Hoe lang zal de regering het nog uithouden Zaterdag 29 oktober 1966 28e jaargang - Nr. 44 Realistische ontleding van de politieke toestand A. SPINOY Scherpe diagnose over het huidig regeringsbeleid V. LAROCK Door socialisme naar eendracht onder alle Belgen ■M r UI Z ca voor CQ allen KEUAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-l'IETEKSNIEUWSTRAAT 64 GENT - TtL 25.57.95 (4 lijnen) - I'ostclieckrekenlng 5G7.33 «Het Licht» Voor üe abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENEIK, St.-IMetersnieuwstraat 64 Gent OP DE ALGEMENE RAAD VAN DE B.S.P. Verleden zaterdag kwam de Al gemene Raad van de BSP bijeen onder voorzitterschap van de vriend Edward Anseele. Ter voorbereiding van het na tionaal kongres van 26 en 26 no vember greep er een vruchtbare gedachtenwisseling plaats, waar onder de zeer opgemerkte tussen komsten van de vrienden Spinoy en Larock, waarvan wij hieronder de bijzonderste passussen weerge ven. Welke zijn de vooruitzichten voor 1966? Zware hypoteken we gen op onze ekonomie, nl. de toe stand van de kolen- en staalin dustrie, van de bouwindustrie en de katoennijverheid. De ontwik keling van de staalindustrie is on rustwekkend. De regering beloof de een rondetafelkonferentie, maar die werd uitgesteld tot 15 november. In die tussentijd is de toestand nog verslecht. De hol dings hebben maatregelen getrof fen om die R.T.C. voor een vol dongen feit te plaatsen. Wij wil len niet voor de slechte keuze ko men te staan: teloorgang van de ondernemingen of werkloosheid op grote schaal. De BSP zal voor stellen verdediging inzake streek- ekonomie, industrialisering en om schakeling. Het zogenaamde se- lektieve streekbeleid van de rege ring lost niets op. Sedert achttien maanden blijft de industriële produktie stilstaan; is de ekonomische groei beperkt tot 3 d 3,5 t.h. Maar de prijzen blijven stijgen. Op sociaal gebied is er geen programmatie voor 1967. De rege ring heeft ruimschoots de eisen van de dokters ingewilligd en aan de andere kant nieuwe lasten op gelegd aan de verzekerden. Spinoy betoogt dat besparingen geen uitkomst brengen: grondige hervormingen zijn geboden. De toepassing van de fiscale strook voor de dokters werd op nieuw uitgesteld tot 1 januari 67. De regering heeft noch de wens, noch de bedoeling een einde te maken aan de voorrechten van die kategorie van burgers. De toekomst van de openbare ziekenhuizen is onzeker. De socialisten zullen waakzaam blijven en de tekortkomingen van de regering aan de kaak stellen. Ook op het gebied van Nationa le Opvoeding staat men voor een reeks gevaarlijke beslissingen. Zorgwekkend is eveneens het probleem van de gemeentefinan- cies. Steeds meer gemeenten zul len in moeilijkheden verkeren. Aan de gemeenten geeft men te weinig in vergelijking met wat de staat verbruikt. De staat doet ieder jaar een beroep op de kapi taalmarkt. Aldus worden de mo gelijkheden van steden en ge meenten beperkt. Een speciale kommissie houdt zich met dit pro bleem bezig binnen de partij. Spinoy ontwikkelt scherpe kritiek wat betreft landsverdediging. Moeten wij blijven medewerken aan de Gemengde Militaire Kom missie, terwijl anderzijds wij on dermijnd worden door allerhande verklaringen van de minister? Spinoy gelooft niet aan de voordelen van het federalisme. Politieke oplossingen zijn ontoe reikend om ekonomische vraag stukken te regelen. De krisis van de staalindustrie is een nationaal probleem dat wij allen samen moeten trachten op te lossen. De taalvraagstukken zijn be langrijk. Wij hebben al een ver gelijk der Belgische socialisten bereikt. Sedertdien evolueert de toestand. Spinoy gelooft dat het mogelijk is oplossingen te vinden, waarover alle socialisten liet eens zijn. Maar wij moeten allen door dezelfde geest bezield zijn. Ons verkiezingsprogramma blijft geldig. Als allen een inspanning willen doen, dan al het a.s. par- tijkongres nieuw leven inblazen aan de BSP en haar politieke ak- tie. V. Larock onderzocht hoe de socialisten het verloren terrein kunnen terugwinnen. Daartoe moeten wij konkrete oplossingen voor alle grote vraagstukken voorstellen aan het land. Dat zal gebeuren door bondige en tref fende formules. Op ekonomisch gebied staat de koopkracht op het spel, bedreigd door de prijsstijgingen. De land bouwprijzen zullen de hoogte in gaan wegens de beslissingen op Europees niveau. Een reeks van kollektieve overeenkomsten moet voor einde 1966 vernieuwd wor den. De hogere lonen zullen een weerslag hebben op de prijzen. De B5.P. moet een programma in zake prijzenbeleid en verdediging van de koopkracht uitwerken en op grote schaal verspreiden. Het programma financiën-in- dustrie zal de tweede stap zijn. De schuldenlast van de Belgische staalindustrie is opgelopen van 2 t.h. tot 43 t.h. in zeven jaar, ten gevolge van 38 miljard onoordeel kundige investeringen. Wij eisen geen nationalisering, maar het al gemeen belang moet absoluut voorrang krijgen op het partiku- lier belang, o.m. van de banken die beschikken over het rekordcij- fer van 200 miljard deposito's. De staalindustrie moet haar boeken openen bij de aangekondigde on derhandelingen. Op sociaal gebied stellen wij vast dat 950.000 leden van de ak- tieve bevolking minder dan 7.000 F per maand verdienen. Voeg daarbij de gepensioneerden, de werklozen, de invaliden, enz. Voor de pensioenen streven wij naar een gemiddelde van 75 t.h. van het loon. Maar in de laatste jaren zijn de pensioenen gedaald van 62 t.h. tot 55 t.h. van het loon. De BSP zal bewijzen dat ze geen verouderde partij is. gekeerd naar het verleden. Daarom zullen wij de volgende formules voorstellen: opslorping van de armoede, uit breiding van de koopkracht, fi nanciële en industriële program matie in het algemeen belang, rechtvaardigheid voor de ouden van dagen en ontwikkelingskan sen voor de jeugd. De BSP moet de partij van de arbeiders blijven. Wat de gemeenschapsbetrekkin gen betreft, wensen, wij de grootst mogelijke autonomie in de streek- ontwikkeling met behoud van de grootst mogelijke solidariteit tus sen die streken. Uit gehechtheid aan het socialisme wensen wij de eendracht van de Belgen te be houden op een vernieuwde basis. De eerste maanden van de nieuwe regering zijn achter de rug. Welke tendens komt er naar voren? De rijksmiddelenbegroting is van grote betekenis. De rege ring heeft uitgeroepen dat de be groting in evenwicht is. Maar wat is nu de werkelijkheid? Welke kritiek hebben wij uit te bren gen? Dit begrotingsevenwicht is labiel en bestaat slechts op pa pier. De gewone uitgaven werden onderschat, o.m. voor ekonomi sche zaken, arbeid, landsverdedi ging, nationale opvoeding, land bouw en binnenlandse zaken. De begroting heeft nu reeds 221 miljard F overschreden. Er zal een tekort voortspruiten van min stens 6 miljard. Voor aanpassin gen in de sociale sektor is niets voorzien. Slechts één enkele ver hoging van de index is ingeschre ven. De uitgaven zullen zeker 227 miljard bedragen, zonder index aanpassing. Aldus werd het pla fond van 225 miljard overschre den, hetgeen door V.D.B. als een onaanva.vdbaar plafond werd uitgestippeld. Van de bevolking zal men nieu we lasten vragen: o.m. een taks is voorzien op de kolen en de tele foongesprekken. evenals de ver hoging van posttarleven en van spoorwegtarieven, een nieuwe fak- tuurtaks bij het bouwen van on roerende goederen, enz. De toena me van de rijksschuld zal dit jaar groter zijn dan vorige jaren. Er zijn verder leningen in vreemde munt die de gevaarlijkste zijn van alle. De regering zal dus het herstel van de financies niet tot stand brengen. Op andere gebieden is er een verslechtering van de toe stand vast te stellen. Zo bijv. wat de ekonomische toestand betreft. De nijverheidsproduktie gaat niet meer vooruit. Het ritme van onze uitvoer is gebroken. Ook de werk loosheid flakkert op. In het bouwbedrijf wordt een verslapping vastgesteld. Zonder de buitenlandse bijdragen, zou den de investeringen ontoereikend zijn. De vermeerdering van het partikulier verbruik bereikt nau welijks 1 t.h. We behoren niet tot het slag van diegenen die iedere week de val van de regering voorspellen. Het is goed mogelijk dat de re gering Van den Boeynants, die tot stand gekomen is in de dubbel zinnigheid en het onwaardig ge konkel in dezelfde atmosfeer blijft voortploeteren en nog geruirrce tijd van kwaad tot erger gaat. Dit is niet een bittere beden king van iemand die op de nagels bijt van spijt omdat de socialisten niet meer deelnemen aan de rege ring. Neen, dit harde oordeel over de ploeg, die zich had aangemeld als de protagonisten van «de nieuwe stijlis uitsluitend gebaseerd op zeer konkrete vaststellingen... die door onvervalste CVP'ers zelf worden aangeklaagd! Het gekonkel met het budget, een voorteken van sociale pauze Er is eerst de kwestie der fi nanciën Elkeen weet dat juist daarover een nieuwe koalitie tus sen de CVP en de BSP onmoge lijk werd gemaakt. In welke mate er toen door be paalde occulte machten aan de touwtjes werd getrokkenblijkt thans meer dan ooit, nu de rege ring Vanden Boeynants met cij fers naar voor moet komen. De katolieke «Gazet van Ant werpenschrijft hierover het vol gende; «Het begrotingsevenwicht is niet erg overtuigend; wel stilt men vast dat de huidige regjring niet zo'n erbarmelijk slechte kas- toestand heeft geërfd als desiijds werd beweerd. Ofwel ligt de ra ming te hoog en leeft ook de regering boven haar stand ofwel was destijds al dat gedoe over het tekort van de regering Lefèvre nonsens.» Ook de CVP-voorzitter, de heer Houben, hekelde op een vergade ring te Mechelen deze dubbelzin nige situatie. «Eerst was er een gat» betoogde hij dan was er een berg en nu zijn er gaten in de kaas». Wie daaraan veel genoegen be leefde is de h Dequae de vroe gere minister van Financiën, die ook een CVP"er is. Met heel wat leedvermaak stelde hij pertinent de vraag WAARIN de nieuwe fi nanciële politiek van de regering nu bestaat, wat La Libre Belgi- que», die de koalitie goed genegen is, heel toornig heeft doen uitroe pen dat men beter deze oud-mi nister het zwijgen zou opleggen... Wat moet men van dit alles denken? Dat de regering bezig is een ge vaarlijk spelletje te spelen door een begroting voorop te stellen die alleen maar op papier in even wicht is. De regering weet heel goed dat voor verschillende sek toren de uitgetrokken kredieten ontoereikend zijn, o.a. voor de na tionale opvoeding, de ekonomi sche zaken, de sociale voorzorg, de landbouw, enz... Men moet werkelijk blind zijn om niet te zien dat men in ons land bezig is een klimaat te scheppen van sociale afbraak De jongste tijd doet men open lijk aanvallen op de maatschap pelijke zekerheid. «La Libre Belgiquespreekt van de kindervergoedingen af te schaffen voor gezinnen met één of twee kinderen! Minister De paepe gaat overal betogen dat de gepensioneerde ar beiders, zo ze het verkiezen, op nieuw in het productieproces die nen ingeschakeld te worden. In de sektor 'ekteverzekerr.ig gaat men reed een half miljard bezuinigingen doorvoeren, op de rug van de zieken. Dat zijn al tekens aan de wand die ons een sombere toekomst voorspellen! Moet gans Belaië nu voor Brussel" kapituleren? Met de oplossing vdn de taal vraagstukken staan we er niet be ter voor. Van Haverbeke schrijft in De Nieuwe Gids» weer een kato- liek dagblad het volgende: «Men heeft de indruk dat de regering de Waals-VIaamse pro blemen op een iammerlllke wijze heeft laten rotten». Hij wijt de schuld hiervan aan de Brusselse liberalen. De Brusselse PVV wil inderdaad beletten dat de uitvoeringsbeslui ten van de taalwetten tegen half- november verschijnen zoals iverd beloofd. Het heeft er de schijn van dat gans België voor Brussel moet kapituleren. Men wil de Vlamingen weer een kaakslag toebrengen! Ook de «Kommissie Vander- poorten. die de goede betrekkin gen tussen de taalgemeenschap pen moet regelen, heeft een slech te start genomen. We gaan akkoord met Manu Ruys van «De Standaardnog een katoliek blad! om te zeg gen dat er te veel Brusselaars en te veel liberalen in zetelen. Daarbij komt nog dat de rege ring toegelaten heeft dat er een Provinciegouverneur namens de PVV in opgenomen werd, wat wel een erge degradatie is voor het Openbaar Ambt. En dit alles om de wallinganten en de Vlamin genhaters plezier te doen! In elk geval: de Vlamingen staan erop dat de beloften worden ingelost en dat de uitvoeringsbe sluiten verschijnen. Men fluistert dat enkele liberale ministers zullen ontslag nemen indien dit gebeurt. Zal dat ook het einde betekenen van de regering Vanden Boey nants? We weten het niet. want het fs evengoed moaelijk dat ze verder ploetert en de flaters opstapelt totdat de ganse ploeg eronder be dolven wordt. P.D.B,

Voor Allen | 1966 | | pagina 1