Nog steeds 't probleem der ziekte verzekering Voor een moderner socialisme 28e jaargang - Nr 40 Zaterdag, 1 oktober 1966 WHITE" WöïE Johnsons populariteit daalt Ik moet me in een beter daglicht zien te plaatsen, maat ARTIJGENOOT Simo- f net de jonge volks- ËM vertegeniooordiger en Ë\s burgemeester van An- derlecht heeft de jongste tijd van zich laten spreken. Dit bewijst dat hij goed zijn ipublic-relations» weet te verzorgen. Eerst was er het fameuze interview met de Pourquoi- Pas?» waar hij het over het zelfbeschikkingsrecht der Brusselaars» had. Zijn betoog kwam hierop neer dat Brussel zelf moet kunnen kiezen of het al dan niet een oord van verfransing blijft. Wij zouden kunnen ant woorden: Ons goed, maar in deze voorwaarden heeft Brus sel zichzelf afgeschreven als hoofdstad van een tweetalig land. Wij hebben deze vooraf - gaandelijke beschouwirvg nut tig geacht om aan te tonen hoe geleerd en bekwaam Pro fessor Simonet ook mag we zen, hij zoals trouwens ve le intellektuelen de bal al eens mis slaat. Dit gebrek aan begrip ten overstaan van de Vlamingen lag ons nog vers in het geheu gen toén we langs de kranten kennis namen van zijn jong ste toespraak in de Partij-af deling te Ukkel, Kritiek op de B.S.P. Op deze vergadering heeft partijgenoot Simonet gewezen op enkele fouten die in het socialistische kamp worden gemaakt. Waarom ervoor be vreesd zijn? Een beetje zelf kritiek /kan nooit kwaad. Trouwens, partijgenoot Simo net is niet de eerste geioeest die zulks heeft gedaan. De ideeën, die hij naar voor bracht, zijn niet nieuw, maar als handig politieker heeft hij gezorgd dat kranten, die niet tot deze B.S.P .-vergadering waren uitgenodigd even vlug als de socialistische bladen het relaas ervan konden af drukken. Sommige deze bla den hebben de gelegenheid gegrepen en brachten zelfs 'n beter verslag dan «Le Peu- ple»! Wat pgt. Simonet te Ukkel heeft gezegd kunnen we gro tendeels onderschrijven: de socialistische partijen mcr ten hun doctrine en werkmetodes aanpassen aan de huidige si tuatie. Ze moeten zich tot een breder publiek wenden en mo gen in een maatschappij met een verhoogde levensstan daard de mensen niet langer aanspreken als proletariërs. Onze vriend Simonet komt op voor een moderner socia lisme. Vóór hem hebben ande ren dat gedaan: de Belg Hen drik de Man, de Fransman André Philip, de Zwitserse Jeanne Hersch. In Frankrijk is er de groep jongeren die onder het pseu doniem Claude Bruclain on langs een aantal ideeën prijs gaf, die ook door Henri Simo net worden vooropgezet, zoals bijvoorbeeld onze houding te genover de winst en de onder nemingen. <We moeten ten overstaan van het privaat ini tiatief een positieve houding aannemenbetogen deze jon geren. De houding van Simonet op dat gebied kennen we bijzon der goed. Ze luidt dat, naast ds% pu blieke sektor, die steeds 'meer aan belangrijkheid wint, er 'n private sektor moet bestaan, die in de beste voorwaarden moet kunnen produceren en bijaldien bescherming ver dient. Geen „verwaterd socialisme" Men wil, in bepaalde bur gerlijke bladen en ook dé (Zie vervolg blz. 2) UI UI Zttfe voor allen KEÜ.AKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETEKSMEUWSTRAAT 61 GENT - TeL 25.57.95 (4 Ujnen) Postcheckrekenlng 5G7.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENEIR, St.-Pietersnieuwstraat 64 Gent. «Minder dan 40 t.h. der genees heren zijn nog bij een beroepsor ganisatie aangesloten. Velen onder hen zijn daarenboven alleen voor negatieve akties ontvankelijk. In een deel van het Belgisch genees- herenkorps zijn chantage, morele en materiële druk schering en in slag. Het dossier van de handelin gen, die strijdig zijn met de plich tenleer, wordt met de dag lijvi ger.» Het zijn wij niet, die deze woor den hebben neergepend; ze komen evenmin uit een communiqué of uit een blad van een mutualisti- sche af vakbondsorganisatie. Het is heel eenvoudig een uittreksel uit een brief, die onlangs door het «Algemeen Syndikaat der Genees heren van België »aan alle ge neesheren van het Vlaamse land werd gestuurd. Voor de oningewijden en voor degenen, die, begrijpelijk, de zo lang aanslepende communiqué's- oorlog van de geneesheren-orga nisaties beu zijn geworden, herha len wij even dat er, in ons land drie doktersvakbonden bestaan 1) de artsenfederatie strekking Wijnen, met acht afgevaardigden in de kommissie artsen-zieken fondsen; 2) het Algemeen Syndi kaat, met één afgevaardigde; 3) de Syndikale Kamers strekking Henrard (ex-De Boe), eveneens met één afgevaardigde. Sedert geruime tijd is er tussen deze drie organisaties herrie ont staan in verband met de wanver houdingen in de vertegenwoordi ging in bedoelde kommissie. Wij willen heden nochtans geen posi tie nemen inzake deze representa tiviteit. Indien de schatting, in voormel de brief aangehaald, juist is, dan zouden 60 t.h. van de dokters, in ons land, niet meer lid zijn van een vakbond en zouden bijgevolg lijdzaam toekijken hoe de 40 t.h. aangesloten kollega's, of beter ge zegd hun syndikale organisaties, deze lange, onverbiddelijke «pres- tigestrijd» voeren. Dan begrijpen wij niet meer waarom de MEERDERHEID der geneesheren bepaalde ordewoor den blijven volgen of hebben ge volgd, waardoor een groot gedeel te van de waardering, die zij noch tans, door hun beroep, verdienen, bij de bevolking verloren ging. De lange lijdensweg van de ziek teverzekering zou nu, op 1 okto ber, door een zeer gevaarlijk ter rein moeten trekken. Een terrein met vele moerassen en drijfzand, waarin de onderhandelaars drei gen vast te lopen, weg te zinken, en met talrijke hindernissen be zaaid, waarover dikwijls kan ge struikeld worden. Wij bedoelen de invoering van de beruchte en ge vreesde «fiskale strook». Nu zijn de mensen zó dat, wan neer hen onaangename verplich tingen worden opgelegd, zij goed onderlegd zijn om de beste excu- sen uit te vinden om aan deze maatregelen te ontsnappen of om ze te doen verdagen. Zo zijn ook de dokters; wij be- grijpen heel goed de voor hen zeer pijnlijke perspektief, te be denken binnenkort door de fiska le tondeuse te worden geschoren, zoals de eerste de beste vulgaire belastingbetaler, daar waar zij se dert 22 jaar verstoppertje met me neer de kontroleur hebben mogen spelen. Hoe zouden wij zijn Daarom worden door de genees heren allerlei uitvluchten gezocht: de fiskale strook zou de schending van het beroepsgeheim meebren gen; de patiënten zouden kunnen uitrekenen, aan de hand van de nummering van deze stroken, hoe veel de dokters verdienen, en zo meer. Hun argumenten dienen na tuurlijk met een zoutkorreltje ge nomen te worden. Ziet U al. in de belastingkantoren, de klerken en n de loopjongens zich in de «nomen clatuur» of «tarief der geneeskun dige verstrekkingen» verdiepen om te achterhalen hoe het gesteld is met de «vapeurs» van Madame van de speeerijw inkel of de huis vader zijn T.V. gesloten houden om, zich steunend op het verschil tussen de nummers van twee ti- ketten, uit te rekenen hoeveel zijn huisdokter per maand verdient Precies of het niet gemakkelijker is, op het zicht van uiterlijke te kens, uit te maken dal de dokters het, op financieel gebied, onge twijfeld opperbest stellen. Het zijn werkelijk kinderkoren om het bitter drankje niet te moe ten inslikken. Het gevaar is ech ter niet ondenkbaar dat wij al weer voor ernstige moeilijkheden zullen komen te staan. De laatste verklaring van Henrard, woord- voerder van de syndikale kamers, is zeer duidelijk de dokters van deze strekking moeten zich als «gemobiliseerd» beschouwen; in dien eender welke de maatregel zou worden genomen tegen het niet afleveren, door de geneeshe ren, van de fiskale strook, zouden alle middelen (dus ook de staking) genomen worden om er zich tegen te verzetten. Hoe zal de regering tegen deze bedreiging reageren De brief van het Algemeen Syn dikaat, die wij in onze inleiding even hebben geciteerd, geeft ons nochtans een greintje hoop dat er een kentering in de positie van deze doktersorganisatie zou kun nen gebeuren. Daarom besluiten wij met een ander uittreksel van deze brief «Wij blijven van oordeel dat een behoorlijk overeenkomstenstelsel met kollektieve akkoorden de eni ge uitweg is. Velen zijn gaan in zien dat de individuele verbinte nissen niet de nodige waarborgen schenken. Een bevredigend sociaal statuut is de voorwaarde tot het afsluiten van een kollektieve ver bintenis.» Niemand, bij ons weten, zou zich tegen een degelijk sociaal statuut ten voordele van de geneesheren gaan verzetten. Indien de dokters nu deze eisen naar voren moeten brengen en alzo in onze sociale sa menleving willen treden, dan zul len ze meteen moeten begrijpen dat dé gemeenschap, normalerwij ze, het recht heeft te eisen dat zij zich ook schikken naar een ver plichting, die voor alle burgers geldt en waaraan iedereen onder worpen is hun belastingen beta len

Voor Allen | 1966 | | pagina 1