Nefaste gevolgen van de regeringspolitiek 7 ZULLEN DE ZIEKEN WEER HET GELAG MOGEN BETALEN? Zaterdag 22 oktober 1966 28e jaargang - Nr 43 Van den Boeynants stoeft er mee dat hij voor de dokter al het mogelijke heeft gedaan. Ja, maar hij voegt er niet bij wie de reke ning zal betalen. (A Z ca voor allen REDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTKAAT 84 GENT - TeL 23.57.93 (4 Ujnen) - Postcheckrekenlng 5G7.33 «Hot Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENEIR, St.-Pietersnieuwstraat 64 Gent. De opstand der gematigden «La Libre Belgique» heeft met betrekking tot het taal vraagstuk een vriendelijk woordje over gehad voor de Vlaamse socialisten. Dat is een reden tot onge rustheid. want aangemoedigd worden door zulk een Vlaams- hatend en aarts-reaktionair dagblad is absoluut geen aan beveling. Hoe paradoxaal het ook mo ge wezen schrijft La Libre wij moeten vaststellen dat vele linkse Vlamingen op dit gebied (de taalvraagstukken, n.v.d.r.) een veel betere ziens wijze hebben dan tal van Vlaamse katolieken wier taal- absolutisme vervelend wordt... De aanleiding tot deze be dekte lofbetuiging was het in terview van de ondervoorzit ter van onze partij vóór de R.T.B. Jos Van Eynde wordt voorgesteld als een gematigde Vlaming en dat doet ons veel genoegen omdat onze vriend door zijn vinnige tussenkom sten in de Kamer en zijn rake artikels in «Volksgazet» heel zelden in de ogen van de te genstrevers genade heeft ge vonden. Naar verluidt zou de onder voorzitter van de B.S.p. be toogd hebben dat er in het noorden van ons land miljoe nen exemplaren van dit «type gematigde Vlamingen» te vin den zijn. We kunnen deze vaststelling volkomen bijtre den. Men schildert te Brussel en in Wallonië te dikwijls een verkeerd beeld van de door snee-Vlaming, die hoegenaamd niet fanatiek is en geenszins een racist. En op gevaar af te herhalen wat afgaande op de kranten Jos Van Eynde zou gezegd hebben, wil len we op onze beurt trachten een bepaling te geven van wat onder een «gematigde Vla ming dient verstaan. De gematigde Vlaming is iemand die NIET fier is Vla ming te zijn omdat hij daar aan geen persoonlijke ver dienste heeft. Hij kon even goed als Engelsman of Chi nees geboren zijn. Maar zomin hij op zijn «Vla ming-zijn» niet prat gaat. zal hij zich precies om dezelf de redenen niet schamen Vlaming te zijn. De gematigde Vlaming houdt van de taal. die hij van zijn moeder heeft geleerd. Hij vindt die taal schoon, kan zich het best uitdrukken in die taal, maar kan ook ontroerd wor den door de schoonheid van andere talen. De gematigde Vlaming houdt van zijn volk, d.w.z. het Vlaamse volk, niet omdat de mensen die hem omringen «stamgenoten» zouden zijn, maar omdat ze mensen zijn die dezelfde taal spreken en waarmee hij met zovele ge voelens is verbonden. Die lief de voor zijn volk betekent niet dat hij geringschattend zou neerkijken op de andere vol keren. Voor hem zijn alle mensen broeders. De gematigde Vlaming wil tenslotte ook dat hij in zijn Vlaams-zijn wordt geëerbie digd, dat men zijn taal of zijn volk niet vernedert. Als hij op dat punt gekwetst wordt, komt hij in verzet, een zeer recht matig verzet en dan is de «ge matigde Vlaming» bereid zijn tanden te laten zien. Men dient te beseffen dat men tegelijkertijd gematigd kan zijn, maar toch met klem zijn rechten kan opeisen. We leven in een land met twee taalgemeenschappen. De ze moeten niet alleen op voet van gelijkheid worden behan deld, doch moeten ook mekaar eerbiedigen zoniet wordt het samenleven onder één dak on draaglijk. En hier wordt de gematigde Vlaming revendikatief en hij komt in opstand tegen be paalde toestanden. Als hij dagelijks de Frans talige kranten doorneemt van de liberale «Le Soir» over de katolieke «La Libre Belgique» tot de socialistische «Le Peu- ple, om nog te zwijgen van de nationalistische «La Wallonië», voelt hij overal vanwege de elite der krantenschrijvers een misprijzen tegen zijn taal. Vit naam van «de vrijheid van de huisvader» wil men Vlaamse kinderen verfransen, want in hun geest heeft het Vlaamse kind geen bescher ming nodig, doch moet het Franstalig kind worden be schermd tegen de nefaste ge volgen van het bilingisme. De Franstalige minderheden in de Vlaamse steden moeten worden beschermd, doch de Vlaamse arbeiders in Wallo nië moeten zich wel aanpas sen zonder faciliteiten. En als nog daarbij men steeds de mond vol heeft over de «Vlaamse extremisten» zon der dat er ooit een woordje wordt gezegd over «Waalse extremisten», dan wordt de gematigde Vlaming geprik keld. Als men daarbij nog de Vlaming het brood uit de mond gaat benijden en zo als het Schepenkollege van Zinnik heeft gedaan een aantal industriëlen ertoe aan zetten bedrijven die in Noord- Brabant zijn gevestigd over te hevelen naar Wallonië, ja dan wordt ook de «gematigde Vla ming» wrevelig. We zouden tot slot onze de finitie van «gematigde Vla ming» nog willen aanvullen met één element: De «gematigde Vlaming» voelt zich aangetrokken tot het Waalse volk, waarmee hij de rondborstigheid en de jo vialiteit deelt, veeleer dan tot de eerder kouwelijk redene rende Nederlanders, waarmee hij de taal gemeen heeft. Maar de schrijvers in de franstalige kranten zijn aar dig bezig dit laatste hopeloos te verknoeien. En daarom zouden we tot deze heren wil len zeggen: Het is nog niet te laat maar het is hoogtijd dat men terugkere tot het gezond ver stand! PDB Na het rustige eerste semes ter dat het regeringsleven ken merkt, het vraagstuk van de Katolieke Universiteit van Leuven uitgezonderd, is het ogenblik aangebroken om de openbare mening, aan de hand van verschillende maatregelen toe te laten het regeringsbeeld te beoordelen. De algemene ontvangsten- en uitgavenbe- groting voor het volgend jaar wordt in de kamercommissie aan een aandachtig onderzoek onderworpen. De uitvoering VANPEPIt VSRZiïMtöf usnsft yoctë ■ztERf, - van de taalwetgeving vraagt heel wat karper sprong en, waarvoor de lïberaal-katolie- ke regering verleden week in een bijzondere vergadering is bijeengeweest zonder positieve oplossingen te vinden, noch voor de uitvoeringsbesluiten van de taalwetten, noch voor de commissie Vranckx-Van der poorten, noch voor de uni versitaire uitbreidingen. In de eerstkomende weken zullen wij over deze en nog veel andere hangende politie ke en economische vraagstuk ken beter ingelicht zijn over de oplossingen nieuwe stijl van de Eerste-Minister. Het zal des te duidelijker worden waarom juist de h. Manden Boeynants speciaal de socialisten uit de regering wenste. Als de maatregelen die moe ten volgen genomen worden in de geest van deze van de h. De Paepe inzake de ziektever zekering zal de werkende be volking spoedig aanvoelen waar het heen wil. De Eerste-Minister heeft zelf het initiatief genomen om de samenwerking met de dokters terug op dreef te brengen. Twee geneesherenverenigin- gen hebben zich bereid ver klaard tot samenwerking maar de Eerste-Minister kent al de' prijs die aan deze sa menwerking verbonden is. Een andere vereniging heeft radikaal geweigerd en heeft haar kaarten op tafel gelegd zonder de minste terughou ding. Het reactionaire standpunt van de federatie Henrard leidt zonder omwegen naar de vol ledige uitschakeling van de ziekte- en invaliditeitsverzeke ring. Het protest gaat bovendien direct naar de vaststelling van de erelonen en de terugbeta- lingen en vooral tegen de in voering van de fiscale strook. Het is de grote verdienste van Dr. Henrard onomwonden de discussie te hebben ge bracht op het terrein van de thans oncontroleerbare hoge verdiensten en de verplichting het iverkelijk inkomen (voor zover dat ooit mogelijk is) als bedrijfsinkomsten aan de be lasting aan te geven. Want het is over de contro le op de inkomsten dat het doktersdrama draait. De ge neesheren ivillen vrij zijn in de vaststelling van hun ere loon; zi: willen vrij zijn in het vaststellen van de som die zij wensen aan te geven aan de belastingen; zij willen boven dien nog bepalen wat enkel door de ziekteverzekering mag terugbetaald worden; zij wil len tenslotte alleen bepalen voor welke diensten mag te rugbetaald worden! De regering zal het niet ge makkelijk hebben die heren tot betere gevoelens te bren gen. Vooral niet nadat door minister De Paepe namens de regering een vermindering van 20 t.h. op bepaalde technische verstrekkingen wordt aange kondigd. Waar de regering se dert juni de beschermende maatregelen in voordeel van de zieken heeft opgeheven, gaat zi, thans over tot een vermindering van de terugbe taalbare erelonen, wat op een verhoging van 20 t.h. van de uitgaven van de zieken neer komt, ofwel moeten de dok ters en de ziekenhuizen hun tarieven verlagen. Wie de slechte financiële toestand van de ziekenhuizen kent, zal inzien dat ook zulks geen oplossiJig brengt voor de regering. Blijft dus alleen: besparen op de zieken. Het solidariteitsprincipe van de verplichte verzekering voor iedereen was juist van aard de bij de geneesheer in behande ling zijnde zieke te vrijwaren tegen de zware uitgaven van een medische behandeling. De maatregelen van de regering, ingegeven door een geest van bezuiniging treffen de zieken alleen. Er zijn ongetwijfeld hier en daar bezuinigingen te bereiken door een volledige herziening van de lijst en de waarde der prestaties. Wij hebben daar niets tegen, evenmin als tegen het remmen van het overdreven aanwen den 'van allerlei door de dok ters voorgeschreven techni sche handelingen. De bezuiniging van 500 mil joen frank mag echter niet van de zieke komen.

Voor Allen | 1966 | | pagina 1