DE ONTVOOGDING IN KATOLIEKE MIDDENS csi Na het B.S.P.- Jonger enkongres Zaterdag 15 oktober 196G 28e jaargang - Nr 42 De resolutie I Over de organisatie van de jeugdbeweging De resolutie II Jeugd Permanente opvoeding Yrijetijdsbesteding (Zie vervolg laatste blz.) Enkele losse feiten We moeten met deze gebeurtenissen rekening houden 1 Ui O 1S> 2 OQ voor allen KEDAIiTIE EN ADMINISTRATIE ST.-l'IETERSNIEL'WSTRAAT 61 GENT - TeL 25.51.95 (4 lijnen) - Postcheekrekenlng 567.33 «Het "Llelit» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEILENEIR, St.-I'ietersnieuwstraat 61 Gent. Wij hebben een goed en hart versterkend kongres gekend. Om geen moeilijker woorden en for muleringen te bezigen was het een kongres der jongeren in de brede betekenis van het woord. Het was echter niet een kongres der opbruisende jeugd en van briesende slogans. De meeSten die aan het woord kwamen waren jonge leiders reeds met onder vinding die weten wat opvoeden is. Hoeveel sprekers er waren? Al te zamen ver boven de 40... In de laatste tijd werd er be weerd dat wij konlakt met de jeugd verloren hadden. Doch wanneer sommige sprekers over hun organisatie kwamen vertel len, stond men verbaasd over het aantal jongeren die zij vertegen woordigden. Stonden wij niet even verbaasd wanneer Leo Mag its in één geut en midden zijn mondeling ver slag al de socialistische kuituur- en opvoedingswerken opsomde Wie heeft er zoveel? En waar en op welk gebied hebben wij er ene tekort? Hetzelfde kan bijna voor de sport gezegd worden twee onzer zwemverenigingen (Antwerpen en Oostende) tellen boven de 1.000 leden. Wie was het die aanstipte "oat wij in onze kuituur- en opvoe dingswerken als voorlopers moe ten beschouwd worden? Welkt partij heeft onze initiatieven niet nagebootst? En is het wel op ge- bied van ontvoogding van de ar beiders en de mens alleen? Zijn wij ook niet altijd voor lopers op politiek gebied geweest? Zijn er die er durven aan twij felen? Nieuw bewijs onze eis voor inkrimping van de bewape ning en aanpassing aan 's lands mogelijkheden, eis die wij op ons kongres van 1962 reeds formu leerden, wordt, thans door alle leden van de Gemengde Militaire Kommissie bijgetreden, aldus L. Collard. Wij hebben dan de jongeren zelf die zich af en toe een hard woord lieten ontvallen. Om be- terswil, natuurlijk. Nieuwe spre kers als echte virtuozen hebben zich laten gelden. Wij denken hier bijv. op een Claude Dejardin zoon van senator Dejardin en nog meer op W. Lambert die in zijn persoonlijke naam sprak, maar op aanraden van de Fede ratie Brussel en die een 10-ja- renplan vooruitzette om van de Jongsocialisten een massabewe ging te maken. Wij hebben enkele malen ook gehoord dat sommigen met her senschimmen te kampen hadden, als het verzet tegen art. 59 van de statuten die de censuur voor ziet. Laat ons eerlijk toegeven, dat dit artikel nooit naar de let ter werd toegepast. Geen enkele partij beoefent zo veel zelfkritiek als de onze. Mogen wij er ook nog de na druk op leggen dat tenslotte een hechte jongerenbeweging niet zo zeer van de struktuur zal afhan gen en van haar vertegenwoordi ging bij de verschillende instan ties alhoewel ook dit broodno dig is maar van de jongeren zelf, van hun overtuiging, van hun begeestering. Wij weten het allemaal dat soms één groepering zoals een gans stadsbestuur, valt of staat met één man, met één bezieler. Wij kennen allemaal voorbeelden daarvan. Maar juist om dergelijke spij tige verschijnselen te voorkomen werd er een nieuwe struktuur uitgestippeld, zowel voor de poli tieke jongeren, als voor degenen die zioh inzetten voor de perma nente opvoeding en vrijetijdsbe steding. Een belangrijk kongres, zegden wij dat een nieuwe opgang zal inluiden van de Belgische Socia listische Partij. EEN NIEUWE START EEN NIEUW GELUID Een nieuwe start - een nieuw geluid ¥t?t Natior»i.uj »-«i~ =j - Belgische Socialistische Par rij, v 1- getierti op 8 okt-ober 196o, ill he. Volkshuis van Anderlecht keurt de algemene richtlijnen goed van het verslag der Par- tij over de struktuur van de so cialistische jeugdbewegingen, is van oordeel dat de voorge stelde struktuur een vertrou wensvolle samenwerking tussen volwassenen en jongeren in de hand moet werken, met het doel deze laatsten voor te be reiden tot de uitoefening van verantwoordelijkheden door be werkstelling van de ruimst mo gelijke autonomie, hecht het grootste belang aan de aktiviteit van de verschillen de sektoren van de socialis tische jeugdbewegingen die, uit gegroeid tot een massabeweging van jongeren die op politiek gebied partij hebben gekozen, de opvolging van de generaties en de voortdurende vernieuwing in de schoot van de Partij die nen te verzekeren, besluit dat de plaatselijke en federale partijbesturen ten min- ste 15 t.h. jongeren van minder dan 35 jaar moeten omvatten, wenst dat het vraagstuk van de vertegenwoordiging van het So cialistische Jeugdverbond in de schoot van het Bureau zou worden herzien, geeft opdracht aan de kommis sie, waarvan hieronder sprake, aan het Kongres van 1967 au minimumleeftijd van aanslui ting bij de Partij voor te stel len, is van oordeel dat de aanslui ting bij de Jongsocialisten de aansluiting bij de B.S.PIn houdt wat de jongeren van meer dan 21 jaar betreft; de jongeren van minder dan 21 jaar zullen gehouden zijn bij de Partij aan te sluiten, na een jaar lidmaatschap van de Jong socialisten de leden van de jeugdbesturen moeten het be wijs leveren van hun aans.ui ting bij de Partij, wijst op de belangrijke rol van de beweging van de Jeugd vrienden voor de ontwikkeling van het Socialistisch Kinder en Valkenverbond en vraagt de erkenning van die be.*, eging door de B.S.P. geeft opdracht aan het Socia listisch Jeugdleidersinstiluut te zorgen voor de opleiding van de jonge militanten van de B.S.P. en van de leiders van de jeugdbewegingen ln samenwer king met deze laatste, - sluit zich volledig aan olj de- voorstellen betreffende de jeugdtehuizen in het bljzor.dei door de oprichting van een; speciaal Fonds voor de jeugdte huizen en Jeugdklubs. - acht het noodzakelijk dat, evenals voor het sociaal toe;li nie ae Staat de vereiste kre dieten inschrijft voor tie op richting van de Jeugdtehuizen vraagt de onmiddellijke oprich ting van een werkgroep cm een oplossing te zoeken voor de or ganisatie van de studenten, bsslu'eet richten met de volgende drachten op- 1. Opstellen en aanpassen van de Partijstatuten in overeen stemming met de wensen van het Kongres om ze op het statutair kongres van 1937 te doen aannemen; 2. Bevordering van de uitvoe ring van de beslissingen ge nomen" door het Kongres met inbegrip van de finanrlcie vraagstukken; wenst dat ln h'et raam' vaneéh jeugdpolitiek een werke'ljke toenadering en een vruchtbare samenwerking zouden tot stand komen tussen de Jongeren van de verschillende bewegingen van de socialistische Gemeenschap pelijke Aktie. richt een oproep tot alle Jon geren in het land, opdat zij de socialistische gelederen zouden versterken en huil medewerking verlenen aan de soc.a'istischc jeugdbewegingen. «De Belgische Socialistische Par tij, in Buitengewoon Kongres bij een op 8 en 9 oktober 1966, in het Volkshuis te Anderlecht, on der het voorzitterschap van da kameraden Victor Larock en Jet Nauwelaerts, Na de waarde te hebben erkend van het Inleidend verslag en goed keuring van de sociologische ana lyse der problemen in verband met de ontwikkeling van de kuituur m de hedendaagse kapitalistische maatschappij, stelt de grondslagen van kultu- reel handvest als volgt vast 1) de voortdurende strijd vaa de socialistische beweging voor meer welzijn en de ekonomlsche ontvoogding van de burgers moet worden beschouwd als het midaei om aan allen toegang te verschaf fen tot de kuituur, de ontplooiing van de menselijke persoonlijkheid en de vrijheid; 2) in een demokratische en so cialistische maatschappij a) mag eenieder aanspraak ma ken op kuituur, welke ook zijn oorsprong of zijn maatschappelijke toestand zij; b) de mensheid heeft weten schap en techniek beheerst om za ten dienste te stellen van ae mens en zijn toekomst ln het kader van een demokratisch leven; c) de vrije tijd alsook ae grote verstrooiings- en voorlieiiting..mid delen zijn onttrokken aan het ge vaar van kommercialisatle en on derwerping aan nartlkuliere helen. ER kan niet genoeg Ae aan dacht op gevestigd worden dat in ka tollek e middens men bezig is de eeuwen oude opvattingen te herzien en zich aan te passen aan de nieu we tijd. Er gaat geen week voorbij of uit een of andere manifestatie blijkt dat men ergens bezig- is grote kuis te houden. Het lijkt «el ol de katolieken te lang in afzondering en onder worpenheid aan het kerkelijk ge zag hebben geleefd en ze nu hun achterstand willen inhalen. In elk geval heen de start die door Paus Johannes XXII werd gegeven een uitwerking gehad die weinigen konden v oorspellen. Het volstaat in eigen omgeving maar eens na te gaan wat in ka tolieke middens gebeurde tijdens de voorbije weken om zich daar van te kunnen overtuigen. Onze vriend Osrar De Swaef handelde in «Vooruit» van 10 ok tober over de studiedagen van de christelijke organisaties in Den Haan. De jongere katolieken betoog den dat hun organisaties «open» groeperingen moesten worden en ook de christenen zouden vol gens hen vrij moeten zijn zicli aan te sluiten bij niet-christelijke organisaties. Dat klinkt allemaal zo zonder ling als men weet dat nog niet lang geleden een andersdenkende door de katolieken geschuwd werd als een pestlijder en de or ganisatie van de andersdenkende werd afgeschilderd als een in stelling van de duivel... Een ander feit De Vlaamse katoliekc studenten draaiden ie Leuven bij de plechtige opening van het Akademisch jaar hun rug naar de rektor en de geeste lijke en akademische overiieic'. Ze cisten dat de Belgische bis schoppen hun mandement van 13 mei introkken en ze gaan zelfs zo vei dat ze tijdens hun voet tocht door Vlaanderen de toe spraak toejuichten van Profesoor Gerlo, die zeker geen katolirk is vermits hij zijn basisopleiding heeft gekregen in de kommunis- tische partij AVe durven er niet aam denken wat zou gebeurd zijn indien Kar dinaal Van Roey zulks had mee gemaakt... F.n dan «as er het kongres der C.V.P.-jongeren te Gent, die met het oog op 1980 spreken van een drang naar vernieuwing in de huidige struktuur in een geest van samenwerking en vranke op rechtheid. En dan was er nog August Cool, de voorzitter van het A.C.V., die op het Internationaal f.ou- gres te Amsterdam een georgani seerde samenwerking met het so cialistisch gezinde I.V.V.V. voor stelt. Hij ziet in de onmiddellijke toekomst het wel niet tot samen smelting komen, maar niemand weet verklaart Gust Cooi wat de toekomst brengt... En in hetzelfde Amsterdam ga ven de katolieken op hetzelfde ogenblik een nieuwe catechimus uit voor onze tijd. Naar het schijnt gaat men dit boek geen lastige vragen meer uit de weg en wordt er thans over Luther cn de Inquisitie gesproken, iets wat vroeger alleen de ketters deden. En in ons land schrijft De Volksmachtdat niet vreugde vastgesteld mag worden dat de vakbonden, het A.C.V. en liet A.B.V.V., goed samengewerkt hebben om de objectieven der so ciale progranimatie te bereiken. We hebben al deze losse feiten die we in een tijdspanne van am per één week vernamen, even on der de ogen van onze lezers ge bracht opdat ze c-en idee zouden kunnen hebben van de diepgaan de wijzigingen die zich in het ka toliekc kamp aan het voltrekken zijn. Wat moeten we nu uit dit alles besluiten We moeten tegenover deze wij zigingen een positieve houding aannemen. Diegenen die een lang geheugen hebben zullen erbij denken Beter laat dan nooit We moeten ons verheugen dat de katolieken, en vooral de jon geren, alles niet meer klakkeloos aanvaarden, «'ant als socialisten hebben we steeds voorgehouden dat de vrijheid van opvatting in alle omstandigheden moet wor den geëerbiedigd. We moeten ons verheugen dat de katolieken, en vooral de chris telijke arbeiders, pleiten voor de diaioog met andersdenkenden en thans op samenwerking aanstu ren met hun socialistische werk- makkers omdat het ons als so cialisten steeds heeft bedroefd dat de arbeiders ideologisch ver deeld stonden. Doch wij moeten in onze eigen organisaties ook rekening houden met wijzigingen waarvan we elke dag getuige zijn. We moeten ons voorbereiden op de dialoog. We moeten vooral zorgen dat deze praktisch is gericht op kon- krete oplossingen en niet vast loopt op ideologische gronden. We weten dat het Belgisch kli maat op dit ogenblik niet zeer gunstig is. De katoliek-liberale regering is uitermate belemmerd voor een toenadering tussen de jongeren en de arbeiders. Boven dien zullen de syndikale verkie zingen, die voor april-mei 196» worden aangekondigd, beide vak bonden weer in een geest van kompetitie tegenover mekaar stellen. Maar als deze tijdelijke on weerswolken zullen opgekiaaid zijn. zal de idee die zich thans verbreidt vastere vormen kunnen ncm«*n en is er wellicht een kans dat de krachten die in ons land besloten liggen in de arbeiders organisaties worden gebundeld en hun stempel zullen kunnen drukken op ons sociaal en ek»- nomiscli leven. i» D BL

Voor Allen | 1966 | | pagina 1