De regering tegen de muur gedrongen met haar leugenachtige prijzenpolitiek De minister van Economische Zaken op de korrel genomen door pgtPierson CV| Zaterdag 5 november 1966 28e jaargang - Nr 45 De kloof tussen het volk en de leiders Geldt het vergelijk der socialisten» nog? HET SOCIALISME AFGESCHREVEN (Zie vervolg laatste blz.) Ui Q Z ca voor j allen Mentale reconversie nodig KEDAKTIE EN ADMINISTRATIE ST.-PIETERSNIEUWSTRAAT 84 UENT - Tet 35.57.93 (4 Lijnen) Postcbcckrekenlng 567.33 «Het Licht» Voor de abonnementsprijzen zie gewestelijke bladzijden. Ver. uitgever A. DE KEULENEIR, St.-Pletersnleuwstraat 64 Gent. £NKELE weken geleden schreven we dat de doorsnee-Vlaming zich veeleer aangetrokken voelt tot het Waalse volk, waarmee hij de rondborstig heid en de jovialiteit deelt, dan tot de eerder kouwelijk redenerende Nederlanders, waarmee hij de taal gemeen heeft. Weihoe zou men kunnen opwerpen als dat werkelijk zo is, hoe komt het dan, dat geen dag voorbijgaat of de Waals-Vlaamse verhoudingen komen ter sprake? We kennen zeer goed de op vattingen van het Waalse volk, om te kunnen getuigen ■dat het geen enkele animosi teit koestert ten opzichte van de Vlamingen. De Waal is al tijd bereid vriendschap te sluiten met een Vlaams land genoot op voorwaarde... dat deze laatste Frans spreekt. Inderdaad, de doorsnse- Waal weigert «Nederlands» te spreken, doch ook dat mag men niet beschouwen als een vorm van kwaadaardigheid. Hij maakt er zich veel goed koper vanaf. Hij vindt het niet nodig de inspanning te doen en als hij toch een tweede taal zou leren verkiest hij het Engels of het Duits. Vandaar dat in de scholen in Wallonië deze laatste talen de voorkeur genieten. Dit bij manier van spreken natuur lijk, want het liefst van al leert de Waal geen tweede taal. We moeten het goed voor ogen houden bij de door snee Waalse arbeider is niet het minste haatgevoel aanwe zig ten opzichte van z'n land genoten ten noorden van de taalgrens. Hetzelfde kan men echter niet zeggen van een deel der «intellektuele» klasse, die in het versoherpen van de zoge zegde Waals-Vlaamse tegen stellingen, een middel heeft gevonden om een soort van minorisatiekomplex te over winnen. Men zou zeggen, dat tussen deze klasse en de ge wone burgers een steeds bre der wordende kloof is ont staan. Voor deze «elite» is het ren bestendige marteling te besef fen dat de Franstaligen in ons land in aantal achteruit gaan. Dit gevoel van onbehagen brengt hen tot de dwaze ver onderstelling als zonden de Vlamingen «baas» willen wor den in België. We staan hier voor een fe nomeen dat ons ten zeerste moet bekommeren. Niet alleen een ekonomische rekonversic Is in Wallonië dringend nodig maar ook een mentale rekon- versie bij diegenen die er nor maal tot de «leiders» zouden moeten worden gerekend. Het klimaat wordt vertroe beld en we zouden zelfs dur ven zeggen dat het door de fatale kringloop van het op bod in Waals patriottisme volledig wordt vervalst. In alle nationale partijen, in alle nationale organisaties, lijdt men o<nder dit euvel. In de liberale partij die zich thans P.V.V. noemt en waar men altijd de mond vol heeft van «nationale een dracht», is de toestand het ergst. De Luikse P.V.V.-bur- gemeester smaalt bij iedere gelegenheid op de Vlamingen en de frankofone Brusselaars van het slag van De Muyter en Mundeleer dreigen de re gering te doen struikelen als de uitvoeringsbesluiten van de taalwetgeving worden afge kondigd. In de C.V.P. is het verleden week op de Nationale Raad tot zo'n heftige woordenwis seling gekomen, dat de h. Theo Lefevre de geachte le den van de vergadering tot wat meer verdraagzaamheid en wat minder fanatisme moest aansporen. Ook de socialistische bewe ging ontsnapt niet aan deze spijtige tendens. Wij hebben in een nog recent verleden onverzoenlijke klassestrijders elk klassebewustzijn overboord zien gooien om zich te stor ten in een eng nationalisme, dat alle klassen overkoepelt. Wij hebben anarcho-syndi- kalisten in de armen zien vallen van de discipelen van generaal de Gaulle, omdat hen zoveel aan Frankrijk bindt... Een aantal van deze men sen heeft de socialistische be weging vaarwel gezegd, om met des te meer ijver te kun nen militeren in meer sektai- re groepen. We hebben toen een zucht van verlichting ge slaakt. Maar ook enkele vrienden, aan wier goede trouw we nooit hebben getwijfeld, begaan de jongste weken onvergeeflijke fouten. Is het niet onze plicht deze vrienden te wijzen op het feit dat er nog altijd een «verge lijk van socialisten» bestaat? I)e bepalingen van dit ver gelijk zouden minstens moe ten geëerbiedigd worden en indien ze geen oplossing bren gen voor alle vraagstukken, dan is er niemand die zou he letten dat «in de partij» be paalde vraagstukken worden besproken. Deze elementaire deontalo- gische regels werden de jong ste weken over 't hoofd ge zien door talrijke Brusselse en Waalse parlementairen, burgemeesters, dagbladdirck- teurs en andere vooraan staande partijleiders. Men komt met stellingna men en voorstellen voor de dag, die door geen enkel Vlaams socialist kunnen aan vaard worden. Men neemt aan allerlei ma nifestaties deel, waarop nor maal een socialist zich niet zou mogen tonen, omdat deze met onze socialistische doel stellingen niets te maken hebben. Dat is allemaal spijtig en verkeerd. Zo spijtig en verkeerd, dat langer zwijgen vanwege de Vlaamse socialisten niet meer mogelijk is. P.D.B. Een vrome wens van de tegenstrevers, die door de opkomen de generatie op afdoende wijze zal gelogenstraft worden l Pgt. Pierson (tot de minister van Ekonomische Zaken. Ik heb gevraagd u te interpelleren om bijzonderheden te bekomen en antwoorden te krijgen op ver scheidene vragen die ik u zal stel len. Het prijsbeleid van de rege ring is van buitenuit moeilijk te beoordelen. Toen de huidige re gering gevormd werd had de prijsstijging een onrustbarend tempo bereikt. Van 1956 tot 1962 waren de kleinhandelsprijzen betrekkelijk stabiel gebleven, omdat het in dexcijfer jaarlijks slechts met 1(2 tJi. steeg. In 1963 bedroeg deze verhoging 2,2 tJi. en in 1964- - snelde het tempo to- tJi., wel ke coëfficiënt ook voor 1965 gold. Van maart tot juni, dus in vier maanden tijds, is het indexcijfer met 2,45 punten gestegen. Uit een tijdelijke stabilisering mag, in strijd met sommige kranten, niet worden afgeleid dat de prijsdruk afgenomen is. De daling van juli en augustus is louter aan een sei zoen faktor toe te schrijven: de prijs van de aardappelen. In sep tember is het indexcijfer trou wens opnieuw gaan stijgen en, naar het oordeel van de mkbon- den, zal het indexcijfer einde ok tober andermaal met 2,15 punten zijn gestegen, in vergelijking met maart. Terwijl sommigen van een lich te verhoging spreken, bestaat bij anderen een bepaalde vrees voor de gevolgen van het gemeen schappelijk landbouwbeleid. In haar verklaring beloofde de regering te zullen zorgen voor een gedisciplineerde prijsontwik keling en drong zij bij de verant woordelijke personen van de ver schillende ekonomische sektoren aan opdat zij gematigdheid aan de dag zouden leggen. De eerste vraag die hierbij rijst is welke onderhandelingen toen werden aangeknoopt, met welke ondernemingen ze gevoerd wer den en welke resultaten werden riERSON bereikt? Deze vraag is ongetwijfeld over bodig, hoewel het indexcijfer van einde april, vergeleken met einde maart, een verhoging van 1 punt 30 te zien gaf. De oproep tot het betrachten van gematigdheid heeft dus de verwachte resulta ten niet opgeleverd. Het kwam zover dat de minis ter van ekonomische zaken zijn besluit tot algemene bevriezing op 9 mei moest uitvaardigen. Bij het debat over de begroting op 25 mei gaf de minister van ekonomische zaken toe dat één enkel overleg was begonnen in de vleessektor. Zo werden dus op 9 mei de prij zen bevroren terwijl bij het debat over de regeringsverklaring de h. Renè Lefebvre, de woordvoerder van de P.V.V.-fraktie, bevestigde dat er geen prijsstop zou komen. Bij monde van de heer Cudell zegde de socialistische oppositie wat zij over die maatregel dacht. Maar laten wij veeleer eens kij ken naar de resultaten ervan. Het prijsstopbesluit heeft niet belet dat .het indexcijfer bleef stijgen in mei met 0,63 punt, in juni met 0,52. En dat men niet beweert dat de daling van het indexcijfer in juli en augustus het resultaat van dat besluit is. Ik heb straks gezegd wat er van aan is Bij besluit van 2 september f» het besluit van 5 r?v>' ar-' 'f.'1- Om d» --"'fvan het PrUS- ,uesiUit te becijferen, volstaat het het indexcijfer op einde april te vergelijken met het indexcijfer op einde augustw. Ik voor mij zal indexcijfer op einde mei met dat op einde augustus vergelij ken, om te voorkomen dat zou worden aangevoerd dat nog een hausse is ingetreden tussen einde april en 9 mei. ~*e tweee geza menlijke indexcijfers bedragen respektievelijk 130,56 en 129.85; de daling beloopt dus 0,71 punt doch ze is enkel het gevolg van de daling van de aardappelprijs. Het indexcijfer van de niet-eet- bare vrodukten is daarentegen van 119,9 op 120,3 geklommen en het duurtecijfer van 160,8 op 161,7. Wat de eetbare produkten betreft, steeg het indexcijfer in werkelijkheid met 0,34 punt. al thans voor alle produktc met uitzondering van de aardappelen. Daar het indexcijfer van de niet-eetbare produkten inmiddels blijft stijgen, zou men kunnen beweren dat, ongeach' de seizoen schommeling van de aardappel prijs, het indexcijfer in de maand juli met 0,41 en in de maand augustus nog met 0,51 punt zou gestegen zijn. In feite blijven 23 van de 35 in de index opgenomen voedingsprodukten een prijsstij ging vertonen, terwijl de toestand voor 6 andere produkten onver anderd blijft en er voor de 6 ove rige een prijsverlaging aan te

Voor Allen | 1966 | | pagina 1