W.UROM EEN KULTURELE REVOLDTIE DE STAALINDUSTRIE KENT GEVAARLIJKE MOEILIJKHEDEN De nieuwe bedreiging 28e jaargang - Nr 38 Zaterdag, 17 september 1966 Verwoerd? Tja... een blanke huid maar een zwart geweten... Een ideaaL voorstelling Zijn de kommunisten betere mensen KKDAKÏ'lr EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEUSNIELM STRAAT GENT - Tel. 23.57.95 (4 lijnen) - Posteheekrekenlng 567.33 «Het licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ier. uitgever A. PIT KEl'LENEIR, St.-Pletersnleunstraat 64 Gent II gaat geen dag voorbij Eof er bereikt ons een of ander nieuws over de kulturele revolutie in kommunistisch China, I)e berichten die bin nenlopen grenzen soms aan het belachelijke en we zul len ons dan ook de moeite be sparen om al de dwaze baldadig heden op te sommen die worden bedreven door de Rode wachten, deze kommunistische jongeren die besloten hebben «gedaan te maken met het verleden» en alle vormen van revisionisme tot de wortel uit te roeien. We wensen nochtans even stil te staan bij het begrip «kulturele revolutie» omda de praktijken, waarmee we thans worden ge- konfronteerd, nogal onthullend zijn voor de ideologische flaters van het kominunisme. Volgens de enggeestige uitleg, die ons onder de dekmantel van het «marxisme» wordt voorge schoteld, volstaat het de ekono- mie van een volk te veranderen om ook zijn zeden en gewoonten te wijzigen. Men zegt dan dat de «ekonomische onderbouw» bepa lend is voor de «kulturele boven bouw». Volgens deze «wetenschappelij ke» uitleg is het dus klaar dat in een maatschappij met een kapi talistische ekonomic de levens wijze van de mensen egoïstisch en klein-burgerlijk zal zijn. In een socialistisch land zullen so ciaal-voelende burgers opgroeien; in een kommunistische staat: burgers waarvan het gemeen schapsbesef zeer ontwikkeld is, derwijze dat liur persoonlijke in spanningen niet meer zullen ge richt zijn op een materiële kom- pensatie, maar wel op een hoger zedelijk ;deaal, dat belichaamd wordt door de gemeenschap d.w.z. de Staat. Met andere woorden, in een kommunistische gemeenschap zal elkeen gelijk zijn, zal bij de arbeid alle winstbejag worden uitgeschakeld en zal de mens le ven in volledige harmonie tot zijn evenmensen die allemaal, zonder onderscheid, sociaal-nut tige wezens zijn. Tot daar de ideaal-voorstelling. Wat nu met de praktijk? In Rusland kent men bijna een halve eeuw geen kapitalistisch regime meer, doch of uit het stelsel dat in zijn overgangsfaze «socialisme» wordt genoemd een betere mens is gegroeid, durven we betwijfelen. De Russische arbeiders zijn niet beter of niet slechter dan de arbeiders uit het Westen. Ze staan ook kultureel niet hoger. Hoe komt dat? Als men de «Chinese» uitleg hoort is dat wel zeker te wijten aan het «revisionisme» dat een halve terugkeer is naar de kapi talistische maatschappij... Maar... bijna twintig jaren kommunistische ekonomische on derbouw in China schijnen ook niet het vereiste effekt te heb ben gehad Waarom deze «kulturele revo lutie»? Deze had toch automa tisch moeten volgen? Waarom wordt nu met geweld van boven-af gewijzigd wat door het onfeilbaar mekanisme van de marxistische dialektiek zonder enige tussenkomst had moeten gebeuren? Er loopt iets mank in hun redenering doch de Chinezen zui len wel de laatsten zijn om zulks te bekennen. De waarheid is dat de mens zich niet leent voor dergelijke mekanismen. De mens bezit een vrije geest die wel kan worden beïnvloed door het milieu waarin hij leeft doch die niet door dit milieu be paald wordt. Daarom gaan diegenen die elk ekonomisch determinisme afwij zen uit van de mens en doen ze steeds beroep op de rede. Ze wensen te overtuigen. De Chinezen hebben geloofd dat het volstond om snel te han delen, in een bloedige revolutie de bestaande strukturen weg te vagen om van de Chinese bur gers volwaardige kommunisten te maken. Dat is volledig mislukt en ver blind door hun onmacht willen ze er thans opnieuw met geweld hun «kulturele waarden» in slaan. Ze willen de geesten plooien. Dat is hun tweede fout, doch hierover zullen we in een vol gend artikel handelen. F.D.B. De staalindustrie worstelt se dert een paar jaar met ernstige moeilijkheden. Als deze voortdu ren, zal het ogenblik komen waarop zekere bedrijven in hun bestaan zullen bedreigd worden. En dat betekent heel wat, als men weet dat staalfabrieken vele duizenden mensen tewerkstellen, goede lonen bétalen en op één uitzondering na gevestigd zijn in Waalse gewesten, die al zeer grote moeilijkheden kennen door de sluiting van kolenmijnen en het verdwijnen van andere be drijven, onder meer uit de sektor van de metaalverwerkende nij verheid. De staalindustrie is zeer be langrijk voor de ekonomie van ons land, voor de uitvoer, voor de verwerkende nijverheidstak ken, enz. Vanwaar komen de moeilijk heden In hoofdzaak komen zij uit de volgende faktoren voort De staalnifverheid heeft ds laatste jaren veel miljarden, ge ïnvesteerd. Zij werkt nu slechts op een gedeelte van haar kapa- citeit. Het gevolg daarvan is dat de kostprijs door grote financiële en andere lasten bezwaard is. De strtiktuur van onze staal nijverheid is niet aangepast aan de eisen van de konkurrentie met de nijverheid uit andere landen, voornamelijk de. Verenigde Sta ten. Wij hebben te veel kleine be drijven en te weinig specialisatie, wanneer men aanneemt dat ren dement slechts bekomen wordt in voorwaarden van konkurrentie, vanaf een zekere jaarlijkse pro- duktie. Per miljoen ton gefabriceerd staal, per jaar, gebruikt de Bel gische staalnijverheid 5.750 per sonen deze van andere landen van ds Europese. Gemeenscha» 5->00de fabrieken in de Ver enigde Staten 3.440. riet schijnt aat. de nieuwe fabriek van Sid- mar het met 4.000 personen zou doen. Men denke aan de gevol gen voor de kostprijs. De staainijverheid ontvangt voor verwerking tot cokes, kolen die yeel duurder zijn dun deze die in ons land uit Amerika in- gevoerd worden en waarvan de kwaliteit bovendien minder is. Op één na (Sidmar) zijn onze staalfabrieken gelegen in het binnenland. Dat brengt vrij hoge bijkomende kosten mee voor vervoer van ertsen, kolen vreem deDe grote konkurrenten lig gen bij de zee. Dit zijn de voornaamste oorza ken. Als men ze ontleedt, stelt men vast dat zij het gevolg zijn van. fouten in de organisatie (kleine en talrijke ondernemin gen, onvoldoende specialisatie) of in de kommerciële organisatie, waarin ieder bedrijf, groot en klein, zijn eigen gang gaat, of van het feit, dat de investeringen van miljarden gedaan werden zonder énig vooraf bepaald en overeengekomen algemeen plan. «op goed. valle het uit-», volgens de berekeningen die soms zeer slecht uitvielen) van de enen. de intuïtie van de anderen, of nog van traditie en veroudering. Men mag daarbij niet vergeten dat de staal nijverheid in het al gemeen gekontroleerd icordt door de holdings. En dat dete holdings elkaar, of ondernemingen die niet tot holdings behoren, be kampen zonder genade, in een zelfde gewest, en weigeren samen te werker; in het belang van de nijverheid, van de bevolking van de betrokken gewesten, van de tewerkgestelde arbeiders. liet is de kapitalistische anar chie die oorzaak is van de toe stand 'waarin de staalnijverheid zich bevindt-. Op dit ogenblik keert de nij verheid zich tot de. overheid, tot de regering, om te helpen haai problemen op te lossen. Zij vraagt dan dat de. regering zou helpen met toelagen op de interesten van de ontleende kapi talen. met de invoer Van vreem de kolen, ivaarbij de, eigen kolen- nijverheid nog groter moeilijk heden kent, met. het verlenen van staatswaarborg voor geleende mil jarden, en op meerdere andere manieren nog. En terwijl de staalnijverheid vraagt dat de gemeenschap zou helpen met miljarden, weigeren dezelfde ondernemingen in be paalde gewesten de maatregelen te nemen die de struktuur van de nijverheid zouden verbeteren, het dreigend gevaar voor verdwij nen van bedrijven verminderen of wegnemen en de industrie ge leidelijk weer kompetitief te ma ken. De vakorganisatie heeft zich om deze toestand natuurlijk be kommerd. Maar ook de Parti, en zij niet het minst, heeft er zich mee beziggehouden. In de Ka mer van Volksvertegenwoordigers hebben achtereenvolgens twee so cialisten over de toestand ge ïnterpelleerd. Eerst over de toe stand in het algemeen. Daarna over de bijzondere situatie in de nijverheidsbekken Charleroi. An deren hebben dit goede voorbeeld gevolgd. Het resultaat vs dat de regering aanvaard heeft in september een vergadering bijeen te roepen waar de industrie, de vakorgani saties en de regering zelf zullen aan deelnemen en waar de toe stand van de. nijverheid zal on- derzeht worden en de middelen om eraan te verhelpen. On;.socialistische vakorgani satie van de metaalbewerkers zal er natuurlijk aan deelnemen. Wij hopen dat men bij die gele genheid eerst en vooral met veel zorg en grote nauwkeurigheid de verantwoordelijkheden voor de huidige situatie zal vaststellen. Er wordt in dit land zeer dik wijls .en zeer veel gesproken over de. onovertrefbare deugden van het priraatbeheer ven de nijver heid. Hier is nu de mogelijkheid om precies na te gaan welke fou ten;, misrekeningen begaan wer den, gevaarlijke risico's geno men, oplossingen afgewezen op kortzichtige wijze., eigen belangen hot- het algemeen en ook boven hei welbegrepen belang van een onderneming gesteld. Het is voor onze syndilcalisten plicht zulke, inventaris van de, verantwoordelijkheden op te maken, omdat met gelden van iedereen de staalnijverheid op di recte en indirecte manier gehol pen wordt en omdat zulke hulp de gemeenschap het recht geeft precies te weten iaat er gebeurt. En ook nog en niet het minst omdat tienduizenden families van de aktiviteit in de staalnij verheid leven en omdat deze fa milies, hun welzijn en hun toe komst moeten beschermd worden. Als dat alles zal vastgesteld zijn, zal men moeten komen tot de maatregelen die de toekomst be veiligen. Opdat deze toekomst be veiligd zou zijn althans in de mate waarin dat nu kan gebeu ren moeten een aantal voor waarden vervuld worden, die al len te samen een einde stellen aan de kapitalistische anarchie. Het is niet langer denkbaar dat wie ook zou kunnen beletten dat, ir. een of ander gewest, de nood zakelijke hervorming in de struc tuur van de staalnijverheid zou kunnen doorgevoerd worden. Over de noodzakelijkheid van zulke hervormingen kan en mag de. nijverheid, kunnen noch mo gen de holdings alleen ordelen, liet is niet langer aanvaardbaar dat investeringen zouden worden beslist, door de leiders van één onderneming, zonder raadplegin gen, zonde.r samenhangend plan, of dat een holding alleen zulk besluit zou nemen. Het kon niet langer geduld worden, dat de commerciële or ganisatie. van staalnijverheid in de uidige toestand van anarchie zou blijven. Ook hier is samen trekken van inspanningen gebo den om de doelmatigheid te ver hogen, Het algemeen belang, de verho ging van de mogelijkheid tot. het voeren van concurrentie over de- wereld vereisen dat er in de staalnijverheid meer specialisatie kome. naast en als gevolg van de oprichting van groter produktie- eenheden. De gemeenscchap die de. nijver heid helpt en steunt, heeft het recht ieder jaar de resultaten van de activiteit te kennen, Dus moe ten de waarachtige, de echte, de rechtzinnige balansen voorgelegd ivorden aan een orgaan dat daar toe, onder andere bevoegd zal zijn. Het moet verstaan zijn, dat, de nijverheid haar uitrusting moet kunnen delgen en winst malxn, maar al deze elementen moeten tot het publiek domein behoren, door ieder die ze kennen wil, ge kend kunnen zijn. Het moet verstaan zijn, dat. de bezoldiging en de vergoedingen van allerhande beheerders, ma nagers, moeten gekend zijn, bin nen aanvaardbare zij het. zeer ruime grenzen gehouden. En dat voor al die inkomes, de direc te en de, indirecte belastingen be taald worden, hetzij door de on derneming, hetzij door de betrok ken begunstigde. Het is vanzelfsprekend, dat de arbeiders langs het kanaal van hun vakbonden, betrokken zou den zijn bij het toezicht over de staalnijverheid. Maar wij witten dat zeer dui delijk zeggen dit is geen pro bleem voor de patroons en de vak bond ;n alleen. De vakbonden ter tegenwoo'digen hier hun leden, de arbeiders, de. voortbrengers. Zij vertegenwoordigen niet de ver bruikers, het algemeen belang. Daarom is het noodzakelijk dat, samen met de vertegenwoordigers van patroons en arbeiders, rerte- genwoordiaers van de regering toezicht uitoefenen. Als daarover een akkoord kan bereikt, worden en dat zal wel, als iedereen wil kan de rege ring alle aanvaardbare, maatreae- len nemen om, voor zover dat haar eigen natuurlijke activiteit en haar specifieke politiek be treft, de staalnijverheid vn de po sitie te plaatsen waarin zich haar grote concurrenten over de wereld bevinden. Dan zullen de vakorganisaties nog meer delicate problemen met de ondernemingen op te lossen hebben. Dat ivordt dan meer bepaalt hun zaak. En die'kunnen ze wet best zelf aan!

Voor Allen | 1966 | | pagina 1