«Struktuur van de socialistische jeugdorganisaties» Donkere wolken in het Oosten INLEIDING OP HET VERSLAG VAN HET BUREAU OVER DE Leo COLLARD Zaterdag, 10 september 1966 28e jaargang - Nr 37 (Zie vervolg blz. 2) door nationaal voorzitter BSP UEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-l'IETERSNIEUYVSTRAAT G4 GENT - Tel. 25.57.95 (4 lijnen) - Postcheckrekening 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A, DE KEÜLENEIR, St.-rietersnieuwstraat 64 Gent. De internationale toestand wordt kritiek. De oorlog in Vietnam die reeds oneindig veel leed heeft verwekt dreigt nog groter onheil te verrichten. Tussen kommunistisch opbod en Amerikaans prestige Het land is de speelbal ge worden van vreemde krach ten. Nu de Chinezen en de Kussen mekaar het voogdij schap van de kommunistische hulp aan Hanoi gaan betwis ten. wordt de toestand nog hachelijker. De Chineze Rode Garden hebben verklaard zich in het internationale arena te willen werpen en openlijk de wapens te willen opnemen tegen de Amerikaanse imperialisten. Dat is al heel wat verder dan een bedekte infiltratie in Vietnam. De Russen van hun kant zijn bereid aan Noord-Viet- nam militaire teeliniekers te zenden. Wij herinneren ons dat de Amerikanen op dezelfde wijze zijn begonnen ten tijde van President Eisenhower. Alles ging zich beperken tot technische bijstand... Nu strijden meer dan 285.000 Amerikaanse soldaten ter plaatse en worden de militai re doelstellingen van de Viet- kong gebombardeerd. Men heeft deze taktiek vergeleken met een spiraal die steeds hoger draait. Men weet waar de technische militaire bij stand begint, maar nooit waar hij ophoudt. Hij gaat van kwaad tot erger. de Gaulle, geen onverdacht bemiddelaar Het is nodig dat dringend initiatieven worden genomen om onderhandelingen uit te lokken. De Franse President De Gaulle achtte zich uitverko ren om zijn stem te laten ho ren. Nochtans is hij niet de geschikte man om zulks te doen. Ten eerste werden de Fran sen destijds smadelijk uit het betwiste gebied verjaagd. En ten tweede is de Gaulle een gefrustreerd man, die nooit heeft kunnen verkroppen dat de Amerikanen hem in 1940- 45 niet au sérieux namen en die sindsdien nog steeds op wraak zint. Hij wil vooral Amerika treffen. Tenslotte is zijn «neutralis- tische houding» niet ontdaan van opportunisme want hij wil de Franse kommunisten voor zich winnen niet op grond van sociale of ekono- mische opvattingen maar op grond van een buitenland se politiek die niet europees of Atlantisch is gericht. De wijze waarop de Gaulle te Cambodja zijn voorstellen tot neutralisatie van Vietnam verdedigde is gewoon belache lijk. Hij eiste de voorafgaan- delijke terugtrekking van de Amerikaanse troepen... precies of er dan nog sprake van neu tralisering zou zijn! Eist hij ook van Noord- Vietnam dat dit land zijn agressie zou stopzetten? De Gaulle kent wel het ant woord van Ho Tsji Minh. Zijn zwijgen was daarom beteke nisvoller dan zijn woorden kramerij. Als de nood het hoogst is... Het is niet van de Franse President dat een ommekeer moet verwacht worden in het Zuid-Vietnamese drama. We geloven veeleer dat een initiatief zou moeten uitgaan uit gezaghebbende kringen v. de Uno. De Verenigde Naties maken het Partijbureau voor een ge mengde paritaire kommissie in te stellen om positieve voor stellen uit te werken. Tijdens verscheidene verga deringen hebben afgevaardig den van de Partij en behoor lijk gemandateerde vertegen woordigers van de jeugdorga nisaties van gedachten gewis seld en een akkoord bereikt, dat door het Bureau werd be krachtigd en nu aan het Kon- gres wordt voorgelegd. Het is iverkelijk zeer be langrijk en tevens zeer be moedigend dat zulks het ge meenschappelijk iverk van de ouderenen de jongeren is. Dit uitgangspunt was onont beerlijk. Ilc spreek de wens uit dat bij de besprekingen in de afdelingen, de federaties en het Kongres, dezelfde metode zou worden gevolgd en dat de jongeren er overal ruim schoots bij worden betrokken. Als de voorstellen tot reor ganisatie worden aanvaard, zullen zij een wijziging in de statuten van de BSP tot ge volg hebben. Zij moeten ook het leggen van reglementaire grondslagen en de oprichting van een kader struktuur voor de socialistische jeugdbewe ging mogelijk maken Wij weten allen dat zulks onontbeerlijk maar niet vol doende is. Alles zal afhangen niet alleen van de geest waar in van de eerste dag af de be trekkingen tussen de Partij en de jongeren tot stand zul len komen, maar eveneens van het algemeen beleid dat zal worden gevolgd. Om die reden zal de dag ge wijd aan de omschrijving van het handvest voor de Perma nente Opvoeding en de Vrije tijdsbesteding van niet min der belang zijn, want het heeft tot doel aan de jonge ren de richtlijnen en midde len te geven om zich voor hun taak voor te bereiden. Een belangrijk vraagstuk is ook dat van de jeugdleiders. Het Socialistisch Jeugdleiders instituut, dat reeds zoveel diensten heeft bewezen doch waarvan de bedrijvigheid xoel- licht onvoldoende bekend is, heeft op dit gebied een ge- wichtige opdracht te vervul len. De zucht naar verjonging in de schoot van de Partij is nor maal en gezond. De opvolging van de generaties is de wet van het leven. Zij gebeurt niet altijd zonder horten of stoten, maar nu zijn het de jongeren zelf die ons verzoeken hen voor hun verantwoordelijkhe den voor te bereiden. Wij heb ben een prachtige gelegenheid om dat te doen. Laten wij te niet voorbijgaan. Het Kongres van 8 en 9 ok tober zal spoedig, wat zijn ge volgen betreft, een van de be langrijkste blijken te zijn, die de Partij tijdens de laatste ja ren heeft gehouden. Ik zal hier niet herhalen tvat in de inleidende bladzij den van het verslag wordt ge zegd over de dubbele noodza kelijkheid om de socialistische jeugdbeweging weer op te bou- wen tot een werkelijke «mas sa»-organisatie en tevens om te bereiken dat tussen de jon geren en de Partij, door mid del van een integratie op ba sis van wederzijdse verant woordelijkheden, een coördi natie tot stand komt, zonder ivelke inspanningen van een ieder tot mislukking gedoemd zijn. Ik wens hier alleen de na druk te leggen op de metode die werd gevolgd ter voorbe reiding van de oplossingen, die thans aan de^bespreking van de afdelingen en de federaties onderworpen zijn. Het zou een vergissing zijn geweest, indien de reorganisa tie van de socialistische jeugd beweging uitsluitend het werk was van de ouderen, en de be langhebbenden hierbij niet waren betrokken. Reeds se dert enige tijd bestuderen vele jongeren, met een uitstekende geest bezield, de middelen oin hun beweging nieuw leven in te blazen; tal van kontakten werden belegd en besprekin gen gevoerd, waarbij de te volgen gedragslijn zich steeds duidelijker heeft afgetekend. Toen de teeg aldus voldoende geëffend was, stelde ik aan

Voor Allen | 1966 | | pagina 1