Arbeidsproblemen voor morgen H uw kinderen inaar CS! 5°: Zaterdag, 27 augustus 1966 28e jaargang - Nr 35 Vermogenaanwasdeling in Nederland In Duitsland: Van het plan Leber... naar de 312 mark-wet» In Frankrijk: Het plan Debré VOOR GOEDE VERZORGING EN DEGELIJK ONDERWIJS Verschillende malen heeft men kunnen lezen dat onze metaalnijverheid in ons land achteruit gaat. Deze industrie was en is nog al tijd een van de ruggegra- ten van ons ekonomisch le ven. En daar de Vlaai'. gewesten in de laatste j. ren meer en meer bij deze produktie betrokken werden is er dus reden te over om er ons over te bekommeren. In juli bedroeg de pro duktie 607.000 ton tegen 787.000 ton in juni. Hetzij een daling van 180.000 ton. In vergelijking met vorige jaren wordt dus de kloof inzake produktie groter en groter. Het drama van deze in dustrietak ligt in het feit dat de uitrusting en de outillage van deze onderne mingen steeds minder gebe zigd worden. Vorig jaar dat nog een goed jaar was bedroeg- de produktie maar 80 t.h. van de produktiekapaciteit. Het is juist door dit te kort aan volledige bezetting dat in de ondernemingen veel geld verloren gaat. Om het nog anders te zeggen, de moeilijkheid van de Belgische metaalnijver heid zit hem juist in het onder-gebruik van de totale produktiemogelij kheden. Men mag daarenboven niet vergeten dat deze nij verheid voor niet minder dan 50 miljard belegd heeft sinds 1960, meestal onder de vorm van belangrijke lenin gen die de financiële lasten van de bedrijven zeer zwaar drukken. Het is niet waar dat de moe 'ijkheden in de metaal nijverheid voortspruiten uit de last 'ran de verhoogde of hoge lonen. Zeker, de lonen zijn verhoogd, maar ze lig gen nog steeds ver beneden de verhoging van de pro ductiviteit. Alle bescheiden zijn daar over duidelijk. Wij hebben dus, zoals altijd, te letten op hetgeen het patronaat terzake komt te beweren. Om nu over iets anders te spreken verleden week kon men in de bladen lezen dat een bepaalde Kongolese maatschappij, de «Fermi- nière», het zeer slecht stelt. Gij weet wel, deze eens zo schitterende onderneming, die voor de aandeelhouders de diamant opraapte in de Kongolese Kasai. De maatschappij werd nu vorige week ontbonden te Luxemburg. Het grote deel van het kapitaal behoort echter aan de Demokra- tische Republiek Kongo, in gevolge een vroeger getrof fen overeenkomst. Maar tot nog toe werden de aandelen nooit aan Kongo overhan digd Het is een van de grote twistpunten tussen de Belgische regering en de Kongolese overheden. Zelfs de grote bladen (zoals «Le Soir») schrijven met blokletters «Welke po litiek staat de huidige re gering dan wel voor Men ziet het dat het ka pitalisme en vooral de gro te geldmachten nog overal de lakens naar zich toetrek ken en het pleit trachten thuis te halen. Overbeleggingen in het eerste geval en de arbeiders verantwoordelijk stellen. De deur dichtklappen voor de neus van de rechtheb benden, wie die ook moge wezen, in het tweede geval. Ons besluit is dan ook zonneklaar Het is van het grootste belang dat wij het moderne kapitalisme dit voor zover ze wel degelijk modern is op de hielen volgen om i alle verkeerde beslissingen aan de kaak te stellen. De zaak van de ar beiders is meer waard dan de zaak van de aandeel houders. CO Z ca voor i allen KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEUSNIEÜWSTRAAT 61 GENT - TeL 25.57.95 (4 lijnen) - PostcheckreUening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENEIK, St.-Pietersnieuwstraat 64 Gent. loeten rte arbeiders deelnemen aan de investerings politiek Moeten ze een deel van de opbrengst van hun ar beid aanwenden om de bedrijven, waarin ze werken, uit te breiden en te hernieuwen of om nieuwe ondernemingen te helpen oprichten Ziedaar een vraag waarvoor de arbeidersorganisaties in de ons omringends landen werden geplaatst. In Nederland en Duitsland waar de vakbonden het pro bleem zelf aan de dagorde hebben gesteld, luidt het antwoord bevestigend. In Frankrijk, waar de kwestie door de linkse Gaullist Val- lon op het tapijt werd gebracht, nemen de vakbonden een voor zichtige houding aan. wensen wel een deelname in de winst, maar mede bouwen aan de opbouw van de bedrijven lijkt toch te gevaarlijk op een integratie in de kapitalistische maat schappij... De drie Nederlandse vakbonden, die samen een rapport hebben opgesteld, zien deze kwestie met andere ogen. Ze hebben na c'e bevrijding jareniang een politiek van lo nen en prijzen gevolgd. Men zei dat de Hollanders zich rijk spaarden, terwijl de Belgen zich arm aten. In elk geval hebben de Nederlandse arbeiders zich lange tijd met weinig tevreden gesteld. '<Het was voor de opbouw van het land zeiden ze. Thans zijn ze tot de vaststelling gekomen dat met het land de bezittende klasse is rijker geworden, terwijl de arbeiders het weliswaar beter kregen, doch niet deelnamen aan de vermo- genaanwas. Een detr van de winsten is immers naar de auto-financie ring van de bedrijven gegaan. Dit betekende dat de aandeel houders niet alleen een dividend opstreken, maar dat ze zonder één bijkomende inspanning, hun vermogen zagen aangroeien naarmate het bedrijf zich uitbreidde. De vakbonden vinden het onbillijk dat de arbeiders, die door hun arbeid mede hebben gewerkt aan deze uitbreiding, enkel hun loon ontvangen en geen deelname hebben aan deze verrijking. Nochtans beseffen de Hollandse vakbonden dat aan het ceel van de winst dat bestemd is voor de auto-financiering niet mag getornd worden. Daarom ste.tin ze voor dat aan de arbeiders participatie- bewijzen zouden worden uitgereikt, die ze na verloop van vijf jaar kunnen omwisselen tegen baar geld. De Nederlandse patroons hebben dit voorstel evenwel ver worpen. In Duitsland heeft de vakbond Bau-Steine-Erden het zoge naamde plan Leber naar voor gebracht. Hierin wordt voorgesteld dat aan de arbeiders een investe- ringsloon van 1,5 zou worden toegekend. Ze krijgen echter niet het geld in handen doch wel een partieipatiebewijs dat uitgereikt wordt door een Fonds dat zich met de investeringen gelast. Wanneer de arbeiders met pensioen gaan of invalide wor den, krijgen ze de waarde van hun participatiebons vermeer derd met de intrest. Het investeringsfonds zou niet alleen de gelden plaatsen, doch ook mede een afgevaardigde hebben in de beheerraad van de firma's die beroep doen op deze investeringsmogelijkheden. Nadat Georg Leber zijn plan had bekendgemaakt heeft Minister Blank vlug een ander ontwerp door de regering doen aanvaarden volgens hetwelk vrijstelling van belasting werd verleend voor 312 mark op voorwaarde dat deze minstens vijf jaar blijven staan. De patroons konden door het afsluiten van kollektieve overeenkomsten, bijdragen tot het bijeenbrengen van dit bedrag voot hun arbeiders- Hiermee was het probleem van de bezitsvorming seffens van de baan Ook in Frankrijk werd de kwestie geste',J doch, zoals we reeds zeiden niet door de vakbonden maar wel door de Gaullistische U.N.R. Een reeds vroeger ingestelde kommissie onder voorzitterschap van de direkteur van het Planbureau, de h. Pierre Massé, kwam tot geen vaste resultaten, docli in het plan (lat Michel Debré in februari bekendmaakte betoogde hij (lat zijn regering de mogelijkheid zou onderzoeken om de ar beiders te laten deelnemen in een deel van de kapitaalsvergro- tiiigen die het gevolg zijn van de winststijging. Dus, wait and sec- Men kan echter uit dit alles be;l liten dat er thans in West-Europa een tendens bestaat om de arbeiders te betrekken in de kapitaalvorming. Sommigen beweren dat zulks noodzakelijk is geworden. Men moet nieuwe investeringsmogelijkheden in het leven roe pen wil men het hoofd kunnen bieden aan de vereisten van de technische vooruitgang. Anderen, die meer ideologisch zijn geïnspireerd, wijzen de arbeidersparticipatie van de hand omdat ze er niets voor voe len van de arbeiders kleine kapitalistjes te maken, die niets zouden te zeggen hebben in het beheer der ondernemingen. Ook in ons land zal men vandaag of morgen met het probleem worden gekonfronteerd. Daarom is het nodig dat men zich thans reeds voorbereidt om dit komplex vraagstuk in al zijn facetten te ontleden. FD.B. EEN REGERING

Voor Allen | 1966 | | pagina 1