwezig zijn, doch een visa werd hen geweigerd! Hoe is het in die omstandigheden mogelijk nog vervolgd te wor den «bij verstek» wanneer er verbod bestaat nog een voet in uw vaderland te zetten? Doet het niet eens goed te praten over toestanden wij voor dachten? die goed onmogelijk Bij ons worden er zogezeg de «mutaties» vastgesteld, dit heet een evolutie van de maatschappij in standen en klassen die het beter, veel be ter stellen dan vroeger wij zijn tevreden dat wij het al te zamen zo goed wisten aan boord te leggen. Soms denken wij dat wij geen stevige orga nisatie meer nodig hebban. Dat wij het. zouden kunnen stellen zonder sterke partij, zonder vakverbond, zonder mutualiteit, zoals de genees heren het zouden wiilen. In dien gij een ogenblik mocht vertwijfelen denk dan, aan deze Spanjaarden, die veroor deeld worden, opdat zij het zo goed zouden willen hebben als gij. omdat zij tot dezelfde groeperingen zouden willen behoren waarbij gij aangeslo ten zijt.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1